Τι τραβάτε κι εσείς...

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Για αρχη, προσεξε ακομα μην το παρκαρεις με τη μουρη σε κατηφορα σε ασφαλτο με αδιεξοδο γιατι θα χρειαστεις βοηθεια να το γυρισεις - ή θα σου βγει η πιστη, τοχα παθει σε καποιο ορεινο χωριο οταν ειχα πρωτοπαρει το Τρανσαλπ συνηθισμενος απο τα ελαφρα ονοφακια που ειχα πριν.


Εχω δυο φιλους, ο ενας πολυ στενος (Leon), που ειχαν παλια Τρανσαλπ και τωρα εχουν χωματοφτιαγμενα Βαραντερο με αλουμινενιες ποδιες, απενεργοποιηση του ABS, αλλα τιμονια/μασπιε και αναβαθμισμενες αναρτησεις. Και οι δυο ειναι σχεδον επιπεδου Σπανου και τους δινουν και καταλαβαινουν στο χωμα (αλλα το βραδυ θελουν χειροπρακτικο γιατρο :D). Οταν λοιπον ο αλλος (KChatz) ειχε πρωτοπαρει το Vara και συνεχισε να παει στο χωμα οπως με το Τρανσαλπ, καναμε την εξης κουβεντα, επειδη εχει κι'αυτος το χουϊ να παει σε δυσκολα περασματα μονος του με τη γυναικα του.

XLG: "Ρε συ Κωστα, δε φοβασαι μη μπλεξεις σε κανενα κατηφορικο αδιεξοδο δρομακι-μονοπατι που δε γυρναει με τιποτα το μηχανακι?" :eek:
KChatz: "(παυση) Το ξερω, και σε τετοια περιπτωση με μηχανακι σαν το Vara τον εχεις πιει. (παυση) Η μονη λυση αν εισαι στη μεση του πουθενα χωρις βοηθεια, ειναι να λυσεις το μηχανακι, δηλ. να κατεβασεις κινητηρα, και να το συναρμολογησεις να κοιταει αναποδα!" :D :laugh: :roflmao:
Ή αλλιώς να κουβαλάς έναν εργάτη ώστε να το δεσεις σε κάνα δέντρο και να το τραβήξει.. Πωω ούτε στην ιδέα δεν θέλω να μπαίνω..
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν άτομα που πρώτη φορά μπήκαν χώμα με μαμούθ. Προσωπικά όσους έχω δει να κανουν χωμα πρώτη φορά είχαν τη στοιχειώδη γνώση ότι έπρεπε να έχουν παρεα (άσχετα εάν αυτή γνωρίζει από χώμα).
Θυμάμαι την πρώτη φορά που μπήκα χώμα, ήταν σε μία εκδήλωση τύπου ''κυνήγι θησαυρού'' σε βατά έως αστεία χώματα. Το έκανα μόνο και μόνο από τον φόβο μου να έχω κι άλλον ένα μαζί μου.

Επίσης, όλους ίσους έχω δει, έφαγαν τα μούτρα τους κ δεν ήξεραν καν πως να σηκώσουν ένα μηχανάκι.
Αυτό δεν είναι αλήθεια... Αν και οι πιθανότητες να πέσεις στο χώμα είναι απείρως περισσότερες απο οτιδήποτε άλλο, ο καθένας μας βάζει τα προσωπικά όρια του. Από εκεί και πέρα ο παράγοντας τύχη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο...

Καντε αντιπαράθεση λοιπόν με τον τύπο στο βίντεο κ πείτε μου τί απολα κάνει σωστά... Γιαυτό είναι άσχετος κ είμαι σίγουρος ότι απλα παραμυθιαστικε.
Μπορεί να μην κάνει τίποτε σωστά και να μην ξέρει (ή να μην μπορεί) να σηκώσει ένα μηχανάκι όρθιο. Αλλά δεν μπορώ να αμφισβητήσω πως το λέει το φυλλοκάρδι του...

PS. Εντουραδα με εντουραδα διαφερουν κ είναι αναλογα πως την βλέπει καθείς μας.
Να σε ρωτήσω κάτι ευθέως... Πόσο χρονών είσαι είπαμε ? Γιατί στα 50 μου δεν βλέπω τον δρόμο πια με την ίδια οπτική γωνία.... τρέμω την στιγμή που θα σαβουρωθώ με ''πολλά'' στο χώμα ή που θα κόβω την πλαγιά κάθετα και θα σκορπίσω σε περισσότερα κομμάτια απο ένα παζλ...

Ps2. Ποτε δεν κατάφερα να δω την οπτική γωνία ότι ένα μαμούθ κάνει για χώμα. Πολύ θα ήθελα να δω τι εννοούν χώμα βέβαια όσοι το λένε.
Πιστεύω πως τα ''μαμούθ'' είναι SUV δίκυκλα... Πάνε καλά σε ταξίδι κι αν βρεθεί χωματόδρομος που πρέπει να προσπελασθεί, να μπορούν αν τον διασχίσουν.
Αν τώρα μερικοί τα βλέπουν σαν κατσίκια που θα ανέβουν οπουδήποτε, τότε κάποιο λάθος γίνεται... Άποψή μου !
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πιστεύω πως τα ''μαμούθ'' είναι SUV δίκυκλα... Πάνε καλά σε ταξίδι κι αν βρεθεί χωματόδρομος που πρέπει να προσπελασθεί, να μπορούν αν τον διασχίσουν.
Αν τώρα μερικοί τα βλέπουν σαν κατσίκια που θα ανέβουν οπουδήποτε, τότε κάποιο λάθος γίνεται... Άποψή μου !
:ok:
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Θυμάμαι την πρώτη φορά που μπήκα χώμα, ήταν σε μία εκδήλωση τύπου ''κυνήγι θησαυρού'' σε βατά έως αστεία χώματα. Το έκανα μόνο και μόνο από τον φόβο μου να έχω κι άλλον ένα μαζί μου.


Αυτό δεν είναι αλήθεια... Αν και οι πιθανότητες να πέσεις στο χώμα είναι απείρως περισσότερες απο οτιδήποτε άλλο, ο καθένας μας βάζει τα προσωπικά όρια του. Από εκεί και πέρα ο παράγοντας τύχη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο...


Μπορεί να μην κάνει τίποτε σωστά και να μην ξέρει (ή να μην μπορεί) να σηκώσει ένα μηχανάκι όρθιο. Αλλά δεν μπορώ να αμφισβητήσω πως το λέει το φυλλοκάρδι του...


Να σε ρωτήσω κάτι ευθέως... Πόσο χρονών είσαι είπαμε ? Γιατί στα 50 μου δεν βλέπω τον δρόμο πια με την ίδια οπτική γωνία.... τρέμω την στιγμή που θα σαβουρωθώ με ''πολλά'' στο χώμα ή που θα κόβω την πλαγιά κάθετα και θα σκορπίσω σε περισσότερα κομμάτια απο ένα παζλ...


Πιστεύω πως τα ''μαμούθ'' είναι SUV δίκυκλα... Πάνε καλά σε ταξίδι κι αν βρεθεί χωματόδρομος που πρέπει να προσπελασθεί, να μπορούν αν τον διασχίσουν.
Αν τώρα μερικοί τα βλέπουν σαν κατσίκια που θα ανέβουν οπουδήποτε, τότε κάποιο λάθος γίνεται... Άποψή μου !

