Ταξινομησεις...ιουλιος 2017!!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστα....
Για να αναλυθουν οι πωλησεις θελει να εξετασουμε πολλες παραμετρους.

Σιγουρα δεν ειναι μονο το μαρκετιγκ.
Το χρηματοδοτικο σιγουρα παιζει ρολο. Η οικονομια επισεις.
Οι πωλήσεις μοτοσυκλετών μετά το 2011, αν δεν κάνω λάθος, έχουν πτώση παγκοσμιως.
Σε αυτό παίζει ρόλο σίγουρα η οικονομική κρίση και σίγουρα δεν είναι εκεί το θέμα.
Το ότι η βmw με τόσο σοβαρό πρόβλημα στο μπροστινό σύστημα, δίνει κάτι παραπάνω από ένα gs την ημέρα σε σχέση με τον ανταγωνισμό και την πολύ υψηλή τιμή της, δεν είναι θέμα οικονομικων καταστάσεων.
Αν ήταν έτσι....θα πουλούσε μόνο το vstrom
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Κοιτα αλλο πραγμα οι πωλησεις του gs σε παγκοσμιο επιπεδο και αλλο σε τοπικο. Ποιος ειπε οτι δεν πουλα λογω του μπροστινου?
Εγω μια χαρα βλεπω τις πωλησεις... ουτως ή αλλως ποτε δεν τις καταλαβα. Αν καποιος κοιτα τις πωλησεις για να επιλεξει μοτοσυκλετα τοτε δεν γνωριζει τι πραγματικα θελει ή τις αναγκες του.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το οτι έβγαλε το 1190 και μετα το 1050 και μετα το 1290 και μετα !! έκοψε το 1190 και διαφοροποίησε το 1050 σε 1090 θεωρώ οτι δημιούργησε μια αναταραχή στην αγορά της η Ktm, μια αβεβαιότητα
Φυσικα τωρα μπαίνει στο παιχνιδι της εμπορευματικόποιησης του ονόματος που έφτιαξε με το 950-και 990 αλλα εχει ακομα πολυ δρομο να διανυσει στο μυαλό του καταναλωτή αλλα και επι της ουσιας οσο αφορα την καταναλωση αξιοπιστία και σταθερότητας στο χειρίζμο της μηχανής
Με λίγα λογια ακομα το ψάχνει στο μεγαλο εντουρο
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
το Bmw απο την άλλη αν δεν εκανε αυτήν την πατάτα με τα πιρούνια θα έλεγα οτι θα ηταν στο απυρόβλητο για πολλα Χρονια αλλα απο οτι φενετε και οι Γερμανοί το γύρισαν στο καλαματιανο και ετσι οι άλλες εταιρείες θα κερδίσουν ανέλπιστα πόντους
Γιατι οπως και να το κανουμε απο θεμα ασφαλείας ,φόρτωματος ,και πλουραλισμό σε διέλευση τερέν η Bmw υπερέχει ακομα με ενα πλεονέκτημα σοβαρό,τον άξονα
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγω πάντως ,αμα είχα τα λ7 ,θα'παιρνα
1 BMW ,2-3 KTM ,& 1 DUCATI
να τα γευτώ όλα
γιατί ή Ζωή είναι μικρή
κ πρέπει να'ναι όμορφη
κ ναπαναγμθν οι στατιστικές.


Πάντως ,είναι όντως άξια συζήτησης κ ανάλυσης ,η ολοκληρωτική επικράτηση πωλήσεων από 1 φίρμα ,η οποία διαθέτει κ το ακριβότερο προϊόν !!!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Σωτήρη....δρν νομίζω ότι είναι ακριβώς όπως τα λες
Σίγουρα μας ενδιαφέρουν οι πωλήσεις σαν αγοραστές, ιδίως όταν αγοράζουμε κάτι τόσο ακριβό.

