Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγώ ίδια τα βλέπω τα γραφήματα...
Να θέλω οφθαλμίατρο;;;
:thinking:
Ναι μια χαρα τα λες(ευτυχως απο την μερια του επαγγελματος :p) ειναι 3 γραφηματα στο σημερινο αποτελεσμα...εχει συνεχεια ομως...υπομονη :happy:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
μοντες..........εχει λιγη δουλεια ακομη....θα ακολουθησει θεματακι με το πως.....

Για σένα ο τίτλος πρέπει να είναι ...Τι δεν έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα...!!!. Καλημέρα Λεωνίδιο..
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Για σένα ο τίτλος πρέπει να είναι ...Τι δεν έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα...!!!. Καλημέρα Λεωνίδιο..
καλημερα ΓΙΩΡΓΗ...
κατω δεν μου αρεσει,θα μονταριστει λιγο.....
επαρχια πιο χαλαρα πραγματα,αφου τα ξερεις...
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Με αφορμή την ασφαλτιάδα και μετά απο μερικά φτερνίσματα του πήγασου, αποφάσισα μετά απο καμμιά 100.000 χλμ. να του αλλάξω το φίλτρο βενζίνης...


Στάλθηκε από το SM-G361F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Με αφορμή την ασφαλτιάδα και μετά απο μερικά φτερνίσματα του πήγασου, αποφάσισα μετά απο καμμιά 100.000 χλμ. να του αλλάξω το φίλτρο βενζίνης...


Στάλθηκε από το SM-G361F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτά τα κομματάκια απο λάστιχο βρέθηκαν μέσα στο ρεζερβουάρ..




Στάλθηκε από το SM-G361F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
40.000km...γρηηηγορα απο το αυτί και στον δάσκαλο :p ...για σέρβις και περιποιηση...

Δουλευει σαν Ελβετικο ρολόι(Rotax ρε; :D )μού ειπε...Οπότε την ποτισαμε την ταϊσαμε την φροντισαμε και συνεχιζουμε...

Α!:rolleyes:Μπηκαν και τα χωματινα λαστιχα πανω γιατι ωραια εποχη...Βουνα ρουλζ!!!:inlove:
Καλα, δε ντρεπεσαι λιγο ρε ξεφτιλα???

 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Καλα, δε ντρεπεσαι λιγο ρε ξεφτιλα???

Ναι με τρωει ο κω....μου Νικ...δεν μου εφτανε το ΚαΤεΜι...συνεχιζω κ με τη Μπεμπα να εχω τις ιδιες καρτες κ φιλους...στο "Σ" στην ατζεντα :D:p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σημερα λοιπον, την εκανα βολταρα ;)

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Σερβισάκι στα φρένα και νέα φλας.
Διαπιστώσεις: Ο σχεδιαστής του Modenas Kristar είναι μεγάλος μπαγλαμάς, για να αλλάξεις τακάκια και υγρά στο πίσω φρένο, πρέπει να βγάλεις την εξάτμιση (!!!!!!!) αφού δεν χωράει να μπει Hex5 και Hex6 για να μη φας το άλλεν κεφάλι με απλό άλλεν κλειδί.
Στα πίσω φλας περνάει την καλωδίωση κάτω από το φτερό, χωρίς προστασία στα καλώδια και με τα χρόνια αυτά τρώγωνται από τα νερά και σαπίζουν, οπότε μένεις χωρίς φλας κάποια στιγμή. Δεν φτάνει μόνο αυτό, αλλά ο μπαγλαμάς περνάει τα φις της καλωδίωσης κάτω από ρεζερβουάρ και πρέπει να το βγάλεις και αυτό μαζί με τον αποθηκευτικό χώρο, αλλιώς καλώδια και φλας γιοκ. Χώρια του ότι έχει τόσα πλαστικά μέρη, βίδες, βιδάκια, παρεμβύσματα που μέτρησα 25 διαφορετικά τεμάχια μέχρι να το λύσω.
Τα παπιά ρε αρχιμπαγλαμάδες πρέπει να είναι απλά στην κατασκευή, αυτός είναι ο ρόλος τους, δεν είναι σκούτερ, δεν είναι μοτοσυκλέτες, ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΕΣ !

Στα 11 χρόνια που το έχει η σύζυγος πάντως, δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα, αν και το έχει τσακίσει μια δυο φορές.

Το ρεζερβουάρ της αντλίας άνοιξε πολύ εύκολα, και έγινε εξαέρωση με νέα υγρά.






Τα παλιά και τα νέα τακάκια, δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ, τουλάχιστον εγώ δεν τα είχα αλλάξει τόσα χρόνια


Η δαγκάνα χάλια, καθαρίστηκε και με τα νέα τακάκια και υγρά μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο.


Το ίδιο και το πίσω φρένο.


Έξω το ντεπόζιτο, εφτυχώς τους έκοψε και έβαλαν διακόπτη βενζίνης επάνω του και έτσι δεν χρειάζονται αλχημείες
για να κλείνει η ροή της βενζίνης.


Ο χώρος κάτω από το ντεπόζιτο καθαρίστηκε και περάστηκαν οι φίσες με σπρέϋ επαφών και λιπάνθηκε η κλειδαριά
της σέλας, τοποθετήθηκαν τα νέα φλας και η καλωδίωσή τους, με μόνωση για να μη περνάει το νερό.




Τοποθετημένα τα φλασάκια. Όλα μια χαρά.


 
Top Bottom