Τι μηχανάκι είδα σήμερα φορτωμένο σε οδική ...

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
χαίρομαι να ακούω ανθρώπους που δεν τα γουστάρουνε (σπάνιο)
Οκ ...μιλάμε για την πιο άσχημη παρέμβαση που μπορείς να κάνεις αισθητικά σε ένα μηχανάκι
Είναι βέβαια πολύ βολικό....να τα λέμε αυτα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυξάνεται κατακόρυφα η μεταφορική ικανότητα χωρίς καμία κόπωση. Χτες πχ αν καθόταν πιο σωστά στο XR το τανκμπαγκ ίσως έβαζα αυτό, αλλά μέχρι να βρω τρόπο να το πιάσω πιο σταθερά, βαλίτσα. Αν με πείσω να μην αγοράσω και μια μεταλλική τώρα θα είναι μικρό θαύμα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εντάξει αν δεν πιάνεις μεγάλες ταχύτητες γενικά η βαλίτσα δεν κακή.

Το πρόβλημα αρχίζει και εμφανίζεται αν γενικά πιάνεις μεγάλες ταχύτητες όπου υπάρχει κίνδυνος από βίαια κουνήματα σε ριπές ανέμου μέχρι και να σου φύγει και να προκαλέσεις ατύχημα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε ΚΤΜ ίσως.

Σε κανονικά μηχανάκια πας 200 άνετα (οκ με τον φόβο να ξεκολλήσει αλλά μόνο αυτό). Δοκιμασμένο πολλά χρόνια με άδεια και γεμάτη πέραν του ορίου φορτίου.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τι σχέση έχει η μάρκα;

Και με το tracer είχα κουνήματα με το topcase σε υψηλές ταχύτητες με το φαινόμενο να χειροτερεύει όταν έχει αερα.

Edit: Με το 1290 δεν έχω κουνήματα με το topcase μέχρι τα 180, παραπάνω δεν πήγα γιατί ήμουν σε αστικό ιστό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει προφανώς γιατί τα 9Χ0 και τα 1Χ90 είχαν μια αγάπη στις ταλαντώσεις με βαλίτσες. Τα tracer ήταν γενικότερα πολύ επιθετικά, το ότι τα πήρε η κάθε κουλή Μαρία γιατί ήταν φτηνά για τα άλογα τους δεν βοήθησε την κατάσταση.

Κάποια άλλα μηχανάκια είναι πιο σταθερά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν είναι κανόνας, μεμονωμένα περιστατικά είναι λόγω απειρίας σε ρυθμίσεις, κακοσυντηριμενα μηχανάκια, αστοχία σε ελαστικά/ζάντες πρώτης τοποθέτησης κτλ.

Ούτε με το 990 διβαλιτσος, ούτε και με το tracer είχα κουνήματα. Το 990 μάλιστα πήγαινα όσο πήγαινε το μηχανάκι σε εκείνη την επιστροφή από το meeting.
 

barbadinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ.Ανάργυροι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom χίλια
Ε στρόμα είναι ,ποια η διαφορά με ή χωρίς;
Δεν μιλάς ωραία Ιωάννη....:p
Πάντως στις 2 προηγούμενες μοτό (tiger 1050.vfrcrunner) ούτε καν σκέφτηκα να βάνω...και δεν έβαλα βέβαια...
Στο στρώμα δεν ξέρω πως αλλά ψήθηκα και το έκανα και δεν...μετάνοιωσα..
Με ταχύτητες 180-190 δεν με ενόχλησε ποτέ....
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Δεν μιλάς ωραία Ιωάννη....:p
Πάντως στις 2 προηγούμενες μοτό (tiger 1050.vfrcrunner) ούτε καν σκέφτηκα να βάνω...και δεν έβαλα βέβαια...
Στο στρώμα δεν ξέρω πως αλλά ψήθηκα και το έκανα και δεν...μετάνοιωσα..
Με ταχύτητες 180-190 δεν με ενόχλησε ποτέ....
Νταξ λίγο πλάκα κάνω μωρέ :D
Όπως βολεύεται καθένας.
Εγώ δεν βάζω ποτέ πλέον ,προτιμώ ένα σακίδιο πλάτης και ένα τανκ μπαγκ .
Βέβαια ,έτυχε κάποιες φορές να το βάλω πάνω ,αλλά γενικά το αποφεύγω
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το σακίδιο πλάτης είναι καλό ως ένα βάρος ή αν ακουμπάει στην σέλα και το βάρος πάει εκεί κατά την οδήγηση.

Σε μεγάλη βόλτα κάνει διαφορά στην κόπωση στο τέλος της ημέρας.

Αν βάλεις και υδρόσακο το βάρος γίνεται απαγορευτικό. Ο υδρόσακος είναι το cruise control του 2022, χτες δεν πήρα και μουτζωνομαι ακόμα. Με την ζέστη και τον ήλιο μπουκάλι στην βαλίτσα είναι μόνο για τσάι σε κάθε στάση, άρα αν δεν βρεις πηγή ή μαγαζί... Δεν τον ήπιες.