To οτι εισαι 50 δεν λεει κατι. Το θεμα ειναι ποια ηταν τα ορια σου στα 30 ωστε τωρα να εχεις αλλαξει οπτικη γωνια. Δεν ειναι ολοι οι αναβατες το ιδιο.
Το SUV δεν ξερω πως το λες, παντως οταν στην εξισωση μπαινει ο ορος "κιλα" κα ισσοροπια, η φυσικη εχει τον πρωτο λογο ;)...
Το τιμονι που εχει την δυνατοτητα να στριψει και η δυναμη να κρατησεις ορθια μια μηχανη που γερνει ειναι ενας προχειρος συλλογισμος 2 πολυ απλων πτωσεων.
Απο εκει και περα, αλλος ο Σπανος, αλλος ο Μανιατης, αλλος ο Price αλλος εγω και αλλος εσυ...

Ξαναλεω ομως, πρεπει να εχουμε μια κοινη βαση στο τι βλεπει ο καθενας λεγοντας χωμα για να βγουν συμπερασματα και εκει ειναι το υποκειμενικο του πραγματος και δεν προκειτα να βγαλουμε ακρη. Εγω εγραψα οτι ο τυπος ειναι επικινδυνος και μου φανταζει σαν παραμυθιασμενος. Εαν καποιος βλεπει τον εαυτο του και αισθανεται την αναγκη να τον υποστηριξει, ε δεν μπορω να κανω και πολλα. Αλλα το να βλεπουμε τα λαθη του και να λεμε μαγκας που πηγε εν αντιθεση με κατι αλλους που καθονται στην καφετερια, εμενα με χαλαει.


ps1. Mπορει ο ανθρωπος να ειχε χαθει κιολας και να αναγκαστηκε να περασει το χωμα ή μπορει να εβαλε στοιχημα οτι παει ή δεν ξερω γω τι αλλο. Ας το εγραφε ομως απο κατω για να το καταλαβουμε.
ps2. Θυμαμαι στο mototrail.net καποιοι (γνωστοι) ελεγαν για την Νιαλα οτι ειναι δυσκολη και αλλα τετοια που αποδειχθηκαν μπαρουφες εν τελη.Δεν τους αδικω σε καμια περιπτωση ομως. Αλλη η οπτικη τους γωνια;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
το οτι ανεβασε το βιντεο που δειχνη την ελειψη εμπειριας και γνωσης στην διαχειρηση της μηχανης και φενετε απο τις τουμπες, νομιζω τον τιμα σε ενα σημειο,για να γινει παραδειγμα προς αποφυγη για καποιους αλλους!(προσωπικη αποψη)
Απο την αλλη οταν ανεβαζεις κατι σε κοινη θεα ειναι σιγουρο οτι θα αποτυπωθουν καποιες γνωμες σε ομοκεντρους κυκλους ανθρωπων και μεσα σε αυτους θα υπαρχουν πραγματα που συμφωνουμε και αλλα που δεν συμφωνουμε
Η συμφωνια και διαφωνια παντα βασιζονται σε υποκειμενικα κρητηρια και σε βιοματικες εμπειριες και εν κατακλειδι στην εν γενει κουλτουρα του καθενος
Βασικο θεμα και ουσια ειναι οτι πρεπει να διασφαλιζουμε την υπαρξη της διαφορετικης αποψης μεχρι το σημειο του οριου της ευγενειας και της καλης διαθεσης διοτι ειναι αυτο που μας εξασφαλιζει την μαθηση προς το καλυτερο και την αποφυγη λαθων, γενικων και ειδικων
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοσμά. .....δεν νομίζω να είπε κάποιος μαγκα τον τύπο, επειδή τα έκανε όλα λάθος και μπορεί να ισχύει αυτό που λες, με το χάσιμο του δρόμου.
Εγώ μιλάω πάντα για την βοήθεια σε ανθρώπους που θέλουν να μπλεχτουν με τα χώματα, έχοντας στην κατοχή τους βαριά μηχανάκια, γιατί σίγουρα δεν είναι μόνο το gs βαρύ.
Στο advride λοιπόν θα προτρέπουμε και θα βοηθάμε με οποιον τρόπο μπορούμε όσους θέλουν να ακολουθήσουν βόλτες μας, τονίζοντας τι δυσκολίες των διαδρομών και φυσικά πόση εμπειρία στο χωμα χρειάζεται.
Για αυτό κάνουμε βόλτες εύκολες, βόλτες δυσκολες με τον Μανιατη που είναι φίλος, θα πηγαίνουμε σε Trail, κλπ κλπ.
Στο περυσινό δύσκολο τροφυ, δείξαμε την δυσκολία των διαδρομών για να καταλάβουν όσοι έρθουν τι θα αντιμετωπισουν.

