Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Το μεταλλικό σύρμα που είναι μέσα στο σωληνάκι , είναι καλαι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν και δεν το καλοείδα (πρεσβυωπία γαρ) εφόσον περνά από αυτό το λάδι είναι διαπερατό σωληνάκι που είναι μέσα στο πλαστικό προκειμένου όταν το λυγίζουμε να μπορεί να κάτσει καλά πάνω στο γρανάζι χωρίς να χάνει τη θέση του και όντως δεν την χάνει.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αν και δεν το καλοείδα (πρεσβυωπία γαρ) εφόσον περνά από αυτό το λάδι είναι διαπερατό σωληνάκι που είναι μέσα στο πλαστικό προκειμένου όταν το λυγίζουμε να μπορεί να κάτσει καλά πάνω στο γρανάζι χωρίς να χάνει τη θέση του και όντως δεν την χάνει.
Το έχασα :(


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Για το 990 /950 καλή θέση είναι στο πατακι του συνεπιβάτη. Έχει δύο τρύπες μ8 αν θυμάμαι καλά καλυμμένες με λαστιχενιες τάπες είναι για τα κάγκελα κανονικά. Εγώ εκεί το έχω βάλει και είναι μία χαρά.
Έτσι ακριβώς ήταν και σε μένα.
Άνοιξα την κάτω τρύπα της βάσεως με δράπανο και την έκανα Μ8. Στη συνέχεια το βίδωσα στο εσωτερικό από το πατάκι του συνεπιβάτη.
Νάτο :








Και πεντακάθαρο από την εορταστική.....<<ασφαλτάδα>> :

 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Το έχασα :(


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μισό λεπτό και συγγνώμη σύντροχε να βάλω μια κοντινή φωτό γιατί δεν πρέπει νάναι σωληνάκι αλλά απλό μαλακό σύρμα που εκτιμώ βρίσκεται πανεύκολα, μη στενοχωριέσαι :


Όπως το βλέπω τώρα με την πολύ κοντινή απλά ένα μαλακό σύρμα είναι μικρότερης διαμέτρου από το σωλήνα που ρέει το λάδι.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το μεταλλικό σύρμα που είναι μέσα στο σωληνάκι , είναι καλαι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αφού θες κι επιβεβαίωση ,ΔΕΝ σου ξανα-απαντώ σε ΚΑΜΙΑ ερώτηση απο τις πολλές που έχεις. :rage:
Τελεία.:cool:



:friend:
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Δεν εχω ευκαιρισει δυστυχώς να βγάλω φωτό πως το έχω τοποθετήσει γιατί λόγω καιρού δεν εχω κατέβει καν στο γκαράζ. Μ εχει δυσκολέψει λίγο να βρω τη σωστή ροή πάντως..
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μισό λεπτό και συγγνώμη σύντροχε να βάλω μια κοντινή φωτό γιατί δεν πρέπει νάναι σωληνάκι αλλά απλό μαλακό σύρμα που εκτιμώ βρίσκεται πανεύκολα, μη στενοχωριέσαι :


Όπως το βλέπω τώρα με την πολύ κοντινή απλά ένα μαλακό σύρμα είναι μικρότερης διαμέτρου από το σωλήνα που ρέει το λάδι.
Έχω χάσει και το ακροφυσιο , Χμ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αφού θες κι επιβεβαίωση ,ΔΕΝ σου ξανα-απαντώ σε ΚΑΜΙΑ ερώτηση απο τις πολλές που έχεις. :rage:
Τελεία.:cool:



:friend:
Το ακροφυσιο τι είναι ; :secret:


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Σκληρό πλαστικό είναι το ακροφύσιο.
Στην χειρότερη τάχει όλα ανταλλακτικά η εταιρία εδώ : https://www.tutorochainoiler.com/collections/all?page=3 με κανά 8άρι ευρώ ανάλογα με την ισοτιμία χωρίς τα μεταφορικά.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εχω λυση ,αλλα δεν σου λεω ,γιατι θα ξαναρωτας μετα για επιβεβαιωση...:p
Ενα ενα μας τα βγαζεις.

Δες εκει που πουλανε συστηματα ποτισματος,κατι θα βρεις να βαλεις για ακροφυσιο.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Γιάννη άσχετο...έχεις καταργήσει SAS;
Απ' ότι βλέπω μάλλον ναι.. :D
Τον @Miouos ρώτα!

Στο θέμα μας... κι εγώ το'χω πάνω από τον πίσω κύλινδρο κάτω από τη σέλα. Λες να το βγάλουμε έξω;


Σεντ φρομ ΚαΤεΜόφωνο
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Απ' ότι βλέπω μάλλον ναι.. :D
Τον @Miouos ρώτα!

Στο θέμα μας... κι εγώ το'χω πάνω από τον πίσω κύλινδρο κάτω από τη σέλα. Λες να το βγάλουμε έξω;


Σεντ φρομ ΚαΤεΜόφωνο

Το οτι θα ανεβάζει θερμοκρασία το υγρό και η ροή ίσως είναι μεγαλύτερη (στο ίδιο άνοιγμα του επιστομίου) νομίζω πως ισχύει.
Αλλά μπορείς απλά να ρυθμίσεις πιο κλειστό το επιστόμιο, και σε συνάρτηση με το πιο παχύρευστο υγρό όπως είναι η 90άρα βαλβολίνη, δε νομίζω πως είναι πρόβλημα η θέση πίσω από το φιλτροκούτι, πάνω από τον πίσω κύλινδρο.

Στην τελική δες το στην πορεία και εάν δε σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα πάνω στην αλυσίδα, άλλαξέ του θέση....δεν είναι δύσκολο ούτε χρονοβόρο. :)

Εγώ το έχω ήδη έξω.....δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής, αν και στην εορταστική έπεσα 2 φορές από την αριστερή μεριά, παρόλα αυτά το τουτόρο δεν έπαθε τίποτα.

Πάντως καλού κακού, θα του παραγγείλω το μεταλλικό προστατευτικο. Πιστεύω ότι είναι must αν πατάς χώμα.










 
Τελευταία επεξεργασία:

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Μετα απο 900km απο την πρωτη τοποθετηση η ρυθμιση που κρατω ειναι το 1/4 της στροφης!
Χθες και προχθες το δοκιμασα σε εθνικη και ταχυτητες απο 130-150 και δουλεψε αψογα (συνολικα km εθνικης 140).
Επεφτε λαδι τοσο οσο για να κρατα την αλυσιδα με λιπανση και να μην λερωνει μηχανη και συνεπιβατη.
Θεωρω το καλυτερο αξεσουαρ που μπορει να βαλει καποιος !
Η μονη απορια που εχω ειναι πως καταφερνει και λιπαινει και τις 2πλευρες της αλυσιδας :ok:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η μονη απορια που εχω ειναι πως καταφερνει και λιπαινει και τις 2πλευρες της αλυσιδας :ok:
Δεν είναι και παράδοξο.
Αφού ρέει στο γρανάζι κι όλα κινούνται....
Διαχέεται παντού το λιπαντικό, λογικό είναι!
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Δεν είναι και παράδοξο.
Αφού ρέει στο γρανάζι κι όλα κινούνται....
Διαχέεται παντού το λιπαντικό, λογικό είναι!
Ειναι σουπερ λεμε!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εδώ και μέρες, το έριξα στα 3/4 της στροφής. Λιπαινει ακόμα μία χαρά. Ενδέχεται να το ρίξω και άλλο!!!!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Απ' ότι βλέπω μάλλον ναι.. :D
Τον @Miouos ρώτα!

Στο θέμα μας... κι εγώ το'χω πάνω από τον πίσω κύλινδρο κάτω από τη σέλα. Λες να το βγάλουμε έξω;


Σεντ φρομ ΚαΤεΜόφωνο
Γιάννη, τον χειμώνα θα τον βγάλεις κουτσα στραβά, από μαρτη Απρίλη και μετά θα καεί ολοσχερώς εκεί πέρα.
Το μαλακό σωληνάκι εκτιμώ μετά από κάποια χιλιόμετρα θα ξεραθεί και θα στάζουν λάδια πάνω στην εξάτμιση και θα είσαι κινητό καπνογόνο με κίνδυνο να λαμπαδιάσεις πριν το Πάσχα.
Ξήλωσετο και συ και οποίος άλλος το χει εκεί,

++ότι το λάδι θα βράζει και θα τρέχει από κάτω σαν βρύση και δεν θα μπορείς να βρεις σταθερή ροη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιάννη, τον χειμώνα θα τον βγάλεις κουτσα στραβά, από μαρτη Απρίλη και μετά θα καεί ολοσχερώς εκεί πέρα.
Το μαλακό σωληνάκι εκτιμώ μετά από κάποια χιλιόμετρα θα ξεραθεί και θα στάζουν λάδια πάνω στην εξάτμιση και θα είσαι κινητό καπνογόνο με κίνδυνο να λαμπαδιάσεις πριν το Πάσχα.
Ξήλωσετο και συ και οποίος άλλος το χει εκεί,

++ότι το λάδι θα βράζει και θα τρέχει από κάτω σαν βρύση και δεν θα μπορείς να βρεις σταθερή ροη


Sent from my iPhone using Tapatalk
:D:D:D:D


κλαίω με τις παρομοιώσεις σου λέμε:fun:fun:fun:fun:fun
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
:D:D:D:D


κλαίω με τις παρομοιώσεις σου λέμε:fun:fun:fun:fun:fun
Έγραψα αυτά που πιστεύω πως θα γίνουν όταν ανέβουν οι θερμοκρασίες για τα καλά, φαντάσου ότι κάθεσαι στη σέλα και βράζει λίγο ο κωλος σου, φαντάσου τι γίνεται από κάτω εκεί που βρίσκετε το τουρουτουτου


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom