Ταξίδι και Covid

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Από κάτω ακριβώς υπάρχει ένας μοναδικός αριθμός unique certificate intentifier Γιαννη
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Από κάτω ακριβώς υπάρχει ένας μοναδικός αριθμός unique certificate intentifier Γιαννη
Ναι Γιαννάρα αυτό το ξέρω, το σκανάρισμα δεν καταλαβαίνω πως γίνεται όταν η ίδια εφαρμογή COVID free gr, δεν εμφανίζει τίποτε. Ενώ στο ελληνικό δείχνει κανονικά πράσινο χρώμα και ονοματεπώνυμο. Ο αριθμός ναι υπάρχει και είναι μοναδικός αλλά αυτός δεν σκανάρεται. Προσωπικά αναφέρθηκα μόνο στο σκανάρισμα που έγραψε ο σύντροχος παραπάνω
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Ναι Γιαννάρα αυτό το ξέρω, το σκανάρισμα δεν καταλαβαίνω πως γίνεται όταν η ίδια εφαρμογή COVID free gr, δεν εμφανίζει τίποτε. Ενώ στο ελληνικό δείχνει κανονικά πράσινο χρώμα και ονοματεπώνυμο. Ο αριθμός ναι υπάρχει και είναι μοναδικός αλλά αυτός δεν σκανάρεται. Προσωπικά αναφέρθηκα μόνο στο σκανάρισμα που έγραψε ο σύντροχος παραπάνω
Αυτό που ανεβασες σκαναρουν..qr code είναι κ αυτό..
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
To barcode σκαναρουν τσεκαρουν κάτι πληκτρολογώντας στον υπολογιστή, αφού έχουν τσεκαρει Ταυτότητες και άδεια κυκλοφορίας και σε διώχνουν.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Αυτό που ανεβασες σκαναρουν..qr code είναι κ αυτό..
Το σκανάρω με διάφορες συσκευές και δεν αναγνωρίζει τίποτε. Ενώ το ελληνικό το εμφανίζει κανονικά. Για αυτό ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Το σκανάρω με διάφορες συσκευές και δεν αναγνωρίζει τίποτε. Ενώ το ελληνικό το εμφανίζει κανονικά. Για αυτό ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση.
Δεν ξέρω , μπορεί να θέλει ειδικό πρόγραμμα, εμένα αυτό μου σκαναραν..
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Δεν ξέρω , μπορεί να θέλει ειδικό πρόγραμμα, εμένα αυτό μου σκαναραν..
Όκ, τι να πω. Αφού εσείς το έχετε ζήσει, πάω πάσο. Απλά ισως έχουν κάποιο ειδικό μηχάνημα να τσεκάρουν γιατί η εφαρμογή όπως λένε οι οδηγίες, δεν αναγνωρίζει το ευρωπαϊκό, ενώ στο ελληνικό είναι μια χαρά.
Καλα ταξίδια σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τώρα με την τρίτη δόση;
Θα ισχύουν τα πιστοποιητικά εμβολιασμού για όσους δεν την έχουν κάνει;
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Τώρα με την τρίτη δόση;
Θα ισχύουν τα πιστοποιητικά εμβολιασμού για όσους δεν την έχουν κάνει;
Καπου πηρε το ματι μου οτι το πιστοποιητικό εμβολιασμού εχει ισχύ ενός έτους.
Αλλα δεν μπορω να θυμηθώ που το διαβασα.
Ηταν σε οδηγίες χώρας, για ταξίδι στο εξωτερικο
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καπου πηρε το ματι μου οτι το πιστοποιητικό εμβολιασμού εχει ισχύ ενός έτους.
Αλλα δεν μπορω να θυμηθώ που το διαβασα.
Ηταν σε οδηγίες χώρας, για ταξίδι στο εξωτερικο
Απαντάω στον εαυτό μου. Στο re open eu το ειχα δει.
Ενδεικτικά εχω επιλέξει χώρα Αυστρία και μου έβγαλε το παρακάτω.
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Για Ιταλία, αν ενδιαφέρεται κάποιος... (έχω κάνει εμβόλιο)

Ηγουμενίτσα - αναχώρηση: PLF και πιστοποιητικό εμβολιασμού - τουλάχιστον 14 ημέρες μετά τον πλήρη εμβολιασμό - διόρθωσα το PLF επί τόπου αφού δεν ήξερα τον αριθμό θέσης.
Bari - άφιξη: κανένας έλεγχος.

Bari - αναχώρηση: PLF και πιστοποιητικό εμβολιασμού.
Ηγουμενίτσα - άφιξη: PLF και πιστοποιητικό εμβολιασμού ή αρνητικό PCR τεστ. Ο έλεγχος ήταν πλημελής όσον αφορά τα στοιχεία.

Στο πλοίο, οι μισοί περίπου φορούσαν μάσκα ενώ είναι υποχρεωτική στην διάρκεια του ταξιδιού.

υγ μονοψήφιος ο αριθμός των μοτό που ταξίδευαν.
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Να προσθέσω ότι σε όλα τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος γινόταν θερμομέτρηση και ένας από την παρέα έπρεπε να δώσει τα στοιχεία του, ονοματέπωνυμο, αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου και τηλέφωνο.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Ξεκινήσαμε για Ρουμανία. Κλείσαμε διαμονές και τα πάντα. Πρώτη μέρα Θεσσαλονίκη , δεύτερη μέρα βέλικο, τρίτη μπρασόβ. Είχαμε μιλήσει με πρεσβεία Ρουμανίας στην Ελλάδα και μας είχαν βεβαιώσει ότι μέσω Βουλγαρίας περνάμε χωρίς να χρειαζόμαστε επίδειξη υγειονομικών εγγράφων. Φτάνουμε στα σύνορα από Ρούσε και δεν μας αφήνουν να περάσουμε - χωρίς εμβολιασμό ακόμα και με τεστ δεν περνάμε. Τους δείχνουμε εκεί που μας είχε παραπέμψει η πρεσβεία ότι από κόκκινη χώρα (Ελλάδα) θες είτε εμβολιασμό, είτε τεστ pcr αλλα διαμονή έως 3 ημέρες, είτε 15ήμερη καραντίνα. Οι δυο τελευταίες επιλογές κάνουν σαν να μην υπάρχουν. Πιο κάτω η ανακοίνωση γράφει ότι όσοι ταξιδεύουν ΜΕΣΩ (όχι από) πράσινης χώρας (Βουλγαρία) δεν χρειάζεται να επιδείξουν δικαιολογητικά και μας λένε ότι αυτό γίνεται αν έχουμε μείνει στην Βουλγαρία 15 μέρες, πράγμα που δεν αναγράφεται πουθενά. Η πρεσβεία της Ελλάδας στην Ρουμανία μας λέει να καλέσουμε την Ελληνική στην Βουλγαρία και αυτοί την Ρουμάνικη στην Ελλάδα η οποία 2 μέρες δεν το σήκωνει. Μας κρατάνε τα διαβατήρια (λες και θα μπαίναμε παράνομα) και με βάζουν να γυρίσω ανάποδα την γέφυρα του Δούναβη για να τα δώσουν στην γυναίκα μου. Αυτά τα ωραία. Και η Βουλγαρία καλή είναι απλά χάσαμε ένα σορό λεφτά και βιαστήκαμε να ανέβουμε επειδή ο προορισμός ήταν άλλος.
 
Top Bottom