Τιτιβίσματα Ελλάδος. Γυρνώντας την Ελλάδα με μοτοσυκλέτα.7800 ορεινά χιλιόμετρα σε 29 ημέρες.

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Ημέρα 27 Πέμπτη 28/08/2014

https://maps.google.com/maps?saddr=Άσσος, Κεφαλονιά, Ελλάδα&daddr=Φισκάρδο, Κεφαλλονιά, Ελλάδα to:38.406491,20.5702735 to:Σάμη, Ελλάδα&hl=el&ie=UTF8&sll=38.356734,20.629578&sspn=0.338678,0.66124&geocode=FbGaSQId42o5ASmV54IgtJBdEzGyMeCjYtKPDQ;FTbTSgId1Po5ASnfqOk1L5ZdEzFwNrriLL0ABQ;FVsJSgIdoeA5ASm1_ua84pZdEzEhX9GPr2PPAA;FZerRwIdAQ07ASnfJfnre4xdEzGAlbniLL0ABA&oq=βαθ&mra=pr&via=2&t=m&z=11

https://maps.google.com/maps?saddr=Ιθάκη, Βαθύ, Ελλάδα&daddr=Σταυρός, Ιθάκη, Ελλάδα to:Ανωγή, Ιθάκη, Ελλάδα to:Αγ. Ιωάννης, Ιθάκη, Ελλάδα to:Εξωγή, Ιθάκη, Ελλάδα to:Κιόνι, Ιθάκη, Ελλάδα&hl=el&ie=UTF8&sll=38.412619,20.675755&sspn=0.169209,0.33062&geocode=FeFhSQId7yg8ASmX2QBVJehdEzFAlbniLL0ABA;FVDASgIdujA7ASECBCXs3U6uDynBe7zIMb5dEzECBCXs3U6uDw;Fbc8SgId53Y7ASnpf-PocpVdEzEBkwKx8c5CNg;FZ3NSQId-kE7ASkjLAfaWZRdEzEGEP-dLgnu4Q;FYXhSgId7NU6ASkTxLzcE75dEzG-SoeoGZ9LKg;FRyoSgIdx7Y7ASkJ_KFpwr9dEzF4G3xCfhAX2A&oq=κιο&mra=ls&t=m&z=12




Με το που ξύπνησα ούτε Κ δεν ήπια,κατευθείαν ανέβηκα πάνω στο καστρο για να βγάλω φωτογραφίες και να τον απολαύσω εκεί πάνω...




Για να φτάσεις πάνω στο κάστρο, είχε αρκετή ανηφόρα, όχι αστεία. Κανονικά ήταν πεζόδρομος και τα οχήματα απαγορευόταν, εγώ καθώς ανέβαινα
αναρωτιόμουν, καλά έρχονται δω πάνω με τα πόδια. Μετά βέβαια από κανένα μισάωρο είδα κάμποσους τουρίστες κάνοντας τζόκινγκ να ανηφορίζουν το δρόμο και εκει μου έφυγε η απορία.





Μετά να κατέβηκα κάτω στο Ασσο να πιω και δεύτερο Κ και φυσικά να λάβω επιτέλους τις τελειωτικές μου αποφάσεις για το πού θα πάω.
















Δυστυχώς δεν το περπάτησα το μέρος, γιατί τα πόδια μου ήταν πραγματικά χάλια...Σαν συγκαμένος αιωνόβιος βάδιζα. Γνώρισα ένα παππού και μου έλεγε ιστορίες, που ήταν ναυτικός πριν 40 χρόνια. Είχε πάει στην Αργεντινή και εκεί σε ένα ταβερνάκι είδε φωτογραφία από τον άσσο κρεμασμένη στον τοίχο. Μου είπε που ακριβώς το 40 οι γερμανοί εκτέλεσαν τυχαία έξι ντόπιους, επειδή είχαν κλαπεί κάτι ξύλα και ο κλέφτης δεν ομολογούσε το έγκλημα του...Και άλλα πολλά


Χαιρέτησα τον παππού και το μέρος και πήγα στο Φισκάρδο να δω επιτέλους, τι θα κάνω με το πλοίο.





Πάω στο ταξιδιωτικό πρακτορείο του Φισκάρδο και μαθαίνω ότι από κει, φεύγει καράβι μόνο για Λευκάδα και αν ήθελα, να πάω Ιθάκη θα έπρεπε να επιστρέψω στην Σάμη. ( Ο σερβιτόρος εντωμεταξύ εχθές, με είχε διαβεβαιώσει ότι και από το Φισκάρδο φεύγει καράβι για Ιθάκη. Φυσικά ψάχνοντας στο ίντερνετ, είδα ότι δεν έχει πλοίο, αλλά βασίστηκα και στο σερβιτόρο.) Καλά είχα καμιά ώρα να το σκεφτώ






