Τελικά γίνονται θαύματα.. (περί μουαγιε ο λόγος)

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα δικαιολογίας του εξουσιοδοτημένου ρε παιδιά. Η απόδειξη προφανώς πάει στη "μαμά".
Κι ομως, ο εκπροσωπος επεμενε στο οτι η αποζημιωση γινεται απο τον εξουσιοδοτημενο που εκανε την αντικατασταση επι πληρωμη.
Εφοσον δεν εκανε αντικατασταση αυτος δεν οφειλει τιποτα στον πελατη του ''τμηματος ανταλλακτικων''...που ανηκει στον ιδιο.

Ίσως να είναι χαζή η ερώτησή μου αλλά θα την κάνω, το ανταλλακτικό που αγόρασες Πασχάλη δεν έχει πάνω κάποιον κωδικό ώστε να αναγνωρίσει ο εξουσιοδοτημένος πως το πέρασες και να μην βρίσκει δικαιολογία για να αποφύγει την πληρωμή?
Θανο δεν το γνωριζω αυτο.Το μουαγιε ειναι πανω στο διαφορικο απο το Νοεμβριο του 13 που αγοραστηκε κι εχω στα χερια μου και το παλιο.
Ειναι θεμα θελησης κι οχι ουσιας η αποζημιωση αυτου που το χρεωθηκε και μιλω παντα μονο για το ανταλλακτικο.
 

tom100

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
θωμας
Μοτό
BMW GS 1200R vespa 250 gts
πριν μια βδομαδα που αντικατεστησα την αντλια βενζινης τους ειπα οτι περσι τον Ιουνη αλλαξα το μουαγιε(αγορα φυσικα απο την περιφημη αντιπροσωπεια,αλλα τοποθετηση αλλου),η απαντηση ιδια στερεοτυπη ....αφου δεν κανεις εδω σερβις.....βρε κολλημα με τα σερβις
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
πριν μια βδομαδα που αντικατεστησα την αντλια βενζινης τους ειπα οτι περσι τον Ιουνη αλλαξα το μουαγιε(αγορα φυσικα απο την περιφημη αντιπροσωπεια,αλλα τοποθετηση αλλου),η απαντηση ιδια στερεοτυπη ....αφου δεν κανεις εδω σερβις.....βρε κολλημα με τα σερβις

Όταν το σέρβις των 20.000 (κάθε 20 εννοώ) κοστίζει σε κάποια εξουσιοδοτημένα 250€, ενώ σε μη εξουσιοδοτημένα θα πήγαινε 100 μείον, πώς να μην έχουν κόλλημα?
Η πλάκα είναι ότι και σε άλλα εξουσιοδοτημένα το ίδιο σέρβις θα πήγαινε γύρω στα 180-200€....*
Όλα τα λ7 είναι το σέρβις φιλαράκια ;)


*Μάρτιο έκανα εγώ των 60000 στα 188€ , όλα μέσα, λάδια-ξύδια ,μπουζιά, υγρά φρένων, βαλβολίνες, έλεγχος βαλβίδων, όλα. Και την περασμένη εβδομάδα φίλος έκανε των 60000 στα 250€ και κάτι ψιλά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όταν το σέρβις των 20.000 (κάθε 20 εννοώ) κοστίζει σε κάποια εξουσιοδοτημένα 250€, ενώ σε μη εξουσιοδοτημένα θα πήγαινε 100 μείον, πώς να μην έχουν κόλλημα?
Η πλάκα είναι ότι και σε άλλα εξουσιοδοτημένα το ίδιο σέρβις θα πήγαινε γύρω στα 180-200€....*
Όλα τα λ7 είναι το σέρβις φιλαράκια ;)


