Ταξίδι - (R1200GS ή 990 Adventure)

nikostart

Μέλος
Όνομα
nikos
Μοτό
GS ,AFRICA , KTM ADVENTURE
Γεια σας παιδια θα ήθελα κάποιες πληροφορίες ενδιαφέρομαι πολυ για το KTM 990 απλα δεν ειμαι σίγουρος γτ σκοπεύω να κάνω ενα μεγάλο ταξιδι απο ελλαδα μεχρι Αγγλία 2 άτομα φουλ φορτωμενος και για αυτο ειμαι σε διλημμα το 990 η το GS και το λεω αυτο γτ και τα δυο στο χώμα ειναι τρομερά οποίος ξερει και μπορει να μ πει εμπειρίες θα με βοηθήσει πολυ! Ευχαριστω!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Γεια σας παιδια θα ήθελα κάποιες πληροφορίες ενδιαφέρομαι πολυ για το KTM 990 απλα δεν ειμαι σίγουρος γτ σκοπεύω να κάνω ενα μεγάλο ταξιδι απο ελλαδα μεχρι Αγγλία 2 άτομα φουλ φορτωμενος και για αυτο ειμαι σε διλημμα το 990 η το GS και το λεω αυτο γτ και τα δυο στο χώμα ειναι τρομερά οποίος ξερει και μπορει να μ πει εμπειρίες θα με βοηθήσει πολυ! Ευχαριστω!!
Aυτο το ταξιδι δεν μπορει να ειναι η αφορμη να επιλεξεις ενα απο τα δυο.
Παρε οποιο σου αρεσει περισσοτερο και καλες βολτες:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γεια σας παιδια θα ήθελα κάποιες πληροφορίες ενδιαφέρομαι πολυ για το KTM 990 απλα δεν ειμαι σίγουρος γτ σκοπεύω να κάνω ενα μεγάλο ταξιδι απο ελλαδα μεχρι Αγγλία 2 άτομα φουλ φορτωμενος και για αυτο ειμαι σε διλημμα το 990 η το GS και το λεω αυτο γτ και τα δυο στο χώμα ειναι τρομερά οποίος ξερει και μπορει να μ πει εμπειρίες θα με βοηθήσει πολυ! Ευχαριστω!!
Νικόλα. .....για ασφαλτινα μακρινα, δικαβαλος και φορτωμένα, το gs είναι μονόδρομος.
Αν σκοπεύεις να κάνεις τέτοια χρήση μην σκέφτεσαι το κτμι.
Αν όμως έχεις διαφορετικά πλάνα, σκέψου το καλα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Και τα δυο ειναι πολυ καλα εργαλεία !!
Το gs ειναι πιο στρωτό για μεγάλα ασφαλτινα ταξιδια
Ειναι πιο ξεκούραστο για τον οδηγό αλλα και τον συνοδηγό !!!
Εχει καλυτερα φρένα φορτωμένο και η κατανάλωση βενζίνης ειναι αρκετα πιο χαμηλά απο το Ktm
Αν σκέφτεσαι για αρκετα τέτοια ταξιδια η λύση μποξερ ειναι μονόδρομος
Τωρα αν θελεις πιο Adve καταστάσεις με αρκετό χώμα και παραπανω ταλαιπωρία μαζι με πιο νευρικό γκάζι αλλα και παραπανω βενζίνη τοτε θα παρεις πορτοκαλί
Οτι παντως και να παρεις να προσπαθήσεις να το ψάξεις καλα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλά στα λένε οι GSακηδες.....
Και πρώτα από όλους ο Πασκουάλ, που είπε ότι αυτό το ταξίδι δεν πρέπει να γίνει η αιτία για επιλογή μοτο!!!!
Και με τις 2 θα πας μια χαρά.
Το θέμα είναι μετά τι θες να κάνεις...?
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Ως κάτοχος ενός 990 Adventure έχω να καταθέσω πως για να διαλέξει κάποιος τη συγκεκριμένη μηχανή θα πρέπει να μην έχει βασικό κριτήριο επιλογής τα τόσο μακρινά ταξίδια. Νομίζω πως οι περισσότεροι που αγοράζουν αυτή τη μοτοσυκλέτα το κάνουν κυρίως από έρωτα με το συγκεκριμένο μηχανάκι. Πάντως μόνος κάνεις αρκετά τα μεγάλα ταξίδια. Δικάβαλος όμως είναι ζόρικο... και η κοινή γνώμη (και όχι μόνο στο advride.gr) λέει πως το GS είναι πολύ πιο άνετο στα ταξίδια.
 

Nodov

Μέλος
Περιοχή
Τυμπακι , Ν. Ηρακλειου, Κρητη
Όνομα
Nondas
Μοτό
r1200gsa 07
Συμφωνω με τα παιδια , καθετα και οριζοντια! Το GS ειναι μονοδρομος κατα τη γνωμη μου για μεγαλα μακρινα και ασφαλτινα ταξιδια, ιδιως και με 2ρο ατομο...Το 990 ειναι ο απολυτος κυριαρχος για τις χωματινες επιλογες σου....Ομως το ταξιδι που θες να πας (και παλι συμφωνω με τα παιδια) δεν πρεπει ναναι το κριτηριο για την αγορα σου.....Πολυ προσοχη στην επιλογη σου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Τις απόλυτες θέσεις με χαρακτηρισμούς τυπου μονόδρομος απλα τις λατρεύω!!!
Θα συμφωνήσω πως στο ταξιδι ως την Αγγλία θα σε πανε και τα δυο, οποτε δεν πρεπει να αποφασίσεις μονο βασει αυτού του ταξιδιού. Επισης δεν πιστευω πως μπορεις να προκαθορισεις τι θα κανεις με ενα μηχανάκι οταν το πάρεις, πχ αν σε προκαλέσει θετικά για χώμα ισως το πας στο χώμα και ισως να γουσταρεις και τοσο που να το πηγαίνεις συνεχεια. Η ερώτηση μου ειναι, εχεις δοκιμάσει να οδηγήσεις τα μηχανάκια αυτα;
Γιατι όλοι εμεις μπορει να σου λεμε διάφορα, υπεύθυνα ή ανεύθυνα. Δοκίμασε λοιπον αν δεν το εχεις κανει ηδη και θα καταλάβεις αμέσως ποιο σου κάθεται καλυτερα.
Και τα δυο ειναι ωραια αλλα για ταξιδι οπως αυτο στην Αγγλία καλυτερα ενα GT
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
BMW F800 gs
Οτι σου ειπαν οι προλαλησαντες...και τα δυο τα θεωρω θρυλικα...εργαλεια το καθενα για τους λογους του... με διαφορετικο χαρακτηρα-φιλοσοφια... αλλα ιδιο προσανατολισμο.Δες πρωτα ποιο σου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα,την τσεπη σου,τις απαιτησεις σου και το καλυτερο ειναι να τα καβαλησεις...:ok:.
 

nikostart

Μέλος
Όνομα
nikos
Μοτό
GS ,AFRICA , KTM ADVENTURE
Το KTM παιδια ειναι έρωτας ( λιγο παραπάνω απο το GS) απλα εγώ μένω μόνιμα Αγγλία και το καλοκαίρι θα κατέβω διακοπές οποτε οταν θα φευγω ειναι ευκαιρία να το κάνω το ταξιδι ρωτάω για 2 άτομα γτ θα ερθει και ένας φιλος μ για μόνιμα οποτε θα το κανουμε μαζι και δεν νομίζω να το κανουμε παλι μαζι και αν γίνει θα εχει δικιά του μηχανή. Και εννοείτε. Οτι Αγγλία θα πηγαίνω φουλ χώμα τα ΣΚ και γενικά οταν κάνω διακοπές απλα ειμαι σε διλημμα μονο και μονο επηδει θα εχω συνεπιβάτη
 

nikostart

Μέλος
Όνομα
nikos
Μοτό
GS ,AFRICA , KTM ADVENTURE
νοικιαζεις ενα gs για το ταξίδι σου, και αφου γυρίσεις παίρνεις το πορτοκαλί που κανει "μπαμ" οτι αυτο γουστάρεις!!!
Νικόλα. .....για ασφαλτινα μακρινα, δικαβαλος και φορτωμένα, το gs είναι μονόδρομος.
Αν σκοπεύεις να κάνεις τέτοια χρήση μην σκέφτεσαι το κτμι.
Αν όμως έχεις διαφορετικά πλάνα, σκέψου το καλα.
πιστευω αυτο το ταξιδι θα γίνει μια φορά με 2ο ατομο πίσω κ θελω να το ευχαριστηθούμε
 

nikostart

Μέλος
Όνομα
nikos
Μοτό
GS ,AFRICA , KTM ADVENTURE
Καλά στα λένε οι GSακηδες.....
Και πρώτα από όλους ο Πασκουάλ, που είπε ότι αυτό το ταξίδι δεν πρέπει να γίνει η αιτία για επιλογή μοτο!!!!
Και με τις 2 θα πας μια χαρά.
Το θέμα είναι μετά τι θες να κάνεις...?
Γουστάρω πολυ βουνά χώμα κλπ απλα αυτο το ταξιδι θα γίνει μονο μια φορά με 2ο ατομο κ πρέπει να είμαστε κ η δυο όσο πιο άνετα γίνετε
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Απο τις δυο...........










Παρε και τις δυο.....
Το ονειρο καθε αντρα:yew:
Παρε αυτη που γουσταρεις φιλε μου αναλογως την περισσοτερη χρηση και συμβιβασου σε ορισμενα κομματια δεν μπορουμε να τα εχπυμε ολα...εκτος και αν εχει βγει μηχανακι transformer...ξερεις με ενα κουμπι...φσσσσστ να αλλαζει..:pointu::friendship:
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Τις απόλυτες θέσεις με χαρακτηρισμούς τυπου μονόδρομος απλα τις λατρεύω!!!
Θα συμφωνήσω πως στο ταξιδι ως την Αγγλία θα σε πανε και τα δυο, οποτε δεν πρεπει να αποφασίσεις μονο βασει αυτού του ταξιδιού. Επισης δεν πιστευω πως μπορεις να προκαθορισεις τι θα κανεις με ενα μηχανάκι οταν το πάρεις, πχ αν σε προκαλέσει θετικά για χώμα ισως το πας στο χώμα και ισως να γουσταρεις και τοσο που να το πηγαίνεις συνεχεια. Η ερώτηση μου ειναι, εχεις δοκιμάσει να οδηγήσεις τα μηχανάκια αυτα;
Γιατι όλοι εμεις μπορει να σου λεμε διάφορα, υπεύθυνα ή ανεύθυνα. Δοκίμασε λοιπον αν δεν το εχεις κανει ηδη και θα καταλάβεις αμέσως ποιο σου κάθεται καλυτερα.
Και τα δυο ειναι ωραια αλλα για ταξιδι οπως αυτο στην Αγγλία καλυτερα ενα GT
Δοκίμασε την KTM 1190 κατά προτίμηση την R .Θα σε καλύψει πλήρως πιστεύω.
 

