Τι τραβάτε κι εσείς...

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
BMW R 1200 GS 2011

Physical measures and capacities
Dry weight:203.0 kg (447.5 pounds)
Weight incl. oil, gas, etc:229.0 kg (504.9 pounds)
Power/weight ratio:0.5351 HP/kg
Seat height:850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting.
Overall height:1,450 mm (57.1 inches)
Overall length:2,210 mm (87.0 inches)
Overall width:915 mm (36.0 inches)
Wheelbase:1,507 mm (59.3 inches)
Fuel capacity:20.00 litres (5.28 gallons)
Reserve fuel capacity:4.00 litres (1.06 gallons)

από εδ'ω: http://www.bikez.com/motorcycles/bmw_r_1200_gs_2011.php



BMW R 1200 GS Adventure 2011


Physical measures and capacities
Dry weight:223.0 kg (491.6 pounds)
Weight incl. oil, gas, etc:256.0 kg (564.4 pounds)
Power/weight ratio:0.4871 HP/kg
Seat height:890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting.
Overall height:1,525 mm (60.0 inches)
Overall length:2,240 mm (88.2 inches)
Overall width:990 mm (39.0 inches)
Wheelbase:1,510 mm (59.4 inches)
Fuel capacity:33.00 litres (8.72 gallons)
Reserve fuel capacity:4.00 litres (1.06 gallons)


Από εδώ: http://www.bikez.com/motorcycles/bmw_r_1200_gs_adventure_2011.php


Στα 27 κιλά η διαφορά στα μηχανάκια γεμάτα (2/3 του πλήρους ντεπόζιτου, οπότε στο 100% γεμάτο το adve είναι ακόμα λίγο βαρύτερο).

ΟΚ λοιπόν, έπεσα έξω 10 κιλά:D
=30 και κάτι ψιλά κατά περίπτωση οι χοντρές σας... κι όχι 40 που είπα.:pointu:
Λαθος κουβεντα αυτή με τα 30-40 κιλά.
Έτσι και αλλιώς είναι πολύ βαριά μηχανάκια.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λαθος κουβεντα αυτή με τα 30-40 κιλά.
Έτσι και αλλιώς είναι πολύ βαριά μηχανάκια.
Το είπα εξ αρχής. Αφού λέμε για 200+, τι να λέμε...?
Αλλά με αρέσει να σας τη λέω.
Χοντρές, έ χοντρές! Μπετονιέρες:D:p:roflmao::laugh::laugh:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Λαθος κουβεντα αυτή με τα 30-40 κιλά.
Έτσι και αλλιώς είναι πολύ βαριά μηχανάκια.
Δεν ειναι ακριβως ετσι και δε νομιζω οτιδηποτε πανω απο 200 κιλα ειναι βαρυ-χοντρο και τα 150-200 πιο ελαφρα, υπαρχουν παντου διαβαθμισεις. Για παραδειγμα, οταν ειχα για ενα διαστημα στα 90's ενα XLR600 των 160 κιλων γεματο, μου ειχε φανει βαρυδι για χωμα (και ητανε και ψηλοροπο για μονοκυλινδρο) σε συγκριση με ενα KDX200 που ειχα παραλληλα. Τωρα που κουμανταρω 210 γεματα κιλα θα μου φαινοτανε παιχνιδι. Απο τα 160 των γυμνων 600-650αριων (το KLR πουλαει ακομη στην Αμερικη), στα 180 του Ντομι, στα 200 του XTZ660, στα 210 των ΤΑ600/650 και GS800, στα 220+ του Αφρικα RD07, στα 230+ των 950/990 Adv, στα 243 του απλου GS και στα 275 των GS Adv, XTZ1200 και του Vara, υπαρχουν σημαντικες διαφορες σε καθε σκαλι που εχουν επιδραση στο πως παει το μηχανακι στο χωμα στα γρηγορα κοματια οταν πιεζεται. Φυσικα παιζουν και αλλες παραμετροι οπως η κατανομη του βαρους κλπ.

Δεν ειναι τυχαιο παντως οτι στην "ψηφοφορια" του τι on-off θελετε, οι περισοτεροι δηλωσανε βαρος μεχρι 190 κιλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Όποτε θες ;)
Θα δεις ότι πάει πολύ εύκολα! Ειδικά στα σαθρά σκαρφαλώματα, ανεβαίνει μοναχό του ! :) Ούτε σπιναρίσματα, ούτε ανάγκη για τέρμα γκάζι, για "φόρες" κλπ....Εύκολα με "μια πάνω"! Μαγικό σε λέω!
Θοδωρη, θα μας το δωσεις για την Ευβοια τη μεθεπομενη Κυριακη μια και δεν εχεις δηλωσει?? :D

(Την επομενη που θαμαστε μαζι παντως, εχεις δεσμευτει!)
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ειναι ακριβως ετσι και δε νομιζω οτιδηποτε πανω απο 200 κιλα ειναι βαρυ-χοντρο και τα 150-200 πιο ελαφρα, υπαρχουν παντου διαβαθμισεις. Για παραδειγμα, οταν ειχα για ενα διαστημα στα 90's ενα XLR600 των 160 κιλων γεματο, μου ειχε φανει βαρυδι για χωμα (και ητανε και ψηλοροπο για μονοκυλινδρο) σε συγκριση με ενα KDX200 που ειχα παραλληλα. Τωρα που κουμανταρω 210 γεματα κιλα θα μου φαινοτανε παιχνιδι. Απο τα 160 των γυμνων 600-650αριων (το KLR πουλαει ακομη στην Αμερικη), στα 180 του Ντομι, στα 200 του XTZ660, στα 210 των ΤΑ600/650, στα 220+ του Αφρικα RD07, στα 230+ των 950/990 Adv, στα 243 του απλου GS και στα 275 του GS Adv, του XTZ1200 και του Vara, υπαρχουν σημαντικες διαφορες σε καθε σκαλι που εχουν επιδραση στο πως παει το μηχανακι στο χωμα στα γρηγορα κοματια οταν πιεζεται. Φυσικα παιζουν και αλλες παραμετροι οπως η κατανομη του βαρους κλπ.

Δεν ειναι τυχαιο παντως οτι στην "ψηφοφορια" του τι on-off θελετε, οι περισοτεροι δηλωσανε βαρος μεχρι 190 κιλα.
Είναι αλήθεια όλα αυτά, αν και στην ψηφοφορία, ψηφίσαμε την μοτοσυκλετα των ονείρων μας.

Όπως αλήθεια είναι, ότι για να είσαι ευχάριστημενος, πρέπει να έχεις 4 μηχανάκια. ...;)



advφον!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρη, θα μας το δωσεις για την Ευβοια τη μεθεπομενη Κυριακη μια και δεν εχεις δηλωσει?? :D

(Την επομενη που θαμαστε μαζι παντως, εχεις δεσμευτει!)
Δε δηλωσα γιατι καπου θα βολταρω με τη γυναικα εκεινη τη μερα. Στην επομενη που θα βρεθουμε το χεις ;):ok:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Πωωω! Για καλό τα βάζετε αυτά..?
Άμα μου γύρει εμένα το 800 που έχω συνηθήσει στα 140 κιλα που είναι το derbaki τι θα κάνω? (εκτός από τον σταυρό μου :D)
Η το χειρότερο να βρεθώ σε στενό κατηφορικό πέρασμα με κοτρόνια κάτω και αδιέξοδο ευθεία? Το derbi κατάφερα να το ξεκολλήσω το καλοκαιρι, αυτό κάτι μου λέει θα το αφήσω εκεί και θα συνεχίσω με τα πόδια το τουρ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πωωω! Για καλό τα βάζετε αυτά..?
Άμα μου γύρει εμένα το 800 που έχω συνηθήσει στα 140 κιλα που είναι το derbaki τι θα κάνω? (εκτός από τον σταυρό μου :D)
Η το χειρότερο να βρεθώ σε στενό κατηφορικό πέρασμα με κοτρόνια κάτω και αδιέξοδο ευθεία? Το derbi κατάφερα να το ξεκολλήσω το καλοκαιρι, αυτό κάτι μου λέει θα το αφήσω εκεί και θα συνεχίσω με τα πόδια το τουρ...
Το φωνάζουμε από παλαιωθεν νεαρέ μου.....:p
Το χωμα θέλει παρέα. ..

advφον!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Tank bag με καλωδια να πηγαινοερχονται χαμηλωμενο τιμονι ασφαλτινα ελαστικα και φρυδακι ζελατινας... τραχανας παραοδσιακος που λεμε.
Κι εφτιαξε thread με 50 post...χειμωνας γαρ!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Μανώλη.........ωραίο θεμα συμπόνιας ανοιξες :friendship:
Μπραβο ρε φίλε κι εγώ τους λυπάμαι γιατί είναι φίλοι γμτ μου και ταλαιπωρούνται :friendship:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μανώλη.........ωραίο θεμα συμπόνιας ανοιξες :friendship:
Μπραβο ρε φίλε κι εγώ τους λυπάμαι γιατί είναι φίλοι γμτ μου και ταλαιπωρούνται :friendship:
Αυτο με την εθνικη οδο που σε περιμεναμε......ξεχνα το!

