Συβοτα

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Άκη προχώρα μόνος σου και μην ακούς κανένα, ουτε τον Κώστα ούτε το Νίκο, δεν ξέρουν αυτοί!

Εμένα να ακούς, που πριν 8 χρόνια πήρα του σκιπερ, έκανα 3 αγώνες, και νομίζοντας ότι γ@μω και δέρνω νοίκιασα ένα jeanneau 41ποδαρια και μπήκα με τις πόρτες στην Αίγινα ένα ωραίο απόγευμα με δυνατή μπουκαδουρα, και φουνταρησα την άγκυρα με δρόμο για να γυρίσω 180 μοίρες και πήρα παραμαζωμα 3 σκάφη....
Γατακια..

Εντάξει μπορεί να μην έδεσα τελικά, αλλά απέκτησα εμπειρία :D

Εντάξει πέρα από τον χαβαλέ, η ιστιοπλοΐα είναι ένα απίστευτο χόμπι το οποίο είναι καθαρά εμπειρικό και το μαθαίνεις με ώρες στο τιμονι και στα πανιά.
Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε ομίλους που διοργανώνουν αγώνες και να χωθεις σε κάποιο σκάφος που ψάχνει κόσμο. Πριν από κάθε αγώνα επίσης μαζεύονται όλοι οι ιδιοκτήτες στα skippers meetings και ψαρεύουν κόσμο.
Οι συνθήκες του αγώνα είναι ιδανικές για να μάθεις πανιά αλλά και μανούβρα αναλόγως τον ιδιοκτήτη του σκάφους.

Το πιο σημαντικό είναι να έχεις σεβασμό στην θάλασσα και να είσαι ταπεινός μπροστά της, όσο εμπειρία και να έχεις. Τα υπόλοιπα θα έρθουν σιγά σιγά.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εσυ ανέφερες τα ιστιοφόρα... Όπως λες βρε Νικόλα και όχι εγώ.
Αυτό είναι αχταρμάς....
Κωσταρα, συνεχεια της προτασης σου, ηταν αυτο που ειπα.
Και βαρκακια και ιστιοφορα, νοικιαζονται με ενα ¨απλο χαρτι¨ ΚΑΙ σε ανθρωπους χωρις πειρα και χωρις μυαλο.....
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Άκη προχώρα μόνος σου και μην ακούς κανένα, ουτε τον Κώστα ούτε το Νίκο, δεν ξέρουν αυτοί!

Εμένα να ακούς, που πριν 8 χρόνια πήρα του σκιπερ, έκανα 3 αγώνες, και νομίζοντας ότι γ@μω και δέρνω νοίκιασα ένα jeanneau 41ποδαρια και μπήκα με τις πόρτες στην Αίγινα ένα ωραίο απόγευμα με δυνατή μπουκαδουρα, και φουνταρησα την άγκυρα με δρόμο για να γυρίσω 180 μοίρες και πήρα παραμαζωμα 3 σκάφη....
Γατακια..

Εντάξει μπορεί να μην έδεσα τελικά, αλλά απέκτησα εμπειρία :D

Εντάξει πέρα από τον χαβαλέ, η ιστιοπλοΐα είναι ένα απίστευτο χόμπι το οποίο είναι καθαρά εμπειρικό και το μαθαίνεις με ώρες στο τιμονι και στα πανιά.
Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε ομίλους που διοργανώνουν αγώνες και να χωθεις σε κάποιο σκάφος που ψάχνει κόσμο. Πριν από κάθε αγώνα επίσης μαζεύονται όλοι οι ιδιοκτήτες στα skippers meetings και ψαρεύουν κόσμο.
Οι συνθήκες του αγώνα είναι ιδανικές για να μάθεις πανιά αλλά και μανούβρα αναλόγως τον ιδιοκτήτη του σκάφους.

