Τι μας ετοιμάζουν... πολιτικές ΚΑΤΑ του μοτοσυκλετισμού όπως τον ξέρουμε.

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Για αυτό δεν βλέπω κανένα "παιδί" στα νησιά,κανένα "παιδί" με μηχανάκι,κανένα "παιδί" με αυτοκίνητο στα 18, κανένα "παιδί" σε μπαρ, καφετέρια, κλπ Μόνο μεγάλους βλέπω. :ha
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Κανένας νέος απ' όσους ξέρω, φίλοι της κόρης μου, παιδιά φίλων κλπ, δεν σχεδιάζει
καλοκαιρινές διακοπές, δεν σχεδιάζει ν' αποκτήσει σπίτι, αυτοκίνητο, μοτοσυκλέττα.......
Εννοείς ότι παλιά οι νέοι τα έκαναν όλα αυτά?
Μήπως επειδή το κεφάλαιο που γύρναγε στην αγορά ήταν δανεικό?

Ίδιοι νέοι είναι, με ίδια όνειρα και φιλοδοξίες, η διαφορά είναι ότι πλέον το χρήμα δεν είναι δανεικό και χρειάζεται αρκετά μεγαλύτερη προσπάθεια για την επιβίωση.
Ουσιαστικά εμείς παλιά (και εγώ νέος ήμουν τότε) ζούσαμε εις βάρος των παιδιών μας, όσο βαρύ και αν ακούγεται αυτό.
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Eννοώ πώς πρίν από 30-40-50-60 χρόνια όσοι είχαν μηχανάκι τόχανε αγοράσει με δικά τους λεφτά
Ακόμα και σε καράβια κάποιοι μπαρκάριζαν γιά ένα-ενάμιση χρόνο γιά ν' αγοράσουν μηχανή....

Τα βράδυα που μεθάγαμε, τρώγαμε δικά μας λεφτά, δουλεμένα.

Πές μου σήμερα έναν νέο που να ΄χει δουλέψει και με τα χρήματα που έβγαλε πήρε αυτοκίνητο....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Eννοώ πώς πρίν από 30-40-50-60 χρόνια όσοι είχαν μηχανάκι τόχανε αγοράσει με δικά τους λεφτά
Ακόμα και σε καράβια κάποιοι μπαρκάριζαν γιά ένα-ενάμιση χρόνο γιά ν' αγοράσουν μηχανή....

Τα βράδυα που μεθάγαμε, τρώγαμε δικά μας λεφτά, δουλεμένα.

Πές μου σήμερα έναν νέο που να ΄χει δουλέψει και με τα χρήματα που έβγαλε πήρε αυτοκίνητο....
Ο ανιψιός μου 23, ηλεκτροσυγκολλητής στη ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη Περάματος σε συνεργείο που κάνει και αποστολές Ευρώπη και Κύπρο. 'Εχει αγοράσει ένα Civic και έχει και ένα ΜΤ-07 και τα δύο βέβαια μεταχειρισμένα.

Αυτό με τα βαπόρια που λες ακόμα το κάνουν, το ξέρω από πρώτο χέρι.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Eννοώ πώς πρίν από 30-40-50-60 χρόνια όσοι είχαν μηχανάκι τόχανε αγοράσει με δικά τους λεφτά
Ακόμα και σε καράβια κάποιοι μπαρκάριζαν γιά ένα-ενάμιση χρόνο γιά ν' αγοράσουν μηχανή....

Τα βράδυα που μεθάγαμε, τρώγαμε δικά μας λεφτά, δουλεμένα.

Πές μου σήμερα έναν νέο που να ΄χει δουλέψει και με τα χρήματα που έβγαλε πήρε αυτοκίνητο....
αυτοκινητο μπορει να μην παιρνει,αλλα ενα παπακι που δεν ειναι καθολου φθηνο πια θα σταξει στον δισκο και θα το παρει..
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μου αρέσει να αφήνω να εξελίσεται η συζήτηση γιατί έτσι βλέπω απόψεις του κόσμου, ακόμα και αν ή άποψη θεωρείται πολιτική στις μέρες μας.

