Συμβαίνει τώρα!

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Mην εριζετε boys.Aπλως αλλαξε το γραφειο που εκδιδει τα κοινοχρηστα της πολυκατοικιας.Η πολυκατοικια ΔΕΝ αναβει καλοριφερ,δεν βαφεται εσωτερικα και εξωτερικα,και το συνεργειο καθαρισμου ερχεται μια φορα την εβδομαδα,ασε που χρωσταει και στην ΔΕΗ,και μπορει να τις κοψουν και το ρευμα.ΑΠΛΑ λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν και το χρεος της, εχει φτασει τα 420 δις. Τσακωθειτε τωρα ελευθερα
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Ο Άδωνις φταίει που τον στεναχώρησε.. :ha
Παντως δεν το βρισκω ωραιο που πας να τον πικαρεις για το ορθογραφικο λαθος,μπορει να χωλαινει στην ορθογραφια αλλα εσυ(κ εγω μαζι,γενικα μιλαω) χωλαινεις σε κατι αλλο.Ετσι ειναι αυτα
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Παντως δεν το βρισκω ωραιο που πας να τον πικαρεις για το ορθογραφικο λαθος,μπορει να χωλαινει στην ορθογραφια αλλα εσυ(κ εγω μαζι,γενικα μιλαω) χωλαινεις σε κατι αλλο.Ετσι ειναι αυτα
Σαφώς,κ έχεις δίκιο.
Ο Ηλίας ξέρει βέβαια ότι η διαφωνία μας δεν είναι στην ορθογραφια αλλα στο ποσό αγαπάμε τον Αδωνη.. :ha
Μεταξύ μας ούτε εγώ τον θέλω αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σαφώς,κ έχεις δίκιο.
Ο Ηλίας ξέρει βέβαια ότι η διαφωνία μας δεν είναι στην ορθογραφια αλλα στο ποσό αγαπάμε τον Αδωνη.. :ha
Μεταξύ μας ούτε εγώ τον θέλω αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Άδωνης ή Άδωνις τώρα...?
Έχω μπερδευτεί... :p
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Ηττα.Αν κερδιζες ,θα ελεγες τι ωριμος που ειναι ο λαος. :ha
Αν υπαρχει καποιος που αυτο το αποτελεσμα υπο αυτες τις συνθηκες το βλεπει σαν νικη, υπαρχει προβλημα...για πολίτη μιλαμε, οχι για τον πωλητή...
Συμφωνουμε, ηττα...της δυνατοτητας να μην επιβραβευσεις αντικειμενικα εσφαλμενες επιλογες...και προφανως, καλα κανει και χανει οποιος δεν πειθει,
αλλα να βγαινει πρωτος σε ψηφους στο νομο του ο παραιτηθεις, ε, δεν το λες και λογικο...
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Συγγνώμη για τον χαρακτηρισμό αλλά η συζήτηση μου θυμίζει συζήτηση καφενείου....Εκεί που οι γέροι τσακώνονται (και καμιά φορά "σκοτώνονται") για τα κομματικά.

Ο καθένας από εμάς έχει την άποψή του, κομματική και πολιτική, και μακάρι να μπορούσαμε όλοι να έχουμε μόνο πολιτική άποψη. (Θυμίζω τη ρήση του Αριστοτέλη "ο άνθρωπος φύσει ζώον πολιτικό" με την αρχική έννοια της οργανωμένης κοινωνίας που διέπεται από νόμους και κανόνες και ουχί της σημερινής που αναφέρεται σε ένα σύνολο ενεργειών για την άσκηση διαφόρων μορφών εξουσίας).
Αλλά δυστυχώς έχουμε μπεί στη διαδικασία να κατηγορούμε οι μεν τους δε, οι πρώην τους επόμενους, οι επόμενοι τους προηγούμενους και πάει λέγοντας χωρίς να θέλουμε να παραδεχθούμε ότι, τα τελευταία 42 τουλάχιστον χρόνια που θυμάμαι εγώ, το μόνο που έχουν καταφέρει οι πολιτικοί ηγήτορες είναι να είμαστε συντεταγμένοι στο πλευρό τους και απέναντι ο ένας στον άλλο, δίνοντας χάρη στις ανομίες και παραλείψεις τους.....Κλασσικό παράδειγμα αυτό με τα Τέμπη...20 χρόνια και έξι κυβερνήσεις (δυο από κάθε κόμμα) μετά και ακόμα ψάχνουμε να βρούμε αν φταίει ο Σπίρτζης, ο Καραμανλής, ο Ρέππας και όποιος άλλος έχει περάσει από τη θέση του - ανεύθυνου - υπουργού και τσακωνόμαστε μεταξύ μας κατηγορώντας τους ένθεν και ένθεν ως δολοφόνους αλλά αποσιωπούμε τις δικές μας ευθύνες που τους ψηφίζουμε ανελειπώς. (τελικά μάλλον ο Χατζηπετρής φταίει που έλεγε και ο Λουκιανός....)

Γιατί πείτε μου
-Σε ποιά οργανωμένη κοινωνία θα επιβραβευόταν ο, αμετάκλειτα, καταδικασμένος υπουργός με τη συμμετοχή του σε ψηφοδέλτιο από το κόμμα και την εκλογή του ως βουλευτής από το λαό;
-Σε ποιά κοινωνία θα ήταν αποδεκτό το "ξέρεις ποιός είμαι εγώ;" ή το χαστούκι του υπουργού προς τον αστυνομικό;
-Σε ποιά κοινωνία θα επιτρεπόταν να είναι γνωστός ο πλούτος των βουλευτών αλλά να μην είναι ορατές οι πηγές του; Ξέρουμε το "έσχες" αλλά όχι το "πόθεν". Στην αρχαία Ελλάδα οι έχοντες αξιώματα όφειλαν να τελειώνουν τη θητεία τους φτωχότεροι από όταν την άρχισαν.
-Σε ποιά κοινωνία θα δεχόταν ο ψηφοφόρος να ψηφίζει γυρολόγους πολιτικούς που ως γνήσιοι "υαλοκαθαριστήρες" κινούνται μία δεξιά μία αριστερά και σταματούν όπου θεωρήσουν βολικότερο τη συγκεκριμένη στιγμή;
-Σε ποιά κοινωνία θα ήταν αποδεκτό να φτιάχνουμε τους νόμους κατά το δοκούν και για τους ημέτερους χωρίς να υπάρχει αντίδραση;
-Ποιά κοινωνία θα έδεινε συγχωροχάρτι σε άτομα με ακραίες εθνικιστικές, αντιεθνικές, αναρχικές ακόμα και εγκληματιές-τρομοκρατικές απόψεις/δράσεις και θα τους ανεδείκνυε σε "διάτοντες αστέρες";
-Ποιά κοινωνία θα δεχόταν το "η αριστεία είναι ρετσινιά" ή το "έκανε ένα δωράκι στον εαυτό του";
-Ποιά κοινωνία θα δεχόταν την "ελέω Θεού" κληρονομική διαδοχή της βουλευτικής έδρας;

Μόνο η κοινωνία που έχουν/με καταφέρει να δημιουργήσουμε που αδιαφορεί για τα κοινά αρκεί να περνάμε εμείς οι ίδιοι καλά και οι άλλοι να πάνε να....

Σε τελική ανάλυση ποιός θα ήταν ο "σωστός" τρόπος απόφασης; Κατ' εμέ να μην είμαστε με τις παρωπίδες και να ψηφίζουμε αυτούς που όντως μπορούν, θέλουν και αποδεδειγμένα έχουν κάνει κάτι για αυτό τον έρμο τόπο και όχι μόνο για τις τσέπες τους. Υπάρχουν τέτοιοι; Νομίζω ο τελευταίος πέθανε στη ψάθα κάπου στα τέλη της δεκαετίας του '60 και μετά υπήρξαν κάτι σκόρπιοι ονειροπόλοι τύπου Κωστή Στεφανόπουλου, Λεωνίδα Κύρκου και Αντώνη Τρίτση (για να πιάσω όλο το πολιτικό εύρος) πριν τους πάρουν παραμάζωμα οι Λαλιώτηδες, Σουφλιάδες, Βενιζέλοι, Αδώνηδες, Παπάδες, Τσιπραίοι, Μητσοτακαίοι κλπ, κλπ, κλπ....


Από εκεί και πέρα ο λαός αποφασίζει. Και αφού αποφασίζει οφείλουμε να σεβαστούμε την ετυμηγορία. Αν έπραξε ορθώς ή όχι θα το δείξει το μέλλον....
 
Τελευταία επεξεργασία:

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Άδωνης ή Άδωνις τώρα...?
Έχω μπερδευτεί... :p
Άδωνις είναι το συνώνυμο του ωραίου, του όμορφου, του αρχαίου κάλους. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, δεν μπορεί ο συγκεκριμένος Άδωνης να παραστάνει τον Άδωνι ούτε με λάθος εκ παραδρομής, λόγω κεκτημένης ταχύτητας.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Από εκεί και πέρα ο λαός αποφασίζει. Και αφού αποφασίζει οφείλουμε να σεβαστούμε την ετυμηγορία. Αν έπραξε ορθώς ή όχι θα το δείξει το μέλλον....
Την ο,ποια ετυμηγορια συζηταμε και κριτικαρουμε, τα καφενεια εξ αλλου ειναι η συγχρονη εκδοχη της ''εκκλησιας του δημου΄΄ :)
Το θεμα ειναι πως αυτο το ΄΄το μελλον θα δειξει'' το εχει δειξει τοσες φορες και εμεις επιμενουμε...
Άλμπερτ Αϊνστάϊν: “Τρέλα είναι να κάνεις τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά περιμένοντας διαφορετικά αποτελέσματα”.
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Την ο,ποια ετυμηγορια συζηταμε και κριτικαρουμε, τα καφενεια εξ αλλου ειναι η συγχρονη εκδοχη της ''εκκλησιας του δημου΄΄ :)
Το θεμα ειναι πως αυτο το ΄΄το μελλον θα δειξει'' το εχει δειξει τοσες φορες και εμεις επιμενουμε...
Άλμπερτ Αϊνστάϊν: “Τρέλα είναι να κάνεις τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά περιμένοντας διαφορετικά αποτελέσματα”.

Τότε πρέπει να βρούμε άλλες λύσεις γιατί εδώ και χρόνια οι ίδιοι και οι ίδιοι έρχονται στο προσκήνιο, κάποιες φορές με άλλο όνομα...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
65%
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Συνεβη σημερα, επισκεψη στην Αγια Σοφια, απογοητευση απο το πως εχει αντιμετωπιστει απο τους φιλους μας...
Δεν υπαρχει καμμια εικονα μεσα, λογω ''τζαμιου'' οι εκατονταδες επισκεπτες εχουν βγαλει τα παπουτσια τους
και καταληγεις να κοιτας ενα κουφαρι εκκλησιας μεσα σε μια μυρωδια ποδαριλας με τις σελφι να παιρνουν και να δινουν...:(
Η ωραιοτερη Τουρκαλα πανω στην ωραιοτερη Ιταλιδα που ειδα στην Κωνσταντινουπολη
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Ένα από τα προβλήματα που βλέπω εγώ και αναδεικνύεται και από τους προλαλήσαντες είναι ότι, πλέον η επιχειρηματολογία/ανάλυση/σκέψη έχει μείνει σε μιας πρότασης quotes και αυτό να μας αρκει. Είτε λόγο έλλειψης χρόνου όρεξης η σχεδίου. Βλέπεις θελουμε όλοι να υπονοούμε ότι είμαστε διαβασμένοι, αλλά στην πραγματικότητα ούτε τον κόπο ούτε την δέουσα επένδυση φαιάς ουσίας έχουμε διαθέσει για να καταλάβουμε σε βάθος από που προκύπτουν όλες αυτές οι αποστάξεις Σοφίας που κάνουμε copy paste από το διαδύκτιο.
Όσο λοιπόν η σκέψη μένει ρηχή πως να αξιολογήσουμε τις καταστάσεις και να μην είμαστε εύκολοι στόχοι στον κάθε είδους λαϊκισμό προπαγάνδας; Άλλωστε με αυτούς τους όρους συνδιαλλαγομαστε και μεις οι ίδιοι, τις περισσότερες φορές με μόνο κέρδος το instant gratification του εγωισμού μας.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άσε που τα μισά quotes δεν είναι καν του αναφερόμενου, δεν τα βρίσκει κανένα ψαχτηρι. Ο γνωστός συγγραφέας είπε:




Και δεν πιστεύω να πιστέψει κανείς το αντίθετο.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλημέρα,1,85. ξανά η βενζίνη...
Ανεβαίνουμε αδέρφια...
Και είμαστε μόνο τρεις μέρες μετά...
Δεν πειραζει. Μια χαρα μας ειναι…!
Εδω παει το οποίος δεν εχει μυαλο εχει ποδια.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα μηχανάκια δεν τα φτάνετε.
Την βενζίνη δεν την φτάνετε.

Κάπου ώπα με τους κοντούς πια, δεν έχετε τέλος με τις άδικες απαιτήσεις.
 
Top Bottom