Ταξινομησεις...ιουλιος 2017!!

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Το Brand Name / Image που έχει φτιάξει η εταιρεία και η μοτοσικλέτα σε συνδυασμό με το καταπληκτικό χρηματοδοτικό είναι άχαστος συνδυασμός.
Τα μονάχα 5+1 Africa Twin που πουλήθηκαν έναντι στα 26+8 BMW R1200GS θα πρέπει να δείξουν στις εταιρίες ότι ο κόσμος θέλει ευκολία πληρωμής.

Υπάρχει και η Yamaha στον πίνακα, με ένα Super Tenere. :p Γρήγορα το XTZ 700 Tenere παιδιάααα, δεν μπορώ να περιμένω άλλο..!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Το θέμα ειναι ενα : όταν πχ δεν διαθέτεις στην ακρη 23-24-25 χιλιάρικα γιατι να πας να χρεωθεις και να παρεις μια τετοια μοτοσυκλέτα ;;; το καλύτερο θα ηταν σε αυτη την χώρα να αγοράζαμε μεχρι εκει που πατάνε τα ποδια μας ! Αυτά μας φάγανε και ειμαστε εδω που ειμαστε τωρα ! Το image η εικόνα του πως θα μας δει ο α, β ,γ ,δ !

Edit : και στο επόμενο μοντέλο η facelift μετα απο 2-3 χρονια να δώσουμε το "παλιο " πλεον και να πάρουμε το πιο εξελιγμένο και πιο γουστόζικο κτλ κτλ !
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το Brand Name / Image που έχει φτιάξει η εταιρεία και η μοτοσικλέτα σε συνδυασμό με το καταπληκτικό χρηματοδοτικό είναι άχαστος συνδυασμός.
Τα μονάχα 5+1 Africa Twin που πουλήθηκαν έναντι στα 26+8 BMW R1200GS θα πρέπει να δείξουν στις εταιρίες ότι ο κόσμος θέλει ευκολία πληρωμής.

