Συμβαίνει τώρα!

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Το θεμα ομως ειναι οτι η αισθηση σε ενδιαφερει οταν οδηγας, dragster δεν σκοπευω να κατεβω
Επισης στον δρομο καναμε ενα ανοιγμα στην εθνικη μεχρι 260 αν θυμαμαι καλα, χωρις να το στησουμε, απλα ανοιξε ο Γιωργος και ακολουθησα και ημουν σταθερα πισω του, δεν εξαφανιστηκε
Οκ ο Γιωργος ειναι πιο βαρυς απο μενα, οποτε μπορει να υπερτερει λιγο το bmw, αλλα πραγματικα δεν με ενδιαφερει .
Το bmw ηθελα να το οδηγησω γιατι περασε σαν σκεψη για επομενο, αλλα ο μονος λογος που εφυγε η σκεψη ειναι αυτος...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιλάμε για μοτέρ με 302 κυβικά διαφοράς, αντίστοιχη διαφορά στην μέγιστη ροπή.

Το 1290 δεν κατεβαίνει τόσο χαμηλά στο στροφόμετρο όσο το XR για βαριεστημένη/καθημερινή/χαλαροτουριστική χρήση.

Και εκεί κάπου μπαίνει ο υποκειμενικός παράγοντας στο τι ΑΡΕΣΕΙ στον κάθε έναν, το οποίο δεν έχει ζυγαριά, λογική και δεν χρειάζεται εξήγηση. Κάλλιστα θα μπορούσα να ζήσω και με 1290, ήταν θέμα τύχης η επιλογή, ζαριά στο τι θα βρεθεί πρώτο στα λεφτά που ήθελα να δώσω και θα το δούλευα μία/δύο κάτω για να είναι στο "καλό του" το μοτέρ. Δεν πιστεύω ότι κερδίζει ή χάνει κάποιος με το ένα ή το άλλο, αλλά τα υπερβολικοφανατισμένα "το δικό μου σε τεντώνει το δικό σου για ύπνο σε ξαπλώνει" είναι λίγο παιδικά.
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
αλλά τα υπερβολικοφανατισμένα "το δικό μου σε τεντώνει το δικό σου για ύπνο σε ξαπλώνει" είναι λίγο παιδικά.
Οχι φιλε, υπερβολικοφανατισμενα και λιγο παιδικα ειναι τα "ανοιχτε να το πουλησει" και τα γελια που δημιουργουν κηλες...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Το θεμα ομως ειναι οτι η αισθηση σε ενδιαφερει οταν οδηγας, dragster δεν σκοπευω να κατεβω
Επισης στον δρομο καναμε ενα ανοιγμα στην εθνικη μεχρι 260 αν θυμαμαι καλα, χωρις να το στησουμε, απλα ανοιξε ο Γιωργος και ακολουθησα και ημουν σταθερα πισω του, δεν εξαφανιστηκε
Οκ ο Γιωργος ειναι πιο βαρυς απο μενα, οποτε μπορει να υπερτερει λιγο το bmw, αλλα πραγματικα δεν με ενδιαφερει .
Το bmw ηθελα να το οδηγησω γιατι περασε σαν σκεψη για επομενο, αλλα ο μονος λογος που εφυγε η σκεψη ειναι αυτος...
Νομίζω ότι το γκάζι (ή η απόκριση του) είναι κάτι που συνηθίζεται, και στις δυο περιπτώσεις. Δηλ, κατεβαίνοντας από το 1290 και ανεβαίνοντας στο XR νοιώθεις λίγο υποδεέστερα αλλά στην πορεία συνηθίζεις το διαφορετικό εύρος του δουλέματος του, δεν μπορείς να το πεις αδύναμο. Αντίστοιχα εγώ που με ενόχλησε το υπερβολικό άρπαγμα στο 1290, μπορεί στην πορεία της συμβίωσης μαζί του να το συνηθίσω και να μην με ενοχλεί. Ψηλά το BMW οφελείται αρκετά από το γρανάζωμα και την δύναμη (μην ξεχνάμε ότι είναι 10-15 άλογα παραπάνω από το 1290).
Πάντως η διαφορά για μένα είναι στον χαρακτήρα και στο στήσιμο, και τα δύο είναι πολύ δυνατά μηχανάκια. Συνεχίζω να πιστεύω ότι το 1290 είναι πιο παραμετροποιήσιμο σαν μοτοσυκλέτα (από μαλακό σε σκληρό και από ήρεμο σε γκοτζίλα) σε σχέση με το BMW (δεν το δοκίμασα βέβαια αλλά έτσι νομίζω) και το BMW πιο ολοκληρωμένο (πολύ)ΣΠΟΡ τούρινγκ.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Οχι φιλε, υπερβολικοφανατισμενα και λιγο παιδικα ειναι τα "ανοιχτε να το πουλησει" και τα γελια που δημιουργουν κηλες...
Μην ξεσυνερίζεσαι τον amyroukai , είναι γνωστό fanboy της BMW, άσε που του πατάς τον κάλο γιατί καταβάθος το 1290 ήθελε και πήγε σε ημίμετρα τύπου 950 κτλ, κτλ...
:ha
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είναι όντως περισσότερο παραμετροποιήσιμο, οι αναρτήσεις της ΚΤΜ είναι πιο μπροστά από αυτές της BMW, διαφορά που μειώθηκε στην τελευταία γενιά XR και θα ανοίξει πάλι όταν περάσουν οι νέες Xplor που ξεκίνησαν από το τελευταίο GT στα R και S. Αντικατοπτρίζουν και την φιλοσοφία του τυπικού πελάτη όμως.

Εμένα το 1290S μου φάνηκε λιγότερο υστερικό γενικότερα.

Σε κάθε περίπτωση συζητάμε για μοτοσικλέτες των οποίων οι επιδόσεις διαφέρουν στα δέκατα του δευτερολέπτου με τα μοτέρ στην καλή περιοχή τους, δηλαδή τρίχες.


edit τα φώτα του 1290 (σαν απόδοση, όχι σχήμα) τα θέλω χτες στο μηχανάκι.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εν τω μεταξύ αυτά τραβάς όταν δεν είσαι φανμπόι κανενός και έχεις (καλά, όχι πια, θέκνγιου Κούλη) και τις τέσσερις ιαπωνικές μάρκες και τέσσερις ευρωπαϊκές...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είναι φανερό ότι η τράπουλα είναι σημαδεμένη από την πενφέ που πλέρωκε ζεστό ντόιτσμαρκ για να μπει στο εξώφυλλο. Παντού ο δάκτυλος του άξονος, παντού λίστες Πέτσα.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Mε απειλούν με κάψιμο στο τζάκι αν αγοραστεί αυτό το ζευγάρι υποδήματα


Έχω και περτικαλι μπουφάν, και είχα και ρολόι, προ κτμ εποχη και δε μου τα έκαψαν
Μη μασάς πάτα πόδι, δείξε ποιος κάνει κουμάντο
Και μη τα παίρνεις καν,να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...:p
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έχω και περτικαλι μπουφάν, και είχα και ρολόι, προ κτμ εποχη και δε μου τα έκαψαν
Μη μασάς πάτα πόδι, δείξε ποιος κάνει κουμάντο
Και μη τα παίρνεις καν,να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...:p
Σε αυτήν την περίπτωση, υπάρχει μια διαφορά:
Απειλούν τον ίδιο για την.... πυρά!!! :laugh::laugh::laugh:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Mε απειλούν με κάψιμο στο τζάκι αν αγοραστεί αυτό το ζευγάρι υποδήματα


Πες τους... μετρημένα τα ψωμιά σας...
Έρχεται η Γκρέτα και θα τα κάνει όλα ίσωμα...
Ούτε καν σαν ανάμνηση δεν θα υπάρχει το τζάκι...
Μόνο κόζι fire σε λίγα χρόνια... :roflmao::ha
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία Ιστορική αναδρομή στα νότια προάστια και την νύχτα τους, από έναν γνώστη.
Aanmelden bij Facebook
Μπιτσουλας.... Το καλύτερο μαγαζί για μια 5τια
Τα πράγματα ήταν πολύ κοντά στην περιγραφή και ήταν όμορφες εποχές, όπως και η δεκαετία του 90.
Τυχεροι όσοι είχαμε μπλεχτεί με μηχανάκια και ζούμε ακόμη.
 
Top Bottom