Συναγερμοί, αλυσίδες, αντικλεπτικά. Για πείτε!

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Καλησπέρα σύντροχοι.
Χτες βίωσα μία απ' τις πιο άσχημες μοτοσυκλετιστικές εμπειρίες που μπορούμε να έχουμε.
Κατέβηκα να την πάρω το πρωί για δουλειά και η θέση ήταν κενή. Όσοι το έχετε πάθει ξέρετε πολύ καλά το συναίσθημα, όσοι δεν το ξέρετε σας εύχομαι να μην το μάθετε ΠΟΤΕ!!!

Το καλό είναι πως είχαμε αίσιο τέλος, αν και δεν την έχω ακόμα στα χέρια μου (και κοντεύω να σκάσω!). Τη βρήκε η αστυνομία και αυτή τη στιγμή ερευνάται για στοιχεία, γιατί δεν έχουν πιάσει κάποιον.


Στο δια ταύτα.
Για πείτε προτάσεις σε αντικλεπτικά συστήματα... Τι προτείνετε (συγκεκριμένα); GPS, συναγερμούς, αλυσίδες, σκύλους (!!)... είμαι όλος μάτια!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Οχι ρε Βαγγελη, εισαι παντως τυχερος στην ατυχια σου εφ'οσον εχει βρεθει!

Εγω που αφηνω εξω το δικο μου στην Αθηνα (το Τρανσαλπ αλλα και το VFR κατα καιρους), το δενω με γερη αλυσιδα/λουκετο σε χοντρα καγκελα πεζοδρομιου, βαζω ενα λουκετο δισκοφρενου που κανει σαματα αν το πειραξει κανεις και σκεπαζω το μηχανακι για να μη δινει στοχο. Αλλα κανενα απο τα μηχανακια αυτα δεν ειναι ΚΤΜ 990 το οποιο δυστυχως δινει στοχο... Δεν θακανα το ιδιο πχ με το καινουργιο Αφρικα για τον ιδιο λογο.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Χρησιμοποιώ δύο πέταλα SXP 904 και μια κουλούρα Onguard Rottwailer για σταθερό σημείο, όταν δεν το βάζω στο γκαράζ το μηχανάκι,
τα ίδια χρησιμοποιώ και στο παπί που είναι συνέχεια έξω...δεν μπορώ να κάτω τίποτ' άλλο, φτάνει να μην τους δω ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το καλό είναι ότι βρέθηκε..
Νομίζω ότι η ασφάλεια κλοπής έγινε απαραίτητη πλέον, για όλους μας.

Θα σου πρότεινα και συναγερμό Scorpio ....λιγο ακριβός, αλλά τον έχω 4 χρόνια και είναι τρομερός και χωρίς προβλήματα
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Μπραβο φιλε μου στο οτι την βρηκες και ηρεμησες!!!

Aρχικα πες μας που την βρηκαν και πως;

Οσο για την ασφαλεια 3 για μενα ειναι οι λυσεις:
α) συναγερμος καλος με τηλεειδοποιηση
β) (κουλουρα) αλυσιδα σε ενα καλο σταθερο σημειο και
γ) ΚΟΥΚΟΥΛΑ!
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Εδώ στη Νάξο αφήνουμε τα κλειδιά πάνω μην τυχόν και τη χρειαστεί κανένας άθρωπος...

Για οπουδήποτε άλλου όμως..
Ασφάλεια μεικτή κλοπής, γκαράζ, δίπλα λουκέτα, παρκάρισμα πίσω από εμπόδια και σκορπιο συναγερμό που λέει και ο κος Κώστας μας.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
...και μη κοιτάτε που δεν τα λέμε όλα...

προχτές μου κλέψανε τη βενζίνη από το βιράγκο...το στεγνώσανε λέμε, ευτυχώς γι' αυτούς που δεν ήμουν σπίτι,
και πάλι ευτυχώς που είχα σωληνάκια καβάτζα να αλλάξω τα κομμένα.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Εδώ στη Νάξο αφήνουμε τα κλειδιά πάνω μην τυχόν και τη χρειαστεί κανένας άθρωπος...

Για οπουδήποτε άλλου όμως..
Ασφάλεια μεικτή κλοπής, γκαράζ, δίπλα λουκέτα, παρκάρισμα πίσω από εμπόδια και σκορπιο συναγερμό που λέει και ο κος Κώστας μας.
Που ειπαμε οτι Ναξο εισαι;

:omg2:

Οχι τπτ απλα καθε χρονο κατω ειμαι :crs:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Το συναισθημα τοχω βιωσει 2 φορες και δεν τις ξαναβρηκα.δυστυχως φιλε μου ειναι να μην την σταμπαρουν,αν κοιμασαι πανω της θα σε παρουν και σενα μαζι,ολα τα μετρα ασφαλειας απλα τους καθυστερουν λιγο.
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Καλησπέρα σύντροχοι.
Χτες βίωσα μία απ' τις πιο άσχημες μοτοσυκλετιστικές εμπειρίες που μπορούμε να έχουμε.
Κατέβηκα να την πάρω το πρωί για δουλειά και η θέση ήταν κενή. Όσοι το έχετε πάθει ξέρετε πολύ καλά το συναίσθημα, όσοι δεν το ξέρετε σας εύχομαι να μην το μάθετε ΠΟΤΕ!!!

Το καλό είναι πως είχαμε αίσιο τέλος, αν και δεν την έχω ακόμα στα χέρια μου (και κοντεύω να σκάσω!). Τη βρήκε η αστυνομία και αυτή τη στιγμή ερευνάται για στοιχεία, γιατί δεν έχουν πιάσει κάποιον.


Στο δια ταύτα.
Για πείτε προτάσεις σε αντικλεπτικά συστήματα... Τι προτείνετε (συγκεκριμένα); GPS, συναγερμούς, αλυσίδες, σκύλους (!!)... είμαι όλος μάτια!
Σε ποια περιοχη ρε Βαγγελη? Να εχουμε το νου μας..Σε τι κατασταση ειναι το μηχανακι?
Κι εγω για συναγερμο ψαχνομαι.. Και ειμαι αναμεσα σε patrol με Gps και στον scorpio..
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Γκάιζ προσπαθήστε να δίνετε συγκεκριμένες προτάσεις. Ξέρω τι πρέπει να κάνω, απλά ψάχνω να βρω τις καλύτερες λύσεις. ;)

Πολλές πληροφορίες για το τι και πως δεν έχω ακόμα, ελπίζω να μάθω όταν την πάρω στα χέρια μου.
Το μόνο που μπορώ σίγουρα να πω, είναι πως εκλάπη ΜΕΣΑ από πυλωτή, από την οποία δε βγαίνει καθόλου εύκολα σηκωτή και ήταν κλειδωμένη με καλό disk lock της Abus.
Α ναι, τη σκεπάζω με κουκούλα κάθε βράδυ να μη δίνει στόχο, εκείνο το βράδυ δεν ήταν σκεπασμένη, αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία, πιστεύω πως είχε σταμπαριστεί καιρό.
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Σε ποια περιοχη ρε Βαγγελη? Να εχουμε το νου μας..Σε τι κατασταση ειναι το μηχανακι?
Κι εγω για συναγερμο ψαχνομαι.. Και ειμαι αναμεσα σε patrol με Gps και στον scorpio..

Περιοχή Καλαμαριά. Έχουν αρκετά περιστατικά τον τελευταίο καιρό.
Απ' όσο μου είπαν, η μηχανή είναι μια χαρά. Τώρα... αν ισχύει το ίδιο και με την κλειδαριά και τα καλώδια.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
μπρος - πισω δισκοπλακες....
κουλουρα σε σταθερο σημειο...οχι δαπεδο για να μην ''βολευε''ι ο κοφτης...
συναγερμο...

και πιστη στην τυχη !!!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Γκάιζ προσπαθήστε να δίνετε συγκεκριμένες προτάσεις. Ξέρω τι πρέπει να κάνω, απλά ψάχνω να βρω τις καλύτερες λύσεις. ;)

Πολλές πληροφορίες για το τι και πως δεν έχω ακόμα, ελπίζω να μάθω όταν την πάρω στα χέρια μου.
Το μόνο που μπορώ σίγουρα να πω, είναι πως εκλάπη ΜΕΣΑ από πυλωτή, από την οποία δε βγαίνει καθόλου εύκολα σηκωτή και ήταν κλειδωμένη με καλό disk lock της Abus.
Α ναι, τη σκεπάζω με κουκούλα κάθε βράδυ να μη δίνει στόχο, εκείνο το βράδυ δεν ήταν σκεπασμένη, αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία, πιστεύω πως είχε σταμπαριστεί καιρό.
Ασφαλεια κλοπης.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το 'χω βιώσει δυστυχώς Βαγγέλη και δεν ήμουνα τυχερός όπως εσύ.
Ασφάλεια κλοπής λοιπόν,κουκούλα,κάποια κλειδαριά ή συναγερμό που να κάνει φασαρία και κάποιο εμπόδιο εαν είναι εφικτό.
Η αλήθεια είναι οτι αν στην βάλουνε στο μάτι δεν την γλυτώνεις εύκολα...:mad:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ολα οσα αναφερουμε ειναι προληπτικα/αποτρεπτικα μετρα,
απολυτη λυση -αν το φιλοσοφησει κανεις- ΔΕΝ υπαρχει καθως κ κλειστο γκαραζ να εχεις ισως να στο ανοιξουν...

τα disk lock σπανε,οι αλυσιδες κοβονται κ οι συναγερμοι απενεργοποιουνται...

ομως εξακολουθω να θεωρω πως το κλειστο προσωπικο σου γκαραζ ειναι η πιο σωστη προστασια,αν μαλιστα χωραει κ αυτοκινητο εμπρος ως εμποδιο τοτε ΔΕΝ εχεις να φοβασαι τπτ.

δυστηχως ομως ακομα κ αν εχεις τον καταλληλο χωρο οταν θα πας τσαρκα αναγκαστικα θα εφαρμοσεις κατι απο τα ανωτερω...οπου μια καλη κουλουρα και ενας συναγερμος ειναι απαραιτητα!
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Παίδες ξαναλέω... ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά ΞΕΡΩ ποιες είναι καλες λύσεις, όπως επίσης και ότι ΤΙΠΟΤΑ δε μας προστατεύει πλήρως, αν θέλουν να το πάρουν.
Το θέμα όμως το άνοιξα, για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ προτάσεις σε αντικλεπτικά (αλυσίδες, συναγερμούς, GPS). Θένκιου!!

:)
 
Top Bottom