Όσο για την Νιαλα......δεν ξέρω τι εποχή έχεις διασχίσει τα Αγραφα, αλλά από Νοέμβριο έως και Μάιο, είναι πολύ δύσκολη λόγω λάσπης -κατολισθησεων κλπ όμορφων πραγμάτων εκεί πανω.

Κανόνισε χωμάτινη στα μέρη σου.....να τα πούμε από κοντά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Παιδια παιδια παιδια,ωπα! Παντως ο τυπος μου θυμιζει εμενα, λιγο όμως.....όταν πηρα το adv μου ανεβαζω την γυναικα μου πανω κ ξεκιναμε,καπου στην ευαγγελιστρια βλεπω λασπόνερα,ασφαλτινα ελαστικα, χειμωνας καρδια σε χωματινη που καναμε κ φετος με πουρεντουρους,κρατη σου της λεω κοιτα να δεις πως θα περασουμε τον βουρκο!!!!!!!!! Αλλα εγω εχω την διαφορα ότι σε 10 δευτερα την ειχα πανω την μηχανη κ δεν ξαναπεσα:laugh:
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
To οτι εισαι 50 δεν λεει κατι. Το θεμα ειναι ποια ηταν τα ορια σου στα 30 ωστε τωρα να εχεις αλλαξει οπτικη γωνια. Δεν ειναι ολοι οι αναβατες το ιδιο.
Το SUV δεν ξερω πως το λες, παντως οταν στην εξισωση μπαινει ο ορος "κιλα" κα ισσοροπια, η φυσικη εχει τον πρωτο λογο ;)...
Το τιμονι που εχει την δυνατοτητα να στριψει και η δυναμη να κρατησεις ορθια μια μηχανη που γερνει ειναι ενας προχειρος συλλογισμος 2 πολυ απλων πτωσεων.
Απο εκει και περα, αλλος ο Σπανος, αλλος ο Μανιατης, αλλος ο Price αλλος εγω και αλλος εσυ...

Ξαναλεω ομως, πρεπει να εχουμε μια κοινη βαση στο τι βλεπει ο καθενας λεγοντας χωμα για να βγουν συμπερασματα και εκει ειναι το υποκειμενικο του πραγματος και δεν προκειτα να βγαλουμε ακρη. Εγω εγραψα οτι ο τυπος ειναι επικινδυνος και μου φανταζει σαν παραμυθιασμενος. Εαν καποιος βλεπει τον εαυτο του και αισθανεται την αναγκη να τον υποστηριξει, ε δεν μπορω να κανω και πολλα. Αλλα το να βλεπουμε τα λαθη του και να λεμε μαγκας που πηγε εν αντιθεση με κατι αλλους που καθονται στην καφετερια, εμενα με χαλαει.


ps1. Mπορει ο ανθρωπος να ειχε χαθει κιολας και να αναγκαστηκε να περασει το χωμα ή μπορει να εβαλε στοιχημα οτι παει ή δεν ξερω γω τι αλλο. Ας το εγραφε ομως απο κατω για να το καταλαβουμε.
ps2. Θυμαμαι στο mototrail.net καποιοι (γνωστοι) ελεγαν για την Νιαλα οτι ειναι δυσκολη και αλλα τετοια που αποδειχθηκαν μπαρουφες εν τελη.Δεν τους αδικω σε καμια περιπτωση ομως. Αλλη η οπτικη τους γωνια;)
Δεν έχω καταλάβει την ανάλυση που προσπαθείς να κάνεις και τι επιδιώκεις. Το βίδεο ανέβηκε για την αστεία του κυρίως πλευρά και δεν έχει να κάνει με τις οδηγικές ικανότητες του καθενός.
Κυρίως μας ενδιαφέρει η διάθεση και η αντίληψη της εύθυμης πλευράς των πραγμάτων.
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990