Μετά από πολύ σκέψη και μελέτη αποφάσισα να φύγω για Λευκάδα. Άσε που βαριόμουν να ξαναγυρίσω στην Σάμη, αλλά μετά θα έμπλεκα κιόλας. Γιατί αύριο το καράβι από Ιθάκη θα έφτανε στον αστακό αργά το απόγευμα, οπότε θα έπρεπε να διανυκτερεύσω κάπου άμεσα, μιας και δεν μπορούσα να οδηγήσω βράδυ με τη μηχανή και το Σάββατο θα είχα να διανύσω, ένα κάρο χιλιόμετρα μέχρι Θεσσαλονίκη.Επίσης πιθανόν να αναγκαζόμουν να βγω στην εθνική οπότε, θα έχανα στο νήμα το πρωταρχικό στοίχημα με τον εαυτό μου. Συν το ότι η τελευταία μέρα του ταξιδιού μου θα αποκτούσε, διαδικαστικό χαρακτήρα, πράγμα που με χαλούσε αφάνταστα. Οπότε πάμε Λευκάδα, να είμαι άνετος και βλέπουμε.


Πάω στο λιμάνι. Εντωμεταξύ η κοπέλα από το ταξιδιωτικό πρακτορείο, πήγε στο λιμάνι να κόβει εισιτήρια. Το είχες δίπορτο και αυτή. Δεν είχε καράβι, πρακτορείο. Έρχεται το καράβι, λιμάνι. Αμπως...


- Τελικά θα φύγεις για Λευκάδα;

- Ναι

- Ε ναι που να γυρνάς τώρα στην Σάμη... 20 χιλιόμετρα δρόμος


Με ειρωνευόταν άλλα την άφησα. Που να την εξηγώ τώρα από πού έρχομαι και πού πάω. Τελοσπάντων, κόβω εισητήρια και περιμένω το καράβι. Τότε ξαφνικά μου έρχεται φλασιά


- Από Ιθάκη για αύριο έχει δρομολόγια για Λευκάδα;

- Δεν ξέρω σίγουρα, πάρε αυτό το τηλέφωνο


Παίρνω τηλέφωνο...Ναι έχει δρομολόγια...Και τι ώρα φεύγει το πλοίο...Το πρωί...Και τι ώρα φτάνει Λευκάδα...Το μεσημέρι.


Τέλεια!...Κοπελιά μπορώ να ακυρώσω τα εισιτήρια μου.


Χάζεψε! Τώρα τι να την έλεγα! Δεν την είπα τίποτα, πήρα τα λεφτά και βουρ για Ιθάκη λέμε, με μια χαρά απερίγραπτη! Λες και σήμερα ήταν η πρώτη μέρα του ταξιδιού! Όλα αυτά φυσικά γινόντουσαν για να γυρίσω στην ώρα μου πίσω στη γυναίκα μου, όπως την είχα υποσχεθεί από την αρχή του ταξιδιού.


Στην Κεφαλονιά λόγω των σεισμών, είχε πολλές παρακάμψεις στο οδικό δίκτυο. Έτσι από άλλο δρόμο έφτασα στο Φισκάρδο και από άλλο δρόμο επέστρεψα στην Σάμη












Επιβιβάστηκα στο καράβι και έριξα ένα εικοσάλεπτο ύπνο μέχρι να φτάσω Ιθάκη, που με αναζωογόνησε κάπως


Ιθάκη λοιπόν...


Βαθύ









Άγιος Ιωάννης





Λευκη





Σταύρος





Μη νομίζετε ότι είμαι αδιάθετος και δεν λέω πολλά, απλώς ακόμα δεν είχα πιει...Ξέρετε και δε λειτουργούσε





Τώρα όμως που στα στανιαρά, ξεκινάω λοιπόν.


Στο σταυρό είδα το πιο αηδιαστικό σκηνικό των διακοπών, που με έκανε να κάνω τον...Σταυρό μου


Μια γιαγιά ηρθε με το τσίτσιδο εγγόνι της, το οποίο το καημένο είχε λερωθεί στο ποπο.(Τώρα από τη λερώθηκε μη ρωτάτε) και η γιαγιά το έπλυνες σε μία κοινόχρηστη βρύση πάνω στην παραλία.Μπλιαξξξξ...Ούτε στην Ουγκάντα δεν τα βλέπεις αυτά .


Απ' όσα είδα από την Ιθάκη, πέρα το ότι είναι πανέμορφο νησί, μαζεύει πολλούς ρεμαλοτουρίστες. Ότι πρέπει για μένα δηλαδή! Σαν να βρήκα πραγματικά την Ιθάκη μου, μέσα από αυτό το ταξίδι ...







Καθώς πήγα στο Ανώγη, προσπέρασα ένα μηχανάκι που...Ναι πήγαινε πιο αργά και από μένα. Τελοσπάντων ενώ μουρμούριζα κάτι δεν θυμάμαι τι, τους ρωτάω


- where are you from;

- Από την Μυτιλήνη


Άντε πάλι τα ίδια, όλα σε έμενα συμβαίνουν! Αυτή ήταν Πολωνή και έμεναν 20 χρόνια στην Ελλάδα. Δηλαδή όλα σε μένα συμβαίνουν!