adv phone
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Και εγω φλερταρω καιρο με την πιο χοντρουλα παντως..:rolleyes:!Εχω το απλο με βαλιτσες αλουμινιου οχι τις vario γιατι θα τις μαζευα..εχω βαλει ζελατινα ψηλη απο adv,σελα,χουφτες,σκεφτομουν τωρα και ενα ζευγαρι ζαντολαστιχα με ακτινες..με λιγα λογια κατα βαθος ηθελα το adventure:p!Παω χωμα οχι σαν "σπανος-μανιατης" αλλα ουτε και εντελως αρχαριος,εχω τα τερεν που φοβαμαι και εχω και αυτα που ξεψαρωνω το χαιρομαι λιγο παραπανω και μου δινουν μια ωθηση να πηγαινω πιο συχνα χωμα!Αυτη η πιο ψηλη διαδρομη στις αναρτησεις του adv με κανει να σκεφτομαι προς τα εκει..μετα σκεφτομαι τα κιλα την διαδικασια αλλαγης και τα εξτρα λεφτα και προβληματιζομαι..ειμαι καλα γιατρε μου:blackeye:;

Edit:Λιγο οφ τοπικ αλλα ειπα τον πονο μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Αυτο με την εθνικη οδο που σε περιμεναμε......ξεχνα το!

adv phone
Η αλήθεια ειναι ότι στην εθνική έχω θέμα αλλά παρόλα αυτά είμαι μαζί σας.......
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Κοσμα.....πραγματικα εχω δει πολλα παιδια που δεν ειχαν ιδεα απο χωμα και το πρωτο τους μηχανακι ηταν το adve, με πολυ καλα αποτελεσματα μετα απο πολυ προπονηση στο χωμα.
Να συμφωνησω οτι δεν ειναι ολοι για ολα, αλλα μπραβο σε οσους προσπαθουν.
Επειδή κοντευω να παρεξηγηθω κ με αφορμή το ποστ σου.
Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν άτομα που πρώτη φορά μπήκαν χώμα με μαμούθ. Προσωπικά όσους έχω δει να κανουν χωμα πρώτη φορά είχαν τη στοιχειώδη γνώση ότι έπρεπε να έχουν παρεα (άσχετα εάν αυτή γνωρίζει από χώμα). Επίσης, όλους ίσους έχω δει, έφαγαν τα μούτρα τους κ δεν ήξεραν καν πως να σηκώσουν ένα μηχανάκι.
Καντε αντιπαράθεση λοιπόν με τον τύπο στο βίντεο κ πείτε μου τί απολα κάνει σωστά... Γιαυτό είναι άσχετος κ είμαι σίγουρος ότι απλα παραμυθιαστικε.

PS. Εντουραδα με εντουραδα διαφερουν κ είναι αναλογα πως την βλέπει καθείς μας.
Ps2. Ποτε δεν κατάφερα να δω την οπτική γωνία ότι ένα μαμούθ κάνει για χώμα. Πολύ θα ήθελα να δω τι εννοούν χώμα βέβαια όσοι το λένε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επειδή κοντευω να παρεξηγηθω κ με αφορμή το ποστ σου.
Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν άτομα που πρώτη φορά μπήκαν χώμα με μαμούθ. Προσωπικά όσους έχω δει να κανουν χωμα πρώτη φορά είχαν τη στοιχειώδη γνώση ότι έπρεπε να έχουν παρεα (άσχετα εάν αυτή γνωρίζει από χώμα). Επίσης, όλους ίσους έχω δει, έφαγαν τα μούτρα τους κ δεν ήξεραν καν πως να σηκώσουν ένα μηχανάκι.
Καντε αντιπαράθεση λοιπόν με τον τύπο στο βίντεο κ πείτε μου τί απολα κάνει σωστά... Γιαυτό είναι άσχετος κ είμαι σίγουρος ότι απλα παραμυθιαστικε.

PS. Εντουραδα με εντουραδα διαφερουν κ είναι αναλογα πως την βλέπει καθείς μας.
Ps2. Ποτε δεν κατάφερα να δω την οπτική γωνία ότι ένα μαμούθ κάνει για χώμα. Πολύ θα ήθελα να δω τι εννοούν χώμα βέβαια όσοι το λένε.
Δεν υπάρχει περίπτωση παρεξήγησης. .....Έτσι και αλλιώς.
Ο καθένας όπως τα βλέπει τα πράγματα.