Τώρα γιατί η καλύτερη μοτοσυκλέτα αυτή την εποχή και με την καλύτερη τιμή της αγοράς δεν πουλάει καθόλου, δεν φταίει το μάρκετινγκ της bm w ή της Ducati ....μην τρελαθουμε
Δεν ξερω αν είναι τα πράματα όπως τα λέω,απλά εξέφρασα μια γνώμη.
Επίσης ποτέ δεν θα κοίταζα τις πωλήσεις ενός μοντέλου προκειμένου να το αγοράσω, μου αρέσει το παίρνω και όλα καλά. Το 990 δε το λες και εμπορικό, ενα μηχανάκι που σπαει,χαλάει, καίει τον πάτο του και άλλα πολλά. ...παραταυτα το πηρα,μου αρεσει,θα το βαρεθω και θα το πουλήσω. ...και μετα θα παρω κανα ΤΑ650 που αυτο και αν δε το θελουν οι περισσότεροι, διότι ειναι παλιο καιει δε στριβει που να μπλεκεις με αρχαιολογίες κλπ...
Το 1290 δε πουλαει διοτι εχει φυτευτεί στο μυαλο σχεδόν όλων οτι η εν λόγω εταιρια εχει μηχανακια που χαλάνε και καθε Τριτοτεταρτη μαστορα,βαλε και το πρεστίζ (βασικός παράγοντας για επιλογή μοτο για παρα πολλούς) ε δε θέλει και πολυ....Για τα χρηματοδοτικά δε ξερω,δεν ασχοληθηκα,δεν εκφέρω αποψη
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοιτα αλλο πραγμα οι πωλησεις του gs σε παγκοσμιο επιπεδο και αλλο σε τοπικο. Ποιος ειπε οτι δεν πουλα λογω του μπροστινου?
Εγω μια χαρα βλεπω τις πωλησεις... ουτως ή αλλως ποτε δεν τις καταλαβα. Αν καποιος κοιτα τις πωλησεις για να επιλεξει μοτοσυκλετα τοτε δεν γνωριζει τι πραγματικα θελει ή τις αναγκες του.
Δεν υπάρχει άνθρωπος που να ψάχνει να αγοράσει μοτο και να μην κοιτάει ποιο μοντέλο της κατηγορίας που έχει αποφασίσει να διαλέξει....δεν κοιτάει πωλήσεις!
Μέσα από αυτές θα δεις και τα πλεονεκτήματα μιας μηχανής ή και τα μειονεκτήματα
Από το νούμερο 1 σε πωλήσεις ξεκινάς και ψάχνεις μετά τις λεπτομέρειες!

Το πουλι ...απαντησε σε κάποιες απορίες μου στο θέμα.
Και πάλι όμως είναι αδιανόητο στο δικό μου μυαλό...οι 0 πωλήσεις των ΚΤΜ!

Εγώ θα είχα ξηλώσει όλο το εμπορικό τμήμα της εταιρείας.. :D
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Διαφωνω Κωστα . Ετσι ειμαι εγω.
Ας βγαλει η Κ Τ Μ ή SUZUKI ή B M W ή καποια αλλη οτι μοντελο θελει... εγω θα παρω αυτο που γουσταρω και με καλυπτει σε αυτα που ζηταω.
Να στο πω και αλλιως.... λεω να παρω ενα μεταχειρησμενο.... να παω να δω τις πωλησεις εκεινης της χρονιας ???
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Διαφωνω Κωστα . Ετσι ειμαι εγω.
Ας βγαλει η Κ Τ Μ ή SUZUKI ή B M W ή καποια αλλη οτι μοντελο θελει... εγω θα παρω αυτο που γουσταρω και με καλυπτει σε αυτα που ζηταω.
Να στο πω και αλλιως.... λεω να παρω ενα μεταχειρησμενο.... να παω να δω τις πωλησεις εκεινης της χρονιας ???
Άλλη κατηγορία τα μεταχειρω....αλλα και εκεί θα δεις αν είναι εμπορικό, γιατί έχει σημασία στο να μην χάσεις λεφτα.

Στα καινούργια βεβαια παίζει ακόμα περισσότερο λόγο η εμπορικότητα ενός μοντέλου, στο να μην χάσεις πολλά χρηματα.

Να καταλαληξω ολοκληρώνοντας το σκεπτικό μου!
Είναι πολύ ψημένος και καλοβλέπω το 1090
Θεωρώ οτι ειναι πραγματικα οτι καλυτερο υπαρχει αυτη την στιγμη......αλλα Μήπως είμαι λάθος?
Και δεν είναι έτσι...
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Κατι δε παει καλα στη λιστα. Γνωριζω ατομο που αγορασε 1290 αντβε και ταξινομηθηκε τον Ιουλιο
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Άλλη κατηγορία τα μεταχειρω....αλλα και εκεί θα δεις αν είναι εμπορικό, γιατί έχει σημασία στο να μην χάσεις λεφτα.

Στα καινούργια βεβαια παίζει ακόμα περισσότερο λόγο η εμπορικότητα ενός μοντέλου, στο να μην χάσεις πολλά χρηματα.

Να καταλαληξω ολοκληρώνοντας το σκεπτικό μου!
Είναι πολύ ψημένος και καλοβλέπω το 1090
Θεωρώ οτι ειναι πραγματικα οτι καλυτερο υπαρχει αυτη την στιγμη......αλλα Μήπως είμαι λάθος?
Και δεν είναι έτσι...
Να μην το παρεις Κωστα....δεν ειναι στην λιστα.
:p

Οχι δεν ειναι αλλη κατηγορια τα μεταχειρισμενα. Εγω απλα θελω να δωσω εμφαση στο σκεπτικο μου. Σωστο λαθος δεν υπαρχει.


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Και να συμπληρωσω...
Εσυ για παραδειγμα εισαι ενας αναβατης/χρηστης που δεν παιφτει θυμα του μαρκετιγκ (ας μου επιτραπει ο ορος)
Ψωνιζεις βαση της χρησης του προιοντος. Εαν ησουν θυμα τοτε θα το αλλαζες με καθε λιφτιγκ.
Τελος παντως ειχα γραψει και παλαιοτερα οτι για μενα δεν αποσκοπουν πουθενα οι ανακοινωσεις πωλησεων για εμας τους χρηστες. Εκτος και αν ειμαστε επενδυτες ή θελουμε να χτισουμε το image και το prestige της εκαστοτε μαρκας.



Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Και να συμπληρωσω...
Εσυ για παραδειγμα εισαι ενας αναβατης/χρηστης που δεν παιφτει θυμα του μαρκετιγκ (ας μου επιτραπει ο ορος)
Ψωνιζεις βαση της χρησης του προιοντος. Εαν ησουν θυμα τοτε θα το αλλαζες με καθε λιφτιγκ.
Τελος παντως ειχα γραψει και παλαιοτερα οτι για μενα δεν αποσκοπουν πουθενα οι ανακοινωσεις πωλησεων για εμας τους χρηστες. Εκτος και αν ειμαστε επενδυτες ή θελουμε να χτισουμε το image και το prestige της εκαστοτε μαρκας.



Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Ετσι ειναι George !! Εννοειτε ο Κώστας πχ δεν ειναι αυτού του στυλ εχει ενα μηχανακι του 2007 και εχει κανει κοντα 250.000 χλμ και ακομα δεν εχει σκορπίσει ! Να τα λέμε και αυτά ! Λογικό αν το αλλάξει να παρει το LC πχ !Υπάρχουν και κτμ όμως που εχουν κανει 200.000 χλμ και δεν εχουν βλάβες κτλ ! Ολα ειναι θέμα συντήρησης και του σωστού μηχανικού που θα το επιτηρεί και δεν θα κοιτάει να σε φαει ! Γιατι πιο παλιά γίνονταν έντονα ολα αυτά τα πράγματα ! Πήγαινες στα συνεργεία ειδικά στην κτμ και έτριβαν τα χερια τους ! Ειναι πολυ οι παράγοντες που κάποιος επιλέγει να κανει μια αγορα ! Αλλα ειναι δεδομένο οτι η b m w εχει γινει μεγαλη μόδα και αφού εχει και τη χρηματοδότηση ταξιδεύει δεν ταξιδεύει κάποιος παίρνει και απο μια ετσι για τη μόστρα ! Ειναι αδιαμφισβήτητο αυτο
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η μοτοσυκλέτα δεν είναι αυτοκίνητο!

Οικονομική κρίση.
Φορολογία.
Prestige.
Περιπέτεια.
Καύσιμο.
Αξιοπιστία (έστω και θεωρητική).
Marketing.

Όμως...

Όλα τα παραπάνω μέσα σε μια τράπουλα μπορούν να εξηγήσουν πολλά σήμερα! Για την BMW, για την ΚΤΜ, για τα Japan....
Αύριο ανακατεύεις τη τράπουλα και για τους ίδιους λόγους το αποτέλεσμα αλλάζει.
Γιατί; Γιαυτό: Η μοτοσυκλέτα δεν είναι αυτοκίνητο!
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Κατι δε παει καλα στη λιστα. Γνωριζω ατομο που αγορασε 1290 αντβε και ταξινομηθηκε τον Ιουλιο

Κι' εδώ Πάτρα πουλήθηκαν τουλάχιστον ένα 1290 κι' ένα 1090...........τον Ιούλιο......
Δεν ξέρω πότε ταξινομήθηκαν.......
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Κατι δε παει καλα στη λιστα. Γνωριζω ατομο που αγορασε 1290 αντβε και ταξινομηθηκε τον Ιουλιο
Κι' εδώ Πάτρα πουλήθηκαν τουλάχιστον ένα 1290 κι' ένα 1090...........τον Ιούλιο......
Δεν ξέρω πότε ταξινομήθηκαν.......
Μόνο Κατερίνη ξέρω τουλάχιστον 3 1290 S και 1 1290 R τα οποία αγοράστηκαν τους προηγούμενους μήνες, αλλά δεν τα είδα στις αντίστοιχες ταξινομήσεις, δεν έχω καταλάβει κι εγώ ακριβώς τι παίζει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα στοιχεία είναι από τη ΣΕΕΑ!
Χλωμό να μην είναι αληθινά
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Τα στοιχεία είναι από τη ΣΕΕΑ!
Χλωμό να μην είναι αληθινά
Χλωμό, εννοείται! Και σε κάθε περίπτωση η ουσία της παρατήρησής σου δεν επηρεάζεται από 1,2,5 ταξινομήσεις
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και να συμπληρωσω...
Εσυ για παραδειγμα εισαι ενας αναβατης/χρηστης που δεν παιφτει θυμα του μαρκετιγκ (ας μου επιτραπει ο ορος)
Ψωνιζεις βαση της χρησης του προιοντος. Εαν ησουν θυμα τοτε θα το αλλαζες με καθε λιφτιγκ.
Τελος παντως ειχα γραψει και παλαιοτερα οτι για μενα δεν αποσκοπουν πουθενα οι ανακοινωσεις πωλησεων για εμας τους χρηστες. Εκτος και αν ειμαστε επενδυτες ή θελουμε να χτισουμε το image και το prestige της εκαστοτε μαρκας.



Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Σ' αυτό :"Τελος παντως ειχα γραψει και παλαιοτερα οτι για μενα δεν αποσκοπουν πουθενα οι ανακοινωσεις πωλησεων για εμας τους χρηστες. Εκτος και αν ειμαστε επενδυτες ή θελουμε να χτισουμε το image και το prestige της εκαστοτε μαρκας. "
χωρίς να έχεις άδικο, δε συμφωνώ 100%.
Εννοώ ότι οι πωλήσεις κάποιου μοντέλου αποτελούν το βασικό παράγοντα εμπορικότητάς του. Για το 80% των χρηστών που αγοράζουν κάτι για να κάνουν τη δουλειά τους, με σκοπό να το πουλήσουν σε μια πενταετία, οι πωλήσεις παίζουν ρόλο!
Τα V-strom/Transalp πουλάνε σα ζεστά ψωμάκια ακόμα και σαν μεταχειρισμένα! Σαφώς αυτό έχει να κάνει και με τις πωλήσεις σαν καινούρια!
Τα GS δεκαετίας, έχουν 6500€!!!! (μοντέλα 2007 μιλάω, εκτός από ένα αστέρι που έχει 5600..). Από τα 6500 ξεκινάς για να βρεις ένα GS του 2007 σε καλή κατάσταση!!! Δεν έχει σχέση με τις πωλήσεις τότε και τις πωλήσεις σήμερα, του ίδιου μοντέλου και του διαδόχου? Πέρα από την αξία της μηχανής κλπ....

Σίγουρα οι πίνακες πωλήσεων είναι πολύ χρήσιμοι σε άλλους, παρά στον καταναλωτή. Αλλά και σ' αυτόν, κάτι λένε... ;)
 
Top Bottom