Τώρα σκέψη είναι, τι πατέντα θα κάνω για έξτρα δέσιμο του τανκμπαγκ στο XR ώστε να μην πέφτει στο πλάι. Χτες δεν ήταν απαραίτητη η βαλίτσα, ήταν σίγουρα μακράν η πιο άνετη λύση.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Να πάρεις ένα tankbag με το σύστημα tanklock να μην έχεις τέτοια προβλήματα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Το σακίδιο πλάτης είναι καλό ως ένα βάρος ή αν ακουμπάει στην σέλα και το βάρος πάει εκεί κατά την οδήγηση.

Σε μεγάλη βόλτα κάνει διαφορά στην κόπωση στο τέλος της ημέρας.

Αν βάλεις και υδρόσακο το βάρος γίνεται απαγορευτικό. Ο υδρόσακος είναι το cruise control του 2022, χτες δεν πήρα και μουτζωνομαι ακόμα. Με την ζέστη και τον ήλιο μπουκάλι στην βαλίτσα είναι μόνο για τσάι σε κάθε στάση, άρα αν δεν βρεις πηγή ή μαγαζί... Δεν τον ήπιες.


Τώρα σκέψη είναι, τι πατέντα θα κάνω για έξτρα δέσιμο του τανκμπαγκ στο XR ώστε να μην πέφτει στο πλάι. Χτες δεν ήταν απαραίτητη η βαλίτσα, ήταν σίγουρα μακράν η πιο άνετη λύση.
Ασχετο σχετικό. Το υδροδοχειο ειναι μεγαλη υπόθεση για εμενα.
Εχω την sand 2, και βάζω μεχρι 700ml νερο και με εχει σώσει πολλες φορες.
Ειδικά στις εθνικές, το βάζω μεσα στο κρανος και το πιπίλαω….
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Το σακίδιο πλάτης είναι καλό ως ένα βάρος ή αν ακουμπάει στην σέλα και το βάρος πάει εκεί κατά την οδήγηση.

Σε μεγάλη βόλτα κάνει διαφορά στην κόπωση στο τέλος της ημέρας.

Αν βάλεις και υδρόσακο το βάρος γίνεται απαγορευτικό. Ο υδρόσακος είναι το cruise control του 2022, χτες δεν πήρα και μουτζωνομαι ακόμα. Με την ζέστη και τον ήλιο μπουκάλι στην βαλίτσα είναι μόνο για τσάι σε κάθε στάση, άρα αν δεν βρεις πηγή ή μαγαζί... Δεν τον ήπιες.


Τώρα σκέψη είναι, τι πατέντα θα κάνω για έξτρα δέσιμο του τανκμπαγκ στο XR ώστε να μην πέφτει στο πλάι. Χτες δεν ήταν απαραίτητη η βαλίτσα, ήταν σίγουρα μακράν η πιο άνετη λύση.
Ναι ,σε μακρινές το χαλαρώνω να ακουμπάει στη σέλα ,είναι σαν να μην το φοράς .
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Το σακίδιο πλάτης είναι καλό ως ένα βάρος ή αν ακουμπάει στην σέλα και το βάρος πάει εκεί κατά την οδήγηση.

Σε μεγάλη βόλτα κάνει διαφορά στην κόπωση στο τέλος της ημέρας.

Αν βάλεις και υδρόσακο το βάρος γίνεται απαγορευτικό. Ο υδρόσακος είναι το cruise control του 2022, χτες δεν πήρα και μουτζωνομαι ακόμα. Με την ζέστη και τον ήλιο μπουκάλι στην βαλίτσα είναι μόνο για τσάι σε κάθε στάση, άρα αν δεν βρεις πηγή ή μαγαζί... Δεν τον ήπιες.


Τώρα σκέψη είναι, τι πατέντα θα κάνω για έξτρα δέσιμο του τανκμπαγκ στο XR ώστε να μην πέφτει στο πλάι. Χτες δεν ήταν απαραίτητη η βαλίτσα, ήταν σίγουρα μακράν η πιο άνετη λύση.
Μαγνητικό βάζεις και σου φεύγει στο πλάι;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μαγνητικό βάζεις και σου φεύγει στο πλάι;
Με βάση που έχει ιμάντα που δένει στο λαιμό και στα κάγκελα/πλαίσιο/όπουβρεις. Δεν φεύγει η βάση από την θέση της, το τανκμπαγκ φεύγει κάπως, σχεδόν πάντα δεξιά. Και δεν το κάνει στο ΚΤΜ, άντε βγάλε άκρη.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Με βάση που έχει ιμάντα που δένει στο λαιμό και στα κάγκελα/πλαίσιο/όπουβρεις. Δεν φεύγει η βάση από την θέση της, το τανκμπαγκ φεύγει κάπως, σχεδόν πάντα δεξιά. Και δεν το κάνει στο ΚΤΜ, άντε βγάλε άκρη.
Κατάλαβα ποια τύπου βάση λες.
Να φανταστώ έχει πλαστικό ντεπόζιτο;
Εγώ με μαγνητικό φθηνό που το έχω κάμποσα χρόνια,δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα.
Αλλιώς όπως είπε παραπάνω ο Γιάννης,πας σε δαχτυλίδι και είσαι οκ, απλά νομίζω αυτά τα τανκμπαγκ δεν τα βγάζουν πολλά λίτρα.
Δεν ξέρω αν σε φτάνει δηλαδή
 
Top Bottom