Και αυτή ήταν χυμα σαν ζευγάρι και μου λένε...Εμείς θα κοιμηθούμε το βράδυ στο Σταυρό, ξέρεις που είναι;Μα φυσικά! Εκεί που είναι το γάργαρο νερό...Πως δεν ξέρω


Μετά το Ανώγη, από κει ξανακατέβηκα στο Σταυρό και ανέβηκα τέρμα πάνω στην Εξωγη





Στην Εξωγη εφτασα μέχρι τέρμα πάνω που τελειώνω δρόμος, να δω την θέα απο ψηλά. Όπου φυσικά και δικαιώθηκα








Και από κει ξανακατέβηκα στο Σταυρό για να πάω στο κιόνι.


Φρίκες



Κιονι
















Δεν θυμάμαι πολλά από κείνο το βράδυ. Κινήθηκε σε χαλαρούς ρυθμούς, παρότι γενικά ένιωθα στραβωμένος. Το γιατί δεν το θυμάμαι, μάλλον επειδή δεν βρήκα καβάτζα για να κοιμηθώ. Τελοσπάντων, χτύπησα την τελευταία μακαρονάδα του ταξιδιού



Ένα έχω μάθει, ότι και να χορτάσεις με τα γκουρμέ πιάτα πρέπει να είσαι ήδη χορτάτος. Ε το χρυσοπλήρωσα το συγκεκριμένο γεύμα και πάλι ένιωθα νηστικός


Πληρώνω το λογαριασμό και πάω προς το μηχανάκι να φορέσω μια μπλούζα γιατί κρυώνα. Εντωμεταξύ το Κ το είχα αφήσει σε σχετικά αθέατο σημείο, εκεί δίπλα στο τραπέζι να φορτίζει. Γυρνάω από το μηχανάκι, πόσο να έκανα 5 λεπτα και το εστιατόριο είχε ήδη κλείσει. Άλλο και τούτο πάλι. Ευτυχώς που το Κ δεν είχε κάνει φτερά.Και εκεί μου ήρθε. Το ταβερνάκι ειχε και καναπεδάκια και εσένα από αυτα...Πως το λένε, εκεί που τρως και πίνεις, εκεί πας και το δίνεις...Ε ροχαλίζεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Ημέρα 28 Παρασκευή 29/08/2014

https://maps.google.com/maps?saddr=Κιόνι, Ιθάκη, Ελλάδα&daddr=Επαρ.Οδ. Κιόνιου - Πέρα Πηγάδιου&hl=el&ie=UTF8&sll=38.411112,20.681626&sspn=0.169212,0.33062&geocode=FRyoSgIdx7Y7ASkJ_KFpwr9dEzF4G3xCfhAX2A;FZyXSQIdCmU7AQ&oq=βαθυ ι&mra=dme&mrsp=1&sz=12&t=m&z=12

https://maps.google.com/maps?saddr=Βασιλικη, Λευκάδα, Ελλάδα&daddr=Λευκάδα, Ελλάδα to:Πρέβεζα, Ελλάδα to:Φιλιππιάδα, Πρέβεζα, Ελλάδα to:Ιωάννινα, Ελλάδα to:39.6741669,20.9410809 to:39.7263223,21.0376843 to:39.7569053,21.1194767 to:Μέτσοβο, Ιωάννινα, Ελλάδα&hl=el&ie=UTF8&sll=39.653284,21.111603&sspn=0.332527,0.66124&geocode=FRlpTQIdWnY6ASnFvIl9t7BdEzHOsYrpRVHSIg;FdaMUAIdX_Y7ASmzTf6oGkpcEzHd77NEUhxs0w;FaF4UgIdZKU8ASk1LFFi4zhcEzFClHfqZSviVw;FfNCVgIdN54-ASlpzE8T3g9cEzHHRfPqu7dE8g;FYU9XQId8zM-ASln3f7eoulbEzHAl7niLL0ABA;FTZhXQIdGIk_ASnTrQUge91bEzHySoLXn4Bafw;FfIsXgIddAJBASmfegci095bEzE85aw9Go7cMA;FWmkXgId9EFCASk15smWjGJZEzFN1U9iwnsY3Q;FYfYXgIdjTlDASmJgxPhUGNZEzGOeOCQjz6u3Q&oq=μετσο&mra=dvme&mrsp=7&sz=11&via=5,6,7&t=m&z=11










Από όσο θυμάμαι ξύπνησα πολύ πριν να ξημερώσει και πήγα να πάρω το καράβι για Λευκάδα. Εντάξει υπήρχε μια άλφα μελαγχολία που τελειώνε το ταξίδι και μια πολύ πιο μεγάλη αβεβαιότητα για το μέλλον...συν το ότι το Κ τα είχε φτύσει και δεν φορτίζει με τίποτα. Οι φωτογραφίες μου πλέον ήταν περιορισμένες όπως και η ψυχολογία μου.






