Τιτιβίσματα Ελλάδος. Γυρνώντας την Ελλάδα με μοτοσυκλέτα.7800 ορεινά χιλιόμετρα σε 29 ημέρες.

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Με μια κλεφτή ματιά είδα ότι πρόκειται για κόσμημα!
Περίμενα να πέσει και ο επίλογος για να αρχίσω κανονικά το διάβασμα και να κρατήσω... σημειώσεις ;)

Θα επανέλθω με σχόλια!
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Νίκο της Ανθής όπως έγραψε και ο maniac , το ταξιδιωτικό σου είναι απολαυστικότατο και για να το σχολιάσει κάποιος θα χρειαστεί ένα αντίστοιχο ταξιδιωτικό να γράψει με τόσα που είδαμε και διαβάσαμε. Όλα μα όλα ήρθαν έτσι ώστε να βγεί αυτό το αποτέλεσμα, από το χαλασμένο φορτιστεί που θα είχε καταστρέψει όλη τη ροή μιας και δεν θα υπήρχε ούτε σασπένς ούτε και τόσο πάρε δώσε με τους σερβιτόρους , μέχρι τις φωτογραφίες από το Κ. Οτιδήποτε ήταν διαφορετικό θα χαλούσε τη συνταγή. Ακόμη και η διαφορετικές ονομασίες που έδινες σε κάποια μέρη έδωσαν το χρώμα για να βγεί αυτό το αυθόρμητο και όμορφο αποτέλεσμα!!!
Όνειρό μου είναι κάποτε να γυρίζω και εγώ για κανένα μήνα στην Ελλάδα αν και πάλι δεν θα φτάσει για να δεις όλες τις ομορφιές που έχει!
Πάντα τέτοια σου εύχομαι και να απολαμβάνεις κάθετι σου έρχεται καλό ή στραβό , όλα τελικά είναι για καλό!!
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Aς του βγαλει καποιος τις μπαταριες βρε παιδια........τι ηταν αυτο το πραγμα;;; Νικολα εισαι απιστευτος !!!!!! Επειδη δεν νομιζω να αφησες σπιθαμη ελλαδας απατητη, σε βλεπω για τιτιβισματα ευρωπης την επομενη......και εκει θα προσκυνησει το συμπαν:friendship:....τι αλλο να πω δεν ξερω.......:UH:
δεκα χιλιαδες μπραβο!!!!!!!!
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Ευγε Οδυσσεα ...ε Νικο ηθελα να πω :D.Ενα ταξιδι απο τα λιγα ,ενα ταξιδι που ζηλεψαμε πολλοι!!!:)
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Κι εγώ με τη σειρά μου Νίκο να σε καλωσορίσω στην παρέα μας!!!

Το ταξιδιωτικό σου, σε πολλούς από ‘δω μέσα έξυσε “πληγές” και θυμήθηκαν τις δικές τους μ@#$%^&..ίες (συμπεριλαμβανομένου και μένα).

Σου προτείνω να συνεχίσεις…. να ταξιδεύεις όπως ξεκίνησες και με την πάροδο του χρόνου αλλά και με τα “γλυκά” κουραστικά χιλιόμετρα θα έρθει η στιγμή που θα ωριμάσεις και τότε είναι που θα μπορείς να ‘’προσανατολιστείς’’ σ’ αυτό το χάος -με διάφορα ενδιαφέροντα- που περιβάλει τη «μοτοσυκλέτα».

Τέλος………. να σε πώ ???? Καλά έκανες που δεν επέλεξες να πας στην Ευρώπη………. φαντάζεσαι να έστριβες για καμιά …. Σιβηρία ????? Ευτυχώς οι Ρώσοι είναι φίλοι μας (έτσι λέω) !!!

Καλά ταξίδια (όχι…ξύδια) φίλε !!!! :biker::biker::biker:
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ουφ το διάβασα όλο... ΑΞΙΖΕ όμως και με το παραπάνω.
Δεν είναι απλά ένα "ταξιδιωτικό" αλλά ένα βαθιά ριζωμένο απωθημένο που βγήκε στην επιφάνεια λες και ήταν ηφαιστειογενής έκρηξη ένα πράμα.

Ο τίτλος που έβαλες Νίκο το αδικεί. Θα μου ερχόταν καλύτερα... "Βενζίνη, Καφεϊνη και το μυαλό μακαρόνι - Αλητεύοντας στην Ελλάδα σε 2 τροχούς".

Σίγουρα απαιτεί κάποια τρέλα το εγχείρημά σου, όμως ξεχείλιζε από αυθεντικότητα και για αυτό σε πάω με τα 1000.

Πρόκειται για έπος κατά την γνώμη μου αν αναλογιστούμε το πόσο πούσαρες τον εαυτό σου αυτές τις 29 μέρες. Κερδίζοντας χρόνο με το να κοιμάσαι λιγότερο, με κάτι λιγότερο από τα απολύτως απαραίτητα, χωρίς ανέσεις και χαμηλό budget κατάφερες να ολοκληρώσεις κάτι που για τους περισσότερους παραμένει όνειρο ζωής. Συνένωσες πολλά κομμάτια του παζλ που λέγεται Ελλάδα και απόκτησες ολοκληρωμένη εικόνα με ένα μόνο ταξίδι. Και τι ταξίδι... σκέτη περιπέτεια.

Γνωρίζω και άλλους χιλιομετροφάγους όμως το δικό σου χύμα, πρώτη φορά το συναντώ. Μπροστά σου εγώ και υποθέτω η συντριπτική πλειοψηφία από εμάς φαντάζουμε ως control freaks.

Χάρηκα τον τρόπο γραφής σου, τον αυτοσαρκασμό και την αμεσότητα. Προσπέρασα τα όποια λάθη μιας και η περιγραφή σου ήταν γνήσια. Μιλάμε για τραγελαφικές καταστάσεις που κατάφερες να μας τις μεταφέρεις χωρίς ιδιαίτερη επεξεργασία, όπως ακριβώς τις έζησες.

Να' σαι καλά που μοιράστηκες αυτές τις στιγμές μαζί μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μόλις τώρα κατάφερα να το τελειώσω. Και δεν ξέρω πραγματικά τι να σχολιάσω... Θα αφήσω απλά τα συναισθήματα που μου δημιούργησε η ανάγνωση του οδοιπορικού σου να μου φτιάχνουν την διάθεση και να με κάνουν να ονειρεύομαι ένα τέτοιο χύμα ταξίδι..
Όταν με το καλό αποφασίσεις να έρθεις στο νησί θα χαρώ πολύ να σε γνωρίσω Νίκο!
Υποκλίνομαι στον γνήσιο μοτοσυκλετιστή.


Κωνσταντίνος Καβάφης - Ιθάκη

Σαν βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δε θα βρεις,
αν μεν’ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δε θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
Πολλά τα καλοκαιρινά πρωιά να είναι
που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους.
να σταματήσεις σ’ εμπορεία Φοινικικά,
και τες καλές πραγματείες ν’ αποκτήσεις,
σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κι έβενους,
και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά.
σε πόλεις Αιγυπτιακές πολλές να πας,
να μάθεις και να μάθεις απ’ τους σπουδασμένους.

Πάντα στο νου σου να `χεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει.
και γέρος πια ν’ αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στο δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δε θα `βγαινες στον δρόμο.
Αλλά δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.
έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
τσολιά μου παιχταρά μου!
το πιο όμορφο ταξιδιωτικό που έχω διαβάσει και για να πω την αμαρτία μου ζήλεψα, καλοπροαιρετα πάντα.
Έχω γελάσει με την καρδιά μου με όλες τις π@π@rιΕσ που συνέβησαν.
δύο μέρες έψαχνα χρόνο για να συνεχίσω το διάβασμα,
περιμένουμε νέο ταξίδι εναγωνίως.
μπράβο σου!!!
 

Kosta12gs

Μέλος
Περιοχή
Σταυρούπολη
Όνομα
Κωστας
Μοτό
R 1200 GS
Σιγουρα δε περίμενες τόσους επαίνους για αυτό το ταξιδιωτικό.
Καλα μου λέγανε οι συμφορουμίτες να μην το διαβασω μέχρι να ολοκληρωθεί.

Είσαι μοναδικός. Σε θαυμαζω και για την άνεση που έχεις να την πέσεις για ύπνο σε οποιοδήποτε τεραίν.
:friendship:
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Αφού σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια, πραγματικά η συμμετοχή σας και τα λόγια σας ήτανε πέρα από κάθε προσδοκία.
Αφού οταν το έγραφα ήλπιζα και έλεγα ότι έστω και ένας αν το διάβαζε θα θεωρούσα τον εαυτό μου ευτυχισμένο.

