Συζητηση για τα μαλακά μας μορια || Λιστα σελομαγαζιων

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Μηπως νομιζε ο μοτοκ οτι θα τη βαλεις σε ΧΤ του '89?


καντε με ταγκ αν ανεβαζετε καποιον επαγγελματια για να κανω update τη λιστα



ΌνομαΔιεύθυνσηLinkInfo
Car dressingΒέργας 4 ΠεριστέριCar Dressing | Facebooksurikenjim
ZefosΓρ. Λαμπράκη 474, ΚερατσίνιΖefosworksgsmaniac
Γιάννης????γωνία αμφιθεας με αγιας Τριάδοςπ.φαληροgsmaniac Doc.DD
SeloepiskeviΚατεχάκη 5, ΑθήναSELOEPISKEVIGeorge_M.
STAR SELΛεωνίδου 41, ΑθήναStar Sel | Facebookilias.ali
Saad_upholstery
Τιμοκλέους 2, ΑθήναSaad_upholstery | Facebook
MotoDermaΜακρυγιάννη 18, ΡέντηςJimmys MotodermaTol
KourisΥμηττού 156 & Εμπεδοκλέους 40, Αθήνα--
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ειναι σα μπιφτεκι, αλλα απαραδεκτο οτι δεν εκανε ενα ωραιο τελειωμα ο μοτοκ. Αμα κανει μια ομορφη καμπυλη εκει πισω θα φαινεται πολυ πιο ομοιομορφο, καλυτερα να πας να του ζητησεις να στην φτιαξει σωστα χωρις επιπλεον χρεωση.
Συμφωνώ και δε νομίζω να έχει αντίρρηση το motoK.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Επιβεβαιώνω κατοχος exc 450 3 χρόνια με την πλαστική πόδια της ktm πως δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Δε παθαίνει τίποτα. Εξάλλου το εργαλείο χτίζεται για rally όχι για hard enduro
Συμφωνώ και δε νομίζω να έχει αντίρρηση το motoK.
Μη βάζεις στοίχημα. Δεν έχει υπάρξει μέχρι σήμερα δωρεάν διόρθωση σέλας από το motok και αντικειμενικά ειναι ένα τεράστιο μειονέκτημα αυτού του μαγαζιού. Έχουν γίνει φασαρίες για τέτοια ζητήματα.

Και σε μένα έχει συμβεί και σε φίλο και σε πολλούς άλλους.

Εγώ φίλε έχω εργατικά θα σου πει ξεραψε ράψε και μπλα μπλα μπλα και θα σε χρεώσει 30-50 ευρό. Έχει χάσει πελάτες έτσι αλλά μυαλό δε βάζουν απ όσο ακούω. Ένα μαγαζί που φτιάχνει custom σέλες να χρεώνει την μικροδιορθωση που θα ζητήσεις είναι ατυχές..

Δεύτερη μαρτυρία έχει σίγουρα ο Doc.DD στο θέμα. Γιατί πρέπει να λεγονται τα καλά και τα κακά. Κάνει καλή δουλειά, έχω φτιάξει 4 σέλες αλλά αν μπορώ τον αποφεύγω.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επιβεβαιώνω κατοχος exc 450 3 χρόνια με την πλαστική πόδια της ktm πως δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Δε παθαίνει τίποτα. Εξάλλου το εργαλείο χτίζεται για rally όχι για hard enduro


Μη βάζεις στοίχημα. Δεν έχει υπάρξει μέχρι σήμερα δωρεάν διόρθωση σέλας από το motok και αντικειμενικά ειναι ένα τεράστιο μειονέκτημα αυτού του μαγαζιού. Έχουν γίνει φασαρίες για τέτοια ζητήματα.

Και σε μένα έχει συμβεί και σε φίλο και σε πολλούς άλλους.

Εγώ φίλε έχω εργατικά θα σου πει ξεραψε ράψε και μπλα μπλα μπλα και θα σε χρεώσει 30-50 ευρό. Έχει χάσει πελάτες έτσι αλλά μυαλό δε βάζουν απ όσο ακούω. Ένα μαγαζί που φτιάχνει custom σέλες να χρεώνει την μικροδιορθωση που θα ζητήσεις είναι ατυχές..