Το πιο σημαντικό είναι να έχεις σεβασμό στην θάλασσα και να είσαι ταπεινός μπροστά της, όσο εμπειρία και να έχεις. Τα υπόλοιπα θα έρθουν σιγά σιγά.
Γιαννη έκλαψα με το πρωτο σκέλος.
Ακομα γελάω!!!!!!

Με την περιγραφή εννοω μην παρεξηγηθω
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Άκη προχώρα μόνος σου και μην ακούς κανένα, ουτε τον Κώστα ούτε το Νίκο, δεν ξέρουν αυτοί!

Εμένα να ακούς, που πριν 8 χρόνια πήρα του σκιπερ, έκανα 3 αγώνες, και νομίζοντας ότι γ@μω και δέρνω νοίκιασα ένα jeanneau 41ποδαρια και μπήκα με τις πόρτες στην Αίγινα ένα ωραίο απόγευμα με δυνατή μπουκαδουρα, και φουνταρησα την άγκυρα με δρόμο για να γυρίσω 180 μοίρες και πήρα παραμαζωμα 3 σκάφη....
Γατακια..

Εντάξει μπορεί να μην έδεσα τελικά, αλλά απέκτησα εμπειρία :D
Μεταγραφή στην Πορτοκαλί ομάδα , έχεις όλα τα φόντα .
έχεις και πορτοκαλί μηχανάκι , μια χαρά .
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άκη προχώρα μόνος σου και μην ακούς κανένα, ουτε τον Κώστα ούτε το Νίκο, δεν ξέρουν αυτοί!

Εμένα να ακούς, που πριν 8 χρόνια πήρα του σκιπερ, έκανα 3 αγώνες, και νομίζοντας ότι γ@μω και δέρνω νοίκιασα ένα jeanneau 41ποδαρια και μπήκα με τις πόρτες στην Αίγινα ένα ωραίο απόγευμα με δυνατή μπουκαδουρα, και φουνταρησα την άγκυρα με δρόμο για να γυρίσω 180 μοίρες και πήρα παραμαζωμα 3 σκάφη....
Γατακια..

Εντάξει μπορεί να μην έδεσα τελικά, αλλά απέκτησα εμπειρία :D

Εντάξει πέρα από τον χαβαλέ, η ιστιοπλοΐα είναι ένα απίστευτο χόμπι το οποίο είναι καθαρά εμπειρικό και το μαθαίνεις με ώρες στο τιμονι και στα πανιά.
Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε ομίλους που διοργανώνουν αγώνες και να χωθεις σε κάποιο σκάφος που ψάχνει κόσμο. Πριν από κάθε αγώνα επίσης μαζεύονται όλοι οι ιδιοκτήτες στα skippers meetings και ψαρεύουν κόσμο.
Οι συνθήκες του αγώνα είναι ιδανικές για να μάθεις πανιά αλλά και μανούβρα αναλόγως τον ιδιοκτήτη του σκάφους.

Το πιο σημαντικό είναι να έχεις σεβασμό στην θάλασσα και να είσαι ταπεινός μπροστά της, όσο εμπειρία και να έχεις. Τα υπόλοιπα θα έρθουν σιγά σιγά.
Κάτι σαν και σένα βλέπει αυτός ο boxer στα λιμάνια και χαλάτε την πιάτσα.
Τα κοπανάτε στον ντοκο, τους μαζεύεται και τις άγκυρες και τους τρελαινεται
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ρώτησα ένα ζευγάρι που είχε νοικιάσει σέ μία παραλία της Πέρδικας τί χρειάζεται και μου είπε μόνο χρήματα ...
Τώρα πόσα άλογα ήταν η μηχανή δεν ξέρω...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρώτησα ένα ζευγάρι που είχε νοικιάσει σέ μία παραλία της Πέρδικας τί χρειάζεται και μου είπε μόνο χρήματα ...
Τώρα πόσα άλογα ήταν η μηχανή δεν ξέρω...
Παλιά μπορούσες να οδηγήσεις χωρίς δίπλωμα 9.9 ιππους
Εδώ και κάποια χρόνια το κάνανε 30.... Τι να πεις?
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ναι ρε γαμωτο γιαυτο δεν εχω ξεκινήσει...γιατι μετα δεν εχω καποιον και ξερω πως δεν υπάρχει περίπτωση να νοικιασω μονος μου,η με καποιον αλλον το ιδιο ασχετο με μενα.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απο τον φιλο με το xchallenge (θυμασαι?) ,ο οποιος ειναι απο πιτσιρικι στα ιστιοπλοικα για χομπι και επαγγελματικα, θα σου πω οτι μετα το διπλωμα πρεπει να :
  1. Νοικιαζεις ενα σκαφος με σκιπερ off season , σχετικα συχνα για να τον βοηθας και σιγα σιγα να παρεις τα ηνια
  2. Να αγορασεις με κανα 2 φιλους ακομα ενα μικρο ,κανα 7 , 8 μετρα , να μοιραστουν τα εξοδα (παγια , αγορας , συντηρησης) και να κανετε βολτες.
Αυτοι ειναι και οι λογοι που και εγω ειμαι αδιπλωματος ακομα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω μέχρι 9.9 ισχύει για φουσκωτά και 25 για πολυεστερικά
Μπορεί... Πάντως στα ιστιοφόρα βάζουν 15ρες στα βοηθητικά μικρά φουσκωτά
Τεσπα... Και 15 ή 25 να βάζουν, γίνονται επικίνδυνα σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν.
Για αυτό ακούμε τόσα ατυχήματα κάθε χρόνο.
Στον βωμό του ευρώ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Απο τον φιλο με το xchallenge (θυμασαι?) ,ο οποιος ειναι απο πιτσιρικι στα ιστιοπλοικα για χομπι και επαγγελματικα, θα σου πω οτι μετα το διπλωμα πρεπει να :
  1. Νοικιαζεις ενα σκαφος με σκιπερ off season , σχετικα συχνα για να τον βοηθας και σιγα σιγα να παρεις τα ηνια
  2. Να αγορασεις με κανα 2 φιλους ακομα ενα μικρο ,κανα 7 , 8 μετρα , να μοιραστουν τα εξοδα (παγια , αγορας , συντηρησης) και να κανετε βολτες.
Αυτοι ειναι και οι λογοι που και εγω ειμαι αδιπλωματος ακομα.
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, αλλά αυτοί είναι οι συνηθισμένοι.
Βεβαια το να αγοράσει κάποιος ιστιοφόρο, συνεταιρικα με 2 φιλους του, είναι λίγο ρίσκο.

Πάνω από όλα είναι να αγαπάς την θάλασσα και αυτόν τον τρόπο ζωής και φυσικά να το "έχεις".
Μετά όλα γίνονται
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Απο τον φιλο με το xchallenge (θυμασαι?) ,ο οποιος ειναι απο πιτσιρικι στα ιστιοπλοικα για χομπι και επαγγελματικα, θα σου πω οτι μετα το διπλωμα πρεπει να :
  1. Νοικιαζεις ενα σκαφος με σκιπερ off season , σχετικα συχνα για να τον βοηθας και σιγα σιγα να παρεις τα ηνια
  2. Να αγορασεις με κανα 2 φιλους ακομα ενα μικρο ,κανα 7 , 8 μετρα , να μοιραστουν τα εξοδα (παγια , αγορας , συντηρησης) και να κανετε βολτες.
Αυτοι ειναι και οι λογοι που και εγω ειμαι αδιπλωματος ακομα.
Ναι ναι τον θυμάμαι...εν τω μεταξύ πετυχαινω σχετικά συχνα το μηχανακι κατω...
Εεε το ιδιο προβλημα όλοι...και η Πατρα εχει καλο ομιλο αποτι λενε..

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ναι ναι τον θυμάμαι...εν τω μεταξύ πετυχαινω σχετικά συχνα το μηχανακι κατω...
Εεε το ιδιο προβλημα όλοι...και η Πατρα εχει καλο ομιλο αποτι λενε..

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλύτερα διπλωμα σε νησι και θα σου εξηγησω. Βρισκεις εκει εναν ομιλο. Ο δασκαλος ΣΙΓΟΥΡΑ κανει σκιπεριλικια και ντελιβερυ σκαφών. Με τη προυποθεση οτι τα βρισκετε και ταιριαζετε σαν χαρακτηρες ,μπορεις να προθυμοποιηθεις να τον βοηθας στα ντελιβερυ. Σκεψου να κανεις σε ενα 3μηνο 5 ντελιβερυ κορινθο-λευκαδα π.χ και συνηθως 2ημερα. Πολυ καλη εμπειρια και εισοδος με φορα στον χωρο αυτον. Προφανως ευκολο δεν ειναι λογω εργασιας κτλ , απλα....ιδεες να πεφτουν.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Παλιά μπορούσες να οδηγήσεις χωρίς δίπλωμα 9.9 ιππους
Εδώ και κάποια χρόνια το κάνανε 30.... Τι να πεις?
Γατάκια... στην Ελλάδα... (αλά gsmaniac)
Σουηδία δεν χρειάζεται δίπλωμα! Εδω να δεις πνιγμοί και ατυχήματα.
Υποθέτουν οτι ξέρεις τι κάνεις και τι σκαφος κουμαντάρεις, ότι κουβαλάς / φοράς σωσίβιο, ότι εξοπλισμό απαιτείται, κτλ. Άλλη νοοτροπία τελείως.

Το λεω εγγυημένα οτι δεν βγαίνει δίπλωμα εδω πάνω. Είχα βγάλει στο Λαύριο το μακρινό 2008 με σκοπό να παρω jet ski αλλά μετά μετακόμισα εδω πάνω και δεν...
Άλλο τραγελαφικό κ αυτό. Κανονικά ανήκα Πειραιά αλλά είχα ακούσει ότι είναι δύσκολο να πάρεις το δίπλωμα εκεί, οπότε με παρέτρεψαν προς Λαύριο μεριά. Απλά ήθελε μια υπογεγγραμένη υπεύθυνη δήλωση ότι κατοικείς εκεί. Μέχρι και ο δάσκαλος μοίραζε διευθύνσεις. Νομίζω ανήκε σε σχολείο η διεύθυνση που μου είχε πει. Ούτε έλεγχος ούτε τίποτα.
 

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
Νομίζω μέχρι 9.9 ισχύει για φουσκωτά και 25 για πολυεστερικά
εχει αλλαξει,εχει γινει μεχρι 30 ιππους στα πολυεστερικα.
λευκαδα αυγουστο σε βαρκακι δε ξαναμπαινω...κολαση
εχω αραξει σε παραλιιτσα ...ερχονται δυο βαρκακια με 5 ατομα το καθενα πανω ,
φορανε ολοι τα σωσιβια που πουλαμε,λεω να τους βγαλω μια φωτο να την δειξω στοα αφεντικο :ha
εχουν φτασει στα 5 μετρα απο την παραλια και πανε φουλ...
αρχισα να φωναζω ..μηπως και γλυτωσουμε
στο τσακ δεν καρφωσανε...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κάτι σαν και σένα βλέπει αυτός ο boxer στα λιμάνια και χαλάτε την πιάτσα.
Τα κοπανάτε στον ντοκο, τους μαζεύεται και τις άγκυρες και τους τρελαινεται
Όχι δεν κατάλαβες, δεν πήρα καμία άγκυρα μαζί.
Απλά πήγα να δέσω εκεί που δένουν τα ψαράδικα. Φωναζανε οι ψαράδες απ'το ντοκο αλλά εγώ εκεί, να κάνω την προστυχιά μου!

Μπορεί να κυκλοφορώ και σε κάνα youtube, σε τίποτα boat fails Playlist δεν κακό.
 
Top Bottom