Υπήρχε μια μικρή καθυστέρηση στην άφιξη μας στην Λευκάδα γιατί πέσαμε πάνω σε...








Ιστιοφόρικο αγώνα










Εντάξει καθυστερούσαμε να φτάσουμε Λευκάδα αλλά ήταν, μια ιδιαίτερη καθυστέρηση θα έλεγα. Παρόλα αυτά οι επιβάτες του πλοίου δυσανασχετούσαν με το γεγονός.Δηλαδή έλεος! Τι να κάνουν, να σταματήσουν τον αγώνα γιατί κάποιοι ήταν ανυπόμονοι να συνεχίσουν τις διακοπές τους.


Στην Πρέβεζα έκανα στάση για ενα Κ









Και κάπου έξω από την Φιλιππιάδα έριξα ένα ακόμα μεσημεριανό ύπνο σε κάποιο μοναστήρι.





Κάπου πριν τα Γιάννενα με και σε βροχή, και εγώ ως γνήσιος Adventure rider την έπεσα σε μια καφετέρια στο δρόμο




Μόλις έκοψε η βροχή συνέχισα, αλλά ο άτιμος ο καιρός έπαιζε παιχνίδια με την πάρτη μου. Βρε σε εμένα...





Κάπου στη διαδρομή με τσίμπησε ένα περίεργο ζωυφιο στο στήθος, που με γονάτισε. Δεν ήταν τσίμπημα αυτό που ενιωθα αλλά κάψιμο σε όλο μου το στέρνο. Για μέρες πονούσα, τι ήταν αυτό πάλι...


Φτανω Γιάννενα. Ο ουρανός ήταν πολύ βαρύς και εγώ από την παλιά εθνική οδό ξεκινάω για Μέτσοβο














Όπου άρχισε σιγά-σιγά να με πιάνει η νύχτα και η βροχή, οπότε λέω άστο και βγήκα στην εθνική, αλλά δε με χάλασε καθόλου μιας και για 22 km που έμειναν για το Μέτσοβο τα μισά και παραπάνω, τα έκανα μέσα από τούνελ


Στο Μετσοβο ηπια ένα ζεστό Κ να στανιάρω από το ψόφο, σε ένα υπέροχο καφέ- μπαράκι







Βγαίνοντας έξω από την καφετέρια, έριχνε καρέκλες. Όλα μου τα υπάρχοντα ήταν μούσκεμα. Να έχει ψοφόκρυο.Φουλ υγρασία. Εγώ ακόμα να είμαι βρεγμένος. Να τουρτουρίζω από το κρύο και να σκεφτούμε πως θα τη βγάλω το βράδυ. Ωρέ μάγκα μου αν πάθω πνευμονία σήμερα, δεν θα πάθω ποτέ!







Τρώω σάντουιτς. Ημουν μέσα στο μαγαζί και κρυώνα. Η ώρα κοντεύει μία και έξω ακόμα εβρεχε. Το Κ δεν φορτίζει με τίποτα και εγώ περιμένοντας να περάσει λίγο ακόμα η ώρα έκανα το απίστευτο... Μπήκα μέσα σ' ένα ταξιδιωτικό site, και διάβασα ένα ταξιδιωτικό...Μάλλον αυτή ήταν και επίσημα οι τιτλοι τέλους του δικού μου ταξιδιού, μιας και ήδη σιγά-σιγά θα αρχίσω να ονειρεύομαι τα επόμενα


Καλό είναι να ονειρεύεσαι με μάτια ανοιχτά, αλλά στην παρούσα φάση είχα πρόβλημα στο να ονειρευτώ με μάτια κλειστά, μιας και, για να ονειρευτώ έπρεπε πρώτα να κοιμηθώ...έξω στο ψοφο


Ευτυχώς είχα προνοήσει και είχα βρει, το μέρος που θα την πέσω από νωρίς το απόγευμα.Αλλά υπήρχε μια μικρή ακόμη, τεχνική δυσλειτουργία. Ο πάγκος – παρκάκι της εκκλησίας που προοριζόταν για κρεβάτι μου, ήταν πολύ στενός που τσιμα - τσιμα χωρούσα. Σε κάποια φάση ενώ κοιμάμαι,βλέπω να πέφτω από ένα γκρεμό. Τραντάζομαι και νιώθω να πέφτω σιγά-σιγά από τον πάγκο...7500 χιλιομετρα είχα κάνει σε 28 μέρες χωρίς να πεσω...και έπεφτα από τον πάγκο.Τελικά συγκρατήθηκα, αλλά μετά από αυτό το Bungee jumping ξυπνημα...δεν άργησα να ξανά ξυπνήσω
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Ημέρα 29 Σαββάτο 30/08/2014