Τώρα ίσως κάπου στις γιορτές, ίσως πιο πριν ίσως πιο μετά δεν ξέρω ακριβώς. Θα πάω να χτυπήσω μια εκτύπωση του ταξιδιωτικού μέσω του site, για να έχω να θυμάμαι όχι μόνο σε ηλεκτρονική μορφή αλλά και σε έντυπο, τις περσινές μου καλοκαιρινές περιπέτειες και φυσικά όλους εσάς, που με τιμήσατε στο να το διαβάσετε και να το σχολιάσετε
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Χωρια του οτι, δεν θα εχεις στο μυαλο σου, μηπως μια μερα καποιος "κατεβασει τον διακοπτη" του φορουμ, και χαθουν ολα!!!

Συμβουλη: Φτιαξε ενα blog δικο σου και γραφε τα εκει ;)!!!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Χωρια του οτι, δεν θα εχεις στο μυαλο σου, μηπως μια μερα καποιος "κατεβασει τον διακοπτη" του φορουμ, και χαθουν ολα!!!

Συμβουλη: Φτιαξε ενα blog δικο σου και γραφε τα εκει ;)!!!

....την πατησαμε μια φορα και δεν την ξαναπατάμε.,
εδω δεν κατεβαίνει διακόπτης.,.,
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Όντως ρε παιδιά αυτό που σας συνέβη είναι πάρα πολύ κρίμα! Είναι κάποιος σαν να έσβησε – διέγραψε στιγμές από τη ζωή σας. Εδώ εγώ όταν ταξίδευα είχα φάει τη μέγιστη φρίκη, όταν διαπίστωσα ότι τραβούσα φωτογραφίες με χαμηλή ανάλυση και όταν ανακάλυψαότι χάθηκε το τετράδιο που έγραφα το ταξιδιωτικό. Μόνο και μόνο με το φόβο ότι θα ξεχνούσα πράγματα που βίωσα σε αυτό το ταξίδι.
Όχι τώρα να Ταξιδέψω, να γράψω ταξιδιωτικό, να ανοίξω την ψυχή μου σε ανθρώπους που μέχρι στιγμής δεν είχα γνωρίσει και που κάποτε με το καιρό θα γίνουν όλοι φίλοι μου, και όλα αυτά κάποτε να σβηστούν.

Δεν υπάρχουν λέξεις το πώς θα νιώσατε εκείνη τη στιγμή πραγματικά... Κρίμα!

Καλά να είσαστε, και εύχομαι αυτό που ζήσατε να μη το ξανα ζήσει ανθρώπος. Είτε είναι μοτοσικλετιστής, είτε ορειβάτης είτε ψαράς. Δεν έχει σημασία το τι είναι , σημασία έχει το ότι αυτό που κάνει το γουστάρει και χαίρεται να τον μηράζετε με ανθρώπους που έχουνε τα ίδια ενδιαφέροντα, τα ίδια οράματα, και τις ίδιες πεποιθήσεις για το μέλλον.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η ιδρυτική ομάδα των 11, είναι ίσως από τις πιο πικραμένες, πάνω σε αυτό το θεμα.
Για αυτό και διασφαλισε με ολους τους δυνατούς τρόπους, να μην χαθεί τίποτα. ;)
Ήταν από τους αρχικούς στόχους της ίδρυσης αυτού του χώρου.



Σταλθηκε απο advφον!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η ιδρυτική ομάδα των 11, είναι ίσως από τις πιο πικραμένες, πάνω σε αυτό το θεμα.
Για αυτό και διασφαλισε με ολους τους δυνατούς τρόπους, να μην χαθεί τίποτα. ;)
Ήταν από τους αρχικούς στόχους της ίδρυσης αυτού του χώρου.



Σταλθηκε απο advφον!!!
Σημαντικοτατον αυτο!!!

Ε, παρε ενα like ;)!

Ειναι και το πρωτο μου τυχερε:p!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πολύ όμορφη "βόλτα" εντός Ελλάδος.
Φαίνεται καθαρά πως και τα εντός προσφέρουν απολαύσεις!
 
Top Bottom