Ταξίδι - (R1200GS ή 990 Adventure)

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Νωντα, σωστά λες πως δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε να εκφράσουμε τη γνώμη μας, καθώς ειναι ξεκάθαρο πως δεν προσπαθούμε να δούμε ποιος την έχει πιο μακρυά (τη γλώσσα).
Απλώς το θέμα με το μονόδρομο μου φάνηκε τόσο απόλυτο που δεν άντεξα να μην το σχολιάσω, συμπαθα με.:friendship:
@nikostart
Όπως λένε στα μέρη του Νωντα και στα δικά μου επισης "Ξάσου φίλε μου".

Μετάφραση...(Κάμε οτι καταλαβαίνεις..)
 

Nodov

Μέλος
Περιοχή
Τυμπακι , Ν. Ηρακλειου, Κρητη
Όνομα
Nondas
Μοτό
r1200gsa 07
Νωντα, σωστά λες πως δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε να εκφράσουμε τη γνώμη μας, καθώς ειναι ξεκάθαρο πως δεν προσπαθούμε να δούμε ποιος την έχει πιο μακρυά (τη γλώσσα).
Απλώς το θέμα με το μονόδρομο μου φάνηκε τόσο απόλυτο που δεν άντεξα να μην το σχολιάσω, συμπαθα με.:friendship:
@nikostart
Όπως λένε στα μέρη του Νωντα και στα δικά μου επισης "Ξάσου φίλε μου".

Μετάφραση...(Κάμε οτι καταλαβαίνεις..)



..Να'σαι καλα... η προθεση μου ηταν εκ του αγαθου...ολα καλα και καλα χλμ...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Οτι και να παρεις θα θελες να χεις και το αλλο...και τα 2 εχουν θετικα και τα 2 εχουν αρνητικα..το θετικο ειναι οτι θα ναι αντροπαρεα και δεν θα χει γυναικομουρμουρα....
Στο να αποφασισεις μηχανακι δεν νομιζω να σε βοηθησουμε γιατι μονο εσυ ξερεις τι θα θελεις να κανεις με αυτο...
Το Κτμ απλα να ξερεις δεν ειναι τοσο καθημερινο οσο το bmw,δεν ειναι οικονομικο οσο το BMW σε καυσιμα και σερβις, προσωπικα προβλημα ανεσης δεν εχω, ισα ισα κατα τη γνωμη μου με το γκαζι του δεν χαλαρωνεις ποτε πανω στη σελα εισαι ολη την ωρα στη καυλα και την τσιτα οποτε δεν ειναι τοσο απαραιτητη η αναπαυτικη σελα(ο καθενας το αντιλαμβανεται διαφορετικα αυτο)...
Αν εισαι ανυσηχος χαρακτηρας και σου αρεσουν πολυ τα εκτος δρομου,σφιχτες διαδρομες,βουνα και στροφιλικια κλπ κλπ παρτο..γενικα μιλαω και οχι για το ταξιδι μονο που θες..
Ολα τα υπολοιπα τα ξερεις εσυ..
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Όλα ταξιδεύουν, μην μασάς. Έχουμε κάνει με φίλο με 990 και Δολομίτες και Route des Grandes Alpes. Δικάβαλος με την γυναίκα του ο Χρηστος, και είναι και κοντά στα πενήντα (με μόνη αλλαγή την gel σέλα).
Αν πάλι θες ΜΟΝΟ ταξίδια, καλύτερο το GS, αλλά ακόμα καλύτερο το Βαραντέρο, ρώτα αυτούς που το είχαν.
 

nikostart

Μέλος
Όνομα
nikos
Μοτό
GS ,AFRICA , KTM ADVENTURE
Σιγο
Η απάντηση σε ενα δίλλημα ειναι μονόδρομος? δεν το καταλαβαινω αυτο...!
Θεωρώ πως λέγοντας σε κάποιον η τάδε επιλογή ειναι μονόδρομος γινόμαστε απόλυτοι σαν να θεωρούμε πως τα ξέρουμε ολα και δεν το βρίσκω πολυ δημιουργικό στην οποιαδήποτε συζήτηση να τοποθετούμαι, εγώ τουλαχιστον, κατα αυτο τον τροπο.
Στο δια ταύτα συμφωνώ πως το 1190r ειναι πιο all around μηχανή αλλά παλι δεν ειναι "μονόδρομος" γιατί τίθενται θέματα budget, γούστου, σωματότυπου του καθε ενός και εν προκειμένου του φίλου μας, και χίλια δυο αλλα.
Μπορούμε να διαφωνούμε μερες και νύχτες για την "καλύτερη επιλογή" μηχανής με καίρια τεκμήρια και σοβαρές γνώμες για την καθε πλευρά (ktm-bmw) μόνο ο ίδιος ομως μπορεί να καταλάβει ποια μηχανή του κάνει καλύτερα, πως? δοκιμάζοντας! Γιατί στο τέλος της μέρας η επιλογή δεν γίνεται με μόνο κριτήριο τα specs, αλλα και το συναίσθημα.
Σίγουρα πριν αγοράσω θα τα οδηγήσω γτ ακομα δύστυχος δεν το εχω κανει απλα επειδή θα κάνω αυτο το ταξιδι και με αλλο ατομο δεν θελω να του βγάλω την Παναγία μεχρι να φτάσουμε Χαχα γτ μετα απο αυτο οτι αλλο ταξιδι θα κάνω θα ειμαι μόνος στην μηχανή γτ ο καθένας θα εχει την δικιά του!!
 