Εγώ χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους να βολτάρουν και ας το κάνουν με ότι μπορούν.
Είναι φάρμακο οι βόλτες. ..:)

advφον!!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Επειδή κοντευω να παρεξηγηθω κ με αφορμή το ποστ σου.
Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν άτομα που πρώτη φορά μπήκαν χώμα με μαμούθ. Προσωπικά όσους έχω δει να κανουν χωμα πρώτη φορά είχαν τη στοιχειώδη γνώση ότι έπρεπε να έχουν παρεα (άσχετα εάν αυτή γνωρίζει από χώμα). Επίσης, όλους ίσους έχω δει, έφαγαν τα μούτρα τους κ δεν ήξεραν καν πως να σηκώσουν ένα μηχανάκι.
Καντε αντιπαράθεση λοιπόν με τον τύπο στο βίντεο κ πείτε μου τί απολα κάνει σωστά... Γιαυτό είναι άσχετος κ είμαι σίγουρος ότι απλα παραμυθιαστικε.

PS. Εντουραδα με εντουραδα διαφερουν κ είναι αναλογα πως την βλέπει καθείς μας.
Ps2. Ποτε δεν κατάφερα να δω την οπτική γωνία ότι ένα μαμούθ κάνει για χώμα. Πολύ θα ήθελα να δω τι εννοούν χώμα βέβαια όσοι το λένε.
Καλημέρα είπαμε κουβέντα κάνουμε !!:ok:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Η αλήθεια ειναι ότι στην εθνική έχω θέμα αλλά παρόλα αυτά είμαι μαζί σας.......
Ηλια, καρυδωσε το και πηγαινε με συνεχομενα 160χμω, θα καψει μπετζινα (8.5+λτ/100χμ :woot:) και λιγο λαδακι, ειδικα το RD07, αλλα δε θα μασησει. Ετσι για να δεις ποιος παει παραπανω και ποιος μενει πισω :D
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Άμα μου γύρει εμένα το 800 που έχω συνηθήσει στα 140 κιλα που είναι το derbaki τι θα κάνω? (εκτός από τον σταυρό μου :D)
Η το χειρότερο να βρεθώ σε στενό κατηφορικό πέρασμα με κοτρόνια κάτω και αδιέξοδο ευθεία?
Για αρχη, προσεξε ακομα μην το παρκαρεις με τη μουρη σε κατηφορα σε ασφαλτο με αδιεξοδο γιατι θα χρειαστεις βοηθεια να το γυρισεις - ή θα σου βγει η πιστη, τοχα παθει σε καποιο ορεινο χωριο οταν ειχα πρωτοπαρει το Τρανσαλπ συνηθισμενος απο τα ελαφρα ονοφακια που ειχα πριν.


Εχω δυο φιλους, ο ενας πολυ στενος (Leon αλλου, DakarDero εδω), που ειχαν παλια Τρανσαλπ και τωρα εχουν χωματοφτιαγμενα Βαραντερο με αλουμινενιες ποδιες, απενεργοποιηση του ABS, αλλα τιμονια/μασπιε και αναβαθμισμενες αναρτησεις. Και οι δυο ειναι σχεδον επιπεδου Σπανου και τους δινουν και καταλαβαινουν στο χωμα (αλλα το βραδυ θελουν χειροπρακτικο γιατρο :D). Οταν λοιπον ο αλλος (KChatz) ειχε πρωτοπαρει το Vara και συνεχισε να παει στο χωμα οπως με το Τρανσαλπ, καναμε την εξης κουβεντα, επειδη εχει κι'αυτος το χουϊ να παει σε δυσκολα περασματα μονος του με τη γυναικα του.

XLG: "Ρε συ Κωστα, δε φοβασαι μη μπλεξεις σε κανενα κατηφορικο αδιεξοδο δρομακι-μονοπατι που δε γυρναει με τιποτα το μηχανακι?" :eek:
KChatz: "(παυση) Το ξερω, και σε τετοια περιπτωση με μηχανακι σαν το Vara τον εχεις πιει. (παυση) Η μονη λυση αν εισαι στη μεση του πουθενα χωρις βοηθεια, ειναι να λυσεις το μηχανακι, δηλ. να κατεβασεις κινητηρα, και να το συναρμολογησεις να κοιταει αναποδα!" :D :laugh: :roflmao: :roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom