Στους δρόμους της Ελλάδας με παπί...

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
:friendship:
οπως το ειπες..''τοσο κοντα μα τοσο μακρυα'''.
Θεωρώ πως είναι πολύ υποτιμημένο νησί, ακριβώς επειδή είναι δίπλα. Εντάξει η βορειοανατολική
πλευρά δεν βλέπεται αφού έχεις φάτσα κάρτα τον Πειραιά, τη Ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη
το ΣΕΜΠΟ και τα ναυπηγεία του Σπανόπουλου, όμως η βορειοδυτική και η νοτιοδυτική πλευρά
δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα υπόλοιπα νησιά του Αργοσαρωνικού. Αν πρόσεχαν λίγο
τη ρημοτομία, επειδή ο καθένας τις δεκαετίες 60-70-80 έστηνε και μια παράγκα και το έκαναν
σαν τα μούτρα τους το νησί, θα βούλιαζε από κόσμο συνέχεια !

Επίσης είναι πολύ φθηνό σαν νησί, μπορούμε να κανονίσουμε μια βόλτα με μικρά ή μεγάλα μηχανάκια
προς τα εκεί και είμαι σίγουρος πως θα ευχαριστηθούν όλοι !
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ναι γιατι οχι,η πλευρα που βλεπει κολπο Μεγαρων ειναι εξαιρετικη,το 'χα παρατηρησει κ γω οταν τυχαια βρεθηκα εκει,ενας καφες επιβαλεται!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Κοντοζυγώνουν οι μέρες που θα κάνω το ταξιδάκι μου στην Ιταλία, αποφάσισα να πάω να κάνω μια γύρα
στα ελληνόφωνα χωριά του Σαλέντο, δεν έχω πάει ποτέ προς τα εκεί. Το μόνο που χρειάζομαι είναι
να τσεκάρω τα κάμπινγκ που θα μείνω και τίποτ' άλλο, τα εισητήρια τα έχω κλείσει, το διαβατήριο
είναι εντάξει, την πράσινη κάρτα την πήρα σήμερα, ότι αναλώσιμο πρέπει να αλλαχτεί,
έχει αλλαχτεί, οπότε μια δυο μέρες πριν φύγω αλλάζω και τα λάδια και δρόμοοοοοοοοοοο...

Προς το παρόν βαριέμαι και χαράζω τις διαδρομές στο χάρτη !

 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ωραιος Νικολα,ευχομαι να πανε ολα καλα (που θα πανε) κ να το φχαριστηθεις,θα αναμενουμε ρεπορτο...

-προπαθησε να ακουσεις Γρεκανικα,ειναι απο τις πιο ομορφες διαλεκτους παγκοσμιως,ειναι δικη μας αρχεγονη γλωσσα!
-εμπα στο χωριο AlberoBello με τους τρουλους και αμα προφτασεις δες κ την Matera,κοντα ειναι.
-επισης λενε οτι το Lecce ειναι ωραιο το βραδυ για περιπατο...

bon viaggio siniore...
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ευχαριστώ Γιώργη (μου επιτρέπεις :friendship:)...

Ήθελα πολλά χρόνια να πάω προς τα εκεί αλλά δεν μου καθόταν το ταξίδι για κάποιο περίεργο λόγο.
Τώρα είναι ευκαιρία, και τα μέρη που μου πρότεινες τα έχω τσεκάρει ήδη.
Θα έχω μέρες, δεν υπάρχει πρόγραμμα, όλα είναι χαλαρά με την πάπια οπότε
θα δω πολλά πράγματα και θα τα δείτε και εσείς μαζί μου, έχετε φτιάξει ένα πολύ
ωραίο χώρο εδώ που δεν υπάρχει αντίστοιχος, τουλάχιστον σε ελληνικό επίπεδο...

:friendship:
 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
Το Kriss 125 ,που ειχα απο 3/2012 εως κ το 11/2013 οπου κ με τρακαραν ασχημα, το τριμηνο 07-09/2013 ηταν η εναρξη μου στα ταξιδια. Πρεπει να εγραψα σε αυτη τη περιοδο περιπου 20,000 χλμ τουριστικα

Δυστυχως μετα ειχαμε τα ασχημα..Παρολα αυτα ειχα επισκευτει Αχαϊα (Αιγαλεια κ Καλαβρυτοχωρια) λογω καταγωγης γυρω στις 8 φορες συν Χαλκιδα κ Περιξ, Λειβαδια, Κορφο Κορινθιας, Αγιο Ιωαννη Θεολογο Φθιωτιδας, Καμενα Βουρλα. Το Σουνιο κ τα πιο κοντινα προς τα εκει δε τα υπολογιζω. Ηταν για τσιγαρο κ κατουρημα.

Βεβαια εγω ειχα φτιαξει ανατομικη σελα στο Starsel. Σε καταλαβαινω. Εαν εξαιρεσεις τις ταχυτητες κ τις ανηφορες το ταξιδι κ οχι ο προορισμος ηταν το συνθημα εκεινου του τελευταιου 4μηνου

Συνεχισε τα χλμ :yew:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Μια γρήγορη βολτίτσα στον Καφηρέα στη Νότια Εύβοια, απίστευτη ζέστη σε βαθμό ηλίασης
και τρελής δυσφορίας...το παπί δεν κατάλαβε τίποτα, το πρόβλημα το είχα εγώ :pointu:













 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Αυτά είναι! Πως μου ξέφυγε το θέμα, RESPECT Νικόλα, να είσαι πάντα γερός να ταξιδεύεις! :hailbig:

Εξου και η Ιταλία λοιπόν ... με το καλό! :yew:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Το Σουνιο κ τα πιο κοντινα προς τα εκει δε τα υπολογιζω. Ηταν για τσιγαρο κ κατουρημα.
Μα γιατί το λες αυτό; χαχαχαχαχαχαχαχαχααχα :yew:

Αν ακόμα ταξιδεύεις με το σκούτερ που βλέπω στο αβαταρ και κάνεις κέφι παρέα, ρίξε μου μύνημα :friendship:

 

Vrasidas

Μέλος
Όνομα
Βρασίδας
Μοτό
CBR 1000RR
Καλημέρα και από εμένα !
Φέτος και μετά από 7 σχεδόν συνεχόμενα 36ωρα συμμετοχής μου στο 36ωρο οδηπορικό αντοχής της Λέσχης Moto Guzzi, με μεγάλου πάντα κυβισμού μοτοσυκλέτες (1000 και 1400) το 8ο το έκανα με το κινέζικο παπί μου.
Απίστευτο και όμως αληθινό ... το πιό ξεκούραστο 36ωρο που έκανα έως τώρα και ίσως το καλύτερο από όλες τις απόψεις.
Ο γύρος της Πίνδου ξεκινώντας από Καρπενήσι, βγήκε άνετα και ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ! .... Με ΚΑΛΗ προετοιμασία και ουσιαστικές ΦΤΗΝΈΣ επεμβάσεις στο παπί, γίνεται φοβερός σύντροφος ταξιδευτής ....
Μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε να αναθεωρούμε πράγματα και καταστάσεις ?? ... εμένα μου πήρε κάτι 10ετίες, απλά έτυχε να έρθουν έτσι τα πράγματα, που έχω μπει σε mode γενικών και σχεδόν ολικών αναθεωρήσεων ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλημέρα και από εμένα !
Φέτος και μετά από 7 σχεδόν συνεχόμενα 36ωρα συμμετοχής μου στο 36ωρο οδηπορικό αντοχής της Λέσχης Moto Guzzi, με μεγάλου πάντα κυβισμού μοτοσυκλέτες (1000 και 1400) το 8ο το έκανα με το κινέζικο παπί μου.
Απίστευτο και όμως αληθινό ... το πιό ξεκούραστο 36ωρο που έκανα έως τώρα και ίσως το καλύτερο από όλες τις απόψεις.
Ο γύρος της Πίνδου ξεκινώντας από Καρπενήσι, βγήκε άνετα και ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ! .... Με ΚΑΛΗ προετοιμασία και ουσιαστικές ΦΤΗΝΈΣ επεμβάσεις στο παπί, γίνεται φοβερός σύντροφος ταξιδευτής ....
Μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε να αναθεωρούμε πράγματα και καταστάσεις ?? ... εμένα μου πήρε κάτι 10ετίες, απλά έτυχε να έρθουν έτσι τα πράγματα, που έχω μπει σε mode γενικών και σχεδόν ολικών αναθεωρήσεων ...
Σε ειδα κ στα τιτιβισματα πριν κ σε χαρηκα, τα βλεπεις κ κυριως τα γραφεις πολυ σοφά κ λιτα.
Οι βολτες ειναι δουλεια της ψυχης τα πιστονια κανουν μονο ενα πανω κατω.

adv phone
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα και από εμένα !
Φέτος και μετά από 7 σχεδόν συνεχόμενα 36ωρα συμμετοχής μου στο 36ωρο οδηπορικό αντοχής της Λέσχης Moto Guzzi, με μεγάλου πάντα κυβισμού μοτοσυκλέτες (1000 και 1400) το 8ο το έκανα με το κινέζικο παπί μου.
Απίστευτο και όμως αληθινό ... το πιό ξεκούραστο 36ωρο που έκανα έως τώρα και ίσως το καλύτερο από όλες τις απόψεις.
Ο γύρος της Πίνδου ξεκινώντας από Καρπενήσι, βγήκε άνετα και ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ! .... Με ΚΑΛΗ προετοιμασία και ουσιαστικές ΦΤΗΝΈΣ επεμβάσεις στο παπί, γίνεται φοβερός σύντροφος ταξιδευτής ....
Μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε να αναθεωρούμε πράγματα και καταστάσεις ?? ... εμένα μου πήρε κάτι 10ετίες, απλά έτυχε να έρθουν έτσι τα πράγματα, που έχω μπει σε mode γενικών και σχεδόν ολικών αναθεωρήσεων ...
Βρασιδα.....καλώς ήρθες στο advride
Εγώ χαίρομαι όσους ταξιδεύουν με ότι όχημα έχουν και δεν κάθονται να μιζεριασουν με διάφορες δικαιολογίες κλπ κλπ
Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν θα άλλαζα την ευχαρίστηση και την ασφάλεια που προσφέρει μια μεγάλη μηχανή σε ένα ταξίδι, με ένα παπί ή σκούτερ!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Καλωσήρθες !

Οι αναθεωρήσεις μας κάνουν να βλέπουμε τα πράγματα με άλλο μάτι. Εμενα μου πήρε μόνο
6 χημειοθεραπείες τον χρόνο και συνεχή πάλη με τον ακατανόμαστο, για να την δω αλλιώς !

Η ζωή είναι ταξίδι, τη ζούμε και τη χαιρόμαστε με ο,τιδήποτε, αύριο δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουμε...

Αν θες παρέα για ταξίδια πες μου...

:friendship:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλωσήρθες !

Οι αναθεωρήσεις μας κάνουν να βλέπουμε τα πράγματα με άλλο μάτι. Εμενα μου πήρε μόνο
6 χημειοθεραπείες τον χρόνο και συνεχή πάλη με τον ακατανόμαστο, για να την δω αλλιώς !

Η ζωή είναι ταξίδι, τη ζούμε και τη χαιρόμαστε με ο,τιδήποτε, αύριο δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουμε...

Αν θες παρέα για ταξίδια πες μου...

:friendship:
Πατησα λαικ στο ποστ σου και ...το μετανοιωσα
γιατι μου φανηκε πολυ λιγο...
Τετριμενες σιγουρα κουβεντες και λιγες, αλλα αυτες μονο εχω: Να 'σαι καλα και παντα νικητης :friendship:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Κώστα, ένας καλός λόγος έστω και λίγος είναι όμορφος από κάποιον που έχει την ίδια
κοινή αγάπη για το αντικείμενο...
Θα πω κάτι που έχω πει και σε άλλα παιδιά μέσω μηνυμάτων εδώ, σας ζηλεύω που κάνετε
αυτό που σας αρέσει με τις μοτοσυκλέτες σας κάτι που δεν μπορώ να κάνω εγώ, αλλά
μου δίνει τεράστια χαρά το να βλέπω τις φωτογραφίες από τα ταξίδια σας, είναι σαν να τα
κάνω κι εγώ !

:friendship:
 

Vrasidas

Μέλος
Όνομα
Βρασίδας
Μοτό
CBR 1000RR
Κοντοζυγώνουν οι μέρες που θα κάνω το ταξιδάκι μου στην Ιταλία, αποφάσισα να πάω να κάνω μια γύρα
στα ελληνόφωνα χωριά του Σαλέντο, δεν έχω πάει ποτέ προς τα εκεί. Το μόνο που χρειάζομαι είναι
να τσεκάρω τα κάμπινγκ που θα μείνω και τίποτ' άλλο, τα εισητήρια τα έχω κλείσει, το διαβατήριο
είναι εντάξει, την πράσινη κάρτα την πήρα σήμερα, ότι αναλώσιμο πρέπει να αλλαχτεί,
έχει αλλαχτεί, οπότε μια δυο μέρες πριν φύγω αλλάζω και τα λάδια και δρόμοοοοοοοοοοο...

Προς το παρόν βαριέμαι και χαράζω τις διαδρομές στο χάρτη !

Θα είναι σίγουρα φοβερή εμπειρία ... Και κατά την εκτίμησή μου πολύ σωστή επιλογή γεωγραφικής περιοχής για περιπλάνιση ...

Για φέτος έχω κανά δυό σενάρια που τα επεξεργάζομαι εδώ και καιρό . Μου έδωσες όμως τροφή για επιπλέον σκέψεις όταν με το καλό επιστρέψω από τα σχέδιά μου.
Τα καλύτερα σου εύχομαι και αναμένουμε τις περιγραφές σου !
 

Vrasidas

Μέλος
Όνομα
Βρασίδας
Μοτό
CBR 1000RR
Καλωσήρθες !

Οι αναθεωρήσεις μας κάνουν να βλέπουμε τα πράγματα με άλλο μάτι. Εμενα μου πήρε μόνο
6 χημειοθεραπείες τον χρόνο και συνεχή πάλη με τον ακατανόμαστο, για να την δω αλλιώς !

Η ζωή είναι ταξίδι, τη ζούμε και τη χαιρόμαστε με ο,τιδήποτε, αύριο δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουμε...

Αν θες παρέα για ταξίδια πες μου...

:friendship:

Σε ευχαριστώ για την πρόσκληση :) !

Σε ποιά περιοχή κινείσαι ?
 

Vrasidas

Μέλος
Όνομα
Βρασίδας
Μοτό
CBR 1000RR
Βρασιδα.....καλώς ήρθες στο advride
Εγώ χαίρομαι όσους ταξιδεύουν με ότι όχημα έχουν και δεν κάθονται να μιζεριασουν με διάφορες δικαιολογίες κλπ κλπ
Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν θα άλλαζα την ευχαρίστηση και την ασφάλεια που προσφέρει μια μεγάλη μηχανή σε ένα ταξίδι, με ένα παπί ή σκούτερ!

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα !

Είχα την ίδια σχεδόν άποψη μετά από δεκαετίες πάνω σε πολλά κυβικά διαφόρων ειδών και αρκετά ταξίδια ... Πίστεψέ με, υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος ;)
 
Top Bottom