Στο βουνό του ΛΕΩΝΙΔΑ, Κυριακή 12/11/2017-The off-road story

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
H Mαδαγασκάρη είναι το όνομα που έδωσαν στο μονοπάτι -όπως είδατε στο τμήμα δρομοβιβλίου που είχα βάλει- ο Μήτσος-Doc με το Σπύρο τον Κατσιμαλή τότε..., στο μακρινό 2006!
Έχει πλάκα που μετά από χρόνια ακούω ονόματα γνώριμα!:)
Πολλές βόλτες με το Σπύρο σε Πάρνηθα, Πεντέλη, Μέγαρα, κάμποσα trail rides... και με το 620 Enduro που είχε και με το Adventure μετά. Αυτά στα ακόμα πιο μακρινά 1999-2002. Είχαμε τρέξει και στην Οδύσσεια παρέα το 2002.
Θύμισες...:rolleyes:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πολυ ωραιος ο φιλος! Το βιντεακι τα ειχε ολα μπραβο!
τι λε ρε τρελοκομείο?
είδες πώς πας?:D:D:D:D


Φοβερός, μου "έδειξες" και το καλό πάτημα μαζί με το Στέλιο και σας ακολούθησα... Είχα λάθος γραμμή στο ανηφόρι και πήγαινε όπου να 'ναι... Μετά σούπερ όμως! Θενκς guys :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχει πλάκα που μετά από χρόνια ακούω ονόματα γνώριμα!:)
Πολλές βόλτες με το Σπύρο σε Πάρνηθα, Πεντέλη, Μέγαρα, κάμποσα trail rides... και με το 620 Enduro που είχε και με το Adventure μετά. Αυτά στα ακόμα πιο μακρινά 1999-2002. Είχαμε τρέξει και στην Οδύσσεια παρέα το 2002.
Θύμισες...:rolleyes:

Oυσιαστικά ο χώρος είναι μικρος!
Και φυσικά το advride τεράστιο!

Δεν έχει σημασία πόσοι είναι που εμπλέκονται γενικώς! Όλοι γυρω-γύρω γυρνάμε και γνωριζόμαστε. Και βρισκόμαστε κοινοί γνωστοί, με κοινούς φίλους κλπ...
Τα ίδια λέγαμε με το Στέλιο τον @alfa7 στο βουνό.
Βρεθήκαμε "σύντεκνοι" με Αλυγιζάκη/Χατζηδάκη τους οποίους έχω πολλάκις χειροκροτήσει, όντες θεαματικοί και γρήγοροι!!!


Εδώ σ' αυτό το φόρουμ καταφέραμε να βρούμε αυτά που μας εννώνουν! Φτου-φτου και πάμε κι άλλο!!!!
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
τι λε ρε τρελοκομείο?
είδες πώς πας?:D:D:D:D


Φοβερός, μου "έδειξες" και το καλό πάτημα μαζί με το Στέλιο και σας ακολούθησα... Είχα λάθος γραμμή στο ανηφόρι και πήγαινε όπου να 'ναι... Μετά σούπερ όμως! Θενκς guys :)
Δεν φτανει που ηρθα με αυτα τα λαστιχα ειχα και 33 πιεση σε ολη την διαδρομη και το θυμηθηκα στο τελος! Τι να εκανα αμα το εκοβα θα εμενα οποτε σανιδα να βγουμε πανω χαχαχα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν φτανει που ηρθα με αυτα τα λαστιχα ειχα και 33 πιεση σε ολη την διαδρομη και το θυμηθηκα στο τελος! Τι να εκανα αμα το εκοβα θα εμενα οποτε σανιδα να βγουμε πανω χαχαχα
γκάααααααααααααααααααααζι λέμεεεεεεεεεεεε


:ll::drt::stm:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Δεν φτανει που ηρθα με αυτα τα λαστιχα ειχα και 33 πιεση σε ολη την διαδρομη και το θυμηθηκα στο τελος! Τι να εκανα αμα το εκοβα θα εμενα οποτε σανιδα να βγουμε πανω χαχαχα
και να βγαζεις και τα λαστιχακια απο τα μαρσπιε,σε τετοιες περιπτωσεις.μια βιδα ειναι.
:cool:;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
και να βγαζεις και τα λαστιχακια απο τα μαρσπιε,σε τετοιες περιπτωσεις.μια βιδα ειναι.
:cool:;)
Ο τυπος και χωρις μαρσπιε παει......λεμεεεεεεε:D
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ
Συγχαρητήρια στην οργάνωση του
Χάρηκα που είδα παλιές και νέες φάτσες
Χάρηκα εμένα και το Μπίγκουλα

Βουρρρ για το επόμενο :stm: ..... καλόμαθε η γριά στα σύκα :D
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
:brv::brv::brv: παίδες για την βόλτα και για την δεμένη παρέα...!!!
Υ.Γ Ωραία χώματα έχετε εκεί κάτω...:waiting:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:brv::brv::brv: παίδες για την βόλτα και για την δεμένη παρέα...!!!
Υ.Γ Ωραία χώματα έχετε εκεί κάτω...:waiting:
Πιο κατω???
Πιο κοντα σε εσας ειναι το Καλλιδρομο.....;)
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Όπως πολύ εύστοχα με έχει συμβουλέψει ο Κώστας @kordix, "η φόρα, είναι η γκόμενα του εντουρά"! :D
Ωραιος ο Κωστας @kordix, ετσι! :ok:

Σε καποια κομματια δε σταματαμε/κοβουμε με τιποτα και για κανενα λογο ;) :yew:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Με ρώτησαν διάφορα παιδιά στην εκδρομή "γιατί με το μικρό και όχι με το gs";

Πλέον στις ονοφάδες πάω με το μικρομεσαίο CCM. Θέλω να ευχαριστιέμαι την οδήγηση στο χώμα χωρίς συμβιβασμούς και χωρίς άγχος για το τι θα συναντήσω ή για το κόστος μιας καλής πτώσης.

Επιπλέον στην χθεσινή βόλτα οι αναρτήσεις του CCM δούλεψαν παντού άψογα με αποκορύφωμα το πέτρινο κομμάτι πριν τον Αυλώνα που απλά πέρασε χωρίς να νιώσω κάτι στα χέρια. Και όχι μόνο στα γκαζερά αλλά και σε χαμηλές ταχύτητες δουλεύουν μια χαρά.
Το δε μπροστινό ειδικά με το dunlop 952 στις λασπουριές ήταν βιδωμένο κάτω. Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να πέσεις. Ενα σημαντικό πλεονέκτημα των μικρών είναι ότι μπορείς να κατεβάσεις πολύ τις πιέσεις και να βάλεις πιο τακουνάτα ελαστικά οπότε εχεις πολύ καλή πρόσφυση. Ενας φίλος Ιταλός που έτρεχε παγκόσμιο εντούρο παλιά, μου λεγε πάντα πρόσεχε να εχεις t r a c t i o n. Ετσι ακόμα και με πολύ μακρύ γρανάζωμα, ανέβηκε ανηφόρια που κανονικά είναι για καθαρόαιμα.

Και παρότι γράψαμε 400Km δεν κουράστηκα καθόλου. Στην άσφαλτο με την Ελίνα και τον Λάμπρο επιστρέψαμε με σταθερά 100 km/h εως την Θήβα που χωρίσαμε μια και γω πήγα την παλιά προς Μάνδρα. Στα 100 ούτε ο αέρας ενοχλεί, ούτε κινδυνεύεις και επίσης δεν τρώς τα τακούνια λάστιχα. Από το Ζέλι - Τιθορέα εως Γλυφάδα έκανα ενα 3ωρο από την παλιά εθνική και με στάση για βενζίνη.
Εχω βέβαια 2 σέλες, μια ανετη φαρδιά και μια στενή εντουράδικη. Απλά θέλει υπομονή στους ανοιχτούς δρόμους αλλά τι 120 με το μεγάλο και χωμάτινα, τι 100 με το μικρό;

Δεν μου άρεσε το 952 στο ασφάλτινο στροφιλίκι, αλλά ίσως φταίει που πίσω εχω ΜΤ21 σε 90/18 αντί για 100/18. Και θα κλείσω με ένα Tip για τα φωτα των μικρών, χτες χρησιμοποίησα ισχυρό φως ποδηλατικό και πέτυχε το πείραμα, χωρίς να επιβαρύνω το ηλεκτρικό κύκλωμα της μηχανής που ως γνωστόν εχει θέμα με τα πηνία.




Τα λέμε στην επόμενη...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@kordix Κωστή ειδικά εκεί στον Αυλώνα είναι που πάντα "βλαστημάω'...
Μόνο σε τέτοια δε θέλω να το πηγαίνω, αλλά δε γίνεται.
Κατά τα άλλα κι εμείς με 100-120 γυρίσαμε. Και χάρηκα πολύ που τα είπαμε κανονικά μια φορά, γιατί ίσα που γνωριζόμασταν.... ;)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν μου άρεσε το 952 στο ασφάλτινο στροφιλίκι, αλλά ίσως φταίει που πίσω εχω ΜΤ21 σε 90/18 αντί για 100/18. Και θα κλείσω με ένα Tip για τα φωτα των μικρών, χτες χρησιμοποίησα ισχυρό φως ποδηλατικό και πέτυχε το πείραμα, χωρίς να επιβαρύνω το ηλεκτρικό κύκλωμα της μηχανής που ως γνωστόν εχει θέμα με τα πηνία.