*Μάρτιο έκανα εγώ των 60000 στα 188€ , όλα μέσα, λάδια-ξύδια ,μπουζιά, υγρά φρένων, βαλβολίνες, έλεγχος βαλβίδων, όλα. Και την περασμένη εβδομάδα φίλος έκανε των 60000 στα 250€ και κάτι ψιλά.
Το 100 μείον. ...είναι πολύ υπερβολικό
Εκτός και δεν κοπεί απόδειξη
Κάτι που στα επίσημα ....δεν υπαρχει

advφον!!
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Εγω παντως ξαναπηγα απο Μεσογειων και ανεφερα παλι οτι εχω παραστατικο αγορας ανταλλακτικου και εργασιας απο αυτους, και οτι αυτο μονο ζηταει η BMW. Το ειχαν ξεχασει μου ειπαν, και ξαναπεριμενω να ενημερωθουν για να μου πουν.. Τι να πω;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω παντως ξαναπηγα απο Μεσογειων και ανεφερα παλι οτι εχω παραστατικο αγορας ανταλλακτικου και εργασιας απο αυτους, και οτι αυτο μονο ζηταει η BMW. Το ειχαν ξεχασει μου ειπαν, και ξαναπεριμενω να ενημερωθουν για να μου πουν.. Τι να πω;
Θα πληρωθείς. ....
Εγώ πληρώθηκα. ..

advφον!!
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Θα πληρωθείς. ....
Εγώ πληρώθηκα. ..

advφον!!
Μακάρι Κώστα (νομιζω!)
Απλα θα περιμενα λιγο πιο γρηγορη διαδικασια, ιδιαιτερα που ξερουν οτι ειμαι ανεργος και αυτα τα λεφτα ειναι για εμενα στην ουσια οι διακοπες μου. Θα περιμενω και Τεταρτη -Πεμπτη θα ξαναπαω. Ελπιζω μεχρι τοτε να με καλεσουν
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το 100 μείον. ...είναι πολύ υπερβολικό
Εκτός και δεν κοπεί απόδειξη
Κάτι που στα επίσημα ....δεν υπαρχει

advφον!!
Θυμίσου να σου δείξω απόδειξη 170€ από σέρβις 40000χλμ, με ιμάντα μέσα.....Δεκέμβριος 2013.
Μείον ο ιμάντας (δεν υπάρχει αλλαγή σε σέρβις 20αρι), είσαι στα 100 μείον, όπως είπα! ;)
Επίσης έχω από αντιπροσωπεία απόδειξη με 180 γιούρα, όλα μέσα. Χωρίς ιμάντα βέβαια.
Γιατί σου κάνει εντύπωση Κωστή το μείον 30 γιούρα σε μη εξουσιοδοτημένο? (και σύνολο -100€ από Γέρακα ας πούμε).
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θυμίσου να σου δείξω απόδειξη 170€ από σέρβις 40000χλμ, με ιμάντα μέσα.....Δεκέμβριος 2013.
Μείον ο ιμάντας (δεν υπάρχει αλλαγή σε σέρβις 20αρι), είσαι στα 100 μείον, όπως είπα! ;)
Επίσης έχω από αντιπροσωπεία απόδειξη με 180 γιούρα, όλα μέσα. Χωρίς ιμάντα βέβαια.
Γιατί σου κάνει εντύπωση Κωστή το μείον 30 γιούρα σε μη εξουσιοδοτημένο? (και σύνολο -100€ από Γέρακα ας πούμε).
Φυσικά και δεν μου κάνει εντύπωση, το 30 διάφορα.
Γενικά η επιλογή εξουσιοδοτημενου, έχει τα καλά του και τα κακά του .
Τα ζυγιζεις και ανάλογα πρατεις.


advφον!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φυσικά και δεν μου κάνει εντύπωση, το 30 διάφορα.
Γενικά η επιλογή εξουσιοδοτημενου, έχει τα καλά του και τα κακά του .
Τα ζυγιζεις και ανάλογα πρατεις.


advφον!!
Βγάζεις περίληψη από όσα έγραψα και συμπέρασμα σύμφωνα με την περίληψή σου.....
Δεν είπα αυτό.
Πάμε μια ακόμα, πιο συγκεκριμένα:
Μιλάω για 2 R1200GS, ίδιας χρονολογίας με ημερομηνίες παραγωγής 10/2010 και 11/2010 αντίστοιχα.
-Σέρβις στο Γέρακα την περασμένη εβδομάδα, για 60.000χλμ, κόστος 250€ (δεν είδα απόδειξη, αλλά δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω. Επιπλέον είπαμε ότι θα συγκρίνουμε τις αποδείξεις μας, να καταλάβει κι αυτός γιατί)
-Σέρβις σε άλλο εξουσιοδοτημένο - αντιπροσωπεία, στην Αθήνα το Μάρτιο, επίσης για τις 60000χλμ, κόστος 122€ + λάδια και βαλβολίνες (τα πήγα εγώ γιατί ήθελα liqui moly) σύνολο 182€. 70€ η διαφορά για το ίδιο σέρβις....
-Σέρβις 40000χλμ πριν 1,5 χρόνο σε εξειδικευμένο στο Περιστέρι, που συμπεριλαμβάνει και ιμάντα, με απόδειξη στα 170€! Αν βγει το κόστος του ιμάντα, για να συγκρίνουμε τα ίδια πράγματα κι εργασίες, πάμε στα 150€ και λιγότερο! Να τα 100 που είπα εξ αρχής.
Οπότε έχουμε 100 γιούρα μείον από κάποιους αντιπροσώπους και 30 από κάποιους άλλους.
Στα 30 δεν υπάρχει θέμα....
Στα 100 όμως? (έστω κι αν ο φίλος μου είναι υπερβολικός με τα 250 κι έχει απόδειξη 235, ας πούμε, πάλι η διαφορά είναι μεγάλη. Νομίζω...)


Σημειωτέον ότι αλλάζω βαλβολίνες κάθε 10000χλμ και υγρά φρένων κάθε 2 χρόνια. Οπότε για μένα τα σέρβις ανά 10 και ανά 20000χλμ, έχουν διαφορά μόνο στα μπουζάκια.

Τώρα για να το συνδέσω ξανά το οφ-τόπικ με το θέμα, λέω και πάλι ότι τα εξουσιοδοτημένα (η πλειοψηφία τουλάχιστον) καίγεται για το σέρβις και το εκδηλώνει με κάθε τρόπο!!!!
Ασφαλώς και στις ανακλήσεις!
Μπορεί κάποιοι να διαφωνούν, αλλά σύμφωνα με τις μαρτυρίες - διαμαρτυρίες των προλαλλησάντων στο παρόν νήμα, μάλλον έχω δίκιο.
 

babisadve

Μέλος
Περιοχή
Νεοχωρούδα, Θεσσαλονίκη
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
BMW R 1200 GS
.....Γενικά η επιλογή εξουσιοδοτημενου, έχει τα καλά του και τα κακά του .....
advφον!!
Ας μην απαξιώνουμε και τις δύο πλευρές.
Καλά μαστόρια υπάρχουν και στις δύο περιπτώσεις.
Στα εξουσιοδοτημένα όμως είναι λιγάκι πιο δύσκολο να το εντοπίσεις, καθότι κρύβονται πίσω από την βιτρίνα της επωνυμίας.
Αλλά δεν μπορώ με τίποτα να δικαιολογήσω την τραγική διαφορά στην τιμολογιακή τους πολιτική.
Άκομψη τουλάχιστον επίσης η εκδικητική τους πολιτική σε ανάλογες περιπτώσεις ανακλήσεων, εκμεταλλευόμενοι το μονοπώλειο και την αποκλειστικότητα.
Δεν γίνεται να παρερμηνεύουν γενική οδηγία προς όφελος των ¨πελατών¨ τους και μόνο.
Να υπενθυμίσω επίσης οτι το δίκτυο των εξουσιοδοτημένων συνεργείων δεν καλύπτει ολόκληρη την Ελλάδα.
Υπάρχουν δηλ και πρακτικά προβλήματα και ευθύνες στην ´πελατειακή¨ αυτή σχέση.
Μετά από 8 μεταθέσεις είναι η πρώτη μου φορά που βρίσκομαι σε ακτίνα μικρότερη των 50 χλμ από το δίκτυο της μαμάς BMW για παράδειγμα.



Sent from my iPad using Tapatalk
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Ας μην απαξιώνουμε και τις δύο πλευρές.
Καλά μαστόρια υπάρχουν και στις δύο περιπτώσεις.
Στα εξουσιοδοτημένα όμως είναι λιγάκι πιο δύσκολο να το εντοπίσεις, καθότι κρύβονται πίσω από την βιτρίνα της επωνυμίας.
Αλλά δεν μπορώ με τίποτα να δικαιολογήσω την τραγική διαφορά στην τιμολογιακή τους πολιτική.
Άκομψη τουλάχιστον επίσης η εκδικητική τους πολιτική σε ανάλογες περιπτώσεις ανακλήσεων, εκμεταλλευόμενοι το μονοπώλειο και την αποκλειστικότητα.
Δεν γίνεται να παρερμηνεύουν γενική οδηγία προς όφελος των ¨πελατών¨ τους και μόνο.
Να υπενθυμίσω επίσης οτι το δίκτυο των εξουσιοδοτημένων συνεργείων δεν καλύπτει ολόκληρη την Ελλάδα.
Υπάρχουν δηλ και πρακτικά προβλήματα και ευθύνες στην ´πελατειακή¨ αυτή σχέση.
Μετά από 8 μεταθέσεις είναι η πρώτη μου φορά που βρίσκομαι σε ακτίνα μικρότερη των 50 χλμ από το δίκτυο της μαμάς BMW για παράδειγμα.



Sent from my iPad using Tapatalk
Και αυτό με το δίκτυο είναι ένα θέμα, και ειδικά σε πόλεις που δεν βρίσκεις καν μάστορες με οποιαδήποτε ιδέα για συγκεκριμένα μηχανάκια..
 

tom100

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
θωμας
Μοτό
BMW GS 1200R vespa 250 gts
Ας μην απαξιώνουμε και τις δύο πλευρές.
Καλά μαστόρια υπάρχουν και στις δύο περιπτώσεις.
Στα εξουσιοδοτημένα όμως είναι λιγάκι πιο δύσκολο να το εντοπίσεις, καθότι κρύβονται πίσω από την βιτρίνα της επωνυμίας.
Αλλά δεν μπορώ με τίποτα να δικαιολογήσω την τραγική διαφορά στην τιμολογιακή τους πολιτική.
Άκομψη τουλάχιστον επίσης η εκδικητική τους πολιτική σε ανάλογες περιπτώσεις ανακλήσεων, εκμεταλλευόμενοι το μονοπώλειο και την αποκλειστικότητα.
Δεν γίνεται να παρερμηνεύουν γενική οδηγία προς όφελος των ¨πελατών¨ τους και μόνο.
Να υπενθυμίσω επίσης οτι το δίκτυο των εξουσιοδοτημένων συνεργείων δεν καλύπτει ολόκληρη την Ελλάδα.
Υπάρχουν δηλ και πρακτικά προβλήματα και ευθύνες στην ´πελατειακή¨ αυτή σχέση.
Μετά από 8 μεταθέσεις είναι η πρώτη μου φορά που βρίσκομαι σε ακτίνα μικρότερη των 50 χλμ από το δίκτυο της μαμάς BMW για παράδειγμα.



Sent from my iPad using Tapatalk
Συμφωνω Μπαμπη,ετσι ακριβως συμβαινει,συμπεριφερονται με εκδικητικο τροπο που δεν εχουν το δικαιωμα και μονοκακο κανουν στη γερμανιδα μαμα.....μηπως πρεπει να το δουν αυτο;
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Καλημέρα παιδιά,
Απάντηση ακόμα δεν εχω πάρει, απο τον .......Ιούνιο αρχές κιόλας. Θυμιζω οτι ολα έγιναν σε εξουσιοδοτημένο, στο οποίο γίνονταν και τα σέρβις μέχρι τότε. Κάποιος που πηρε πίσω τα χρήματα (Forester, Magelanos ;; ) ας μου στείλει ενα πμ με τηλέφωνο για να μιλήσουμε.

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα παιδιά,
Απάντηση ακόμα δεν εχω πάρει, απο τον .......Ιούνιο αρχές κιόλας. Θυμιζω οτι ολα έγιναν σε εξουσιοδοτημένο, στο οποίο γίνονταν και τα σέρβις μέχρι τότε. Κάποιος που πηρε πίσω τα χρήματα (Forester, Magelanos ;; ) ας μου στείλει ενα πμ με τηλέφωνο για να μιλήσουμε.

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάνε τον κόπο να περάσεις από το συνεργείο και να ρωτήσεις από κοντά.
Εγώ έτσι πληρώθηκα.

advφον!!
 
Top Bottom