Ταξιδιωτικό Σημειωματάριο Σκανδιναβικών εξορμήσεων

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
μου αρεσαν τα τιτιβίσματα του συμφορμιτη από πανω

μια προταση το παλικαρι εγραψε το ταξιδιωτικο του και τωρα το καναμε μανταρα μηπως από καποιο σημειο να τα βαλουν οι υπεύθυνοι σε ένα νημα με ονομασια ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΓΙΑ NORDCAPP?
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ωραίο θα ήταν να είχαμε και την παραπομπή στο ταξιδιωτικό (αν υπάρχει) του κάθε.... πληροφοριοδότη! ;)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
μου αρεσαν τα τιτιβίσματα του συμφορμιτη από πανω

μια προταση το παλικαρι εγραψε το ταξιδιωτικο του και τωρα το καναμε μανταρα μηπως από καποιο σημειο να τα βαλουν οι υπεύθυνοι σε ένα νημα με ονομασια ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΓΙΑ NORDCAPP?
Exουν ηδη μεταφερθει Κωστα.
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
:hailbig:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
παιδια στο ταξιδιωτικο νημα,αναφερθηκε οτι τα ορια ταχυτητας,μονο στην ταμπελα κτλπ.
για πειτε οσοι εχετε παει.......
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
μην περιμενης τιποτα High way μια λωριδα παει μια ερχεται ,ολοι εκει νταλίκες ,ποδήλατα κλπ,βεβαια όταν είναι μπροστα η νταλικα μαζευει ουρα ,αλλα εκει σεβονται και στο πρωτο ανοιγμα σταματάει περναει και συνεχιζει, πολλα εργα γινονται σε ολο το μηκος του δρομου,από καινουργια τούνελ -που είναι αμέτρητα- και νεος ασφαλτοτάπητας,αριστος, βεβαια δν σου κανει και ορεξη να τρεξεις ,πως θα χαζεψεις αλλωστε,
η αληθεια είναι ότι αστυνομια δεν εχω δει παρα μονο στο οσλο, η ταχυτητα καλο είναι να διατηρείται στα ορια 90 είναι εκτος περιπτώσεων και αυστηρα 30-40 μεσα στα χωρια πινακίδες υπαρχουν παντου, στο γειτονικο φορουμ ενας συμφορμιτης πριν καμμια πενταετια τον πιασανε να τρεχει παραπανω εκτος του προστινου τον υποχρεώσανε να βγαλει την μηχανη από την χωρα με οδικη βοηθεια,τωρα αν ηταν ψεματα η αληθεια δεν μπορω νατο εξακριβοσω.
επισης πχ πολωνια εχει αμέτρητες καμερες,το καλο είναι ότι πολες βλεπουν το μπροστινο μερος του αυτοκινητου.

συνηθως ακολουθω ότι κανουν οι ντοπιοι κατι θα ξερουν καλυτερα για τον τοπο τους
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
φετος λοιπον το ταξιδι 25 σζεδον ημερων στοιχισε ως εξης¨
χιλ 11500 -660λιτρα βενζινη-1002ευρω κοστος
διοδια 120
εισητηρια 1060 μαζι με το φερυ ανκωνα πατρα σε εξωτερικη καμπινα(υπαρχη λογος) δυο ατομα παντα
φαγητο και ξενοδοχεια -καπινκ αναλογα τον καθενα (ειπαμε βορεια 50 κατά μεσο ορο ένα καπινκ -80 ένα ξενοδοχειο φαγητο κανενα 30αρι την ημερα το ατομο.)νοτια είναι τα μισα χρηματα

να δοσω και κανα δυο συμβουλες ακομα, καλυτερα να ανεβείτε από σουηδια η φιλανδια ,διοτι το κλιμα μεχρι τα σύνορα της νορβηγιας είναι θαυμασιο και δεν κανει κρυο,ετσι ξεκουραστοι μπαινετε νορβηγια και κατηφοριζεται μετα προς τα κατω.φυσιολογικα κανει κρυο και βρεχει συνεχεια ,φετος εβρεχε σχεδόν μεχρι το τρολιστεν μετα λιακαδα.

επισης να διορθοσω την παραπανω περιγραφή ότι την πρωτη φορα βγηκα από βενετια ,άλλο λαθος, κανεις άλλη μια διανυκτερευση στο πλοιο και ουσιαστικα δεν κερδίζεις τιποτα αφου οι δρομοι στην ιταλια είναι πολύ ταχυς και μπορεις να ταξιδευεις ανετα με 150 και πανω,οποτε η διαφορα καλύπτεται αμεσα .τοτε βγηκα στην βενετια πρωι και το πηγα σερι μεχρι το ροστοκ οπου εφτασα ξημέρωμα 4-5 η ωρα και περιμενα μεχρι της 8 το πλοιο. αυτή η διαδρομή είναι και η γρηγοροτερη και η ασφαλεστερη,βεβαια ολο ενικη και δεν βλέπεις τιποτα,ενώ από βαλκανια είναι πιο ομορφη αλλα πιο επικυνδινη μεχρι να βγεις Ουγγαρία(χωρις να κανω προμοτιον άλλο φορουμ εχω αρκεταες πληροφοριες στο bmwbikers.gr-και moto.gr με το ονομα kostasagk-norddcapp)
Συνολο κοστους για 2 άτομα και 25 ημέρες. ......4-5000????
Καλά τα υπολόγισα? ?
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
ναι καπου εκει είναι ,τουλάχιστον αν κανεις διακοπες πρεπει να τις ευχαριστιεσαι,βεβαια αναλογα όπως το βλεπει ο καθενας, πχ εμενα μου αρεσει το καπινκ αλλα σε σπιτακια ,καποτε που ημουν νεοτερος εκανα σκηνη,τωρα όχι,
από τα ταξίδια που εχω κανει -από πορτογαλια εδώ και από νορβηγια και κατω ένα πραγμα εμαθα,πρεπει το πρωι που ξεκινάς να εισαι ξεκούραστος και φαγωμενος αλλιως γρηγορα ερχεται η κουραση,και κουραση με μηχανη είναι εντελως ασύμβατα,οποται μερικα τα πληρωνουμαι υπνο και φαγητο το βραδυ καλο.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Δειτε πως διαμορφωνονται οι τιμες των καυσιμων σημερα
και σκεφτειτε ποσο αυτο θα επηρεασει το ταξιδι σας το καλοκαιρι του 2016 αν βεβαια αυτες διατηρηθουν.

Νορβηγια 1,49
Φινλανδια 1,35
Σουηδια 1,27
Πολωνια 0,94!!!!
Ουγγαρια 1,06
Σερβια 1.05

http://www.fuel-prices-europe.info/
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
παιδια στο ταξιδιωτικο νημα,αναφερθηκε οτι τα ορια ταχυτητας,μονο στην ταμπελα κτλπ.
για πειτε οσοι εχετε παει.......
Τα ορια ταχυτητας ειναι θεμα κυριως στη Νορβηγια λογω ελλειψης αυτοκινητοδρομων.
Δεν συζηταμε καν για παραβασεις εντος κατοικημενων περιοχων θα δειτε οτι ολοι πανε με την ταμπελα και κυριως δεν προσπερνανε ποτέ.
Ιδιαιτερη προσοχη στα ορια των 60 που υπαρχουν σε μικρους οικισμους και οι οποιοι εχουν μηκος μεχρι και 4 χιλιομετρα.
Καντε οτι και οι ντοπιοι ανοιγοντας ελαφρα εκει που τελειωνουν τα σπιτια.
Δεν συζηταμε για προσπερασεις αυτοκινητων ''αλα γκρεκ'' στον Ε6 ή οπου αλλου εχει κινηση
θα σας περιμενουν οπως και τους astrahan μια Ελληνικη παρεα που αναφερθηκαν παραπανω
κατασχοντας το διπλωμα για 6 μηνες και οδηγωντας τη μοτοσυκλετα με δικα σας εξοδα στα συνορα.
Ο λογος,τα τηλεφωνα που επεσαν απο τους οδηγους των αυτοκινητων.
Στον Ε6 ειδα περυσι 2 φορες να βεβαιωνει παραβαση σε μοτοσυκλετιστες αστυνομικος με πολιτικα και συμβατικο αυτοκινητο.
Θα δειτε, αν σας τυχει, πως οδηγουν οι ιδιοι οι Νορβηγοι μοτοσυκλετιστες οπου υπαρχουν αυτοκινητα, με μια ελαχιστη αποκλιση απο τα ορια.
Στους μικρους επαρχιακους και οσο πλησιαζει το βραδυ τα πραγματα χαλαρωνουν η κινηση και ο κινδυνος καρφωματος εξαφανιζεται και ολα κυλουν πιο γρηγορα.
(Προσοχη, στις κατοικημενες δεν ισχυει)
Ειναι η σκανδιναβικη βερσιον του γνωστου ποντιακου ανεκδοτου με τον τροπο κατακτησης του ηλιου..Θα παμε νυχτα!!!
Ενα αλλο που τους μπλοκαρει ειναι η προσεγγιση απο πισω χωρις τηρηση της αποστασης ασφαλειας διοτι τους
ειναι τελειως ξενη συμπεριφορα και η αντιδραση που δηλωνει τη δυσαρεσκεια τους ειναι να πατησουν φρενο...αφηνωντας το γκαζι.



Θα συμπληρωσω οτι θυμηθω εσεις ξεκινηστε την αποταμιευση
τσιμπωντας ενα πεντακοσαρικο απο το δωρο αν τυχον παιρνετε τετοιο πραγμα
βαζοντας το σε ενα σακκουλακι και αυτο σε ενα ταπερ με νερο και ολο μαζι στην καταψυξη ......

να συνηθιζει:friendship:
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
με 37 δολαρια το βαρελι λογικες τιμες όχι σαν εμας....

παντως ρε παιδια οσο γραφουμε για νορβηγια τοσο με γαργαλάει ....είναι μια χωρα εντελως διαφορετικη μονο με την ισλανδια μπορεις να την συγκρινης , οσες και να πας παντα κατι θα υπαρχη που δεν ειδες ,η, το ειδες με διαφορετικες συνθηκες.. και η καλυτερη εποχη για μενα είναι μετα της 20 ιουνιου
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Δειτε πως διαμορφωνονται οι τιμες των καυσιμων σημερα
και σκεφτειτε ποσο αυτο θα επηρεασει το ταξιδι σας το καλοκαιρι του 2016 αν βεβαια αυτες διατηρηθουν.

Νορβηγια 1,49
Φινλανδια 1,35
Σουηδια 1,27
Πολωνια 0,94!!!!
Ουγγαρια 1,06
Σερβια 1.05

http://www.fuel-prices-europe.info/
Χρηματιστήριο...με διαφορές 30% κάτω απο τα 1000 βενζίνες πέφτεις στα 700! :eek:

Και το αντίστροφο βέβαια :confused:
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
πω πω πω... και μόνο που διαβάζω τις λεπτομέριες για το ταξίδι αυτό, ή που σκαλίζω τις δικές μου αναμνήσεις με πιάνει εκείνο το απίστευτο συναίσθημα που σου δίνει η οργάνωση αυτού του ταξιδιού.

Εάν μπορέσω να το ξανακάνω λοιπόν μέσα στα επόμενα χρόνια τότε θα επιλέξω έναν τρόπο πιο "free" από αυτόν που είχα το `13.
Θεωρώ πως καλό είναι όποιος αποφασίσει να το κάνει για να καταφέρει να δει ένα ικανοποιητικό κομμάτι της Νορβηγίας θέλει ένα 20ήμερο (μιλάω για το συνολικό ταξίδι) ... και πάλι δεν θα τα δει όλα!

Το αν θα μείνει σε σπιτάκια ή σε σκηνή, αν θα φάει ελληνικές κονσέρβες από τα LIDL ή θα χρυσοπληρώνει σε εστιατόρια είναι καθαρά θέμα της τσέπης του καθενός.
Εάν λοιπόν κάποιος έχει μονάχα τα φράγκα για τις βενζίνες, από το να περιμένει ποοοοοότε θα στρώσει η κατάσταση για να μαζέψει κι άλλα... κτλ κτλ... από το να μην πάει ποτέ του στη Νορβηγία χίλιες φορές να πάει και ας ξυλιάσει μερικά βράδια σε μια σκηνή.
Φυσικά αν τα έχει για διαμονή σε σπιτάκια σίγουρα αξίζουν τα λεφτά τους για τις ανέσεις που σου προσφέρουν (μπάνιο, ζέστη, μέρος για να φορτίσεις συσκευές, πλύσιμο/στέγνωμα ρούχων κτλ).

Θεωρώ πως η σωστή προετοιμασία για ένα τέτοιο ταξίδι πάντως έχει να κάνει κυρίως με το "τι μπορεί να συναντήσεις στον δρόμο σου" και πως θα ανταπεξέλθεις σε μια στραβή και όχι με το να κλείσεις από πριν ξενοδοχεία, να βάλεις PointsOfInterest στο GPS κτλ.
Αν θέλει κάποιος να απολαύσει τη Νορβηγία από το να ρίξει 300-400 ευρώ για ένα καλό GPS καλύτερα να αγοράσει εργαλεία για camping (π.χ συσκευή για μαγείρεμα) και σοβαρό εξοπλισμό σε αδιάβροχα, ισοθερμικά κτλ.
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Να ξεκινήσω να πώ και εγώ τα δικά μου ....και κυρίως απευθύνομαι σε αυτούς που θέλουνε να ταξιδέψουνε είτε μόνοι τους είτε με το έτερον ήμισυ αλλά όχι με ''σπαρτιάτικο'' τρόπο....που απο ότι φαίνεται γίνεται μόδα δ είτε γτ δεν έχουμε φράγκα είτε γτ θέλουμε να δοκιμάσουμε τα όρια μας είτε είτε είτε....

Κατσρχάς αν θές να κάνεις ένα τέτοιο ταξίδι υπολόγιζε τουλάχιστον 10 μέρες Νορβηγία και άλλες 7 μέρες ανεβοκατέβα αν δεν θές να δείς τίποτα άλλο ενδιάμεσα. Άρα ξεκινάμε για 17 μέρες στο ελαχιστότατο!!!! Ακούστε την συμβουλή μου και όχι του κακού Πασχάλη που έχει πάει 4 φορές εκει πάνου....ο πασκουαλ σαν σωστός ταξιδευτής πήγε μια καλή δεύτερη καλή κ τώρα πετάγεται και κάνει διαδρομές νέες ....εμεις εφόσον είναι το πρώτο μας ταξίδι εκει πάνω και ίσως κ το τελευταίο θέλουμε μέρες να δούμε και να οδηγήσουμε....εκτός αν έχουμε κάθε χρόνο 2500+€ για ταξιδάκια!!!

Βενζίνη θα υπολογίζεται πτι θα κάνετε 7500 με μέσο όρο 1.30€ και 3500 με μ.ο. 2€....

Καταλύματα όταν εγώ πήγα τα σπιτάκια παίζανε στη Νορβηγία στα 80-100€ σκηνή δεν ξέρω γτ αν και είχα μαζι δεν την έστησα ποτέ....

Φαγητό αν κάτσεις σε μαγαζί υπολόγιζε 50€ το άτομο αλλιώς σουπερ μαρκετ προμήθειες και την βγάζετε!!!

Παντόφλες 8-10€

Αν φτάσεις βράχο που για μένα αξίζει.... θα το νοιώσεις στα τελευταία χιλιόμετρα το συναίσθημα... πήγαινε τη σωστή ώρα ..δεν πειράζει το 25αρακι σε ένα ταξίδι των 2500€+ να μπείς στην έκθεση να πάρεις τα σουβενίρ σου να πιείς μια σοκολάτα κτλ κτλ

Νερό απο την βρύση μια χαρά!!

Αυτά για τα έξοδα ....εγώ για ένα ταξίδι με 1ή2 μαζί μοτοσυκλετιστές και για 18 μέρες θα έβαζα ένα κόστος

1000€βενζίνα
10×40€ υπνος νορβηγία 400€
8×30€ αλλού 240€
18×30€ φαγητό 540€
Παντόφλες πλοία διοδια νορντκαππ κα διάφορα συναφη
250€
Διάφορα 150€
Να υπολογίζεται δηλαδή 2500€ φιλαράκια μην παρασύρεσται είναι πολλά τα χιλιόμετρα και πολλές οι μέρες!!! Τώρα αν έχετε κ γυναίκα μάζι.... παίδες σας τα γράφω για ένα και μοναδικό λόγο χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω κανέναν απο το να ξεκινήσει για εκεί πάνω ...μην φύγεται κ πέιτε έχω 1500€ θα μου φτάσουνε.... φτάσανε σε άλλους θα φτάσουνε και σε μένα... στην δανία θα γυρίσεται πίσω!!!! Το κόστος είναι ενδεικτικό με τα βασικά μέσα χωρίς πολυτέλειες!!!!

Στα υπόλοιπα.... αν ανατρέξω στο δικό μου ταξίδι αυτό που μου έχει μείνει είναι το κατα πόσο παρασύρεσαι που δεν νυχτώνει!!! Με αποτέλεσμα να είναι "μεσάνυχτα" και να μην βρίσκω κατάλυμμα.....άρα κατά τις 20:00 προσπαθώ να είμαι στη βάση μου!!!

Μεγάλη προσοχή στα όρια ταχύτητας.... αστυνομία θα συναντήσετε σπάνια εώς καθόλου οι κάμερες όμως και οι άλλοι νορβηγοί θα σας καρφώσουν!!!!

Εχω πολλά ακομα απλά γράφω απο κινητό...τα υπόλοιπα απο σπίτι!!!!

Ξαναγράφω κα το τονίζω ένα τέτοιο ταξίδι θέλει μέρες και λεφτά για να γίνει "σωστά" δεν λέω ότι δεν γίνεται και "τσάμπα" απλά επειδή πως να το κάνουμε βρίσκεσαι στη νορβηγία κάνε υπομονή μάζεψε ένα δυο χρόνια κάτι τις παραπάνω και φύγε!!!! Πάντως μίνιμουμ ακόμα και να κοιμάσαι φρεε σε σκηνη και να έχεις όλες τις κονσέβες μαζί απο ελλάδα κτλ κτλ το κόστος για 1000 βενζίνα 250 διοδια παντοφλες πλοια νορτκαππ δεν το γλυτώνεις που να χτυπιεσαι....ξεκινάς λοιπόν με τα 1250 μινιμουμ και απο εκεί και πέρα ότι ταξιδιώτης είσαι χαλάς ή δεν χαλάς!!!! Τα υπόλοιπα για διαδρομές καο χοτσποτς εν καιρω...!!!

Καλά τοτιβίσματα προς ώρας!!!






Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι μου θυμησατε τωρα....
Σωστος σε όλα εχεις απολυτο δικιο.Οποιος αποφασισει να το κανει ας το κανει σωστα,και δεν θα το μετανιωσει.
Στα δικα μου λοιπον...
το 2000 που πηγα είχαμε ακομη δραχμες :D τις θυμαστε??? Λοιπον 2 ατομα,28 ημερες,838.946 ακριβως χα χα χα (ειδα το μπλοκ ακομη τοχω)
Περιλαμβάνονται τα πλοια όλα,διαμονη σε σκηνη μεχρι την κοπενγχαγη,μετα διαμονη Σουηδια,Φινλανδια,Νορβηγια,μονο στα hytess γιατι για Αυγουστο πολύ κρυο σε σκηνη πιστεψτε με,και γουστάραμε τα hytess 2 ατομων (σαν στρουμφοσπιτα είναι)
ΔΙΑΔΡΟΜΗ Πατρα-Ανγκωνα,Βερολινο,Ροστοκ,Κοπενγχαγη,Στοκχολμη,Τουρκου,Ροβανιεμι,Νορντκαπ,Αλτα,Τροτχαιμ,Μπεργκεν,Σταβανγκερ,Οσλο,Αμβουργο,Μοναχο,Βενετια!
Στο πρόγραμμα είναι,θα ξαναπαω (προηγούνται αλλα ταξίδια πρωτα) αλλα μονο Νορβηγια γιατι αξιζει και μονη της να την δει κανεις,και το λιγοτερο 15 μερες μονο για εκει συμφωνα με τα δικα μου θελω.Και σε ευρω πια.....χα χα χα
(Από τοτε η Νορβηγια μακραν η πιο ακριβη χωρα του ταξιδιού σε όλα) :yew:
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
Αυτό για εξηγειστε το λίγο. Ποια εποχή-μήνας είναι ο καλύτερος για επάνω και για ποιον λόγο;
για μενα μετα της 15 ιουνιου,γιατι φτανοντας στα βορεια θα συναντήσεις το ηλιο που δεν δυει ποτε -θερινο ηλιοστασιο-εκει θα δεις αυτό αν εισαι τυχερος και δεν χιονιζει,βρεχει,εχει ομιχλη ,που είναι μοναδικο. ο κοσμος δεν είναι πολύς,οι θερμοκρασίες σε ολο το ταξιδι υποφερτες ,εξαιροντας τα 300 τελευταια χιλιόμετρα-φετος ηταν 10 βαθμοι το 2010 ηταν 0 βαθμοι,
φετος που ξεκινησα από εδώ 20 ιουλιου εφτασα πανω στις 28-30 αλλα θα προτιμουσα να ειχα παει ένα μηνα νωρίτερα,παντως αν θα ξαναπαω θα κανονισω μεχρι το τελος ιουνιου να είμαι εκει
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Πότε είναι οι πιο ψηλες θερμοκρασίες εκεί πάνω; Από βροχοπτωση τι παίζει τους καλοκαιρινές μήνες;
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
Πότε είναι οι πιο ψηλες θερμοκρασίες εκεί πάνω; Από βροχοπτωση τι παίζει τους καλοκαιρινές μήνες;
το πιο πιθανο είναι ιουλιο,αλλα οι βροχες είναι μονιμες δεν σταματάνε,ξερεις οι καιροι εκει είναι λιγο παλαβοι,την μια μερα ειχε 19 βαθμούς και την άλλη 10, βεβαια εξαρτάται και ποσο ψηλα ανεβαινεις,παντως από ντύσιμο γιατι εκει είναι ολη η ιστορια,βαζω τα καλοκαιρινα,όταν αρχιζει το κρυο βαζω τα φλις από μεσα,και μετα ασχετα με το αν βρεχει όταν παρα κανει κρυο την αδιαβροχη φορμα,ετσι εχεις και ζεστη και δεν βρέχεσαι...μην στηριχτης στα μπουφαν αδιάβροχα μετα από πολύ βροχη περναει,και εκει μπορει να οδηγεις 10 ωρες κατω από πολύ βροχη, το ιδιο ισχυει και για το παντελονι, παρε πολύ καλες μποτες τα λυκακια εχω πολλα χρονια και δεν εχει περαση σταγονα ,και αδιαβροχη καινουργια αυτές με επενδυση από μεσα για να κραταει και την υγρασία κανουν 35-40 ευρω μην τα λυπηθείς,ειναι το σημειο που μπορει να σου χαλασει την βολτα ,επισης από γαντια τα ιδια εκει στα βενζινάδικα υπαρχουν κατι χρωματιστα μπλε κιτρινα με γουνα φθηνα 10-12 ευρω εναι καλυτερα από τα καλυτερα αδιάβροχα της αγορας στην πρωτη εξοδο 3ζευγαρια που ειχα γινανε μουσκεμα και μεχρι να μπω στο σπιτακι στο καπινκ,βλαστημησα όλα αυτά που αγοράζουμε πανάκριβα και τελικα δεν πληρουν τους ορους που διαφημιζουν
 
Top Bottom