https://maps.google.com/maps?saddr=Μέτσοβο, Ιωάννινα, Ελλάδα&daddr=Κηπουρειό, Γρεβενά, Ελλάδα to:39.9985812,21.3678989 to:Κοσμάτι, Γρεβενά, Ελλάδα to:Τρίκωμο, Γρεβενά, Ελλάδα to:Σπήλαιο, Γρεβενά, Ελλάδα to:Γρεβενά, Ελλάδα to:40.4256947,22.1364462 to:Μακροχώρι, Ελλάδα to:40.7210035,22.5890761 to:Θεσσαλονίκη, Ελλάδα&hl=el&ie=UTF8&sll=40.511711,23.016357&sspn=1.31342,2.644958&geocode=FYfYXgIdjTlDASmJgxPhUGNZEzGOeOCQjz6u3Q;FXCgYQIdtPdFASm7o3fKUpxZEzGRxbzZqUyoEw;FXVUYgIdWgxGASlNrypk3ZtZEzHtfrjKNc331g;FT9gYgIdDJxFASmjT6Eqn5tZEzFnaNc4coKE4Q;FbMLYgIdhERFASkx7i97mpxZEzFCDAN1MmHeCw;FetpYgId28NEASmlKN1HrYRZEzEmlrDVRKIPzg;FTOhYwIdgvRGASkLe8vlTZZZEzHpGOY-uZCiJA;Fd7YaAIdfsZRASn5C5V9d4lXEzGOb-l28sQLvw;FQ7DagId8YBTASldxyhgYOtXEzHgG7riLL0ABQ;FWtabQIdlK5YASm1PX3nRNhXEzHS-pvzuwpYWw;FT8ebAIdoxpeASnt4CgU9DioFDGpdNW4Fee6CQ&oq=θε&mra=dpe&mrsp=9&sz=9&via=2,7,9&t=m&z=9


Ξυπνάω γύρω στις πέντε και έτρεμα από το κρύο. Καλύτερα να σηκωθώ λέω να πάω να πιω κανένα Κ παρά να παιδεύομαι σε αυτό το κρεβάτι – ράμπα. Μαζεύω τα πράγματα, πάω στο μηχανάκι και βλέπω μια γιαγιά να περπατά στο δρόμο. Την ρωτάω


- Έχει κανένα καφενείο ανοιχτό τέτοια ώρα;

- Όχι!


Εν τω μεταξύ εκείνη την ώρα που μιλάμε περνάει ένας παππούς από μπροστά, Ε δεν έχει, δεν έχει θα περιμένω λίγο ακόμα λέω.Ενώ φορτώνω τα πράγματα στο μηχανάκι, έρχονται δύο συνομήλικοί μου.Τους ρωτάω για καφενείο, ναι.. μου λένε...εδώ δίπλα


Ο παππούς που πέρασε από μπροστά μας ήταν ο ιδιοκτήτης του καφενείου και η γιαγιά, δεν είπε κουβέντα. Τώρα, η φοβήθηκε μη τους σφάξω η ήταν στραβωμένη με το παππού. Τι να πω!


Το Κ δεν φορτίζε με τίποτα και θα μου χαλούσε όλα τα τελειωτικά πλάνα μου, για τις ώρες που μου απέμειναν μέχρι να φτάσω στην Θεσσαλονίκη. Χωρίς μπαταρία θα αναγκαζόμουν να γυρίσω από εθνική, μη μου τύχει καμιά στραβή τελευταία ώρα και τρέχω. Ευτυχώς ξεμπλόκαρε και κατά τις οχτώ ξεκίνησα για τα τελευταία μου χιλιόμετρα. Ήθελα να γυρίσω φυσικά στη Θεσσαλονίκη, αλλά ήθελα να το κάνω με στυλ, για να μην φανεί όσο γίνεται ότι γυρνάω σπίτι...Μέχρι φυσικά να φτάσω σπίτι


Μέτσοβο το πρωί

















Την επιλογή το να γυρίσω από κατάρα την είχα διαγράψει τελείως, γιατί όλοι μου λέγαν οτι και ο δρόμος είναι χάλια και ότι αν σου τύχει τίποτα, θα σε φάνε οι λύκοι. Οπότε γύρισα από μίλια





Πρώτου να ξεκινήσω αυτό το ταξίδι, είχα διαβάσει για το Σπήλαιο και ότι έχει την καλύτερη θέα σε όλη την Πίνδο. Τέλεια, με βόλευε να γυρίσω από εκεί.


Έτσι όπως ήμουν γκολ εγώ, άντε βρες το Σπήλαιο τώρα.Ρωτήσα,ξαναρωτήσα.Ρώτησα κάτι αστυνομικούς σε ένα περιπολικό, κάπως κατατοπιστικά και πάω να ξεκινήσω,όταν με πλησιάζει ένας παππούς και μου λέει


- Τραγουδάς βλέπω Ε...