Επανέρχομαι ωστόσο στο αρχικό ποστ και στους κανονισμούς που πρωτοστατεί η ΕΕ, γιατί είναι σημαντικό πέρα από το δέντρο (βλ. τι γίνεται γύρω μας) να βλέπουμε και το δάσος (τι γίνεται σε παγκόσμιο επίπεδο). Δεν μπορώ παρά να μην σχολιάσω ότι η ίδια η ΕΕ βάζει κανόνες που περιορίζουν τον κορμό της βιομηχανίας της και το ενεργειακό της, περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τις επενδύσεις της, την ίδια στιγμή που ΗΠΑ και Κίνα σφυρίζουν αδιάφορα και αυξάνουν ακόμα περισσότερο την οικονομική τους διαφορά απέναντι μας. Έχουμε γίνει οι "Ηλίθιοι" της υπόθεσης ακολουθόντας πιστά τα προστάγματα που προέρχονται από την άλλη μεριά του ατλαντικού μη μπορώντας παράλληλα να ακολουθήσουμε τις νέες τάσεις. Αν αυτό ισχύει για τις ισχυρές οικονομίες βλ. Γερμανία που χάνουν κομματι της πίτας που κατείχαν τότε τι περιμένουμε για όλους εμάς τους υπόλοιπους που έχουμε επιλέξει να εξαρτιώμαστε δανειζόμενοι όλο ένα και περισσότερα με τις πλάτες των Βρυξελών. Επειδή όμως δεν πιστευώ στην "ηλιθιότητα" αλλα πιστευω στο ίδιον συμφέρον και την απληστία αυτών που έχουμε αποφασίσει να μας κυβερνάνε, να πω κάτι σημαντικό που πρέπει όλοι να έχουμε στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας. Είναι σκόπιμο, υπάρχει σχέδιο.... το νέο χαρτί στο τραπέζι είναι ότι κάποιοι έχουν επενδύσει απλά και ωμά στην φτωχοποίηση μας. Το εθνικό συμφέρον και η ευημερία του κόσμου περνάει σε δευτερη μοίρα. Παραδείγματα πολλά... ας μην επεκταθώ άλλο, από εισαγώμενους πολέμους μέχρι υγειονομικές πολιτικές υπερ των big farma. Στημένες κρίσεις που επισπεύδουν τις εξελίξεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Κάθε μέρα ξυπνάω και παρακαλάω να διαλυθεί η ΕΕ.ειναι ότι πιο σιχαμερό σαν σκέψη έχει υπάρξει όσο θυμάμαι ιστορικά
Από αλλου ξεκίνησε... αλλου οδεύει.... δυστυχώς αυτοι που έχουν μπει στο τιμόνι είναι βαλτοί για συγκεκριμένο σκοπό.
 