Nodov

Μέλος
Περιοχή
Τυμπακι , Ν. Ηρακλειου, Κρητη
Όνομα
Nondas
Μοτό
r1200gsa 07
Τις απόλυτες θέσεις με χαρακτηρισμούς τυπου μονόδρομος απλα τις λατρεύω!!!
Θα συμφωνήσω πως στο ταξιδι ως την Αγγλία θα σε πανε και τα δυο, οποτε δεν πρεπει να αποφασίσεις μονο βασει αυτού του ταξιδιού. Επισης δεν πιστευω πως μπορεις να προκαθορισεις τι θα κανεις με ενα μηχανάκι οταν το πάρεις, πχ αν σε προκαλέσει θετικά για χώμα ισως το πας στο χώμα και ισως να γουσταρεις και τοσο που να το πηγαίνεις συνεχεια. Η ερώτηση μου ειναι, εχεις δοκιμάσει να οδηγήσεις τα μηχανάκια αυτα;
Γιατι όλοι εμεις μπορει να σου λεμε διάφορα, υπεύθυνα ή ανεύθυνα. Δοκίμασε λοιπον αν δεν το εχεις κανει ηδη και θα καταλάβεις αμέσως ποιο σου κάθεται καλυτερα.
Και τα δυο ειναι ωραια αλλα για ταξιδι οπως αυτο στην Αγγλία καλυτερα ενα GT
H apanthsh
Τις απόλυτες θέσεις με χαρακτηρισμούς τυπου μονόδρομος απλα τις λατρεύω!!!
Θα συμφωνήσω πως στο ταξιδι ως την Αγγλία θα σε πανε και τα δυο, οποτε δεν πρεπει να αποφασίσεις μονο βασει αυτού του ταξιδιού. Επισης δεν πιστευω πως μπορεις να προκαθορισεις τι θα κανεις με ενα μηχανάκι οταν το πάρεις, πχ αν σε προκαλέσει θετικά για χώμα ισως το πας στο χώμα και ισως να γουσταρεις και τοσο που να το πηγαίνεις συνεχεια. Η ερώτηση μου ειναι, εχεις δοκιμάσει να οδηγήσεις τα μηχανάκια αυτα;
Γιατι όλοι εμεις μπορει να σου λεμε διάφορα, υπεύθυνα ή ανεύθυνα. Δοκίμασε λοιπον αν δεν το εχεις κανει ηδη και θα καταλάβεις αμέσως ποιο σου κάθεται καλυτερα.
Και τα δυο ειναι ωραια αλλα για ταξιδι οπως αυτο στην Αγγλία καλυτερα ενα GT
"Η απαντηση σε ενα διλημμα ειναι μονοδρομος..." .......ο ιδιος εθεσε το διλημμα.....σεβομαι και εκτιμω τα ΚΤΜ , οι ιδιοι οι κατοχοι 990 μιλανε για παραπονα στην ανεση σε μεγαλα ταξιδια....ολα σχετικα βεβαια....ενα 1190 θα ηταν ωραια λυση αλλα δεν το εβαλε καν στο τραπεζι.......
 
Τελευταία επεξεργασία:

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
H apanthsh

"Η απαντηση σε ενα διλημμα ειναι μονοδρομος..." .......ο ιδιος εθεσε το διλημμα.....σεβομαι και εκτιμω τα ΚΤΜ , οι ιδιοι οι κατοχοι 990 μιλανε για παραπονα στην ανεση σε μεγαλα ταξιδια....ολα σχετικα βεβαια....ενα 1190 θα ηταν ωραια λυση αλλα δεν το εβαλε καν στο τραπεζι.......
Η απάντηση σε ενα δίλλημα ειναι μονόδρομος? δεν το καταλαβαινω αυτο...!
Θεωρώ πως λέγοντας σε κάποιον η τάδε επιλογή ειναι μονόδρομος γινόμαστε απόλυτοι σαν να θεωρούμε πως τα ξέρουμε ολα και δεν το βρίσκω πολυ δημιουργικό στην οποιαδήποτε συζήτηση να τοποθετούμαι, εγώ τουλαχιστον, κατα αυτο τον τροπο.
Στο δια ταύτα συμφωνώ πως το 1190r ειναι πιο all around μηχανή αλλά παλι δεν ειναι "μονόδρομος" γιατί τίθενται θέματα budget, γούστου, σωματότυπου του καθε ενός και εν προκειμένου του φίλου μας, και χίλια δυο αλλα.
Μπορούμε να διαφωνούμε μερες και νύχτες για την "καλύτερη επιλογή" μηχανής με καίρια τεκμήρια και σοβαρές γνώμες για την καθε πλευρά (ktm-bmw) μόνο ο ίδιος ομως μπορεί να καταλάβει ποια μηχανή του κάνει καλύτερα, πως? δοκιμάζοντας! Γιατί στο τέλος της μέρας η επιλογή δεν γίνεται με μόνο κριτήριο τα specs, αλλα και το συναίσθημα.
 