Τα λέμε στην επόμενη...
Κωστή κι εμένα η αίσθηση του μπροστινού 952 είναι κάπως στις ασφάλτινες στροφές, ενώ το 606 πίσω συμπεριφέρεται εξαιρετικά αν και είναι 120/90-18 αντί για 120/80-18 που φοράει από τη μάνα του. Σημαντικό όμως το feedback που έδωσες για τη λάσπη γιατί ο κυριότερος λόγος που σε άκουσα όταν το σύστηνες (το 952) ήταν αυτός.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μιας και λέμε για λάστιχα και μηχανάκια , το εμπρός λάστιχο Michelin wild είχε πρόσφυση συνέχεια , όποτε τις περισσότερες φορές είχα τιμόνι , κάτι που δεν το περίμενα με τίποτα , το πίσω λάστιχο Shinko 805 , έχει το διπλάσιο τακούνι σε σχέση με το pireli str αλλά και πάλι διακοσμητικό είναι , δεν έκανε για αυτό το έδαφος τέτοια εποχή , για καλοκαίρι είναι μια χαρά .

Τώρα το crf1000 ήταν καταπληκτικό , ήρεμο από χαμηλά , χωρίς ξεσπάσματα , πουθενά δεν ήθελα παραπάνω δύναμη , είχα το traction control πάντα στο on , όποτε αναλάμβανε αυτό , ήρεμα και χωρίς γλυστριματα πέρναγα παντού .

Γενικά δεν περίμενα να έχω τόσο θετική εντύπωση μετά από μια βόλτα .
Με λίγη προπόνηση θα μπορώ να το πάω ακόμα καλύτερα ( το μηχανάκι μπορεί αρκεί ο οδηγός να ξερει )


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μιας και λέμε για λάστιχα και μηχανάκια , το εμπρός λάστιχο Michelin wild είχε πρόσφυση συνέχεια , όποτε τις περισσότερες φορές είχα τιμόνι , κάτι που δεν το περίμενα με τίποτα , το πίσω λάστιχο Shinko 805 , έχει το διπλάσιο τακούνι σε σχέση με το pireli str αλλά και πάλι διακοσμητικό είναι , δεν έκανε για αυτό το έδαφος τέτοια εποχή , για καλοκαίρι είναι μια χαρά .

Τώρα το crf1000 ήταν καταπληκτικό , ήρεμο από χαμηλά , χωρίς ξεσπάσματα , πουθενά δεν ήθελα παραπάνω δύναμη , είχα το traction control πάντα στο on , όποτε αναλάμβανε αυτό , ήρεμα και χωρίς γλυστριματα πέρναγα παντού .

Γενικά δεν περίμενα να έχω τόσο θετική εντύπωση μετά από μια βόλτα .
Με λίγη προπόνηση θα μπορώ να το πάω ακόμα καλύτερα ( το μηχανάκι μπορεί αρκεί ο οδηγός να ξερει )


Sent from my iPhone using Tapatalk
Aν κρινω απο την οψη του το Shinko 805, οπως και το pireli str, οπως και το karoo 3, μονο κατ' ιδεαν ειναι χωματινα (παρα πολυ φαρδια τακουνια που πιανουν απο ακρη σε ακρη και καθολου 'η ελαχιστη διαμηκη χαραξη)
Τα δυο πρωτα βεβαια δεν τα εχω δοκιμασει αλλα το karoo 3 που το εχω ειναι απαραδεκτο και μαλιστα ακομα και σε μερικα στεγνα χωματα Τοσο απαραδεκτο που το εμπρος το πεταξα πριν την ωρα του το δε πισω το εχω μονο για ασφαλτο
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Και ένα μικρό βίντεο από εμένα από τη βολτάρα της Κυριακής.
Δυστηχώς σχεδόν όλα τα καλά κομμάτια τα έχασα, γιατί ορισμένες φορές πίστευα ότι γράφει αλλά τελικά δεν έγραφε. Από τρεις ώρες βίντεο κράτησε μόνο τη μία.

Τέσπα, το μοντάρίσα λίγο και βλέπεται κάπως.
*Υπάρχει περίπτωση να μη σας παίζει σε κινητά η τάμπλετ.

 
Top Bottom