Asxetos

Μέλος
Όνομα
Σταθης
Μοτό
XL750
Όταν ακούω αυτές τις απόψεις μ´αρέσει να συνοδεύονται με εναλλακτικές.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Το μεροκάματο στα χωράφια έχει φτάσει 60 ευρώ.Αμα δείτε κανένα νέο εκεί Ελληνα ,ελάτε να μου το πείτε.Οι καφετέρειες ειδικά στην επαρχία είναι γεμάτες από νέους.Ειδικα ελληνόπουλα, γιατί όσοι σερβίρουν κατά 90% είναι Δευτέρας γενεάς μεταναστες (αλλοδαπής βαλκανικης εθνικότητας, ελληνικής υπηκοότητας νέοι η μεσηλικοι πρώτης γενεάς -λιγοι πλεον-).Άλλα κριτική από το Facebook κάργα.Οποιος έχει ανάγκη επιβίωσης πάει και δουλεύει.Αν δεν έχει ανάγκη και τον τρέφει ο μπαμπάς,η μαμά,ο παππούς και η γιαγιά, κάθεται και τον Τούρκο φοβεριζει.Τα υπόλοιπα είναι ναχαμε να λέγαμε.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το μεροκάματο στα χωράφια έχει φτάσει 60 ευρώ.Αμα δείτε κανένα νέο εκεί Ελληνα ,ελάτε να μου το πείτε.Οι καφετέρειες ειδικά στην επαρχία είναι γεμάτες από νέους.Ειδικα ελληνόπουλα, γιατί όσοι σερβίρουν κατά 90% είναι Δευτέρας γενεάς μεταναστες (αλλοδαπής βαλκανικης εθνικότητας, ελληνικής υπηκοότητας νέοι η μεσηλικοι πρώτης γενεάς -λιγοι πλεον-).Άλλα κριτική από το Facebook κάργα.Οποιος έχει ανάγκη επιβίωσης πάει και δουλεύει.Αν δεν έχει ανάγκη και τον τρέφει ο μπαμπάς,η μαμά,ο παππούς και η γιαγιά, κάθεται και τον Τούρκο φοβεριζει.Τα υπόλοιπα είναι ναχαμε να λέγαμε.
Και στην οικοδομή δεν πάει κανένας Έλληνας πια. Μόνο Αλβανοί δουλεύουν.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Όταν ακούω αυτές τις απόψεις μ´αρέσει να συνοδεύονται με εναλλακτικές.
Το ακούω αυτό που λες με πολύ μεγάλη προσοχή. Είμαι ρεαλιστής ωστόσο και ξέρω ότι πολύ δύσκολα μπορεί να αναστραφεί η κατάσταση. Μην περιμένεις να υπάρχει ευκολη λύση. Μιλάμε για μαζική αφύπνηση όπου το ώφελος των πολλών θα επικρατησει αυτό των λίγων. Οι αλλαγές ωστόσο ξεκινάνε από εμάς τους ίδιους. Δεν σου κάνει εντύπωση που στις ΗΠΑ επικρατούν δύο υποψήφιοι πρόεδροι που σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελες να τους βάλεις να διαχειρίζονται τα οικονομικά του σπιτιού σου αλλα διαχειρίζονται τις τύχες των πολιτών του πιο ισχυρού έθνους και κατ' επέκταση και τις δικές μας. Ας ξεκινήσουμε με την αφύπνιση και την μη στήριξη αυτών που γίνονται πιο πλούσιοι εις βάρος μας και μετά τα συζητάμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Η παγίδα με τους αγρότες, τους οικοδόμους αλλά και άλλες κοινωνικές ομάδες εργατιάς είναι ότι βλέπουν κοντόφθαλμα.
Ναι μεν με μαύρα και ψευδο-επιδοτήσεις μπορούν να ευημερίσουν ως ένα μικρό βαθμό, (τους κάνεις συνυπαίτιους, εξαγοράζεις σιωπή) αλλά είναι απόλυτα ελεγχόμενοι από τις πολιτικές του κράτους που τους περιορίζει με άλλους τρόπους. ΑΝ και τι θα καλιεργήσεις, που και πόσο θα το πουλήσεις, τι πρόστιμο ή φόρο θα υποστείς κλπ, την στιγμή που άλλοι κάνουν πάρτυ εκκατομυρίων με δημόσιο χρήμα. Μιλάμε για στημένο παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Asxetos

Μέλος
Όνομα
Σταθης
Μοτό
XL750
Ειλικρινά δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης κι ο μόνος λόγος που έγραψα είναι επειδή μου ακούστηκε πολύ δυνατή η καθημερινή πρώτη επιθυμία του Doc. Συγνώμη socrates αλλά δεν μπορώ να δω τον ρεαλισμό που επικαλείσαι σε συνδυασμό με το υπόλοιπο κείμενο κι εκεί προβληματίζομαι περισσότερο γιατί έχω άλλο ρεαλισμό στο μυαλό μου αλλά νιώθω κι ότι δεν μπορεί να υπάρχουν πολλαπλοί ρεαλισμοί. Απόψεις ναι. Είναι κι ο λόγος που δεν κατάφερα να πάω ποτέ σε κάλπη.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Τίποτα δε θα γίνει και αν θα γίνει θα πάρει δεκαετίες.
Η λογική εμείς μην το νιώσουμε και οι επόμενοι, (τα παιδιά μας δηλαδή) ας βρουν την άκρη μόνοι τους (a.k.a. - ας κόψουν τον σβέρκο τους) είναι η ίδια λογική που εφάρμοσαν και οι τώρα συνταξιούχοι, και βρήκαμε εμείς το μπαχαλόρδελο που έχουμε τώρα.
Bολικο μεν, κοντόφθαλμο δε.

Και δουλεύει μια χαρα για τον μεγάλο αδερφό.

Τρανό παράδειγμα ο νόμος που πέρασε πέρσι στην Ιταλία και ουσιαστικά ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΙ το οff roading.

