Συναγερμοί, αλυσίδες, αντικλεπτικά. Για πείτε!

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αυτά τα gps tracker νομίζω πως είναι μία πρόσθετη λύση επίσης (χωρίς φυσικά από μόνο του να λέει κάτι!). Για χάρη ενός φίλου είχα δοκιμάσει ένα για 2 μερες. Αγορασμενο από Ελλάδα στα 45 ευρώ έκανε δουλειά και είχε μεγάλη ακρίβεια.

Παρηγγειλα ένα παρόμοιο από ebay και μέσα στις επόμενες μέρες το περιμένω... Αν αξίζει θα επανέλθω.

Επαναλαμβάνω και τονίζω όμως πως δε λέει τίποτα παραπάνω από ένα απλό λουκετακι γιατί για όσους γνωρίζουν είναι πολύ εύκολο να το βγάλουν εκτός χωρίς καν να το ακουμπήσουν...
Με κάποιο μηχάνημα σαν παρεμβολέα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ναι, Jammer λέγονται αν δεν κάνω λάθος...
Θα ρωτήσω κάτι και οποίος ξέρει απαντάει , επηρεάζονται ολα τα συστήματά εντοπισμού ;
Και ερώτηση δεύτερη :υπάρχουν jammer στην Ελλάδα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Jammer σίγουρα υπάρχουν και στην Ελλάδα. Το από πού μπορείς να τα αγοράσεις δεν ξέρω. Με μία αναζήτηση στο ebay όμως σίγουρα θα βρεις κάτι. Οτιδήποτε δουλεύει με ραδιοκύματα νομίζω πως θα "σκαλωσει" δίπλα σε ένα jammer. Κινητά, wifi, bluetooth κτλ... Τα συγκεκριμένα tracker δεν ξέρω εάν με το jammer χάνουν επαφή με τον δορυφόρο, αλλά σίγουρα κόβουν την επικοινωνία με τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας η οποία είναι απαραίτητη για να σου έρθει το sms με το στίγμα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Jammer σίγουρα υπάρχουν και στην Ελλάδα. Το από πού μπορείς να τα αγοράσεις δεν ξέρω. Με μία αναζήτηση στο ebay όμως σίγουρα θα βρεις κάτι. Οτιδήποτε δουλεύει με ραδιοκύματα νομίζω πως θα "σκαλωσει" δίπλα σε ένα jammer. Κινητά, wifi, bluetooth κτλ... Τα συγκεκριμένα tracker δεν ξέρω εάν με το jammer χάνουν επαφή με τον δορυφόρο, αλλά σίγουρα κόβουν την επικοινωνία με τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας η οποία είναι απαραίτητη για να σου έρθει το sms με το στίγμα.
Δεν θέλω να αγοράσω απλά αν υπάρχουν ανάμεσα μας .
Το έχω μόνιμα σε κλειστό χώρο το δικό μου με συναγερμό και gps tracker παρόλα αυτα , μόλις λήξει η ασφάλεια που έχω θα κανω μια καινούργια κλοπής .
Έκανα την ασφάλεια απο το κινητό μόλις πήγα να παραλάβω το μηχανάκι και δεν είχε επιλογή κλοπής η anytime , τώρα που έχω χρόνο μπροστά ειναι πιο εύκολο .

Ευχαριστώ για το χρόνο σου


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Για το αν υπάρχουν "ανάμεσά μας" εκφράζω απλά μία άποψη. Όταν βλέπω πως από το ebay με 300-400 ευρώ αγοραζεις κάτι τέτοιο τότε κάλιστα ένας "επαγγελματίας" του είδους που βάζει μεγάλους στόχους μπορεί να το έχει. Αυτό λέει η λογική. Πάντως εγώ αν κατοικούσα στην Αθήνα θα έκανα σίγουρα ασφάλεια κλοπής και ας την είχα και στο υπνοδωμάτιο μου.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Παλια οτι ειχα σε πυλωτη το ειχα δεμενο με λουκετα και αλυσιδες αλλα ειχα παντα το αγχος. Απο τη στιγμη που μπηκε σε υπογειο γκαραζ το αγχος εχει εκμηδενιστει. Το ξερω οτι κλεβουν κι απο κει αλλα το συγκεκριμενο γκαραζ εχει μεσα porsche και ferrari οποτε σιγα μην ασχοληθουν με το ktm
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Ναι, Jammer λέγονται αν δεν κάνω λάθος...
Απ' ότι άκουσα, υπάρχουν κάποια GPS tracker που αν κοπεί το σήμα βαράνε συναγερμό/κόβουν την παροχή - ή κάτι τέτοιο. Απλά δεν ξέρω ποια.


Επίσης, ρε παιδιά, το έγραψα τόσες φορές... μια χαρά η κουβέντα και οι γνώμες, όλα καλοδεχούμενα, αλλά το θέμα το έκανα για να μάθω ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ προτάσεις (όποιος έχει). Π.χ. "νομίζω πως ο τάδε συναγερμός είναι καλός", "το δείνα GPS είναι αξιόπιστο", "έχω πολύ καλή γνώμη για την τάδε κλειδαριά". Το "υπάρχουν GPS με 45 ευρώ", "η καλύτερη λύση είναι η ασφάλεια κλοπής", χαίρω πολύ, δε μου λέει κάτι, το ξέρω και εγώ... Ελάχιστοι απάντησαν συγκεκριμένα. :rolleyes:

Εντελώς φιλικά έτσι, απλά επειδή γενικά ψάχνομαι και είπα να ρωτήσω γνώμες από όσους έχουν χρησιμοποιήσει αντικλεπτικά εδώ μέσα.

:friendship:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πριν 6 μηνες εκλεψαν το οικογενειακο αυτοκ. μεσα απο τη αυλη αφου περασε το τριμηνο αποζημιωθηκαμε στο ποσο που εγραφε το ασφαλειστηριο.
Αν βρεθει στο τριμηνο το οχημα αποζημιωνεσαι αναλογα τη κατασταση.
Για να ειναι το ποσο ακριβες πρεπει να ερθει πραγματογνωμονας κ να βγαλει φωτο το οχημα.
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
πως μπορει να σου πει ομως καποιος οτι κατι ειναι αξιοπιστο?
οτι φτιαχνεται απο ανθρωπινο χερι παραβιαζεται απο το ιδιο,επισης ευκολα....
αρα?
λεω γω τωρα....

Δίκιο έχεις, σαφώς... με δεδομένο όμως ότι όλα ανοίγουν - όλα παραβιάζονται, μπορούμε μόνο να μιλάμε για κάτι που είναι σχετικά ΔΥΣΚΟΛΟ να παραβιαστεί... 'Ωστε να χρειάζεται χρόνο.
Γι αυτό λέω, γνώμες λέμε, βάσει του τι έχει/τι έχει δοκιμάσει ο καθένας... από εκεί και μετά, κανείς δε μπορεί να μιλήσει με σιγουριά ΕΚΤΟΣ φυσικά και αν έχει χρησιμοποιήσει κάτι που έχει... δοκιμαστεί στην πράξη!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
αρα λοιπον θα πρεπει να απαντησει καποιος που πηρε χαμπαρι οτι πηγαν να του κλεψουν τη μοτο
και οι κλεφτες σκαλωσαν στο ταδε αντικλεπτικο...
εγω επισης ειμαι της αποψης οτι αμα θελουν να στο παρουν απλα το χασες,τοσο απλα
μακρια απο ολους μας και ας απαντησει οποιος εχει αναλογη εμπειρια
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
αρα λοιπον θα πρεπει να απαντησει καποιος που πηρε χαμπαρι οτι πηγαν να του κλεψουν τη μοτο
και οι κλεφτες σκαλωσαν στο ταδε αντικλεπτικο...
εγω επισης ειμαι της αποψης οτι αμα θελουν να στο παρουν απλα το χασες,τοσο απλα
μακρια απο ολους μας και ας απαντησει οποιος εχει αναλογη εμπειρια
Δεν εχω ιστορια απο κλεφτη που σκαλωσε σε καποιο λουκετο αλλα προπερσι που εχασα τα κλειδια μου και εφερα κλειδαρα να μου ανοιξει τα λουκετα γιατι δεν ειχα δευτερα κλειδια ο κλειδαρας ο οποιος ηταν γατονι εκανε να ανοιξει αυτο το λουκετο http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-lock/xena-xx14-disc-lock/ πανω απο ενα τεταρτο. Μου ειπε οτι οποιοδηποτε λουκετο εχει τετοιο τυπο κλειδιου ειναι πολυ πιο δυσκολο να παραβιαστει με picklocking και πρεπει να χρησιμοποιηθει τρυπανι
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Δεν εχω ιστορια απο κλεφτη που σκαλωσε σε καποιο λουκετο αλλα προπερσι που εχασα τα κλειδια μου και εφερα κλειδαρα να μου ανοιξει τα λουκετα γιατι δεν ειχα δευτερα κλειδια ο κλειδαρας ο οποιος ηταν γατονι εκανε να ανοιξει αυτο το λουκετο http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-lock/xena-xx14-disc-lock/ πανω απο ενα τεταρτο. Μου ειπε οτι οποιοδηποτε λουκετο εχει τετοιο τυπο κλειδιου ειναι πολυ πιο δυσκολο να παραβιαστει με picklocking και πρεπει να χρησιμοποιηθει τρυπανι
Όταν την πάρω, θέλω να ρωτήσω στην αστυνομία μήπως ξέρουν τι απέγινε το λουκέτο μου, το οποίο ήταν το παρακάτω και είχε τέτοιου τύπου κλειδί.
Πάντως δεν πίστευα ότι μπορεί να παραβιαστεί εύκολα αυτό το disk lock, έχει αρκετά χοντρό πύρο (14mm νομίζω) και δεν έχει "αέρα" να περάσει κάτι να το κόψει, οπότε λογικά το παραβίασαν.

 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Απ' ότι άκουσα, υπάρχουν κάποια GPS tracker που αν κοπεί το σήμα βαράνε συναγερμό/κόβουν την παροχή - ή κάτι τέτοιο. Απλά δεν ξέρω ποια.


Επίσης, ρε παιδιά, το έγραψα τόσες φορές... μια χαρά η κουβέντα και οι γνώμες, όλα καλοδεχούμενα, αλλά το θέμα το έκανα για να μάθω ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ προτάσεις (όποιος έχει). Π.χ. "νομίζω πως ο τάδε συναγερμός είναι καλός", "το δείνα GPS είναι αξιόπιστο", "έχω πολύ καλή γνώμη για την τάδε κλειδαριά". Το "υπάρχουν GPS με 45 ευρώ", "η καλύτερη λύση είναι η ασφάλεια κλοπής", χαίρω πολύ, δε μου λέει κάτι, το ξέρω και εγώ... Ελάχιστοι απάντησαν συγκεκριμένα. :rolleyes:

Εντελώς φιλικά έτσι, απλά επειδή γενικά ψάχνομαι και είπα να ρωτήσω γνώμες από όσους έχουν χρησιμοποιήσει αντικλεπτικά εδώ μέσα.

:friendship:
Έχεις απόλυτο δικιο Vag και μέσα στον πόνο σου που ζήτησες πραγματικές απόψεις 'ίσως μερικά από αυτά που έγραψα να ήταν π@π@ριες και ζητώ συγνώμη. Αυτό όμως το "GPS tracker με 45" το είπα γιατί το δοκίμασα και το θεωρώ μια καλή λύση σε περίπτωση που κάποιος πέσει θύμα σε ένα απλό κλεφτρόνι. Ξέρω μερικές περιπτώσεις στις οποίες θα είχε βρεθεί η μηχανή εάν είχε ο κατοχός της είχε ένα τέτοιο κρυμμένο κάπου και προσωπικά αυτό σκοπεύω να κάνω στο δικό μου μηχανάκι.
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Έχεις απόλυτο δικιο Vag και μέσα στον πόνο σου που ζήτησες πραγματικές απόψεις 'ίσως μερικά από αυτά που έγραψα να ήταν π@π@ριες και ζητώ συγνώμη. Αυτό όμως το "GPS tracker με 45" το είπα γιατί το δοκίμασα και το θεωρώ μια καλή λύση σε περίπτωση που κάποιος πέσει θύμα σε ένα απλό κλεφτρόνι. Ξέρω μερικές περιπτώσεις στις οποίες θα είχε βρεθεί η μηχανή εάν είχε ο κατοχός της είχε ένα τέτοιο κρυμμένο κάπου και προσωπικά αυτό σκοπεύω να κάνω στο δικό μου μηχανάκι.
Π@π@ριές δε λέει κανένας και εκτιμώ κάθε γνώμη. Απλά επειδή έχω χαθεί να ψάχνω τι να βάλω από το κάθε τι, έφτιαξα αυτό το thread για να πάρω γνώμες από κατόχους.
Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι ΣΕ ΟΛΟΥΣ να μη ζήσουν ποτέ αυτό το συναίσθημα του να πηγαίνεις και να βλέπεις κενή τη θέση της (και αντίστοιχα σε όσους το έζησαν ή το ζήσουν, να το βρουν μετά όπως κι εγώ)!!
 

chaosm

Μέλος
Φίλε δυστυχώς ότι κ να κάνεις άμα η μηχανή μπει στο μάτι γειά.

Λουκέτο δισκόφρενου : πόσο δύσκολο είναι να σπάσουν τη δισκοπλακα και να το βγάλουν;

Αλυσίδα : πόσο δύσκολο είναι να σου βγάλουν τη ζάντα και να τη βάλουν πάνω σε ένα μικρό καροτσάκι και να τη πάνε; Ή ακόμα να σου κόψουν την αλυσίδα με ειδικό σπρέι.

Pinlock που πιάνει μανετα φρενου με grip : σου κόβουν το σολινακι του φρενου και γειά

GPS tracker συναγερμός : εδώ ξέρεις κ εσύ.

Ασφάλεια κλοπής : Ας γελάσω. (οποίος έχει την εντύπωση ότι τα χρήματα που θα πάρει σε μια τέτοια περίπτωση θα τον καλύψουν να πάρει την ίδια μηχανή....)

Η μόνη λύση για να πεις ότι είσαι πιο ασφαλής, είναι όπως είπε παραπάνω ο φίλος, σε πάρκινγκ και να είναι *κολλημένη * με το αμάξι.

Ο συνδυασμός των παραπάνω θα αποτρεψει κάποιον ο οποίος βγήκε γενικά να κλέψει. Θα πάει στην επόμενη.

Αυτός που βγήκε για τη δική σου είναι έτοιμος από πριν.

Γενική συμβουλή.
Όταν έχουμε μια μηχανή λουκουμι δε τη διαφημίζουμε. Δε τη βάζουμε στο φόρουμ, στο fb.

Όταν τη πουλάμε δε πάμε τον οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο εκεί που τη παρκαρουμε.

Αν την αφήνουμε σε πάρκινγκ πριν τη παρκαρουμε κοιτάμε αν κάποιος μας ακολουθεί από πριν. Αν έστω νιώσεις κάτι που δε σου αρέσει κάνε μια βόλτα και παρκαρε τη σε λίγο.

Συνήθως όταν θέλουν να κλέψουν γυρνάνε σε καφετέριες και ότι τους κάνει περιμένουν και σε παίρνουν από πίσω.

Σε φίλο πριν 3 χρόνια του βάλανε στο μάτι τη μηχανή. Μετά από τον καφέ πήγε με τη γκομενα σε ένα πάρκο. Τον πήραν από πίσω και με την απειλή μαχαιριου του πήραν τα κλειδιά και γειά.

Δυστυχώς είναι έτσι ο νόμος που μπροστά στο καλό μεροκάματο δεν λέει κάτι το 6μηνο με αναστολή
 
Top Bottom