- Διακοπές είμαι, γιατί να μην τραγουδάω

- Που πας;

- Στο σπήλαιο

- Α θα πας όπως θα σου πω εγώ...θα περάσεις και από το γιοφύρι του Αζίζ αγά...Είναι κρίμα να μη το δεις...Έλα να σου φτιάξω ένα χαρτη...


Μου φτιάχνει το χαρτη, χαιρετηθήκαμε και ξεκινάω. Να 'ναι καλά ο άνθρωπος








Γεφύρι Αζίζ αγά





Και από κει για το Σπήλαιο. Μέχρι να φτάσω στο χωριό, από τα τελευταία χιλιόμετρα που διέλευσα , χάζεψα!










Φτάνω στο Σπήλαιο, κάνω δυο – τρεις γύρες στο χωριό, δεν βλέπω πουθενά θέα. Πάω να ρωτήσω σε ένα μαγαζί που έκανε χειροποίητα ζωγραφιστά διακοσμητικά, μου λέει που είναι η θέα και ανηφορίζω





Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα κιόλας, σιγά! Είχα δει και πολύ καλύτερες στο ταξίδι μου. Τελοσπάντων ξαναγύρισα στο μαγαζάκι,οπου μου είπε φυσικά να πάω στο φαράγγι, αλλά ήταν αδύνατο με τα πόδια μου στην κατάσταση που ήταν και αφού πήρα ένα διακοσμητικό, ξεκίνησα προς το σπίτι




Κάπου στο δρόμο για πολλοστή φορά κλείναν τα μάτια μου. Ούτε ο καφές με έπιανε ούτε τίποτα, με τόση συσσωρευμένη κούραση και φυσικά, την έπεσα για έναν τελευταίο ύπνο.





Όταν ξύπνησα για πόση ώρα χάζευα κάτι παιδιά που παίζαν μήλα. Πόσα χρόνια είχα να δω μηλα, ένας θεός ξέρει





Από εκεί πήγα στην Κοζάνη για ενα Κ





Πηγαίνοντας από καστανιά για Βέροια, σταμάτησα στην άκρη του δρόμου να βγάλω φωτό και πλησιάζοντας προς το γκρεμό, δεν μπορούσα να πιστέψω τη αντίκριζαν τα μάτια μου! Είδα ίσως την πιο ωραία θέα, με επίδραση ανθρώπινου χεριου από όλο μου το ταξίδι





Από εκεί πήγα στην Παναγία Σουμελά. Πωπώ τι γινόταν εκεί, πανηγύρι κανονικό. Δεκάδες παγκοι είχαν στηθεί έξω από το μοναστήρι που πουλούσαν κάθε λογής μπιχλιμπίδια και με το που έκανα τη βόλτα μου στη μονή, αγόρασα και εγώ το κατιτίς μου.







Από την Παναγία Σουμελά έφτασε βεροια και πάντα από την παλιά εθνική οδό, έφτασα σιγά-σιγά στη Θεσσαλονίκη. Ήταν τα 100 πιο προσεκτικά χιλιόμετρα που έκανα ποτέ στη ζωή μου. Άσε μη πάθουμε τίποτα στο τέλος και μας βγει ξινό το ταξίδι, σκεφτόμουν. Και λίγο προτου να δυση ο ήλιος, επέστρεψα ...




Ήπια καφέ με τη γυναίκα μου στην παραλία και εξιστορώντας της, τα περί του ταξιδιού μου...Σας αφήνω και εγώ, μιας που πλέον εσείς...Ήδη τα γνωρίζετε


ΤΕΛΟΣ
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Ένας τυπικός επίλογος έχει μείνει που ακόμα δεν το έχω γράψει... Πάντως άμα θελήσετε να σχολιάσετε σας στο ξαναλέω, θα εκτιμούσα και τα επικριτικά σχόλια ,τόσο από πλευράς ταξιδιωτικής περιγραφής όσο και από ταξιδιωτικής περιπλάνησης .
 
Τελευταία επεξεργασία:

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Δεν σε φοβάμαι, έτοιμος για Ινδία, σκύλος ματωμένος, αν και τα ινφο τα ψιλό μπέρδεψες.... αμελητέα τα λάθη(η παραλία στην Ελαφονησσο, είναι ο περίφημο Σίμος. Μαλάι τοπωνυμιο δεν υπάρχει στην Ελλάδα, Μολάοι ίσως κ κάτι φώτο στην Αργολίδα υποφέρουν από λεζάντα... και στα γράφω για σένα να γνωρίζεις όχι για να σου πουλήσω μυαλό)

Γυρνώντας στο "ψητό" Χίλια μπράβο κ να ευχαριστήσω.....
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Απο που να αρχισω και που να σταθω..
Δεν θυμαμαι να εχω ξαναδιαβασει αλλα ουτε να εχω ξαναακουσει παρομοια ιστορια..
Τετοια φρεσκαδα στη ματιά και τοση ανυπολογιστης αξιας αυθεντικοτητα στην περιγραφη..
Θελω να το ξαναδιαβασω και να ξαναγραψω αλλα τωρα βιαζομαι να σου πω
ποια φραση σου με κολλησε στην καρεκλα μου θυμισε τα παλια ταξιδια με μοτοσυκλετα
και μαζι το θαυμασιο συναισθημα του πρωταρη στις γυρες..