Nodov

Μέλος
Περιοχή
Τυμπακι , Ν. Ηρακλειου, Κρητη
Όνομα
Nondas
Μοτό
r1200gsa 07
Η απάντηση σε ενα δίλλημα ειναι μονόδρομος? δεν το καταλαβαινω αυτο...!
Θεωρώ πως λέγοντας σε κάποιον η τάδε επιλογή ειναι μονόδρομος γινόμαστε απόλυτοι σαν να θεωρούμε πως τα ξέρουμε ολα και δεν το βρίσκω πολυ δημιουργικό στην οποιαδήποτε συζήτηση να τοποθετούμαι, εγώ τουλαχιστον, κατα αυτο τον τροπο.
Στο δια ταύτα συμφωνώ πως το 1190r ειναι πιο all around μηχανή αλλά παλι δεν ειναι "μονόδρομος" γιατί τίθενται θέματα budget, γούστου, σωματότυπου του καθε ενός και εν προκειμένου του φίλου μας, και χίλια δυο αλλα.
Μπορούμε να διαφωνούμε μερες και νύχτες για την "καλύτερη επιλογή" μηχανής με καίρια τεκμήρια και σοβαρές γνώμες για την καθε πλευρά (ktm-bmw) μόνο ο ίδιος ομως μπορεί να καταλάβει ποια μηχανή του κάνει καλύτερα, πως? δοκιμάζοντας! Γιατί στο τέλος της μέρας η επιλογή δεν γίνεται με μόνο κριτήριο τα specs, αλλα και το συναίσθημα.
Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με τα λεγομενα σου φιλε Ευθυμη σε οτι αφορα γενικοτερα την επιλογη της αγαπημενης μας μηχανης...Η φραση "η ταδε αγορα ειναι μονοδρομος..." ομως, ειναι ενα σχημα λογου που χρησιμοποιουμε καθημερινα στη ζωη μας οταν καποιος μας λεει "αυτο ή αυτο..." εχοντας δωσει καποιες παραμετρους και κριτηρια πρωτα...(προφανως θα διαλεξει ενα απο τα 2 που εχει στο νου του). Στη συγκεκριμενη περιπτωση τα δεδομενα που εδωσε ο φιλος μας ειναι "ταξιδι Αγγλια, 2 ατομα, ΚΤΜ ή 1200GS, ασφαλτος και χωμα"....και ζητησε τις χρησιμες γνωμες μας μεσα πο την εμπειρια μας μικρη ή μεγάλη...Κατα γενικη ομολογια και οι 2 μηχανες ειναι εξαιρετες all rounders με τη μια να εχει πιο ασφαλτινο και την αλλη να εχει πιο χωματινο προσανατολισμο...Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ αποψη Ευθυμη (κ πιστεψε με παροτι GSaκιας σεβομαι, εκτιμω κ επιθυμω μπορω να πω τα 990....μακαρι να τα χα και τις 2) , απο τις συζητησεις με φιλους ιδιοκτητες 990, ειναι οτι υπαρχει ενα θεμα με τη σελα(ακομα και αφτερ μαρκετ) στα πολυωρα και μακρινα ταξιδια, ιδιως με 2ρο ατομο...Αντιθετα, τα GS εχουν πιο ταξιδιαρα κατανομη, με περισσοτερη ευκολια σε φορτωματα μπαγκαζια κτλ...Η τελικη επιλογη θα γινει απο το φιλο μας, αλλα με βαση τα οσα ζηταει, η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ, την οποια ζητα ο ανθρωπος απο ολους μας, ειναι οτι θα'ταν μονοδρομος η επιλογη του GS(ας μη το αναλυσω εδω για να μην κουρασω)....παρακατω δε, συμπληρωσα και τη λυση του 1190, χωρις ο ιδιος να το ζητησει γιατι ειναι και θεμα budget κτλ....Δεν ευαγγελιζομαι τον Παντογνωστη, προς Θεου, αλλα οχι και να φοβομαστε να εκφρασουμε τη γνωμη μας μη τυχον χαρακτηριστουμε "εξυπνακηδες, παντογνωστες ή γραφικοι". Λιγο χαλαροτερα παιδια και να μην πιανομαστε τοσο ευκολα απο λεξεις ή εκφρασεις καιι ψειριζουμε τα λεγομενα του καθε συναδελφου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Καλα και εσυ Αγγλία διάλεξες?
Πλάκα κανω.
Με οτι μηχανη και να διαλέξεις οτιδήποτε προορισμό διαλέξεις η παρεα και η διάθεση μετράει.
Διάλεξε οτι σου κάνει κλικ .
οποια και να επιλέξεις θα αναρωτιέσαι πως θα ηταν η άλλη.
Άλλος παει κε παπί στο Πακιστάν και την καταβρίσκει και άλλος στη μυκονο με gs και του την σπάει που δε βρίσκει Πάρκιν στο super paradise.
Αν θες ευκολία πας αεροπορικός αλλιως πίστεψε με οσοι εχουν gs ζηλεύουμε την ktm και το αντίστροφο
 
Top Bottom