Δεύτερη μαρτυρία έχει σίγουρα ο Doc.DD στο θέμα. Γιατί πρέπει να λεγονται τα καλά και τα κακά. Κάνει καλή δουλειά, έχω φτιάξει 4 σέλες αλλά αν μπορώ τον αποφεύγω.
ΟΚ, δε γνώριζα.
Ίσως φταίει το γεγονός ότι σου δίνει την ευκαιρία την ίδια μέρα όταν δοκιμάζεις τη σέλα χωρίς τη ταπετσαρία όπου υποτίθεται ότι θα διορθωθεί ότι δεν αρέσει. Εγώ ας πούμε όταν καβάλησα τη μηχανή -όπως είναι στη φωτό- ζήτησα το κάθετο τελείωμα στη θέση του οδηγού να πάει δυο πόντους πίσω.





Φυσικά ένας καλός επαγγελματία θέλει πάντα ευχαριστημένους πελάτες και θα έπρεπε να κάνει αυτήν την υποχώρηση η οποία θα ικανοποιεί τον πελάτη με το ΤΕΛΙΚΟ αποτέλεσμα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
ΟΚ, δε γνώριζα.
Ίσως φταίει το γεγονός ότι σου δίνει την ευκαιρία την ίδια μέρα όταν δοκιμάζεις τη σέλα χωρίς τη ταπετσαρία όπου υποτίθεται ότι θα διορθωθεί ότι δεν αρέσει. Εγώ ας πούμε όταν καβάλησα τη μηχανή -όπως είναι στη φωτό- ζήτησα το κάθετο τελείωμα στη θέση του οδηγού να πάει δυο πόντους πίσω.





Φυσικά ένας καλός επαγγελματία θέλει πάντα ευχαριστημένους πελάτες και θα έπρεπε να κάνει αυτήν την υποχώρηση η οποία θα ικανοποιεί τον πελάτη με το ΤΕΛΙΚΟ αποτέλεσμα.
Ναι καλώς ή κακώς η αίσθηση πολλές φορές όταν μπει το πανί αλλάζει η κάτι μπορεί να έχει πάει λάθος. Καλό είναι ένα μαγαζί τέτοιου είδους να κάνει την οποία διόρθωση δωρεάν. Έστω τη πρώτη!

Ειδικά όταν έχεις δώσει 120-130-150-180 ευρό!

Άμα κάποια στιγμή συνέλθουν σε αυτόν τον τομέα ειναι έτσι κι αλλιώς μάλλον οι καλύτεροι στο είδος.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ναι καλώς ή κακώς η αίσθηση πολλές φορές όταν μπει το πανί αλλάζει η κάτι μπορεί να έχει πάει λάθος. Καλό είναι ένα μαγαζί τέτοιου είδους να κάνει την οποία διόρθωση δωρεάν. Έστω τη πρώτη!

Ειδικά όταν έχεις δώσει 120-130-150-180 ευρό!

Άμα κάποια στιγμή συνέλθουν σε αυτόν τον τομέα ειναι έτσι κι αλλιώς μάλλον οι καλύτεροι στο είδος.
Συμφωνώ.
Νομίζω πως είναι πολύ καλοί κυρίως στο οπτικό αποτέλεσμα. Η σέλα πάντοτε είναι αναλόγως κώλου, ποτέ δε μπορείς να εξασφαλίσεις ότι θα "δουλέψει" 100%, ειδικά όταν το αφρώδες που χρησιμοποείται είναι αυτό της ελεύθερης αγοράς και στο motoK χρησιμοποιούν αυτό (όπως και σχεδόν παντού).
Τη διαφορά τη κάνει ένα αφρώδες που βγαίνει έτοιμο ψημένο σε καλούπι όπως είναι αυτά της Seat Concepts, το οποίο όμως όταν είσαι στην Ευρώπη το πληρώνεις (και πάλι ο κώλος έχει σημασία). Ο πατέρας μου ήταν και ταπετσέρης και ξέρω να διαβάσω τη δουλειά που γίνεται. Φυσικά το κέρδος είναι τεράστιο αλλά στο motoK έχουν επενδύσει κάποια χρήματα και στη προβολή τους, θέση καταστήματος κτλ.

Προχθές με το WR250R (που φοράει Seat Concepts) στα συνεχόμενα 120-150 χλμ δε κατάλαβα τίποτα. Θα πει κάποιος σιγά τα χιλιόμετρα... Ναι άλλα, μιλάμε για το WR250R και συγκρίνουμε με τη μαμά σέλα και με το γεγονός πως έτσι και αλλιώς η σέλα παραμένει μικρή σε φάρδος για να είναι λειτουργική σε όλα τα τερέν. Μέχρι που επέστρεψα έκανα 300 χλμ και το θέμα σέλα δε με απασχόλησε καθόλου, σε σχέση με άλλες φορές που... Είμαι σίγουρος πως και με 500 χλμ την ημέρα -έστω σπαστά- η σέλα δε θα με απασχολήσει και έχω πάρει τη standart έκδοση, υπάρχει και comfort (που ψηλώνει κι άλλο τη θέση οδήγησης όμως).



 
Τελευταία επεξεργασία:

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Γενικά το συγκεκριμένο μαγαζί έχει φάει μεγάλο άκυρο από μένα. Πήγα πρωτη φορα με το zzr να μου κανει μια σέλα γιατί είναι και κοντά στο σπίτι μου, όλα καλά. Κανα χρόνο μετά παω το σκουτερ. Το. αφήνω μου λέει θα σε φωνάξω να κάνουμε δοκιμή πριν την ντυσω. Παω στη δοκιμή κάθομαι , όλα καλά του λέω προχώρα. Παω να τη παραλαβω, κάθομαι πανω περισσευα 3 δάχτυλα από το τζαμακι, ένιωθα σαν να κάθομαι πανω στο σκουτερ. Τον φωνάζω,επιτόπου έτσι δεν έχω φυγει απο το μαγαζί, του λέω Κώστα έτσι κν έτσι. Μου λέει αποκλείεται. Του λέω κ όμως. Του λέω κάτσε πανω. Κάθεται. Του λέω δες που είναι το παρμπριζ σε σχέση με τα μάτια σου. Μετά του λέω πηγαινε βγάλε το υφασμα.παει το βγάζει ξανακαθεται. Μου λέει έχεις δίκιο, μάλλον τεντώνει με το υφασμα και κάθεσαι πιο ψηλά. Του λέω ωραία φτιάξτο και πες μου ποτε.
Και εδώ ξεκινάει το ωραίο. Μου λέει +40 ευρώ. Είχε ήδη παρει μπροστατζα όλο το ποσο 120 ευρώ. Ουτε παζαρια έκανα ουτε τιποτα. Του λέω γιατί αλλά σαράντα? Μου λέει να ο χρόνος και τα υλικά για να ξαναβαλω το υφασμα πισω.του λέω συγγνώμη, δικό σου δεν είναι το λαθος? Εγώ έπρεπε να ξέρω ότι θα σηκωθεί η σέλα αμα. Ντυθεί? Οχι μου λέει δικό μου το λάθος αλλά θέλω αλλά σαράντα ευρώ. Κάπου εκεί θολώσει έβγαλα στο δρόμο 40 του τα πεταξα στη μουρη μάλλον έπεσαν κάτω και έφυγα για να μην ξεφυγω γιατί είχα αρχίσει και το έχανα. Πήγα πηρα τη σέλα δυο μερες μετά και εννοείται ότι ουτε ζωγραφιστό να τον δω ακόμα κ αν μείνει ο τελευταίος σελας στο πλανητη.
Παρεπιπτόντως υπάρχουν πολυ καλυτεροι τεχνίτες στη πιατσα , για επαγγελματίες δεν το συζητώ δεν τον θεωρώ καν επαγγελματία
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γενικά το συγκεκριμένο μαγαζί έχει φάει μεγάλο άκυρο από μένα. Πήγα πρωτη φορα με το zzr να μου κανει μια σέλα γιατί είναι και κοντά στο σπίτι μου, όλα καλά. Κανα χρόνο μετά παω το σκουτερ. Το. αφήνω μου λέει θα σε φωνάξω να κάνουμε δοκιμή πριν την ντυσω. Παω στη δοκιμή κάθομαι , όλα καλά του λέω προχώρα. Παω να τη παραλαβω, κάθομαι πανω περισσευα 3 δάχτυλα από το τζαμακι, ένιωθα σαν να κάθομαι πανω στο σκουτερ. Τον φωνάζω,επιτόπου έτσι δεν έχω φυγει απο το μαγαζί, του λέω Κώστα έτσι κν έτσι. Μου λέει αποκλείεται. Του λέω κ όμως. Του λέω κάτσε πανω. Κάθεται. Του λέω δες που είναι το παρμπριζ σε σχέση με τα μάτια σου. Μετά του λέω πηγαινε βγάλε το υφασμα.παει το βγάζει ξανακαθεται. Μου λέει έχεις δίκιο, μάλλον τεντώνει με το υφασμα και κάθεσαι πιο ψηλά. Του λέω ωραία φτιάξτο και πες μου ποτε.
Και εδώ ξεκινάει το ωραίο. Μου λέει +40 ευρώ. Είχε ήδη παρει μπροστατζα όλο το ποσο 120 ευρώ. Ουτε παζαρια έκανα ουτε τιποτα. Του λέω γιατί αλλά σαράντα? Μου λέει να ο χρόνος και τα υλικά για να ξαναβαλω το υφασμα πισω.του λέω συγγνώμη, δικό σου δεν είναι το λαθος? Εγώ έπρεπε να ξέρω ότι θα σηκωθεί η σέλα αμα. Ντυθεί? Οχι μου λέει δικό μου το λάθος αλλά θέλω αλλά σαράντα ευρώ. Κάπου εκεί θολώσει έβγαλα στο δρόμο 40 του τα πεταξα στη μουρη μάλλον έπεσαν κάτω και έφυγα για να μην ξεφυγω γιατί είχα αρχίσει και το έχανα. Πήγα πηρα τη σέλα δυο μερες μετά και εννοείται ότι ουτε ζωγραφιστό να τον δω ακόμα κ αν μείνει ο τελευταίος σελας στο πλανητη.
Παρεπιπτόντως υπάρχουν πολυ καλυτεροι τεχνίτες στη πιατσα , για επαγγελματίες δεν το συζητώ δεν τον θεωρώ καν επαγγελματία
Ναι υπάρχουν πολλοί καλοί επαγγελματίες στη πιάτσα, συμφωνώ απολύτως.
Είπα να τον δοκιμάσω με το Nuda καθώς είναι λίγο εξωτική η μηχανή. Δεν έχω μετανιώσει με το αποτέλεσμα (120 ευρώ έδωσα όταν θα μπορούσα να έχω μια παρόμοια σέλα και με τα μισά). Όχι ότι είναι και τίποτα εξαιρετικό αλλά δε νομίζω πως μπορεί να γίνει κάτι εξαιρετικό ως προς την άνεση αν δεν αλλοιώσεις το οπτικό με τρόπο που να μη βλέπετε σε μια μοτοσυκλέτα που το "βλέπειν" είναι σημαντικό. Οπότε... κινήθηκα με αυτό το κριτήριο κυρίως.

Υ.Γ.: Ας μη χαλάμε άλλο το πανέμορφο αυτό θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Δεν εχω κανει δουλεια στον μοτοκ αλλα ηθελα να φτιαξω μια σελα, και του ζητησα να μη βαλει το σημα γιατι ειναι μεγαλο και αντιαισθητικο, δεν δεχοταν, και για να πω την αληθεια με εκνεύρισε το υφος του. Η τιμη απο την αλλη εξαιρετικα υψηλη αλλα οκ, αυτο ειναι αλλο θεμα. Θα ηταν καλο να μεταφερθει σε αλλο θεμα αυτη τη συζητηση που θα μπορουμε να συζητησουμε λιγο πιο ανετα σχετικα με σελαδες στην Αθηνα, πιστευω οτι υπαρχουν αρκετες εναλλακτικες, αλλα δυστυχως δεν εχουν προβολη ωστε να τους ξερεις.
 

Synchro

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
No Bike Left
Συμφωνώ.
Νομίζω πως είναι πολύ καλοί κυρίως στο οπτικό αποτέλεσμα. Η σέλα πάντοτε είναι αναλόγως κώλου, ποτέ δε μπορείς να εξασφαλίσεις ότι θα "δουλέψει" 100%, ειδικά όταν το αφρώδες που χρησιμοποείται είναι αυτό της ελεύθερης αγοράς και στο motoK χρησιμοποιούν αυτό (όπως και σχεδόν παντού).
Τη διαφορά τη κάνει ένα αφρώδες που βγαίνει έτοιμο ψημένο σε καλούπι όπως είναι αυτά της Seat Concepts, το οποίο όμως όταν είσαι στην Ευρώπη το πληρώνεις (και πάλι ο κώλος έχει σημασία). Ο πατέρας μου ήταν και ταπετσέρης και ξέρω να διαβάσω τη δουλειά που γίνεται. Φυσικά το κέρδος είναι τεράστιο αλλά στο motoK έχουν επενδύσει κάποια χρήματα και στη προβολή τους, θέση καταστήματος κτλ.

Προχθές με το WR250R (που φοράει Seat Concepts) στα συνεχόμενα 120-150 χλμ δε κατάλαβα τίποτα. Θα πει κάποιος σιγά τα χιλιόμετρα... Ναι άλλα, μιλάμε για το WR250R και συγκρίνουμε με τη μαμά σέλα και με το γεγονός πως έτσι και αλλιώς η σέλα παραμένει μικρή σε φάρδος για να είναι λειτουργική σε όλα τα τερέν. Μέχρι που επέστρεψα έκανα 300 χλμ και το θέμα σέλα δε με απασχόλησε καθόλου, σε σχέση με άλλες φορές που... Είμαι σίγουρος πως και με 500 χλμ την ημέρα -έστω σπαστά- η σέλα δε θα με απασχολήσει και έχω πάρει τη standart έκδοση, υπάρχει και comfort (που ψηλώνει κι άλλο τη θέση οδήγησης όμως).



Στεφανε την Seat Concepts την εκανες κανονικα παραγγελια απο νετ και σου ηρθε απο Αμερικη Ελλαδα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Στεφανε την Seat Concepts την εκανες κανονικα παραγγελια απο νετ και σοθ ηρθε απο Αμερικη Ελλαδα?
Να μια καλή ερώτηση ενδιαφέρει κ εμενα, κ αν μάθουμε και ποσο περιπου βγήκε το τελωνείο κλπ
 

surikenjim

Μέλος
Περιοχή
Ν.ΚΟΣΜΟΣ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
kawasaki KLX250S
car dressing, Βέργας 4 Περιστέρι. Μιλήστε με τον Κωνσταντίνο, εξαιρετικό παιδί και φοβερός επαγγελματίας με πολύ καλές τιμές. Στο facebook μπορείτε να δείτε δουλειές του
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Για μένα ο καλυτερος είναι ο μπάρμπας στο παλαιο Φάληρο στην έξοδο της πλατειας νταβαρη. Αγίας τριάδος και αμφιθέατρο αν δεν κάνω λάθος. Δεν έχει ουτε σάιτ, τίποτα για να τον βρεις, αλλά είναι παλιός τεχνίτης, τίμιος, και με φασματογραφο, δηλαδή μετράει στις διαστάσεις σου το πως πρεπει να βγει η σελα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για μένα ο καλυτερος είναι ο μπάρμπας στο παλαιο Φάληρο στην έξοδο της πλατειας νταβαρη. Αγίας τριάδος και αμφιθέατρο αν δεν κάνω λάθος. Δεν έχει ουτε σάιτ, τίποτα για να τον βρεις, αλλά είναι παλιός τεχνίτης, τίμιος, και με φασματογραφο, δηλαδή μετράει στις διαστάσεις σου το πως πρεπει να βγει η σελα
Τον Γιάννη λες...γωνία αμφιθεαςμε αγιας Τριάδος
Μαστοραρα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Όλα τα ξέρει ρε ο άτιμος...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλα τα ξέρει ρε ο άτιμος...
Ο Γιάννης δεν είναι τόσο θειουλης.
Πηγαίναμε στο ίδιο σχολείο.
Είναι λίγο μεγαλύτερος μου και ήταν μεγάλο καγκουρι τοτενες.
Πολλά χρόνια ταπετσερης και απορώ που τον είχα ξεχάσει και δεν τον έχω επισκευτεί.
Βέβαια 15 χρόνια με Gs δεν χαλάνε οι παλιοσελες
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Αν μπορειτε να βαλετε περισσοτερα στοιχεια για καθε ταπετσερη που ξερετε θα ειναι πολυ χρησιμο. Ακριβης διευθυνση, τηλεφωνο, φωτογραφιες, φβ κλπ ευπροσδεκτα για να ξερουμε για τι μιλαμε.
 
Top Bottom