nikostart

Μέλος
Όνομα
nikos
Μοτό
GS ,AFRICA , KTM ADVENTURE
Καλα και εσυ Αγγλία διάλεξες?
Πλάκα κανω.
Με οτι μηχανη και να διαλέξεις οτιδήποτε προορισμό διαλέξεις η παρεα και η διάθεση μετράει.
Διάλεξε οτι σου κάνει κλικ .
οποια και να επιλέξεις θα αναρωτιέσαι πως θα ηταν η άλλη.
Άλλος παει κε παπί στο Πακιστάν και την καταβρίσκει και άλλος στη μυκονο με gs και του την σπάει που δε βρίσκει Πάρκιν στο super paradise.
Αν θες ευκολία πας αεροπορικός αλλιως πίστεψε με οσοι εχουν gs ζηλεύουμε την ktm και το αντίστροφο
Βασικά φιλε μ μένω μόνιμα Αγγλία οποτε θα κατέβω με αεροπλάνο ελλαδα και θα φυγω με την μηχανή και αμα ήμουν μόνος στην μηχανή δεν θα ειχα πρόβλημα και είδη θα είχε παρει απόφαση ποια θελω απλα επειδή τωρα θα εχω ενα ατομο για αυτο ειμαι σε Δίλημμα μην του βγάλω την Παναγία χαχα
 

nikostart

Μέλος
Όνομα
nikos
Μοτό
GS ,AFRICA , KTM ADVENTURE
Όλα ταξιδεύουν, μην μασάς. Έχουμε κάνει με φίλο με 990 και Δολομίτες και Route des Grandes Alpes. Δικάβαλος με την γυναίκα του ο Χρηστος, και είναι και κοντά στα πενήντα (με μόνη αλλαγή την gel σέλα).
Αν πάλι θες ΜΟΝΟ ταξίδια, καλύτερο το GS, αλλά ακόμα καλύτερο το Βαραντέρο, ρώτα αυτούς που το είχαν.
Δηλαδή η gel σέλα με συνεπιβάτη θα μπορει να κανει το ταξιδι λιγο πιο άνετο για τον συνεπιβάτη;
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Αν σου αρέσει περισσότερο το κτμ μην σκέφτεσαι το ταξιδι... Θα κανείς μια-δυο-τρεις-πέντε στάσεις παραπάνω που λέει ο λόγος... Πάρε αυτήν που σε τρελαίνει περισσότερο!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Που φτάσαμε ρε φίλε να συζητάμε αν ταξιδεύει ένα 990??!!!

Εννοείται πως το GS ταξιδεύει καλύτερα και πιο άνετα αλλά για να περάσεις μερικές εκατοντάδες χλμ στην εθνική πιο αρχοντικά θα επιλέξεις το GS έναντι στον έρωτα σου όπως λες το 990?

Φυσικά και το GS είναι εξαιρετική μηχανή αλλά εφόσον όπως λες θα κάνεις μπόλικο χώμα πάρε το 990 που είναι το καλύτερο μακράν στο χώμα και για τα ασφάλτινα ταξίδια σου πάρε και την σέλα την πιο τουριστική που βγάζει και θα είσαι άρχοντας.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μόνο μελανό σημείο του 990 θα έλεγα για ασφάλτινα ταξίδια είναι η σαμπρέλα! Εκεί που με ένα καρφί και ένα κορδονάκι θα ξεμπλέξεις εύκολα σε tubeless λάστιχο με το ΚΤΜ πρέπει να φωνάξεις οδική να πας σε βουλκανιζατέρ ή ακόμα καλύτερα να είσαι εκπαιδευμένος και εξοπλισμένος να το αλλάξεις μόνος σου επιτόπου (λίγο δύσκολο αλλά όχι αδύνατο).

Αν μπορείς να ξεπεράσεις αυτό το εμπόδιο τότε όλα τα άλλα είναι εύκολα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Που φτάσαμε ρε φίλε να συζητάμε αν ταξιδεύει ένα 990??!!!

Εννοείται πως το GS ταξιδεύει καλύτερα και πιο άνετα αλλά για να περάσεις μερικές εκατοντάδες χλμ στην εθνική πιο αρχοντικά θα επιλέξεις το GS έναντι στον έρωτα σου όπως λες το 990?

Φυσικά και το GS είναι εξαιρετική μηχανή αλλά εφόσον όπως λες θα κάνεις μπόλικο χώμα πάρε το 990 που είναι το καλύτερο μακράν στο χώμα και για τα ασφάλτινα ταξίδια σου πάρε και την σέλα την πιο τουριστική που βγάζει και θα είσαι άρχοντας.
Σε σύγκριση με το gs.....είπαμε ότι δεν ταξιδεύει, γιατί μας έβαλε αυτό το δίλημμα ο φίλος μας.
Όλα ταξιδεύουν ....Μην τρελαθούμε κιόλας.
Την προηγούμενη εβδομάδα ο φίλος Γιάννης από χαλκιδικη (ironbutt)....έδωσε το 950 που είχε λιωσει σε χωμα και άσφαλτο και πήρε ένα gs1200.
Ο λόγος είναι ότι θα κάνει περισσότερα δικαβαλος και φορτωμένα ασφαλτινα ταξίδια.
Όταν ξέρεις λοιπόν την χρήση που θα κάνεις σε μια μηχανή, πρέπει να κάνεις και την σοφή επιλογή.

Τον περασμένο Αύγουστο έκατσε μια καλή περίπτωση να δώσω το δικό μου gs....και αμέσως σκέφτηκα να πάρω ένα 990.
Όλοι οι φίλοι με 990 και έχω πολλούς, μου είπαν να μην το πάρω, γιατί κάνω πολλά ασφαλτινα δικαβαλα χλμ κάθε χρόνο και κινδυνεύει ο γάμος μου:D
Τους άκουσα γιατί αυτοί κάτι θα ξέρουν παραπανω
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ας κινδυνεύει ο γάμος σου... Παρτο και σε μια βδομάδα το πολύ θα εχεις βρει αλλη με τέτοιο εργαλείο... Κανονίζεις πει τόπου για το διαζύγιο και μετα κανείς την ζωή σου... Χαχαχα :biker2:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ας κινδυνεύει ο γάμος σου... Παρτο και σε μια βδομάδα το πολύ θα εχεις βρει αλλη με τέτοιο εργαλείο... Κανονίζεις πει τόπου για το διαζύγιο και μετα κανείς την ζωή σου... Χαχαχα :biker2:
Όχι ρε συ....μετα απο 26 χρονια δουλειάς δεν την αλλαζεις :D


advφον!!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ας κινδυνεύει ο γάμος σου... Παρτο και σε μια βδομάδα το πολύ θα εχεις βρει αλλη με τέτοιο εργαλείο... Κανονίζεις πει τόπου για το διαζύγιο και μετα κανείς την ζωή σου... Χαχαχα :biker2:
Τελικά, όλα γρήγορα γίνονται με το ΚΤΜ...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε σύγκριση με το gs.....είπαμε ότι δεν ταξιδεύει, γιατί μας έβαλε αυτό το δίλημμα ο φίλος μας.
Όλα ταξιδεύουν ....Μην τρελαθούμε κιόλας.
Την προηγούμενη εβδομάδα ο φίλος Γιάννης από χαλκιδικη (ironbutt)....έδωσε το 950 που είχε λιωσει σε χωμα και άσφαλτο και πήρε ένα gs1200.
Ο λόγος είναι ότι θα κάνει περισσότερα δικαβαλος και φορτωμένα ασφαλτινα ταξίδια.
Όταν ξέρεις λοιπόν την χρήση που θα κάνεις σε μια μηχανή, πρέπει να κάνεις και την σοφή επιλογή.