..''Ερχεται το απογευμα κι ειναι ωρα να κατηφορισω ξανα προς τα αγαπημενα μου Τρικαλα''..

Οπως λεγανε παλια..... το βασιλειο μου για μια τετοια κατηφορα!!!

:)
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Το ADVride ανοιξε για να γραφτουν οι μικρες αλλα και οι μεγαλες ιστοριες του δρομου.
Κι εσυ μολις εγραψες την δικη σου μεγαλη ιστορια με τεραστια επιτυχια!
Τιποτε δεν χρειαζεται να αλλαξεις.
Και τα λαθη στα τοπωνύμια (το Πηλιο το ξεσκισες :D) και η περιγραφη σου (απολαυστικοτατη :happy:) και οι φωτος σου (χαλι μαυρο :p) ειναι ολα εσυ!
Λατρεψα την αυθεντικοτητα του ταξιδιωτικου σου γιατι πηγαζει απο εναν αυθεντικο ταξιδευτη!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι έχεις κερδίσει τον τίτλο του πιο διασκεδαστικου οδοιπορικού. ....μακραν.
Δεν νομίζω να συγκρατησε κανείς μας, τι μάρκα είναι η μηχανή σου ή κάποια χρηστική πληροφορία από τα μέρη που πήγες. ..
Προφανώς. ...αυτη η περιγραφή είναι και η πεμπτουσία μιας σελιδας σαν το advride...
Από την εγγραφή σου στο φόρουμ και το nickname....κατάλαβα ότι κάτι συμβαίνει με σένα
:D
Να είσαι καλά ...Νίκο της Ανθής! !:)

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Πλακα κανεις....τι θα πει Τελος????να σου δωσω την μεγαλη συσκευασια καφε (5κιλο) και αλοιφη για τα ποδια να συνεχισεις?????

Σε ευχαριστω για το πιο απολαυστικο οδοιπορικο που εχω διαβασει!!!!!! Στο επομενο δηλωνω οτι βαζω χορηγια τον καφε σου :rolleyes::rolleyes:
 
Περιοχή
Αχαρνές Αττικής
Όνομα
Ξανθή
Μοτό
BMW 650gs 2004
Εεεεεε τελικά .............. είσαι μακαρονάς........... πως να το κάνουμε !!!!:D:p

Εύχομαι να "πετάξεις" και να "τιτιβίσεις" σύντομα για τουλάχιστον άλλα τόσα χιλιόμετρα ώστε να καλύψεις και την υπόλοιπη πανέμορφη χώρα που ζούμε...........:yew:

Καλούς δρόμους................:biker:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εισαι αρχοντας:ok:!
Καταπληκτικη η περιπλανιση σου στην Ελλαδα μας, σε αυτο το πρωτο σου μεν, αλλα φοβερο ταξιδι σου δε!

Συνεχισε να ονειρευεσαι ταξιδια, και να τα πραγματοποιεις με τον δικο σου, μοναδικο και 100% αυθεντικο τροπο.

+1200 ;)!!!

Υ.Γ
(Να, κατι τετοια γραφονται κατα καιρους και... ξεσηκωνομαι:p:D)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ταξιδιωτικό αλλιώτικο από τ' άλλα!
Μπορεί να ήταν ασφάλτινο, αλλά πιο περιπετειώδες και από το πιο σκληρά χωμάτινο!
Θέλω λεπτομέρειες στον κ... της Θεσσαλονίκης...:p
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Μεγαλε εγω δεν εχω να πω τιποτα...οσα ταξιδια εχω κανει τα τελευταια 5-6 χρονια τα εκανες σε 1 ΜΗΝΑ???!!!!!!!!... Κ ΜΠΡΑΒΟ στην γυναικα για την κατανοηση....Σ"ωραιος.
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Φιλε μου, με εστειλες χρονια πισω με τον τροπο που εκανες την βολτα σου;)
Σου ευχομαι υγεια για πολλα ταξιδιωτικα χιλιομετρα ακομη
:)
 

Jimmis Varda

Μέλος
Περιοχή
βαρδα ηλειας
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
GS 1200 ADV
Καποιος να μετρησει ποσους καφεδες ηπιε ο Νικος :D
απλο ειναι......

βαζεις της μερες του ταξιδιου επι 8 καφεδες την ημερα....χαχα..απιστευτος ο τυπος..
 

Jimmis Varda

Μέλος
Περιοχή
βαρδα ηλειας
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
GS 1200 ADV
1 )καταρχην πρεπει να φτιαξεις ενα αγαλμα στην γυναικα σου που σε αντεχει ακομα....

