Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μου το χαμηλωσε ο μαστορας λιγο Αποστολη γιατι λεει καθεται πιο ψηλα τωρα, θα το αφησω ετσι για την ωρα να δω. Σαν υψος μου φανηκε ιδιο ισως και ελαφρως ψηλοτερο..
Για να γλυτώνεις τα τακάκια σε περίπτωση που σκάσουν οι τσιμουχες δένεις ένα κομμάτι ύφασμα χαμηλά στο καλάμι ώστε να τραβάει το λάδι και να μην πάει στα φρένα.

Αν τα τρίψεις με γυαλόχαρτο μπορεί να επανέλθουν.

Αν συμβεί να ποτίσουν τα τακάκια κατά την διάρκεια της βόλτας και δεν το έχεις καταλάβει πως υπάρχει θέμα και το δεις στο βουνό κάνουμε πρώτα αυτό με το πανί και μετά πετάμε στα τακάκια χώμα - πούδρα όπως και στην δισκόπλακα. Αυτό είναι πρόχειρη λύση μέχρι να βγούμε στον πολιτισμό και να γυρίσουμε σπίτι μας.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Για να γλυτώνεις τα τακάκια σε περίπτωση που σκάσουν οι τσιμουχες δένεις ένα κομμάτι ύφασμα χαμηλά στο καλάμι ώστε να τραβάει το λάδι και να μην πάει στα φρένα.

Αν τα τρίψεις με γυαλόχαρτο μπορεί να επανέλθουν.

Αν συμβεί να ποτίσουν τα τακάκια κατά την διάρκεια της βόλτας και δεν το έχεις καταλάβει πως υπάρχει θέμα και το δεις στο βουνό κάνουμε πρώτα αυτό με το πανί και μετά πετάμε στα τακάκια χώμα - πούδρα όπως και στην δισκόπλακα. Αυτό είναι πρόχειρη λύση μέχρι να βγούμε στον πολιτισμό και να γυρίσουμε σπίτι μας.
οταν γυρισα μετα την κυριακη ητανε ακομα οκ και οντως εβαλα πανι αλλα πρεπει να εβγαλε σχεδον ολο το λαδι. Αυριο θα παιξει γυαλοχαρτο να δω μηπως τα σωσω.

Αυτο με το χωμα καλο tip παντως σε ωρα αναγκης! :ok:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Συμπληρώματα λάδι στο ΚΤΜ. Θα δω μετά από βόλτα αν έβαλα αρκετό.

Πλύσιμο XR. Το ότι ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να πάρω αυτό αύριο λέει πολλά.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27

Στην γωνιακή μετάδοση η βαλβολινη βγαίνει πολύ δουλεμένη και έχει σκούρο χρώμα ενώ του κιβωτίου βγαίνει μια χαρά. Γιατρέ να ανησυχήσω?

(Αλλαγή κάθε 2η αλλαγή λαδιών δηλαδή στις 10.000km.)

Λάδια liqui molly 15w50 street και της ίδιας εταιρείας βαλβολίνη 75w90 GL5 .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Στην γωνιακή μετάδοση η βαλβολινη βγαίνει πολύ δουλεμένη και έχει σκούρο χρώμα ενώ του κιβωτίου βγαίνει μια χαρά. Γιατρέ να ανησυχήσω?

(Αλλαγή κάθε 2η αλλαγή λαδιών δηλαδή στις 10.000km.)

Λάδια liqui molly 15w50 street και της ίδιας εταιρείας βαλβολίνη 75w90 GL5 .
Τσεκαρε για τζογους....πόσα χλμ έχεις?
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Αυριο θα παιξει γυαλοχαρτο να δω μηπως τα σωσω.
Μου έχει τύχει να μου σκάσουν τσιμουχες μια μέρα αφού άλλαξα τακάκια. Προσπάθησα λοιπόν να τα σώσω... Τα έτριψα με γυαλόχαρτο, τα έλουσα με καθαριστικό φρένων, με σπρευ καρμπυρατέρ, τα έκανα μπάνιο σε καθαρή βενζίνη, τελικά άλλαξα τακάκια, βελτιώθηκαν αλλά δεν σώθηκαν...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
173.000km,

Δεν έχει τζόγους και το μεγάλο ρουλεμάν είναι οκ απλά μου είχε πει ο πετσάκιας πως ένα δόντι στην γωνιακή μετάδοση ήταν ελαφρώς φθαρμένο σε συγκεκριμένο σημείο δηλαδή όχι όλο σε ένα παλιότερο έλεγχο που είχε κάνει και από τότε έχω το νου μου. Μου είχε προτείνει να το παρακολουθήσω και να μην αλλάξω κάτι αν δεν βρισκω μεταλλικά υπολείμματα στον μαγνήτη της τάπας .

Και απ' ότι είδα στο youtube σε διάφορα video στην μαγνητική τάπα μένει μια μαυρίλα αλλά χωρίς να έχει ίχνος μετάλλου όπως και στη δικιά μου, οπότε λογικά είναι οκ και το δικό μου.

Αλλά αν το δει κάποιος κάτοχος 1100 ή 1150 (δηλαδή ο Γιώργος και ο Λεωνίδας :) αφού είμαστε πια λίγοι με τέτοια) ας γράψουν κι αυτοί τι γίνεται στα δικά τους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
173.000km,

Δεν έχει τζόγους και το μεγάλο ρουλεμάν είναι οκ απλά μου είχε πει ο πετσάκιας πως ένα δόντι στην γωνιακή μετάδοση ήταν ελαφρώς φθαρμένο σε συγκεκριμένο σημείο δηλαδή όχι όλο σε ένα παλιότερο έλεγχο που είχε κάνει και από τότε έχω το νου μου. Μου είχε προτείνει να το παρακολουθήσω και να μην αλλάξω κάτι αν δεν βρισκω μεταλλικά υπολείμματα στον μαγνήτη της τάπας .

Και απ' ότι είδα στο youtube σε διάφορα video στην μαγνητική τάπα μένει μια μαυρίλα αλλά χωρίς να έχει ίχνος μετάλλου όπως και στη δικιά μου, οπότε λογικά είναι οκ και το δικό μου.

Αλλά αν το δει κάποιος κάτοχος 1100 ή 1150 (δηλαδή ο Γιώργος και ο Λεωνίδας :) αφού είμαστε πια λίγοι με τέτοια) ας γράψουν κι αυτοί τι γίνεται στα δικά τους.
Υπάρχουν γωνιακές στα μεταχειρω?
Εγώ θα κοιτούσα γιατί μετά από τόσα χλμ είναι φυσιολογική φθορά
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Μου έχει τύχει να μου σκάσουν τσιμουχες μια μέρα αφού άλλαξα τακάκια. Προσπάθησα λοιπόν να τα σώσω... Τα έτριψα με γυαλόχαρτο, τα έλουσα με καθαριστικό φρένων, με σπρευ καρμπυρατέρ, τα έκανα μπάνιο σε καθαρή βενζίνη, τελικά άλλαξα τακάκια, βελτιώθηκαν αλλά δεν σώθηκαν...
Ακριβως οπως το περιγραφεις ειναι τελικα...!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ρε παιδιά δεν μου έχουν σκάσει ποτέ τσιμουχες....γρασακι μέσα από την εξωτερική τσιμουχα αν@ ταχτα διαστήματα και όλα είναι οκ!!!!!

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Υπάρχουν γωνιακές στα μεταχειρω?
Εγώ θα κοιτούσα γιατί μετά από τόσα χλμ είναι φυσιολογική φθορά
Υπάρχουν μπόλικες με τιμές από 150 ως 300 ευρώ και ταιριάζουν από gs, rt, rs αλλά δεν ξέρω τι παίζει με το βήμα ανά μοντέλο. Πάντως υπάρχει πληθώρα ανταλλακτικών στα μεταχειρισμένα για 1150.

Θα την αλλάξω κάποια στιγμή αλλά πριν πρέπει να τη δει ένα έμπειρο μάτι μηχανικού που ξέρει από τέτοια μηχανάκια.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κώστα πόσα χλμ είχες από την προηγούμενη αλλαγή ;
10.000 km

Aλλα δεν έχω εικόνα πως έβγαινε η βαλβολινη γιατί οι προηγούμενες αλλαγές έγιναν στο συνεργείο.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
10.000 km

Aλλα δεν έχω εικόνα πως έβγαινε η βαλβολινη γιατί οι προηγούμενες αλλαγές έγιναν στο συνεργείο.
Κωστα ουτε κ γω μπορω ακομα να σου απαντησω καθως την μια φορα που εγινε αλλαγη απο την αγορα της μοτο ηταν σε συνεργειο
ο Αντωνης ομως kuklinski ισως να εχει αποψη ως παλαιοτερος κατοχος.

μηπως ειδες ποση εβγαλες?ρωτω διοτι εαν ηταν λιγοτερη εχει μια εξηγηση...
σιγουρα ειναι ενα απο τα σημεια που εχει μεγαλη καταπονηση λογω γωνιας
επισης στο προηγουμενο ειχε οντως αλλαχθει...?
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
10.000 km

Aλλα δεν έχω εικόνα πως έβγαινε η βαλβολινη γιατί οι προηγούμενες αλλαγές έγιναν στο συνεργείο.
παντως κ ο Jarcos που εχει αρκετες κ αξιοπιστες πληροφοριες μαυρα τα βγαζει Κωστα
δες στο 2.55
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
10.000 km

Aλλα δεν έχω εικόνα πως έβγαινε η βαλβολινη γιατί οι προηγούμενες αλλαγές έγιναν στο συνεργείο.
Δεν υπάρχει πρόβλημα Κώστα που βγαίνουν μαύρες, αρκεί όπως είπες να μην υπάρχουν ρινίσματα!
Σε όσες gs κάνω σέρβις, χρόνια τώρα (δικές μου και γνωστών), ακόμα και στα μεταγενέστερα μοντέλα με το "breather" που έβαλαν μετά, στα 10.000 χλμ μαυρισμένες έβγαιναν και βγαίνουν!
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)

Στην γωνιακή μετάδοση η βαλβολινη βγαίνει πολύ δουλεμένη και έχει σκούρο χρώμα ενώ του κιβωτίου βγαίνει μια χαρά. Γιατρέ να ανησυχήσω?

(Αλλαγή κάθε 2η αλλαγή λαδιών δηλαδή στις 10.000km.)

Λάδια liqui molly 15w50 street και της ίδιας εταιρείας βαλβολίνη 75w90 GL5 .
Kαι εμένα μαύρες έβγαιναν, ανά 10.000κλμ του σασμάν δε, μια χαρά. Ίσως ταλαιπωρούνται περισσότερο και έιναι μικρή η ποσότητα. Πόσο βάζεις πίσω?
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Kαι εμένα μαύρες έβγαιναν, ανά 10.000κλμ του σασμάν δε, μια χαρά. Ίσως ταλαιπωρούνται περισσότερο και έιναι μικρή η ποσότητα. Πόσο βάζεις πίσω?
με 230ml συνιστωμενη ποσοστητα απο τον κατασκευαστη λογικο ειναι για γωνιακη μεταδοση
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
με 230ml συνιστωμενη ποσοστητα απο τον κατασκευαστη λογικο ειναι για γωνιακη μεταδοση
Πολλά βάζεις νομίζω. Έχει δείκτη μέσα που νομίζω είναι 180μλ. εγώ έβαζα 800 εμπρός και ότι έμενε πίσω και στο 1100 και στο 1150
 
Top Bottom