Συμβαίνει τώρα!

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Δεν είναι μοτοσυκλέτα αλλά να πω το πόνο μου. Ασχολήθηκα και φτιάχνω όσο μπορώ τα οχήματα μου. Πήγα και τελείωσα και μηχανικός (όχι ότι έκανε η άλλαξε αυτό κάτι) σε ένα βαθμό και από απόγνωση με οσα βλέπω και έβλεπα σε συνεργεία. Άνθρωποι που δηλώνουν μάστορες που έπρεπε να τους απαγορευτεί η πρόσβαση σε εργαλεία.

Σήμερα έχω έρθει να κάνω ένα μεγάλο σέρβις στο αμάξι. Εντάξει καλώς η κακώς κάποιες εργασίες όπως αλλαγή λάδια στα διαφορικά θέλουν ράμπα και είπαμε οκ ράμπα για αμάξια δεν έχω. Ένα ρημαδι μεγάλο σέρβις. Τα λέμε μια χαρά.ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ. Άσε που οι ρυθμοί είναι χελώνας εδώ σε σημείο να θέλω να αρπάξω τα εργαλεία να τους δώσω μια κλωτσιά να τα κάνω μόνος μου. Βλέπω να τα μαζεύουν ότι τελειώνουν Λέω μάστορα θα αλλάξουμε φυσικά παράφλου και υγρα φρένων.

Ε ναι άμα θες να τα αλλάξουμε (με βλέμμα σα κουνάβι)Τι άμα θέλω ρε Ντολμά με μπαγιάτικα φύλλα?? Κάναμε πριν 3 χρόνια πάλι γενικό σέρβις και ο κατασκευαστής λέει 2 χρόνια αυτά λέω άντε επειδή δε κάνω πολλά χλμ γ@μα το τα αλλάζω στα 3. Και φτάνουμε να κάνουμε συζητηση για τα αυτονόητα. Όχι αστα μέσα τα γ@μημενα στα παπάκια σου επειδή βάζω την οικογένεια μέσα να έχω καλά υγρά φρένων σιγά μαλακίες. Κάνουμε κι άλλα παιδιά. Και παράφλου τώρα άσε πρώτα να οξειδωθεί καλά το μοτέρ να βράσει και κάνουμε απευθείας μια γενική επισκευη.

Και όλα αυτά επειδή οκ ας τον ξεπεταξουμε κι αυτόν γιατί πάμε και σα χελώνες να πιάσουμε και κάναν άλλο να αλλάξουμε λάδια να βγάλουμε μερικά λεφτά ακόμα.

Δηλαδή γαμω το κέρατο μου μια φορά να πάω σε ένα συνεργείο και να μη με πιάσουν τα νεύρα μου. Χωρια που πέρασαν 5 φορές το αεροκλειδο πάνω σε κάθε μπουλόνι. Σου λέει μάλλον για να δούμε άμα το ταρακουνησουμε καλά θα κόψει κάνα μπουζονι.

Δηλαδή τι να κάνω ρε φίλε να πάρω και ραμπα για αμάξια? Η να χωνομαι με γρύλους από κάτω. Κάπου δεν προλαβαίνω κιόλας και βαριέμαι θέλω σε κάτι τέτοια να δώσω τα λεφτά να τελειώνω.

Οι ψευτομαστορες χαλάνε τα μηχανήματα και οι ίδιοι είναι ανίκανοι άμα χαλάσουν να τα φτιάξουν. Η πραγματική αξιοπιστία ενός οχήματος είναι το 20%. Οι άχρηστοι χαλάνε μηχανάκια και αυτοκίνητα δε φταίνε οι κατασκευαστές.

el-Gatto δεν αντέχω ρε θα πηδηχτω απ'.το παραθυρο
Ανέβασα πίεση :agr:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ανέβασα πίεση :agr:
Άσε με γιατί περιμένω να τελειώσω να φυγω. Δε θέλω να ανοίξω το στόμα μου θα βγει ο βόθρος από μέσα άμα τους πω πόσο ανίκανοι είναι να κάνουν σωστά εστω μια απλή συντήρηση να γίνουμε μπίλιες εδώ μεσα. Σα τη τελευταία φορά που πήγα το bmw σε εξειδικευμένο καλο συνεργείο της Αθήνας επειδή ηθελα να δω και βαλβίδες και δεν είχα χρόνο για τέτοια δουλειά και δεν μου άλλαξε τσιμουχα της αντλίας και βρέθηκα πάνω στην Αττική οδό να έχει λουστεί το μηχανάκι από βενζίνη με καύσωνα 40 βαθμούς παραλίγο να γίνω παραναλωμα. Και έγινε το έλα να δεις. Αλλά βαρέθηκα και να μαλώνω δε γίνεται. Και σημείωση,ήρθα σε εξιδεικευμενο συνεργείο στην άλλη μεριά της Αθήνας ακριβώς επειδή θεωρείται απο τους καλύτερους! Δείξτε μου τους χειρότερους δηλαδή να ξέρω κιόλας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
επρεπε να εισαι υποψιασμενος οταν αρχισαν να λενε περαστε κυριε εξω ..κλπ κλπ
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
επρεπε να εισαι υποψιασμενος οταν αρχισαν να λενε περαστε κυριε εξω ..κλπ κλπ
Α όχι δεν μου είπαν κάτι τέτοιο. Μέσα στο συνεργείο είμαι. Δεν κάθομαι ποτέ από πάνω από το κεφάλι του τεχνικού αλλά έστω και με οπτική επαφή στα 6-7 μέτρα ξέρω τι κάνει.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το σήριαλ δεν έχει τελειώσει ακόμα. Αλλάζει τώρα παράφλου. Βλέπω γύρω γύρω στο συνεργείο μπιτονακια παράφλου (ας γελάσω. Ούτε για νερό σιδερώματος)


fb_img jpg

Στο τελευταίο σέρβις μου είχε βάλει VALEO. OK τίποτα σπουδαίο αλλά κάπως επώνυμο. Λέω άμα κάνει κάνα αστείο να πάει να μου βάλει υγρό για σιδέρωμα στο αμάξι θα τον πιάσω από τον λαιμό, αυτό ήταν. Μάλλον ήθελε τη ζωουλα του και έφερε από μέσα ένα μπιτονι κλειστό valeo. Στοίχημα πως στο 95% των αμαξιών ειδικά όσων το αφήνουν και φεύγουν βάζει αυτό το μαλακτικό για τα ρούχα. Ίδιο χρώμα ακριβώς με το valeo.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Άλλος από δω!!
Εγώ φταίω που έχω ταχθεί με το μέρος σου...

Επαναδιατυπωνω...

Δεν έχεις κι άδικο...
Ως εκ τούτου --->> ένα δίκιο το 'χεις...

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εδώ έγινε τις πουτ@νας στην υπόθεση των Τεμπών, με τόσους νεκρούς και που εμπλέκονται όλες οι αρχές του κράτους, και θέλετε να δουλεύει σωστά ένα συνοικιακό συνεργείο;
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Δεν είναι μοτοσυκλέτα αλλά να πω το πόνο μου. Ασχολήθηκα και φτιάχνω όσο μπορώ τα οχήματα μου. Πήγα και τελείωσα και μηχανικός (όχι ότι έκανε η άλλαξε αυτό κάτι) σε ένα βαθμό και από απόγνωση με οσα βλέπω και έβλεπα σε συνεργεία. Άνθρωποι που δηλώνουν μάστορες που έπρεπε να τους απαγορευτεί η πρόσβαση σε εργαλεία.

Σήμερα έχω έρθει να κάνω ένα μεγάλο σέρβις στο αμάξι. Εντάξει καλώς η κακώς κάποιες εργασίες όπως αλλαγή λάδια στα διαφορικά θέλουν ράμπα και είπαμε οκ ράμπα για αμάξια δεν έχω. Ένα ρημαδι μεγάλο σέρβις. Τα λέμε μια χαρά.ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ. Άσε που οι ρυθμοί είναι χελώνας εδώ σε σημείο να θέλω να αρπάξω τα εργαλεία να τους δώσω μια κλωτσιά να τα κάνω μόνος μου. Βλέπω να τα μαζεύουν ότι τελειώνουν Λέω μάστορα θα αλλάξουμε φυσικά παράφλου και υγρα φρένων.

Ε ναι άμα θες να τα αλλάξουμε (με βλέμμα σα κουνάβι)Τι άμα θέλω ρε Ντολμά με μπαγιάτικα φύλλα?? Κάναμε πριν 3 χρόνια πάλι γενικό σέρβις και ο κατασκευαστής λέει 2 χρόνια αυτά λέω άντε επειδή δε κάνω πολλά χλμ γ@μα το τα αλλάζω στα 3. Και φτάνουμε να κάνουμε συζητηση για τα αυτονόητα. Όχι αστα μέσα τα γ@μημενα στα παπάκια σου επειδή βάζω την οικογένεια μέσα να έχω καλά υγρά φρένων σιγά μαλακίες. Κάνουμε κι άλλα παιδιά. Και παράφλου τώρα άσε πρώτα να οξειδωθεί καλά το μοτέρ να βράσει και κάνουμε απευθείας μια γενική επισκευη.

Και όλα αυτά επειδή οκ ας τον ξεπεταξουμε κι αυτόν γιατί πάμε και σα χελώνες να πιάσουμε και κάναν άλλο να αλλάξουμε λάδια να βγάλουμε μερικά λεφτά ακόμα.

Δηλαδή γαμω το κέρατο μου μια φορά να πάω σε ένα συνεργείο και να μη με πιάσουν τα νεύρα μου. Χωρια που πέρασαν 5 φορές το αεροκλειδο πάνω σε κάθε μπουλόνι. Σου λέει μάλλον για να δούμε άμα το ταρακουνησουμε καλά θα κόψει κάνα μπουζονι.

Δηλαδή τι να κάνω ρε φίλε να πάρω και ραμπα για αμάξια? Η να χωνομαι με γρύλους από κάτω. Κάπου δεν προλαβαίνω κιόλας και βαριέμαι θέλω σε κάτι τέτοια να δώσω τα λεφτά να τελειώνω.

Οι ψευτομαστορες χαλάνε τα μηχανήματα και οι ίδιοι είναι ανίκανοι άμα χαλάσουν να τα φτιάξουν. Η πραγματική αξιοπιστία ενός οχήματος είναι το 20%. Οι άχρηστοι χαλάνε μηχανάκια και αυτοκίνητα δε φταίνε οι κατασκευαστές.

el-Gatto δεν αντέχω ρε θα πηδηχτω απ'.το παραθυρο
Λογω των αχρηστων αρπακωλακηδων, συντηρηση (και οχι μονο) στο wrangler μου 19 χρονια τωρα εγω τα κανω ολα, και να μην χωρουσα να μπω απο κατω θα επαιρνα ραμπες ή θα εφτιαχνα ψηλα τριποδα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Λογω των αχρηστων αρπακωλακηδων, συντηρηση (και οχι μονο) στο wrangler μου 19 χρονια τωρα εγω τα κανω ολα, και να μην χωρουσα να μπω απο κατω θα επαιρνα ραμπες ή θα εφτιαχνα ψηλα τριποδα
Κάτσε ρε συ δηλαδή δίσκο πλατώ αλλάζεις στο σπίτι? Εγώ μαζί σου, απλά κάποιες φορές τα εργαλεία και η έλλειψη γνώσης πάνω σε μια συγκεκριμένη εργασία μαζί με την έλλειψη χρόνου είναι εμπόδια
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Κάτσε ρε συ δηλαδή δίσκο πλατώ αλλάζεις στο σπίτι? Εγώ μαζί σου, απλά κάποιες φορές τα εργαλεία και η έλλειψη γνώσης πάνω σε μια συγκεκριμένη εργασία μαζί με την έλλειψη χρόνου είναι εμπόδια
δισκο πλατω οχι θα αλλαξω εξω. αλλα βαλβολινες, λαδια ξυδια,μουαγε τροχων,φρενα φουλ ολα, αλλαγη ψυγειου,αλλαγη σταυρων οπου εχει, αλλαγη αναρτησεων,ακρομπαρα,κατεβασμα ατερμονα για αλλαγη τσιμουχες, αλλαγη σινεμπλοκ σε ολα τα μπρατσα, μεχρι και καδενα γραναζια εχω αλλαξει και αλλα διαφορα που μου διαφευγουν τα κανω εγω .μονο μοτερ ,κιβωτια δεν μπαινω μεσα. Αλλαγη δισκο πριν 110.000 και ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Επειδή τυχαίνει να είμαι στον χώρο του συνεργείου αυτοκινήτων,έχετε δίκιο σε πολλά από αυτά που λέτε,υπάρχουν άνθρωποι που δεν γουστάρουν αυτό που κάνουν, υπάρχουν λαμόγια κτλ
Αλλά δεν νομίζω να μην μπορεί να βρει κάποιος στην Αθήνα σωστό συνεργείο,έστω στην άλλη άκρη της Αττικής
tc-drift Βαγγέλη τι μάρκα αυτοκίνητο έχεις??Εάν επιτρέπεται.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
δισκο πλατω οχι θα αλλαξω εξω. αλλα βαλβολινες, λαδια ξυδια,μουαγε τροχων,φρενα φουλ ολα, αλλαγη ψυγειου,αλλαγη σταυρων οπου εχει, αλλαγη αναρτησεων,ακρομπαρα,κατεβασμα ατερμονα για αλλαγη τσιμουχες, αλλαγη σινεμπλοκ σε ολα τα μπρατσα, μεχρι και καδενα γραναζια εχω αλλαξει και αλλα διαφορα που μου διαφευγουν τα κανω εγω .μονο μοτερ ,κιβωτια δεν μπαινω μεσα. Αλλαγη δισκο πριν 110.000 και ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση
Καλα ξηγιεσαι μπράβο. Εγώ είμαι σε φάση με ηλικίες 7 και 11 πιτσιρίκια και δεν είμαι στη καλύτερη μου φάση από άποψη άνοιξα μεγάλες δουλειές κάποια πράγματα πρέπει να φεύγουν για να προχωράνε αλλα
 
Top Bottom