Υπάρχει και η Yamaha στον πίνακα, με ένα Super Tenere. :p Γρήγορα το XTZ 700 Tenere παιδιάααα, δεν μπορώ να περιμένω άλλο..!
Αν εξαιρέσουμε τα gs...που ειναι εκτός συναγωνισμού, εμένα προσωπικά μου έκανε εντύπωση η καμμία πώληση μοτοσυκλέτας από την ΚΤΜ
Μια περίοδο που εχει καταπληκτικες μοτοσυκλέτες και σε πολύ καλές τιμές, πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμο.
Και μιλάμε για μια εταιρεία που έχει μεγάλο και φανατικό κοινο.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Απο τα jeep στα GS ετσι παει....
Και τα iphone σα στραγαλια πωλουν.
Καποια μερα θα κλαινε κ αλλοι!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Απο τα jeep στα GS ετσι παει....
Και τα iphone σα στραγαλια πωλουν.
Καποια μερα θα κλαινε κ αλλοι!
Μην επικεντρώνομαστε μόνο στο gs....γιατι οι τεράστιες πωλήσεις στην κατηγορία είναι πανευρωπαϊκες και για αυτό είπα ότι είναι εκτός συναγωνισμου.
Δεν μπορεί και οι Ευρωπαίοι να έχουν το δικό μας "κομπλεξ" για το gs
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Αν εξαιρέσουμε τα gs...που ειναι εκτός συναγωνισμού, εμένα προσωπικά μου έκανε εντύπωση η καμμία πώληση μοτοσυκλέτας από την ΚΤΜ
Μια περίοδο που εχει καταπληκτικες μοτοσυκλέτες και σε πολύ καλές τιμές, πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμο.
Και μιλάμε για μια εταιρεία που έχει μεγάλο και φανατικό κοινο.
Κωστα για να πας να παρεις ενα κτμ πχ 1290 θα πρεπει να δώσεις ντούκου 17-18 χιλιάρικα ! Ενα multi πχ 20-21 ντούκου ! Ποιοι εχουν στην ακρη τόσα σημερα για ενα γούστο ;; λίγοι !! Άρα παμε να πάρουμε ενα B M W που εχει χρηματοδότηση και δινεις τα λεφτά μεν αλλα με δόσεις δε !! Η εταιρεια εννοειτε οτι ειναι πολυ μπροστά στο θέμα marketing και καλα κανει ! Το θέμα ειναι όμως οτι σαν Έλληνες κλεγομαστε οτι δεν υπάρχουν φράγκα και βλέπεις μεσα στην Αθήνα τα 7 απο τα 10 μηχανακια να ειναι b m w ! Δεν αντιλέγω οτι ειναι μια καλη μοτοσυκλέτα περα απο τις πλάκες που κανουμε ! Την είχα και ξερω ! Απλά επιμένω το οτι θα ειμαςταν καλυτερα σαν χώρα αν πηγαίναμε με την λογική που ειπα και πιο πανω ! Παίρνω ,κανω κατι ,κτλ μεχρι εκει που μπορω και πατάω ! Γιατι αν δε το κανω κάποια στιγμή θα βουλιαξω και ειναι λογικό ! Ετσι βουλιάξαμε και σαν χώρα και το ξέρουμε όλοι
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Κωστα για να πας να παρεις ενα κτμ πχ 1290 θα πρεπει να δώσεις ντούκου 17-18 χιλιάρικα ! Ενα multi πχ 20-21 ντούκου ! Ποιοι εχουν στην ακρη τόσα σημερα για ενα γούστο ;; λίγοι !! Άρα παμε να πάρουμε ενα B M W που εχει χρηματοδότηση και δινεις τα λεφτά μεν αλλα με δόσεις δε !! Η εταιρεια εννοειτε οτι ειναι πολυ μπροστά στο θέμα marketing και καλα κανει ! Το θέμα ειναι όμως οτι σαν Έλληνες κλεγομαστε οτι δεν υπάρχουν φράγκα και βλέπεις μεσα στην Αθήνα τα 7 απο τα 10 μηχανακια να ειναι b m w ! Δεν αντιλέγω οτι ειναι μια καλη μοτοσυκλέτα περα απο τις πλάκες που κανουμε ! Την είχα και ξερω ! Απλά επιμένω το οτι θα ειμαςταν καλυτερα σαν χώρα αν πηγαίναμε με την λογική που ειπα και πιο πανω ! Παίρνω ,κανω κατι ,κτλ μεχρι εκει που μπορω και πατάω ! Γιατι αν δε το κανω κάποια στιγμή θα βουλιαξω και ειναι λογικό ! Ετσι βουλιάξαμε και σαν χώρα και το ξέρουμε όλοι
Συμφωνώ !!!!!!!
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Εγω διαφωνω.
Αλλα δε μπορω να σου πω τα επιχηρηματα μου γιατι το θεμα που εθεσες εχει πολιτικο υποβαθρο.
Ελπιζω σε εναν γκαιφε να το πιασουμε το θεμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι δικές μου απορίες δεν έχουν απαντηθεί, στα παραπάνω περίπου σωστά του Ηλία!
Είναι πιο σύνθετο το θέμα και ξαναλεω ότι δεν υπάρχει λογική εξήγηση στο 0 πωλήσεις της ΚΤΜ....οι όποιες είναι ελάχιστες πανευρωπαικα!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Περα του οτι η b m w ειναι μια καλη μοτοσυκλέτα αδιαμφισβήτητα ( το εχει δειξει χρονια τωρα ) πουλάει ομωσ Τοσο πολυ για πολλούς λόγους ! Για την Ελλαδα ο βασικότερος όλων εγω προσωπικά θεωρω πως ειναι αυτη η ευκολία πληρωμής που κανει μεν αλλα σε βάζει και σε ενα τριπάκι δε για τις σύντομες αλλαγές με τα νεα μοντέλα που βγάζει καθε τοσο ! εγω προσωπικά δε θα έμπαινα σε μπελά δόσεων και ζορισματος οικονομικά για να παρω κατι ! Εχω ;; αυριο το πρωι παω και το παίρνω ετσι κανω ! Δεν εχω;; περιμενω λιγο μαζεύω αυτά που πρεπει και κανω την κινηση μετα απο 3-4-5-6 μήνες πχ! βεβαια ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά και με αλλο σκεπτικό ! Αλίμονο αν ειμαςταν όλοι ίδιοι !
Τωρα γιατι δεν παίρνει ο κόσμος στην Ελλαδα κ τ μ η στον κοσμο ολο ας το σκεφτούν οι μέτοχοι της εταιρείας εγω δεν μπορω να μπω στην λογική να σκέφτομαι τι κάνουν λαθος στην προώθηση τους και δεν πουλάνε! Εγω που λεει ο λόγος χαχαχαχ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μα η βmw δεν αλλάζει κάθε τόσο μοντέλο, όπως κάνει τα τελευταία 5 χρόνια η ΚΤΜ...
Και στο σκεπτικό μου δεν είναι η bm w..αλλα οι πωλήσεις Γενικά
Έφτασε το multi των 25000 και χωρίς χρηματοδοτικό να έχει πωλήσεις..
Νομίζω ότι το φαινόμενο είναι μεταφυσικο:D
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Μα η bmw δεν αλλάζει κάθε τόσο μοντέλο, όπως κάνει τα τελευταία 5 χρόνια η ΚΤΜ...
Και στο σκεπτικό μου δεν είναι η bmw....αλλα οι πωλήσεις Γενικά
Έφτασε το multi των 25000 και χωρίς χρηματοδοτικό να έχει πωλήσεις..
Νομίζω ότι το φαινόμενο είναι μεταφυσικο:D
Και αυτο που λες παίζει το ρόλο του με τα μοντέλα και την συχνή αλλαγη εννοειτε αλλα καινή B m w εκανε ενα face lift το 2016 2 χρονια μετα το LC πρόσθεσε και έξτρα εξοπλιστικά σύστημα :p ειναι και λιγο μόδα :D αλλα και τρομερού marketing ! Αυτο ειναι ολο και βάζει τον κοσμο να το παρει θέλει δεν θέλει εχει δεν εχει ;)
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εχω ;; αυριο το πρωι παω και το παίρνω ετσι κανω !
ετσι οπως τα λες τα λεμε και πολλοι ακομη!!τις πωλησεις της καθε εταιριας δεν σχολιαζω γιατι θεωρω οτι ο καθενας αγοραζει οτι αγαπαει και με οποιονδηποτε τροπο....απλα και χωρις πολλα...
ειχα τα χρηματα που ειχα και αγορασα το 990...οταν το βαρεθω θα το δωσω σε τιμη που να πουληθει σχετικα αμεσα (και θα χασω εννοειται εεε)
και χωρις να βαλω οτι τιμη να ναι περιμενοντας το κοροιδο που θα παρει το δικο μου!
τι ακριβως ψαχνουμε να βρουμε?τα κτμ χαλανε και τα μπεμπε ποτε συμφωνα με κατοχους που γνωριζω προσωπικα...
εννοειται δεν αναφερομαι σε ολους,μη με φατε,σε αυτους που ξερω αναφερομαι...
τα χοντα δε σπανε δε χαλανε και γω εμαθα να μετραω ηλεκτρικο κυκλωμα μοτο απο το μπιφερ το 1000 που χα...φυσικα κανενας δεν ειχε θεμα παρα ελαχιστοι κατα εξαιρεση....(ο αλλος το φορτωσε στην οδικη και του χαλασαν τα πηνια μη χεσω!!!αστεια πραματα!!)
το στρομ δε χαλαει απλα εχει θεματα αφου αλλαξε κανα 2-3 ιδιοκτητες και φυσικα πολλες χιλιαδες χλμ




θελω να πω με ολα αυτα πως
να ειμαστε ολοι υγιεις και να καβαλαμε οτι εχουμε
και για τα περι πωλησεων ας σκανε οι εταιριες και οι μέτοχοι αυτων..
καλο βραδυ:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σωτήρη....δρν νομίζω ότι είναι ακριβώς όπως τα λες
Σίγουρα μας ενδιαφέρουν οι πωλήσεις σαν αγοραστές, ιδίως όταν αγοράζουμε κάτι τόσο ακριβό.

Τώρα γιατί η καλύτερη μοτοσυκλέτα αυτή την εποχή και με την καλύτερη τιμή της αγοράς δεν πουλάει καθόλου, δεν φταίει το μάρκετινγκ της bm w ή της Ducati ....μην τρελαθουμε
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Σωτήρη....δρν νομίζω ότι είναι ακριβώς όπως τα λες
Σίγουρα μας ενδιαφέρουν οι πωλήσεις σαν αγοραστές, ιδίως όταν αγοράζουμε κάτι τόσο ακριβό.

Τώρα γιατί η καλύτερη μοτοσυκλέτα αυτή την εποχή και με την καλύτερη τιμή της αγοράς δεν πουλάει καθόλου, δεν φταίει το μάρκετινγκ της bm w ή της Ducati ....μην τρελαθουμε
Κωστα....
Για να αναλυθουν οι πωλησεις θελει να εξετασουμε πολλες παραμετρους.

Σιγουρα δεν ειναι μονο το μαρκετιγκ.
Το χρηματοδοτικο σιγουρα παιζει ρολο. Η οικονομια επισεις.
 
Top Bottom