2 )Στην συνεχεια να πας να σε κοιταξει ενας γιατρος γιατι δεν εισαι καλα...

3 )πολλα μπραβο γιατι εισαι αυθεντικος εχεις πολυ χιουμορ και εκανες μια ταξιδαρα που θα σου μεινει για παντα....Να εισαι καλα να ταξιδευεις...
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Επίλογος


Θα γράψω ένα τυπικό επίλογο για το ταξίδι, αφού ούτως ή άλλως τα είπα ήδη όλα

Δεν θέλω να κάνω βαθυστόχαστες αναλύσεις και σχόλια για να μη βαρυνω το κείμενο. Καλά είναι που είναι έτσι ανάλαφρο, μη το χαλάσουμε στο τέλος.

Τα έξοδα του ταξιδιού, καλά θα ήταν να το χωρίσω σε τρεις κατηγορίες, έτσι ώστε να είναι πιο συγκεκριμενοποιημένα

Όσο ταξίδεψα μόνος μου για 23 μέρες και διένυσα 6700 km

Βενζίνη 700

Φαγητό (βράδυ) 250

Διασκέδαση. (Καφέδες και μία μπύρα) 100

Διάφορα. (Σουπερμάρκετ. Χάρτης. Μικρογεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας) 100

Διόδια 0,90 (Άμα το διαβάσει αυτό κανένας κρατικός εκπρόσωπος βλέπω να του πέφτουν… Τα δόντια)

Καράβια 50

Διανυκτερεύσεις 23... και 3 πιστόλες


Σύνολο 1223,90


Όσο ήμουν με τη γυναίκα μου και για έξι μέρες διανύσαμε 1100 km


Βενζίνη 100

Φαγητό 150

Διασκέδαση καφέδες 30

Διαφορά 20

Διόδια 2,80

Καράβι 7

Διανυκτερεύσεις 225


Σύνολο 534,80


Απαραίτητα


Σέρβις 800 (γρανάζια – αλυσίδα. Μπαγαζιέρα… Και πολλά άλλα)

Σέρβις στη Σπάρτη 50

Αναμνηστικά 100


Σύνολο 950


Γενικό σύνολο 2708,70


Εδώ φυσικά συμβαίνει το εξής παράδοξο,που μόνο σε μένα θα μπορούσε να συμβεί. Τα έξοδα μου είναι πιθανόν να έχουν μία, κάποια απόκλιση,γιατί τα αρχεία μου από το ταξίδι εξαφανίστηκαν... Αλλά τα δεκαδικά ψηφία του τελειωτικού μου ποσού, είναι ακριβέστατα...


Τρεις μήνες ασχοληθήκα με το ταξιδιωτικό, αξιοποιώντας ουσιαστικά όλων των μη αξιοποίησημο μου χρόνο….Να φτιάξω λίγο τις φωτογραφίες… Να φτιάξω τους χάρτες… Να κάνω ένα βίντεο… Να το γράψω… Και να το ανεβάσω…


Όσο για το ταξιδιωτικό σκέλος του ταξιδιού μου.Ε κάπου θα έχετε ήδη καταλάβει ότι με διακατέχει μια χύμα κατάσταση, οπότε όταν το έγραφα, το έγραφα επί το πλείστον από μνήμης. ( Χάρτες έκανα αλλά δεν της κοιτούσα οταν το έγραφα )Για αυτό έχασα τα αυγά και τα πασχάλια


Ειλικρινά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που το διαβάσατε και σχολιάσατε, όπως και φυσικά χάρηκα που το διασκέδασατε




Το βίντεο είναι εντάξει...Ξέρετε, νηπιακής υποστάσης αλλά έχει ωραία μουσική.


Πάντως πέρα το ότι η Ελλάδα είναι πραγματικά ένα πανέμορφο μέρος να ταξιδέψεις, δεν θα ήθελα να κλείσω το ταξιδιωτικό με αυτό


Με το που ολοκληρώθηκε αυτό το ταξίδι αναβίωσε κάπως, το μοτοσυκλετιστικο μου πνεύμα και έτσι γράφτηκα σε αυτό το ταξιδιωτικό Φόρουμ, με αποτέλεσμα την προηγούμενη βδομάδα, αλλά και σήμερα να γνωρίσω κάποιους από εσάς.Αυτή πραγματικά ήταν η μεγαλύτερη μου χαρά, που φυσικά κάποτε θα γίνει ακόμα μεγαλύτερη, όταν με το καλό σας γνωρίσω όλους...Να είστε καλά και παλι σας ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Εμείς χαρήκαμε που σε γνωρίσαμε! Μέσα από το ταξιδιωτικό σου ίσως κάποιοι από εμάς ξαναθυμηθήκαμε ότι το ταξίδι είναι ΚΑΙ περιπέτεια...
Κατάφερες να κεντρίσεις το ενδιαφέρον πάντως!
 
Top Bottom