Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

Renegade

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Θα δείξει
Το έχετε πάθει με αυτά τα συστήματα (προσωματα που λέει και στην ελληνική ταινία)
Δεν έχω καταλάβει!
Η διαδικασία καθαρισμού της αλυσίδας είπαμε ότι είναι τέχνη!
Να στο φέρνω το πρώην τότε ρε συ Θανάση να εξασκείς την τέχνη σου!

Πέρα από την πλάκα, ο καθαρισμός είναι ωραία διαδικασία για όσους είμαστε ψυχαναγκαστικοι και θέλουν το τέλειο αποτέλεσμα, αλλά λερώνεις και τα πάντα. Προτιμώ να την καθαρίζουν (εστω και τσαπατσουλικα) στο πλυντήριο.

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Αφού θέλει και καθάρισμα κοροϊδία είναι !
Δεν μπορείτε να ρίχνετε λίγο λάδι εσείς από πάνου?
Αλλά αφού εσύ δεν έχεις αλυσίδα τι σε κοφτει ρε αδερφέ?:p
δεν εχω αλλά θα ήθελα να εχω... :cool::UH:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το καθάρισμα αλυσίδας είναι τραγικό, βαρετό, δυστυχώς αναγκαίο.

Σήμερα έπλυνα τα χώματα, αυτό το κόκκινο έχει τρυπώσει παντού!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Στα περιπου 35 χρονια της μοτοσυκλετιστικης μου ζωης εχω καθαρισει μονο μια ή δυο φορες αλυσιδα
Στα μονοκυλιδρα που ειχα οι αλυσιδες εβγαζαν περι τα 35000 χλμ και στο ΤΑ πανω απο 70000 (απλες Ο ή Χ-ring)
Εκτος λοιπον απο μια βαρετη και βρωμικη εργασια ειναι κατα την γνωμη μου και μη αναγκαια

Η χρηση βαλβολινης εστω και κατα διαστηματα κανει τρομερη δουλεια σε λιπανση και αυτοκαθαρισμο της αλυσιδας
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Και εγώ αυτό με τον καθαρισμό ποτέ δεν το κατάλαβα.
Άσχετα αν το κάνω συνέχεια για ψυχαναγκαστικούς λόγους :p
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Στα περιπου 35 χρονια της μοτοσυκλετιστικης μου ζωης εχω καθαρισει μονο μια ή δυο φορες αλυσιδα
Στα μονοκυλιδρα που ειχα οι αλυσιδες εβγαζαν περι τα 35000 χλμ και στο ΤΑ πανω απο 70000 (απλες Ο ή Χ-ring)
Εκτος λοιπον απο μια βαρετη και βρωμικη εργασια ειναι κατα την γνωμη μου και μη αναγκαια

Η χρηση βαλβολινης εστω και κατα διαστηματα κανει τρομερη δουλεια σε λιπανση και αυτοκαθαρισμο της αλυσιδας
Ότι καλύτερο έχετε ανακαλύψει ο ανθρώπινος νους , βαλβολινη στην αλυσίδα ότι καλυτερο

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και εγώ αυτό με τον καθαρισμό ποτέ δεν το κατάλαβα.
Άσχετα αν το κάνω συνέχεια για ψυχαναγκαστικούς λόγους :p
Και εγώ δεν ασχολούμαι....



advphone
 

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Καλημέρα!! Έβαλα στην αλυσίδα βαλβολίνη… Πήγαμε με τη γυναίκα μου Χαλκίδα,Ερέτρια,Αλιβέρι μέχρι μάρμαρι και όταν σταματήσαμε το παπούτσι της ήταν μαύρο… Άντε να το καθαρίσω μετά…
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Καλημέρα!! Έβαλα στην αλυσίδα βαλβολίνη… Πήγαμε με τη γυναίκα μου Χαλκίδα,Ερέτρια,Αλιβέρι μέχρι μάρμαρι και όταν σταματήσαμε το παπούτσι της ήταν μαύρο… Άντε να το καθαρίσω μετά…
Πω ρε φίλε…. Συνειδητοποιώ ότι έχω πολύ βρωμικο μυαλό τελικα… χαχα
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλημέρα!! Έβαλα στην αλυσίδα βαλβολίνη… Πήγαμε με τη γυναίκα μου Χαλκίδα,Ερέτρια,Αλιβέρι μέχρι μάρμαρι και όταν σταματήσαμε το παπούτσι της ήταν μαύρο… Άντε να το καθαρίσω μετά…
και είπα να γράψω για τις βαλβολίνες ότι μάλλον θα τα κάνουν όλα *τάνα πίσω...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Και εγώ δεν ασχολούμαι....



advphone
Αν είναι η regina θέλει λίγο ασχολία αλλιώς δεν συμφέρει, θα τελειώσει σχεδόν το ίδιο γρήγορα με "απλή". Έτσι λένε τουλάχιστον αρκετοί χρήστες...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν είναι η regina θέλει λίγο ασχολία αλλιώς δεν συμφέρει, θα τελειώσει σχεδόν το ίδιο γρήγορα με "απλή". Έτσι λένε τουλάχιστον αρκετοί χρήστες...
Did είναι και έχω φτάσει σχεδόν 20000.
Η μαμά άντεξε 17000
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Καλημέρα!! Έβαλα στην αλυσίδα βαλβολίνη… Πήγαμε με τη γυναίκα μου Χαλκίδα,Ερέτρια,Αλιβέρι μέχρι μάρμαρι και όταν σταματήσαμε το παπούτσι της ήταν μαύρο… Άντε να το καθαρίσω μετά…
Βαλβολίνη βάζουμε λίγο, όχι "μπλουμ"....
Αν πριν βάζαμε κάποιο σπρει και δεν καθαρίσουμε την αλυσίδα πριν την χρήση βαλβολίνης, αργεί να "πιάσει"

Ένα από τα προτερήματά της για μένα, είναι όπου λερώσει καθαρίζει εύκολα.
Για τα παπούτσια τώρα δεν ξέρω :)
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Η ανατολικογερμανική MZ κάπου το 80 έβγαζε το δίχρονο 250 με πλήρη κάλυψη της αλυσίδας.
Πουλιόντουσαν τότε και στην Μέση Ανατολή και στην Αφρική, και ήθελαν να προστατεύεται η αλυσίδα από την άμμο της ερήμου.

Όσο και να την λάδωνες, δεν θα σου λέρωνε τα παπούτσια. :D
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Η ανατολικογερμανική MZ κάπου το 80 έβγαζε το δίχρονο 250 με πλήρη κάλυψη της αλυσίδας.
Πουλιόντουσαν τότε και στην Μέση Ανατολή και στην Αφρική, και ήθελαν να προστατεύεται η αλυσίδα από την άμμο της ερήμου.

Όσο και να την λάδωνες, δεν θα σου λέρωνε τα παπούτσια. :D
και το suzuki fb 50 , το πρώτο μου μηχανάκι ,έτσι ήταν. Και πολλά ακόμα παπιά
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Βαλβολίνη βάζουμε λίγο, όχι "μπλουμ"....
Αν πριν βάζαμε κάποιο σπρει και δεν καθαρίσουμε την αλυσίδα πριν την χρήση βαλβολίνης, αργεί να "πιάσει"

Ένα από τα προτερήματά της για μένα, είναι όπου λερώσει καθαρίζει εύκολα.
Για τα παπούτσια τώρα δεν ξέρω :)
Μια στο τόσο καθάρισμα με ελαφρύ παραφινέλαιο φαρμακευτικό και ανά 2-3 γεμίσματα λάδωμα με βαλβολίνη ένα πέρασμα από τη μέσα μεριά με πινελάκι. Εκτός από κάτι μικρά στιγματάκια στη πινακίδα και στο πίσω φτερό δεν έχει λερώσει ποτέ τπτ άλλο.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Μια στο τόσο καθάρισμα με ελαφρύ παραφινέλαιο φαρμακευτικό και ανά 2-3 γεμίσματα λάδωμα με βαλβολίνη ένα πέρασμα από τη μέσα μεριά με πινελάκι. Εκτός από κάτι μικρά στιγματάκια στη πινακίδα και στο πίσω φτερό δεν έχει λερώσει ποτέ τπτ άλλο.
Κάθε πότε γεμίζεις , 1 φορά το χρόνο ?
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ωρε μπράβο κουράγιο.....για το λάδωμα λέω. 2 φορές το χρόνο και αν έκανα εγώ.
Είμαι σίγουρος ότι κάποιος θα βρεθεί εδώ μέσα να πει οτι λαδώνει κάθε βδομάδα! Οπότε μάλλον υπάρχουν και χειρότερα :ha
 
Top Bottom