Συβοτα

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Καλά έκανες και μπράβο σου
Νοικιάζουν βαρκάκι με 25 άλογα σε ανθρώπους που δεν ξέρουν από θάλασσα και αυτό είναι επικινδυνο
Δεν ξέρω από θάλασσα και γενικά δεν νιώθω άνετα στην θάλασσα ουτε μπάνιο ξέρω καλό απλά πλατσουριζω και παίζω στην άμμο με τα άλλα παιδάκια! Χαχαχ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ξέρω από θάλασσα και γενικά δεν νιώθω άνετα στην θάλασσα ουτε μπάνιο ξέρω καλό απλά πλατσουριζω και παίζω στην άμμο με τα άλλα παιδάκια! Χαχαχ
Μπείτε σε ένα καραβάκι που κάνει ολοήμερο τουρ για παξους, να το ευχαριστηθείτε.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλά έκανες και μπράβο σου
Νοικιάζουν βαρκάκι με 25 άλογα σε ανθρώπους που δεν ξέρουν από θάλασσα και αυτό είναι επικινδυνο
Εδω νοικιαζουν ιστιοφορα, στα βαρκακια θα κολλησουν!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εδω νοικιαζουν ιστιοφορα, στα βαρκακια θα κολλησουν!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καμμια σχεση
Για να νοικιάσεις ιστιοφόρο, χρειάζονται 2 διπλώματα σκιπερ.
Και η ταχύτητα ενός ιστιοφόρου είναι τέτοια που το σκάφος δεν γίνεται επικίνδυνο, σαν ένα ταχύπλοο πλαναρισματος.
Κανένα δίπλωμα δεν σε κάνει φυσικά ικανό σκιοερ, αλλά το κακό με τα ενοικιαζομενα βαρκάκι είναι ότι δεν απαιτείται κανένα δίπλωμα.... Με αποτέλεσμα πολλά ατυχηματα
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μην επιμενεις!!!
Αν θελεις παιρνεις σκιπερ. Αυτο προυποθετει να εχεις ¨διπλωμα¨!!! Εκει χωλαινει το συστημα.......... Και η κουτση μαρια εχει βγαλει τετοιο διπλωμα, και δεν εχουν καμμια σχεση με θαλασσα, ουτε με ναυτοσυνη!!!!
Ειναι οκτω στους δεκα με τα ιστιοφορα, ακρως επικινδυνοι!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μην επιμενεις!!!
Αν θελεις παιρνεις σκιπερ. Αυτο προυποθετει να εχεις ¨διπλωμα¨!!! Εκει χωλαινει το συστημα.......... Και η κουτση μαρια εχει βγαλει τετοιο διπλωμα, και δεν εχουν καμμια σχεση με θαλασσα, ουτε με ναυτοσυνη!!!!
Ειναι οκτω στους δεκα με τα ιστιοφορα, ακρως επικινδυνοι!!!!!
Επιμένω... Γιατί ταξιδεύω στη θάλασσα από το 1990
Το ιστιοφόρο μπορεί να γίνει επικίνδυνο μόνο για τους επιβαινοντες, λόγω γάστρας εκτοπισματος
Τα ταχύπλοα μπορεί να θερίσουν κεφάλια, λόγω πλευσης πλαναρισματος με την προπελα.
Έστω και με 5 μίλια ταχυτητα μπορεί να κόψει στην μέση άνθρωπο.
Φυσικά και υπάρχουν αναυτοι και στα ιστιοφόρα, αλλά δεν είναι επικίνδυνοι για την σωματική ακεραιότητα άλλων, στο 99% των περιπτωσεων
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καμμια σχεση
Για να νοικιάσεις ιστιοφόρο, χρειάζονται 2 διπλώματα σκιπερ.
Και η ταχύτητα ενός ιστιοφόρου είναι τέτοια που το σκάφος δεν γίνεται επικίνδυνο, σαν ένα ταχύπλοο πλαναρισματος.
Κανένα δίπλωμα δεν σε κάνει φυσικά ικανό σκιοερ, αλλά το κακό με τα ενοικιαζομενα βαρκάκι είναι ότι δεν απαιτείται κανένα δίπλωμα.... Με αποτέλεσμα πολλά ατυχηματα
Και μην τα μπερδευεις!
Εγω δεν συγκρινα ιστιοφορο με ταχυπλοο ¨πλαναρισματος¨!
Αυτα με τα 25 αλογα μονο πλαναρισματος δεν τα λες..........
Ομως ΚΑΙ τα ιστιοφορα γινονται ακρως επικινδυνα σε ηλιθια χερια. Τα βλεπω και τους βλεπω καθε χρονο, σε καθε λιμανι, σε καθε φουνταρισμα, σε καθε Κ.Α.Σ!!!!!!
Οκτω στους δεκα........... επικινδυνοι!!!!
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Επιμένω... Γιατί ταξιδεύω στη θάλασσα από το 1990
Το ιστιοφόρο μπορεί να γίνει επικίνδυνο μόνο για τους επιβαινοντες, λόγω γάστρας εκτοπισματος
Τα ταχύπλοα μπορεί να θερίσουν κεφάλια, λόγω πλευσης πλαναρισματος με την προπελα.
Έστω και με 5 μίλια ταχυτητα μπορεί να κόψει στην μέση άνθρωπο.
Φυσικά και υπάρχουν αναυτοι και στα ιστιοφόρα, αλλά δεν είναι επικίνδυνοι για την σωματική ακεραιότητα άλλων, στο 99% των περιπτωσεων
Εγω να ρωτήσω...θελω να ασχοληθώ...ευκολα βγαζεις διπλωμα που το χω ψαξει...μετα;;;;τι γίνεται;

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επιμένω... Γιατί ταξιδεύω στη θάλασσα από το 1990
Το ιστιοφόρο μπορεί να γίνει επικίνδυνο μόνο για τους επιβαινοντες, λόγω γάστρας εκτοπισματος
Τα ταχύπλοα μπορεί να θερίσουν κεφάλια, λόγω πλευσης πλαναρισματος με την προπελα.
Έστω και με 5 μίλια ταχυτητα μπορεί να κόψει στην μέση άνθρωπο.
Φυσικά και υπάρχουν αναυτοι και στα ιστιοφόρα, αλλά δεν είναι επικίνδυνοι για την σωματική ακεραιότητα άλλων, στο 99% των περιπτωσεων
Αλλο το ταξιδευω για τις διακοπες μου, και αλλο γιατι ειναι το επαγγελμα μου. Αυτο μας ελλειπε να εχουμε τις ιδιες ωρες στη θαλασσα.
Μην ανακατευεις την συζητηση............... Τα κανεις αχταρμα ολα!!!!! Τωρα εβαλες και γαστρες και προπελες και και και....
Επαναλαμβανω:
ΚΑΙ τα ιστιοφορα νοικιαζονται χωρις σκιπερ εαν υπαρχει διπλωμα.
Διπλωμα εχει βγαλει και η κουτση Μαρια.
Ειναι ακρως επικινδυνοι και αναυτοι οκτω στους δεκα!!!
Αυτα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω να ρωτήσω...θελω να ασχοληθώ...ευκολα βγαζεις διπλωμα που το χω ψαξει...μετα;;;;τι γίνεται;

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μετά... Είναι κατά πόσο θέλεις να ασχοληθείς και να μάθεις την θαλασσα
Το 99% των κατόχων διπλώματος ιστιοφορων δεν νοικιάζει σκάφος μόνος του, γιατί ξέρει ότι δεν μπορεί να το κυβερνήσει.
Αν είσαι τυχερός και έχεις κανέναν φίλο και πας ταξίδια μαζί του και σου δείξει και βασικά το αγαπάς, θα μάθεις.
Είναι δύσκολη η θάλασσα και ιδίως τα πανια
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Μετά... Είναι κατά πόσο θέλεις να ασχοληθείς και να μάθεις την θαλασσα
Το 99% των κατόχων διπλώματος ιστιοφορων δεν νοικιάζει σκάφος μόνος του, γιατί ξέρει ότι δεν μπορεί να το κυβερνήσει.
Αν είσαι τυχερός και έχεις κανέναν φίλο και πας ταξίδια μαζί του και σου δείξει και βασικά το αγαπάς, θα μάθεις.
Είναι δύσκολη η θάλασσα και ιδίως τα πανια
Ναι ρε γαμωτο γιαυτο δεν εχω ξεκινήσει...γιατι μετα δεν εχω καποιον και ξερω πως δεν υπάρχει περίπτωση να νοικιασω μονος μου,η με καποιον αλλον το ιδιο ασχετο με μενα.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αλλο το ταξιδευω για τις διακοπες μου, και αλλο γιατι ειναι το επαγγελμα μου. Αυτο μας ελλειπε να εχουμε τις ιδιες ωρες στη θαλασσα.
Μην ανακατευεις την συζητηση............... Τα κανεις αχταρμα ολα!!!!! Τωρα εβαλες και γαστρες και προπελες και και και....
Επαναλαμβανω:
ΚΑΙ τα ιστιοφορα νοικιαζονται χωρις σκιπερ εαν υπαρχει διπλωμα.
Διπλωμα εχει βγαλει και η κουτση Μαρια.
Ειναι ακρως επικινδυνοι και αναυτοι οκτω στους δεκα!!!
Αυτα.
Πες μου πόσα ιστιοφόρα έχουν τραυματισει άνθρωπο
Και πόσα σοβαρά ατυχήματα έχουμε κάθε χρόνο από ταχυπλοα

Αυτή την διαφορά επισήμανα και δεν έκανα κανένα αχταρμά.

Τα λιμάνια που αναφέρεις δεν είναι επικίνδυνα για τους ανθρώπους, αλλά για τα σκάφη και μόνο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι ρε γαμωτο γιαυτο δεν εχω ξεκινήσει...γιατι μετα δεν εχω καποιον και ξερω πως δεν υπάρχει περίπτωση να νοικιασω μονος μου,η με καποιον αλλον το ιδιο ασχετο με μενα.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πάνω σε αυτό ακριβώς το σκεπτικό, δίνονται τα διπλώματα σε ολους.
Δεν πάει κανένας να νοικιάσει 12 μέτρα σκάφος αν δεν ξέρει.

Αντίθετα με τα νοικιαρικα βαρκάκια με τις 25ρες λαιμητομους
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Πάνω σε αυτό ακριβώς το σκεπτικό, δίνονται τα διπλώματα σε ολους.
Δεν πάει κανένας να νοικιάσει 12 μέτρα σκάφος αν δεν ξέρει.

Αντίθετα με τα νοικιαρικα βαρκάκια με τις 25ρες λαιμητομους
Τεσπα μην σπαμαρω...αλλη συζήτηση...

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τεσπα μην σπαμαρω...αλλη συζήτηση...

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν είναι Σπαμ... Ευκαιρία να τονίσουμε την μλκια που γίνεται με τα βαρκάκια
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Δεν είναι Σπαμ... Ευκαιρία να τονίσουμε την μλκια που γίνεται με τα βαρκάκια
Καλα αυτο εννοείται...και γω παρότι τοσα νησιά δεν νοικιαζω,νιωθω επικίνδυνος... καλύτερα με καποιον θαλασσινό παντα.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγω να ρωτήσω...θελω να ασχοληθώ...ευκολα βγαζεις διπλωμα που το χω ψαξει...μετα;;;;τι γίνεται;

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Να σου πω εγω.
Εαν εχεις το μυαλο σου μεσα στο κεφαλι, και οχι απο πανω να παιρνει αερα, κανεις ΠΟΛΛΑ ταξιδια με εμπειρο ή εμπειρους ναυτικους. Μεχρι να ανοιξουν τα ματια σου και να αποκτησεις αρκετη πειρα. Αρκετη ομως. Αυτο δεν γινεται σε ενα με δυο καλοκαιρια και με καλο καιρο μονο.
Μετα θα ξεκινησεις μονος σου κοντινους προορισμους (ειναι αλλιως να παιρνεις αποφασεις εσυ και αλλιως να ξερεις οτι υπαρχει καποιος αλλος να σε διορθωσει, εαν κανεις κατι λαθος).
Σιγα σιγα...... ανοιγεσαι!!


Εαν εχεις το μυαλο σου πανω απο το κεφαλι, και νομισεις οτι το διπλωμα σε εκανε καπετανιο με αρχι@ια, τοτε γινεσαι επικινδυνος για τον εαυτο σου, τους επιβαινοντες και τους υπολοιπους!!!!

Αυτο που λεω στον Κωστα και δεν λεει να το καταλαβει...............
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να σου πω εγω.
Εαν εχεις το μυαλο σου μεσα στο κεφαλι, και οχι απο πανω να παιρνει αερα, κανεις ΠΟΛΛΑ ταξιδια με εμπειρο ή εμπειρους ναυτικους. Μεχρι να ανοιξουν τα ματια σου και να αποκτησεις αρκετη πειρα. Αρκετη ομως. Αυτο δεν γινεται σε ενα με δυο καλοκαιρια και με καλο καιρο μονο.
Μετα θα ξεκινησεις μονος σου κοντινους προορισμους (ειναι αλλιως να παιρνεις αποφασεις εσυ και αλλιως να ξερεις οτι υπαρχει καποιος αλλος να σε διορθωσει, εαν κανεις κατι λαθος).
Σιγα σιγα...... ανοιγεσαι!!


Εαν εχεις το μυαλο σου πανω απο το κεφαλι, και νομισεις οτι το διπλωμα σε εκανε καπετανιο με αρχι@ια, τοτε γινεσαι επικινδυνος για τον εαυτο σου, τους επιβαινοντες και τους υπολοιπους!!!!

Αυτο που λεω στον Κωστα και δεν λεει να το καταλαβει...............
Ότι ναναι... Όσον αφορά στο δεν λέει να το καταλάβει ο Κώστας
Εγώ μιλάω για τα νοικιαρικα βαρκάκια και την επικίνδυνοτητα τους.

Φυσικά ισχύει αυτό που λες για την εμπειρια, αλλά κατάλαβε ότι τα βαρκάκια σκοτώνουν κόσμο κάθε χρόνο και όχι τα ιστιοφόρα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ότι ναναι... Όσον αφορά στο δεν λέει να το καταλάβει ο Κώστας
Εγώ μιλάω για τα νοικιαρικα βαρκάκια και την επικίνδυνοτητα τους.

Φυσικά ισχύει αυτό που λες για την εμπειρια, αλλά κατάλαβε ότι τα βαρκάκια σκοτώνουν κόσμο κάθε χρόνο και όχι τα ιστιοφόρα.
Δεν θυμασαι πως ξεκινησε η κουβεντα ή κανεις πως δεν θυμασαι;;;;;

Ειπες ¨Νοικιάζουν βαρκάκι με 25 άλογα σε ανθρώπους που δεν ξέρουν από θάλασσα και αυτό είναι επικινδυνο ¨ (Σωστο)
Και απαντησα ¨Εδω νοικιαζουν ιστιοφορα, στα βαρκακια θα κολλησουν!!!!!!!!!!!!!!!!! ¨ (Σωστο επισης)

Και σου εξηγησα πως γινεται και γιατι ειναι επικινδυνοι ολοι αυτοι!!!

Τωρα εσυ πως εφτασες να συγκρινεις ιστιοφορα, με προπελατα πλαναρισματα, γαστρες κτλ, ενα αχταρμα δηλαδη ενας Θεος ξερει. Οτι ναναι πραγματικα!!!
Το συνηθιζεις αυτο........
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν θυμασαι πως ξεκινησε η κουβεντα ή κανεις πως δεν θυμασαι;;;;;

Ειπες ¨Νοικιάζουν βαρκάκι με 25 άλογα σε ανθρώπους που δεν ξέρουν από θάλασσα και αυτό είναι επικινδυνο ¨ (Σωστο)
Και απαντησα ¨Εδω νοικιαζουν ιστιοφορα, στα βαρκακια θα κολλησουν!!!!!!!!!!!!!!!!! ¨ (Σωστο επισης)

Και σου εξηγησα πως γινεται και γιατι ειναι επικινδυνοι ολοι αυτοι!!!

Τωρα εσυ πως εφτασες να συγκρινεις ιστιοφορα, με προπελατα πλαναρισματα, γαστρες κτλ, ενα αχταρμα δηλαδη ενας Θεος ξερει. Οτι ναναι πραγματικα!!!
Το συνηθιζεις αυτο........
Εσυ ανέφερες τα ιστιοφόρα... Όπως λες βρε Νικόλα και όχι εγώ.
Αυτό είναι αχταρμάς....
 
Top Bottom