Τον περασμένο Αύγουστο έκατσε μια καλή περίπτωση να δώσω το δικό μου gs....και αμέσως σκέφτηκα να πάρω ένα 990.
Όλοι οι φίλοι με 990 και έχω πολλούς, μου είπαν να μην το πάρω, γιατί κάνω πολλά ασφαλτινα δικαβαλα χλμ κάθε χρόνο και κινδυνεύει ο γάμος μου:D
Τους άκουσα γιατί αυτοί κάτι θα ξέρουν παραπανω
Ας κινδυνεύει ο γάμος σου... Παρτο και σε μια βδομάδα το πολύ θα εχεις βρει αλλη με τέτοιο εργαλείο... Κανονίζεις πει τόπου για το διαζύγιο και μετα κανείς την ζωή σου... Χαχαχα :biker2:

Έχουμε την τάση ως άνθρωποι, να "κόβουμε μια φράση" από το λόγο κάποιου και να ασκούμε κριτική μόνο στο κομμάτι που θέλουμε......
Δεν είπε κανείς ότι το 990 δεν ταξιδεύει δικάβαλο.
Δεν είπε κανείς ότι το GS δεν πάει χώμα.
Αυτό που λέμε (όπως έγραψε κι ο Κώστας ) είναι ότι συγκριτικά μεταξύ 990 και GS το 2ο πάει πιο καλά ταξίδια, το 1ο πάει πιο καλά στο χώμα... Συγκριτικά! Όπώς ρώτησε ο φίλος αρχικά. Για να το ρωτάει, δεν είναι αυτονόητο γι αυτόν, γι αυτό ρωτάει και προβληματίζεται.
Πριν πάρω το GS είχα βρει 990 φουλ εξοπλισμένο, από καλό φίλο με καμιά 30αρια χιλ.χλμ μοντέλο 2007, το μπλε-πορτοκαλί. Σκέτη απόλαυση....Τα λεφτά σε σχέση με το triple black που πήρα -καινούριο βέβαια- ήταν κάτω από τα μισά για το ΚΤΜ και τα άξιζε 100%. Άριστη αγορά! Αλλά....
Ρωτώντας ένα φιλικό ζευγάρι που είχε το ίδιο μηχανάκι , σχετικά με ταξίδια δικάβαλοι με φουλ αποσκευές, μου είπαν: "Αν δεν είχαμε κάνει ένα ταξίδι με GSA πριν λίγο καιρό, θα σου λέγαμε ότι το ΚΤΜ είναι super σε όλα. Τώρα όμως ξέρουμε...." ;)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για να πάρεις το ΚΤΜ πρέπει να υπηρετείς το σήμα κατατεθέν της εταιρείας.. Ready to Race..

Αυτές οι μοτοσυκλέτες φτιάχνονται και υπηρετούν αυτούς που βράζει το αίμα τους. Για μένα δεν τίθεται δίλημμα κάν και ερώτηση για κάποιον μεταξύ 990 και 1200GS. Πρέπει κάποιος να είναι ξεκάθαρος ποιά μοτοσυκλέτα προτιμάει.Και να το ξέρει μέσα του. Εγώ ας πούμε δεν μπορώ να φανταστώ να επιλέγω ένα GS αντί ενός 990 επειδή είμαι έτσι σαν οδηγός και σαν χαρακτήρας.

Και οι 2 είναι τέλειες σε αυτό που υπηρετούν. Το GS είναι ένα εξαιρετικό Travel High-End On-Off και το 990 είναι το καλύτερο αλήτικο Travel Mega Enduro..

Είναι τόσο ορατές οι διαφορές τους που αν κάποιος έχει δίλημμα νομίζω υπάρχει θέμα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για να πάρεις το ΚΤΜ πρέπει να υπηρετείς το σήμα κατατεθέν της εταιρείας.. Ready to Race..

Αυτές οι μοτοσυκλέτες φτιάχνονται και υπηρετούν αυτούς που βράζει το αίμα τους. Για μένα δεν τίθεται δίλημμα κάν και ερώτηση για κάποιον μεταξύ 990 και 1200GS. Πρέπει κάποιος να είναι ξεκάθαρος ποιά μοτοσυκλέτα προτιμάει.Και να το ξέρει μέσα του. Εγώ ας πούμε δεν μπορώ να φανταστώ να επιλέγω ένα GS αντί ενός 990 επειδή είμαι έτσι σαν οδηγός και σαν χαρακτήρας.

Και οι 2 είναι τέλειες σε αυτό που υπηρετούν. Το GS είναι ένα εξαιρετικό Travel High-End On-Off και το 990 είναι το καλύτερο αλήτικο Travel Mega Enduro..

Είναι τόσο ορατές οι διαφορές τους που αν κάποιος έχει δίλημμα νομίζω υπάρχει θέμα!
Βαγγελη το ίδιο πράγμα λέμε. ...
Από αυτο που έγραψες φαινεται να ξέρεις τι θέλεις.
Ο Νίκος ψάχνει και για αυτό ρώτησε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βαγγελη το ίδιο πράγμα λέμε. ...
Από αυτο που έγραψες φαιναιτε να ξέρεις τι θέλεις.
Ο Νίκος ψάχνει και για αυτό ρώτησε.
Αυτό ακριβώς! :)
 
Top Bottom