Αντι να βγουν όλοι οι σύλλογοι όλοι οι χομπιστες που είναι πολλοί τώρα και έχουν δύναμη και φωνή να κλείσουν τους δρόμους και να μην ξανά ψηφίσουν κανέναν που υποστήριξε τέτοιο έκτρωμα, απλά δεν έγινε τίποτα.

Για τον πολύ απλό λόγο ότι ο νόμος πρακτικά δεν εφαρμόζεται, επειδή έγινε για να ελέγξει τους επόμενους, και όχι τους παρόντες.

Οι παρόντες δεν επηρεάζονται οπότε δεν μαμιετσι.

Η γνωστή θεωρία του βατράχου στην κατσαρόλα, αν δεν την ξέρετε Google γιατί βαριέμαι, ας τα βρουν οι επομενοι:zzz:
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
...
Τρανό παράδειγμα ο νόμος που πέρασε πέρσι στην Ιταλία και ουσιαστικά ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΙ το οff roading.
Ακόμα και η εμμονή στην ηλεκτροκίνηση σε βάθος χρόνου (προς το παρόν όσο γνωρίζω δεν υπάρχει εξαίρεση στα δίκυκλα) στην ουσία θα περιορίσει τις μετακινήσεις μας. Σε ένα αστικό περιβάλλον μπορώ να φανταστω κάποια εφαρμογή για να πάρεις τα βουνά όμως δύσκολο.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Eννοώ πώς πρίν από 30-40-50-60 χρόνια όσοι είχαν μηχανάκι τόχανε αγοράσει με δικά τους λεφτά
Ακόμα και σε καράβια κάποιοι μπαρκάριζαν γιά ένα-ενάμιση χρόνο γιά ν' αγοράσουν μηχανή....

Τα βράδυα που μεθάγαμε, τρώγαμε δικά μας λεφτά, δουλεμένα.

Πές μου σήμερα έναν νέο που να ΄χει δουλέψει και με τα χρήματα που έβγαλε πήρε αυτοκίνητο....
Εγώ ! Αν θεωρούμε ακόμα νέος στα φρέσκα μου 32 , αλλά την πρώτη την πήρα στα 28 μου .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καο
Εγώ ! Αν θεωρούμε ακόμα νέος στα φρέσκα μου 32 , αλλά την πρώτη την πήρα στα 28 μου .
Και ο γιος μου στα 24..... Ο οποίος μένει μόνος τους από τα 25.
Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.
Η διαφορά με την δική μας γενιά, είναι ότι μπαίναμε από νωρίς στις δουλειές, ενώ τώρα οι σπουδές και τα πτυχία έχουν προτεραιότητα
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Τρανό παράδειγμα ο νόμος που πέρασε πέρσι στην Ιταλία και ουσιαστικά ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΙ το οff roading.
Αυτο που λες για την Ιταλία δεν ισχύει.
Ειτε γιατί οι μοτοσικλετιστές ομοσπονδιες αντέδρασαν και το αρμοδιο υπουργείο εβγαλε διορθωτικη ερμηνεία: FMI e ANCMA ottengono rassicurazioni su circolazione stradale in fuoristrada - Federazione Motociclistica Italiana
είτε γιατι η νομοθεσία εδινε την αρμοδιοτητα στις τοπικές αρχές και αυτες δεν ήθελαν την απαγόρευση: L’Umbria apre al transito di mezzi a motore su sentieri e mulattiere.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Η μεγάλη διαφορά είναι ότι οι σημερινοί "δικαιωματιστες" νεοι,έχουν αποκτήσει μια νοοτροπία ότι η ζωή και η κοινωνία τους χρωστάει,και οφείλει να τους δώσει τα πάντα που ζητούν η θέλουν.Χωρις πάντα την αντιστοιχη προσπάθεια.Το κακό δεν είναι όμως μόνο αυτό.Το χειρότερο είναι ότι οι γονείς ακρατα,επικροτούν αυτή την νοοτροπία.Καποτε πήγαινες τον έλεγχο στο σπίτι και την "άκουγες" παντοιοτρόπως απ' τον πατέρα(κυρίως) αν δεν είχες καλούς βαθμούς . Σήμερα την "ακούει" ο δάσκαλος ,αν φέρεις κακούς βαθμούς.
 
Top Bottom