Γειά , απο την ώρα που έχω πάρει το 990 adv το βάζω αρκετά χώμα λοιιιπόν το εργαλείο μου έχει ανοίξει καινούργιους ορίζοντες, χωμάτινο δεν είχα ποτέ μου άλλα οδηγάω αρκετά χρόνια επιδή λοιπόν τυχαίνει να βγαίνω χωμάτινες βόλτες και μονοπάτια και μόνος μου αρκετές φορές γιατί δεν βρίσκω παρέα ,την κάνω αυτη την μ@λακία, το χώμα ειναι κάτι διαφορετικό και κάποιες φορές θελει να πάς ευθεια και να μην κόψεις ταχύτητα, ή να περάσεις όρθιος ο τύπος κάνει τα αντίθετα, ενα δευτερο λαθος είναι οτι χώθηκε πολύ βαθιά με το 1200 τέρμα φορτόγκα και μονος του.. Τραγικό λάθος μεγάλε.. Πιστευω οτι δεν θα μπορουσε να γυρίσει γιατί μερικές φορές δεν υπάρχει γυρισμός ειδικά αν είσαι μόνος σου , τώρα οσο αφορά το βάρος είναι αναλογος πως θα σου πεσει το μηχανακι π.χ αν δεν περνούσε ενας τυπάς με ενα παπί για να πάει.. σε κανενα μαντρί?? Ακόμη εκεί θα ήμουνα χωρίς σήμα στο κινητό και θα περίμενα κανεναν τσομπάνο Βεβαια πάντα προσέχω και δεν χωνομαι πολύ σε δύσβατα μέρη γιατί ουτε σωστά λάστιχα εχω ακόμα ουτε σηκώνετε ευκολα πάντα ομως ειμαι δίπλα σε κατοικιμένα χωριά αλλα το τι θα συναντήσεις και θα θες να το ανακαλύψεις είναι απλά κάτι μαγικό και ξύνετε ο κωλος μας.. Εδώ το μηχανακι επεσε σε κατηφόρα με τον κωλο όπως θα δείτε απλά δεν μπορούσα να το σηκώσω γιατί μερικές φορές δεν βοηθάει η κλίση + η κούραση , πραγματικά το 990 ειναι θηρίο αλλα χρειάζομαι και ενα ελαφρύ διχρονο για ιχνιλάτιση,καλή η φαση άλλα θελει τουλάχιστον 2 εμπειρους οδηγούς για τέτοια θηρία εκτός και αν είσαι παλαβός!
Aπο την τελευταια μου βόλτα αγόρασα 2 οικοπεδάκια, στην συγκεκριμένη τουμπα είναι κατηφορικός ο δρόμος και η κλίση δεν βοηθάει..
Απολογισμός ενα σπασμένο φλασάκι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ


Γειά , απο την ώρα που έχω πάρει το 990 adv ,το βάζω αρκετά χώμα λοιιιπόν το εργαλείο μου έχει ανοίξει καινούργιους ορίζοντες, χωμάτινο δεν είχα ποτέ μου άλλα οδηγάω αρκετά χρόνια επιδή λοιπόν τυχαίνει να βγαίνω χωμάτινες βόλτες και μονοπάτια και μόνος μου αρκετές φορές ,την κάνω αυτη την μ@λακία, το χώμα ειναι κάτι διαφορετικό και κάποιες φορές θελει να πάς ευθεια και να μην κόψεις ταχύτητα, ή να περάσεις όρθιος ο τύπος κάνει το αντίθετο , ενα δευτερο λαθος είναι οτι χώθηκε πολύ βαθιά με το 1200 τέρμα φορτόγκα και μονος του τραγικό λάθος.. Πιστευω οτι δεν θα μπορουσε να γυρίσει γιατί μερικές φορές δεν υπάρχει γυρισμός ειδικά αν είσαι μόνος σου , τώρα οσο αφορά το βάρος είναι αναλογος πως θα σου πεσει το μηχανακι π.χ αν δεν περνούσε ενας τυπάς με ενα παπί για να πάει.. σε κανενα μαντρί?? Ακόμη εκεί θα ήμουνα χωρίς σήμα στο κινητό και θα περίμενα Βεβαια πάντα δεν χωνομαι πολύ και πάντα ειμαι δίπλα σε κατοικιμένα χωριά αλλα το τι θα συναντήσεις και θα θες να το ανακαλύψεις είναι κάτι μαγικό.. Εδώ το μηχανακι επεσε σε κατηφόρα με τον κόλο όπως θα δείτε απλά δεν μπορούσα να το σηκώσω γιατί μερικές φορές δεν βοηθάει η κλίση + η κούραση , πραγματικά το 990 ειναι θηρίο αλλα χρειάζομαι και ενα ελαφρύ διχρονο για ιχνιλάτιση ελαφρύ τρομέρό το 990 άλλα θελει τουλάχιστον 2 εμπειρους οδηγούς για τέτοια θηρία εκτός και αν είσαι παλαβός!
Aπο την τελευταια μου βόλτα αγόρασα 2 οικοπεδάκια, στην συγκεκριμένη τουμπα είναι κατηφορικός ο δρόμος και η κλίση δεν βοηθάει..
Απολογισμός ενα σπασμένο φλασάκι!
Χαιρετώ την αποφασιστική ειλικρίνεια σου που βοηθάει άμεσα και ποιοτικά ολους μας
Να σαι παντα καλα και καλούς δρόμους
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Χαιρετώ την αποφασιστική ειλικρίνεια σου που βοηθάει άμεσα και ποιοτικά ολους μας
Να σαι παντα καλα και καλούς δρόμους
Εσυ μη και δεις τούμπα...αμεσως να χαρείς για τα μουστακια σου :p:laugh::laugh:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr


Γειά , απο την ώρα που έχω πάρει το 990 adv το βάζω αρκετά χώμα λοιιιπόν το εργαλείο μου έχει ανοίξει καινούργιους ορίζοντες, χωμάτινο δεν είχα ποτέ μου άλλα οδηγάω αρκετά χρόνια επιδή λοιπόν τυχαίνει να βγαίνω χωμάτινες βόλτες και μονοπάτια και μόνος μου αρκετές φορές γιατί δεν βρίσκω παρέα ,την κάνω αυτη την μ@λακία, το χώμα ειναι κάτι διαφορετικό και κάποιες φορές θελει να πάς ευθεια και να μην κόψεις ταχύτητα, ή να περάσεις όρθιος ο τύπος κάνει τα αντίθετα, ενα δευτερο λαθος είναι οτι χώθηκε πολύ βαθιά με το 1200 τέρμα φορτόγκα και μονος του.. Τραγικό λάθος μεγάλε.. Πιστευω οτι δεν θα μπορουσε να γυρίσει γιατί μερικές φορές δεν υπάρχει γυρισμός ειδικά αν είσαι μόνος σου , τώρα οσο αφορά το βάρος είναι αναλογος πως θα σου πεσει το μηχανακι π.χ αν δεν περνούσε ενας τυπάς με ενα παπί για να πάει.. σε κανενα μαντρί?? Ακόμη εκεί θα ήμουνα χωρίς σήμα στο κινητό και θα περίμενα κανεναν τσομπάνο Βεβαια πάντα προσέχω και δεν χωνομαι πολύ σε δύσβατα μέρη γιατί ουτε σωστά λάστιχα εχω ακόμα ουτε σηκώνετε ευκολα πάντα ομως ειμαι δίπλα σε κατοικιμένα χωριά αλλα το τι θα συναντήσεις και θα θες να το ανακαλύψεις είναι απλά κάτι μαγικό και ξύνετε ο κωλος μας.. Εδώ το μηχανακι επεσε σε κατηφόρα με τον κωλο όπως θα δείτε απλά δεν μπορούσα να το σηκώσω γιατί μερικές φορές δεν βοηθάει η κλίση + η κούραση , πραγματικά το 990 ειναι θηρίο αλλα χρειάζομαι και ενα ελαφρύ διχρονο για ιχνιλάτιση,καλή η φαση άλλα θελει τουλάχιστον 2 εμπειρους οδηγούς για τέτοια θηρία εκτός και αν είσαι παλαβός!
Aπο την τελευταια μου βόλτα αγόρασα 2 οικοπεδάκια, στην συγκεκριμένη τουμπα είναι κατηφορικός ο δρόμος και η κλίση δεν βοηθάει..
Απολογισμός ενα σπασμένο φλασάκι!
Aποστολη.....οσο μπαινεις χωμα και εχεις αυτο το μπαουλο πισω, το ΚΤΜι θα κανει τζιριτζατζουλες:D
Πεταξε το παλληκαρι μου και θα με θυμηθεις:rolleyes:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Aποστολη.....οσο μπαινεις χωμα και εχεις αυτο το μπαουλο πισω, το ΚΤΜι θα κανει τζιριτζατζουλες:D
Πεταξε το παλληκαρι μου και θα με θυμηθεις:rolleyes:
Eιπα κι εγω...δεν θα το σχολιασει;.........:D
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
θα το δοκιμάσω, στην επόμενη βόλτα μου θα εχω και καμερίτσα και μπορεί και καινουργια λάστιχα θα περάσω πάλι απο το ιδιο σημείο που εχω τσακιστεί 2 φορές :)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Aποστολη.....οσο μπαινεις χωμα και εχεις αυτο το μπαουλο πισω, το ΚΤΜι θα κανει τζιριτζατζουλες:D
Πεταξε το παλληκαρι μου και θα με θυμηθεις:rolleyes:
Μπα, δεν φταίει το μπαούλο... στην τελευταία μου πτώση προ 3,5 εβδομάδων, η οποία μου κόστισε ένα φλας (το τζάμι μόνο, 3€), γρατζουνιές σε κάγκελα, βάσεις βαλιτσών και πλαϊνό φέριγκ καθώς και... ένα καταγματάκι σε μετακάρπιο, το είχα βγάλει το topcase! Από τις λίγες φορές που το βγάζω. Λες γιαυτό να σαβουριάστηκα; :D :D

_________________
Ντακάρετε-φον
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αποστολε , τα κάγκελα πως δούλεψαν στην πτώση;
Τα δικά μου ούτε που στράβωσαν. Το τιμόνι πήρε λίγο (πιστεύω πως με ξεβίδωμα-βίδωμα θα στρώσει). Πήγαινα με καμιά 30αριά και έπεσα σε σκληρό χώμα (λόγω ροδιάς).

_________________
Ντακάρετε-φον
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Τα καγκελα με εχουν σωσει και στις 3 πτώσεις και η μπαγαζιέρα θα ελεγα αλλα και ο σκελετος για τα τριβαλιτσα που λειτουργουν και αυτά σαν προστατευτικα , μονο κατι γρατζουνιές στα κάγκελα τιποτα σοβαρό και ελαχιστες σε 2 πλαστικά που νομιζω με μια καλή αλοιφή θα εξαφανιστουν όσο για το τιμόνι δεν καταλαβαίνει τίποτα πάντα το δοκιμάζω μετά απο πτώση χωρίς χέρια και πάει αλφάδι
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Η μπαγκαζιερα και οι πτωσεις εχουν την ιδια σχεση που εχουμε οι "σοφοι γεροντες" με το enduro.
Κοινως,δειξτε οικτο οι νεοτεροι!

adv phone
 
Top Bottom