Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έγραψα αυτά που πιστεύω πως θα γίνουν όταν ανέβουν οι θερμοκρασίες για τα καλά, φαντάσου ότι κάθεσαι στη σέλα και βράζει λίγο ο κωλος σου, φαντάσου τι γίνεται από κάτω εκεί που βρίσκετε το τουρουτουτου


Sent from my iPhone using Tapatalk
ktmktmktmktm

:ll::ll:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Λοιπον,αργησα να ασχοληθω αλλα το εβαλα σημερα...επιτελους.
Επειδη ειμαι λιγο μυστηριος ασχοληθηκα περαιτερω με σωστους τροπους τοποθετησης (και τυπο λαδιου,θα αναφερθω σ αυτο αργοτερα).
Τωρα λοιπον αφου ειδα και τα ποσταρισματα και σχολια ολων ,καταληξα οτι σωστα (απ αυτους που εκαναν περιγραφη η εβαλαν φωτο)το τοποθετησαν μονο ο Γατουλης @el-Gatto και ο @Savvas62 .Quiz: Βρειτε γιατι
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Λοιπον,αργησα να ασχοληθω αλλα το εβαλα σημερα...επιτελους.
Επειδη ειμαι λιγο μυστηριος ασχοληθηκα περαιτερω με σωστους τροπους τοποθετησης (και τυπο λαδιου,θα αναφερθω σ αυτο αργοτερα).
Τωρα λοιπον αφου ειδα και τα ποσταρισματα και σχολια ολων ,καταληξα οτι σωστα (απ αυτους που εκαναν περιγραφη η εβαλαν φωτο)το τοποθετησαν μονο ο Γατουλης @el-Gatto και ο @Savvas62 .Quiz: Βρειτε γιατι
Ε πες μας ντε, μη μας κρατας σε αγωνία!
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Οποιος παει χωμα πρεπει να βαλει το ακροφυσιο μπροστα,πισω _αργα η γρηγορα_ θα φαει πετρες η λασπη.Αν καποιος παει μονο ασφαλτο τοτε μπορει να το βαλει πισω.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Οποιος παει χωμα πρεπει να βαλει το ακροφυσιο μπροστα,πισω _αργα η γρηγορα_ θα φαει πετρες η λασπη.Αν καποιος παει μονο ασφαλτο τοτε μπορει να το βαλει πισω.
Τζαμπα μας την ειπες.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Χαχα,εσενα σε ξεχασα και εσυ ασφαλτινος εισαι.Απλα ειδα πολλους με ον-οφ που πανε χωμα και το βαζουν πισω,
Για να με συγχωρησεις θα σου πω κατι για το λαδι(δεν το παιζω εξυπνος,ισως ουτε κ να ειμαι,απλα ψαχτηκα),οι βαλβολινες εκτος που ειναι πολυ παχυρευστες στα ψυχρα κλιματα εχουν προσθετα που μαλλον χαλανε το πλαστικο απ το ποτηρακι,γι αυτο γραφει να μην τις βαζεις.Χρησιμοποιησε υδραυλικο λαδι(ορυκτελαιο-mineral) ISO 32 ,Θα το βρεις στα λιπαντικα γεωργικων μηχανηματων με κοστος 1,8-2,5ευρω/λιτρο/
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
τι εννοεις με το ακροφυσιο ρε μαστορα?
Ανεβασε φωτο να δουμε τοποθετηση
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Χαχα,εσενα σε ξεχασα και εσυ ασφαλτινος εισαι.Απλα ειδα πολλους με ον-οφ που πανε χωμα και το βαζουν πισω,
Για να με συγχωρησεις θα σου πω κατι για το λαδι(δεν το παιζω εξυπνος,ισως ουτε κ να ειμαι,απλα ψαχτηκα),οι βαλβολινες εκτος που ειναι πολυ παχυρευστες στα ψυχρα κλιματα εχουν προσθετα που μαλλον χαλανε το πλαστικο απ το ποτηρακι,γι αυτο γραφει να μην τις βαζεις.Χρησιμοποιησε υδραυλικο λαδι(ορυκτελαιο-mineral) ISO 32 ,Θα το βρεις στα λιπαντικα γεωργικων μηχανηματων με κοστος 1,8-2,5ευρω/λιτρο/

Και παλι τζαμπα μου την λες.:D


Oχι υδραυλικα λαδια για κανεναν λογο.Ειναι καλα για κλειστα συστηματα πχ μπουκαλες ασανσερ,
αλλα οταν ερχονται σε επαφη με το οξυγονο αλλαζουνε οι ιδιοτητες τους.
Εβαλα βαλβολινη ενος ιξοδους,70w,αφου πρωτα περασα απο σεμιναριο.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Και παλι τζαμπα μου την λες.:D


Oχι υδραυλικα λαδια για κανεναν λογο.Ειναι καλα για κλειστα συστηματα πχ μπουκαλες ασανσερ,
αλλα οταν ερχονται σε επαφη με το οξυγονο αλλαζουνε οι ιδιοτητες τους.
Εβαλα βαλβολινη ενος ιξοδους,70w,αφου πρωτα περασα απο σεμιναριο.
Εγω δεν σου την ειπα, απλα ανεφερα τυπο λαδιου ,ΕΣΥ μου την λες και μαλιστα Τζαμπα αφου ο ιδιος ο κατασκευαστης υδραυλικα λαδια προτεινει,επισης το λαδι μολις παει στην αλυσιδα μετα αντικαθισταται μονιμα και δεν μας νοιαζει ποσο καιρο θα κρατησει τις ιδιοτητες του,Επισης ακομα και αν μας ενδιεφερε η αλλαγη ιδιοτητων (μαλλον στην οξειδωση αναφερεσαι),η βαλβολινη σου δεν οξειδωνεται οταν χτυπιεται με αερα -νερα-λασπες κι οτι αλλο? τεσπα το συστημα το πληρωσες,δικο σου ειναι και βαλτου και λιπος αρκουδας αμα γουσταρεις.
Οσο γι αυτα που ανεφερα εγω,δεν τα εβγαλα απ το στομαχι μου ,στο κατω κατω τα ιδια λεει κ ο κατασκευαστης ;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εγω δεν σου την ειπα, απλα ανεφερα τυπο λαδιου ,ΕΣΥ μου την λες και μαλιστα Τζαμπα αφου ο ιδιος ο κατασκευαστης υδραυλικα λαδια προτεινει,επισης το λαδι μολις παει στην αλυσιδα μετα αντικαθισταται μονιμα και δεν μας νοιαζει ποσο καιρο θα κρατησει τις ιδιοτητες του,Επισης ακομα και αν μας ενδιεφερε η αλλαγη ιδιοτητων (μαλλον στην οξειδωση αναφερεσαι),η βαλβολινη σου δεν οξειδωνεται οταν χτυπιεται με αερα -νερα-λασπες κι οτι αλλο? τεσπα το συστημα το πληρωσες,δικο σου ειναι και βαλτου και λιπος αρκουδας αμα γουσταρεις.
Οσο γι αυτα που ανεφερα εγω,δεν τα εβγαλα απ το στομαχι μου ,στο κατω κατω τα ιδια λεει κ ο κατασκευαστης ;)

Ρε μην αρπαζεσε,δεν θεωρω ουτε οτι στην λεω,ουτε οτι μου την λες,πλακα κανω.;)

Το εψαξα λιγο παραπανω οταν μου προτειναν υδραυλικο λαδι.Ητανε η ευκολη λυση γιατι εχω αρκετο,αλλα θελησα να το ψαξω λιγο παραπανω.Εψαξα αρκετα μοτοφορουμ του εξωτερικου,που εκει χρησιμοποιουνε χρονια τα συστηματα λιπανσης.Ολοι τους μετα απο δοκιμες,καταληγανε σε καποιο τυπο βαλβολινης.

Δεν ειναι μονο η οξειδωση,πιθανοτατα χανει τις λιπαντικες του ιδιοτητες.Αυτο ειναι κατι που το εχω δει και στην πραξη.Χρησιμοποιουμε υδραυλικα υγρα σε μειωτηρες και οσο καιρο και να κατσουνε θες η ελειψη οξυγονου,θες οι μικρες ταχυτητες περιστροφης,δεν παρατηρω αλυωση.Οταν το ιδιο υγρο το εβαλα προσωρινα για λιπανση αλυσιδας αλλα και σε αλλα σημεια.μετα απο λιγο απλα δεν υπηρχε.

Υποθετω,χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ο κατασκευαστης με αυτο τον ορο,κατι αλλο εννοει.

:friendship:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Ρε μην αρπαζεσε,δεν θεωρω ουτε οτι στην λεω,ουτε οτι μου την λες,πλακα κανω.;)

Το εψαξα λιγο παραπανω οταν μου προτειναν υδραυλικο λαδι.Ητανε η ευκολη λυση γιατι εχω αρκετο,αλλα θελησα να το ψαξω λιγο παραπανω.Εψαξα αρκετα μοτοφορουμ του εξωτερικου,που εκει χρησιμοποιουνε χρονια τα συστηματα λιπανσης.Ολοι τους μετα απο δοκιμες,καταληγανε σε καποιο τυπο βαλβολινης.

Δεν ειναι μονο η οξειδωση,πιθανοτατα χανει τις λιπαντικες του ιδιοτητες.Αυτο ειναι κατι που το εχω δει και στην πραξη.Χρησιμοποιουμε υδραυλικα υγρα σε μειωτηρες και οσο καιρο και να κατσουνε θες η ελειψη οξυγονου,θες οι μικρες ταχυτητες περιστροφης,δεν παρατηρω αλυωση.Οταν το ιδιο υγρο το εβαλα προσωρινα για λιπανση αλυσιδας αλλα και σε αλλα σημεια.μετα απο λιγο απλα δεν υπηρχε.

Υποθετω,χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ο κατασκευαστης με αυτο τον ορο,κατι αλλο εννοει.

:friendship:
Τι να σου πω ,εγω παλι πιστευω οτι καλα λεει ,η βαλβολινη εχει πολυ κολλωδες υλικο και μαζευει οτι βρωμια θελεις πανω της,το λαδι λιπαινει και μετα αφηνει ενα πολυ λεπτο φιλμακι ενω το υπολοιπο εκσφενδονηζεται,ισως γι αυτο να το προτεινουν.Απο το λιγο που το χρησιμοποιησα ειδα οτι δεν μου κολλαει το χωμα πανω στην αλυσιδα,οι κρικοι και οι ενωσεις μενουνε καθαροι.
Σορυ για την αντιδραση,δεν ειμαι επιθετικος με κανεναν και αμα νομισω οτι μου καταλογιζουν επιθετικοτητα ...ειμαι λιγο ευαισθητος:rolleyes:
:friendship:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
H TUTORO λέει εδώ : https://www.tutorochainoiler.com/pages/which-oil-should-i-use ακριβώς ποιο είναι το εναλλακτικό στο δικό της λάδι για θερμοκρασίες μέχρι 25 βαθμούς Κελσίου και άνω των 25 ήτοι :

Mineral Hydraulic Oil ISO 32 for temps up to 25° C and ISO 68 for higher ambient temps are the best alternative oil to TUTORO Oil - other mineral oils may be compatible but its use is at the users own risk. See our page on Plastics and Lubricant compatibility.

Τιμές παίζουν γύρω στα 3,60 ευρώ το λίτρο και για το ένα και για το άλλο.:biker2:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
δεν τα λέτε με απλά ελληνικά για άσχετους (σαν εμένα)?? όταν λέμε για βαλβολίνη, ειδικά τώρα τον χειμώνα με τα κρύα λέμε 70άρα (ας πούμε)
και όταν λέμε υδραυλικά λάδια, τα ζητάμε έτσι (υδραυλικό λάδι ISO 68 και πάνω) και καταλαβαίνουν??



(και μετά θέλω να κάνω και συντήρηση της μηχανής μόνος μου......)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
H TUTORO λέει εδώ : https://www.tutorochainoiler.com/pages/which-oil-should-i-use ακριβώς ποιο είναι το εναλλακτικό στο δικό της λάδι για θερμοκρασίες μέχρι 25 βαθμούς Κελσίου και άνω των 25 ήτοι :

Mineral Hydraulic Oil ISO 32 for temps up to 25° C and ISO 68 for higher ambient temps are the best alternative oil to TUTORO Oil - other mineral oils may be compatible but its use is at the users own risk. See our page on Plastics and Lubricant compatibility.

Τιμές παίζουν γύρω στα 3,60 ευρώ το λίτρο και για το ένα και για το άλλο.:biker2:
Tουτ' έστιν
είτε ορυκτό υδραυλικό λάδι 32άρι
είτε ορυκτό λαδι σασμάν 68άρι (μόνον εμείς στο ΕλάνΤα το λέμε βαλβολίνη)
μια χαρά κάνουν.

ΜΗΝ βάζετε συνθετικά λάδια ,λέει η ΤUTORO (υπάρχουν υδραυλικά λάδια + λαδια σασμάν συνθετικής βάσης)
γιατί τα πρόσθετά τους ,ΙΣΩΣ? βλάψουν τα πλαστικά μέρη της συσκευής
και η τιμή τους ΣΙΓΟΥΡΑ θα βλάψει την τσέπη σας
και ΔΕΝ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ συνθετικό λαδι για να λαδώσεις την αλυσίδα σου ,Μίστερ.

Αυτιά.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Έπρεπε να φτάσει του αϊΓιαννιου για να αξιωθώ να βάλω το Ταρατουρου μου...
Ένα 20λπτο δουλίτσα με πολύ χαλαρούς ρυθμούς ...
Τοποθέτηση στο μπροστά γρανάζι ... νοικοκυρεμένα πραματα ...
Δεν φαίνεται να ενοχλεί κάπου .
Θα το τσεκαρω βέβαια και σε χώμα με ταρακούνημα ,να δω αν κρατάει την θέση της η τσουτσου...



Sent with post pigeon
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
με καταφέρατε... θα δοκιμάσω να το βάλω κι εγώ στο μπροστά γρανάζι ;)
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
εμενα το μπροστα γραναζι εχει συνεμπλοκ οποτε δεν μπαινει και να ηθελα
 
Top Bottom