Το ταξίδι μετράει ή ο προορισμός?

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αφού λοιπόν έχω πάρει τις ανάσες μου απά στο διάσελο και έχω γεμίσει τα πλεμόνια οξυγόνο, παίρνω τη δύσκολη απόφαση να καβαλήσω και να ξεκινήσω για την κάθοδο, στις 53(!) αλλεπάλληλες χωμάτινες φουρκέτες έως τη γέφυρα του Κρικελιώτη, το σημείο που ξεκινάει η σύντομη πεζοπορία για τους καταρράκτες του Πανταβρέχει.

Το πλάνο ήταν να σταματήσω στη γέφυρα και να περπατήσω έως την εναέρια γέφυρα προς τη ροή του ποταμού, έτσι ώστε να πετάξω το drone διασχίζοντας το φαράγγι μέχρι το σημείο του καταρράκτη, αν αυτό ήταν εφικτό λόγω της σχετικής απειρίας μου στην πτήση με drone αφενός, αφετέρου δεν ξέρω πόσο καλό σήμα θα είχε το drone με το χειριστήριο μέσα στις καμπές του φαραγγιού.

Η ιδέα εγκαταλείφθηκε, διότι η εναέρια γέφυρα απαιτούσε να περπατήσω καμιά 250αριά μέτρα πάνω στην ποταμίσια κροκάλα με τις κορντούρες και τους σχεδόν 30 βαθμούς συν ότι θα έχανα χρόνο για όλη αυτή τη διαδικασία.

Τις βραδυνές ώρες τα προγνωστικά έδιναν καταιγίδες στη Λαμία και η ώρα ήδη πλησίαζε 1400 και είχα αρκετό δρόμο και στάσεις ακόμα, οπότε βρήκα ένα ωραίο σημείο στη διαδρομή το οποίο ήταν κοντά στους καταρράκτες. Δεν υπήρχε οπτική επαφή, αλλά ήταν ένα καλό σημείο για να σηκώσω το ηλεκτρονικό πουλί και να το κατεβάσω στους καταρράκτες.

Πράγματι, σηκώνω το πουλί, και αρχίζει η πτήση όπου σύντομα φαίνεται το φαράγγι από ψηλά, τα πλάνα ήδη είναι εντυπωσιακά και η καρδιά μου χτυπάει σε γοργούς ρυθμούς, αφενός για το τι βλέπω εκείνη τη στιγμή, αφετέρου μην κάνω καμιά μ@λακία και κοπανήσω το πουλί σε κάνα βράχο και σκάσει σε κάνα κεφάλι. Είχε κόσμο το φαράγγι.
Αφού λοιπόν το έχω κατεβάσει σε μια ανοιχτωσιά δίπλα ακριβώς από τους καταρράκτες, το πλάνο τραβάει όλο το σκηνικό με τα νερά να χύνονται στο ρέμα και τον κόσμο να κάνει μπάνιο μέσα στο ποτάμι και εγώ να έχω χεστεί από τη χαρά μου με το υλικό που έχω τραβήξει.
Βλέπω όμως τη μπαταρία και αρχίζει και μειώνεται επικίνδυνα, είναι ακριβώς λίγο πριν το σημείο που το drone αρχίζει και βγάζει ειδοποίηση ότι πρέπει να γυρίσει στο homepoint. Δεν πειράζει λέω, έχω τραβήξει ωραίο υλικό και θα φτιάξω ένα πολύ καλό βίντεο. Αρχίζω λοιπόν και το φέρνω σε εμένα έως ότου το προσγειώνω.

Εκείνη την ώρα, συνέβη κάτι το οποίο δε μπορούσα να το πιστέψω.
Δεν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει αυτό το πράγμα.
Αυτήν τη στιγμή.
Σε εμένα.




































































































Δεν είχα πατήσει το REC.

Έχασα όλα τα πλάνα.
Επίσης, δεν είχα άλλη μπαταρία.
Επίσης, ανακάλυψα καινούργιους αγίους.
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσοι άγιοι.

Συνεχίζεται...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Αφού λοιπόν έχω πάρει τις ανάσες μου απά στο διάσελο και έχω γεμίσει τα πλεμόνια οξυγόνο, παίρνω τη δύσκολη απόφαση να καβαλήσω και να ξεκινήσω για την κάθοδο, στις 53(!) αλλεπάλληλες χωμάτινες φουρκέτες έως τη γέφυρα του Κρικελιώτη, το σημείο που ξεκινάει η σύντομη πεζοπορία για τους καταρράκτες του Πανταβρέχει.

Το πλάνο ήταν να σταματήσω στη γέφυρα και να περπατήσω έως την εναέρια γέφυρα προς τη ροή του ποταμού, έτσι ώστε να πετάξω το drone διασχίζοντας το φαράγγι μέχρι το σημείο του καταρράκτη, αν αυτό ήταν εφικτό λόγω της σχετικής απειρίας μου στην πτήση με drone αφενός, αφετέρου δεν ξέρω πόσο καλό σήμα θα είχε το drone με το χειριστήριο μέσα στις καμπές του φαραγγιού.

Η ιδέα εγκαταλείφθηκε, διότι η εναέρια γέφυρα απαιτούσε να περπατήσω καμιά 250αριά μέτρα πάνω στην ποταμίσια κροκάλα με τις κορντούρες και τους σχεδόν 30 βαθμούς συν ότι θα έχανα χρόνο για όλη αυτή τη διαδικασία.

Τις βραδυνές ώρες τα προγνωστικά έδιναν καταιγίδες στη Λαμία και η ώρα ήδη πλησίαζε 1400 και είχα αρκετό δρόμο και στάσεις ακόμα, οπότε βρήκα ένα ωραίο σημείο στη διαδρομή το οποίο ήταν κοντά στους καταρράκτες. Δεν υπήρχε οπτική επαφή, αλλά ήταν ένα καλό σημείο για να σηκώσω το ηλεκτρονικό πουλί και να το κατεβάσω στους καταρράκτες.

Πράγματι, σηκώνω το πουλί, και αρχίζει η πτήση όπου σύντομα φαίνεται το φαράγγι από ψηλά, τα πλάνα ήδη είναι εντυπωσιακά και η καρδιά μου χτυπάει σε γοργούς ρυθμούς, αφενός για το τι βλέπω εκείνη τη στιγμή, αφετέρου μην κάνω καμιά μ@λακία και κοπανήσω το πουλί σε κάνα βράχο και σκάσει σε κάνα κεφάλι. Είχε κόσμο το φαράγγι.
Αφού λοιπόν το έχω κατεβάσει σε μια ανοιχτωσιά δίπλα ακριβώς από τους καταρράκτες, το πλάνο τραβάει όλο το σκηνικό με τα νερά να χύνονται στο ρέμα και τον κόσμο να κάνει μπάνιο μέσα στο ποτάμι και εγώ να έχω χεστεί από τη χαρά μου με το υλικό που έχω τραβήξει.
Βλέπω όμως τη μπαταρία και αρχίζει και μειώνεται επικίνδυνα, είναι ακριβώς λίγο πριν το σημείο που το drone αρχίζει και βγάζει ειδοποίηση ότι πρέπει να γυρίσει στο homepoint. Δεν πειράζει λέω, έχω τραβήξει ωραίο υλικό και θα φτιάξω ένα πολύ καλό βίντεο. Αρχίζω λοιπόν και το φέρνω σε εμένα έως ότου το προσγειώνω.

Εκείνη την ώρα, συνέβη κάτι το οποίο δε μπορούσα να το πιστέψω.
Δεν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει αυτό το πράγμα.
Αυτήν τη στιγμή.
Σε εμένα.




































































































Δεν είχα πατήσει το REC.

Έχασα όλα τα πλάνα.
Επίσης, δεν είχα άλλη μπαταρία.
Επίσης, ανακάλυψα καινούργιους αγίους.
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσοι άγιοι.

Συνεχίζεται...
Ρε θ ανοιξω μια καντινα διπλα στην γεφυρα και θα πουλαω καρτ ποσταλ και usb με εναερια πλανα του καταρρακτη.
Με τους ξεχασιαρηδες εδω μεσα.....
:he
Αρα που κατεληξες?
Οτι πρεπει να ξαναπας πριν σαλπαρεις? :laugh:
Φανηκε απ τον τιτλο:



:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μάλλον στο Πάνταβρίζει πρέπει να πήγε... :roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αφού λούστηκα αρκετά με τον κρύο ιδρώτα μου, πέταξα το πουλί μέσα στο σάκο και συνέχισα το ταξίδι μου.

Εδώ είναι στο σημείο μετά ακριβώς τη γέφυρα, στον χωματόδρομο που οδηγεί στη Ροσκά.



Το διάσελο από τη Ροσκά. Να μένεις στο χωριό, να ξυπνάς το πρωί, να πίνεις καφέ δίπλα στο τζάκι και να βλέπεις απ'το παράθυρο αυτό, χιονισμένο...



Από Ροσκά έως Προυσό, είναι πατημένος χωματόδρομος όπου μπορεέις και να ανεβάσεις ρυθμό σε ορισμένα σημεία. Πολύ ωραίος δρόμος για κλικς δεδομένου ότι διασχίζει πλαγιές οι οποίες δίνουν ωραία πλάνα στην γύρω περιοχή.





 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φίλε Γιάννη καταρχήν την αγάπη μου κλπ
Το πουλί ...δεν είναι παίξε γέλασε
Θέλει.....ειδική μεταχείριση
Έχε το νου σου
Πουλιά πολλά,,πουλί ...ένα
Αφτα και να ξέρεις είσαι προς την έξοδο μαζί με τους άλλους τους γνωστούς άγνωστους
Μανιακ νομαντ Λέο χαλατσις ευθημης , ο χαλκιδεος ..αφτος ο που φτιάχνει τον Όλυμπο, ο σκληρός , και πολλοι άλλοι διότι έχετε χαλάσει τον χώρο .......
Καναγιες,ούτε μια ίντριγκα ούτε ένα πισώπλατο χτύπημα ούτε ζήλειες ούτε τίποτα
Με έχετε ρίξει στην ανυπαρξία δεν μπορώ να το παίξω διαχειρηστης,ούτε καν τσοπάνης
Είπαμε να μαζέψουμε το επίπεδο αλλά το τερματισατε έχετε γίνει πολλοί και καλυτεροτεροι ...ανήκουστο ,πρωτοφανές για τα δεδομένα
Πρέπει να λειφθουν μέτρα ....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φίλε Γιάννη καταρχήν την αγάπη μου κλπ
Το πουλί ...δεν είναι παίξε γέλασε
Θέλει.....ειδική μεταχείριση
Έχε το νου σου
Πουλιά πολλά,,πουλί ...ένα
Αφτα και να ξέρεις είσαι προς την έξοδο μαζί με τους άλλους τους γνωστούς άγνωστους
Μανιακ νομαντ Λέο χαλατσις ευθημης , ο χαλκιδεος ..αφτος ο που φτιάχνει τον Όλυμπο, ο σκληρός , και πολλοι άλλοι διότι έχετε χαλάσει τον χώρο .......
Καναγιες,ούτε μια ίντριγκα ούτε ένα πισώπλατο χτύπημα ούτε ζήλειες ούτε τίποτα
Με έχετε ρίξει στην ανυπαρξία δεν μπορώ να το παίξω διαχειρηστης,ούτε καν τσοπάνης
Είπαμε να μαζέψουμε το επίπεδο αλλά το τερματισατε έχετε γίνει πολλοί και καλυτεροτεροι ...ανήκουστο ,πρωτοφανές για τα δεδομένα
Πρέπει να λειφθουν μέτρα ....
Καλά....κάτσε να δούμε τι μηχανάκι θα πάρει ο Λάρης ο Μακελάρης,
Στα τρέντς κυριαρχεί αυτό το ερώτημα τώρα, είναι στο τοπ 3.
τα υπόλοιπα θα τα βρούμε...:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν μπορεί.
Όταν ήσουν μικρός πρέπει να διάβαζες Όμπραξ.
Μπαααα.....απλα στην αρχη ειχαμε μπλεξει με πολλους ΤΡ..ομπαξ
Και τωρα δεν μπορει να διαχειριστει τους αλλους
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φτάνοντας στον Προυσό, η διαδρομή δίνει επίσης ωραία πλάνα σε αυτό το πολύ όμορφο χωριό. Έκανα στάση εκεί για να τσιμπήσω το περίφημο λουκάνικο αλλά είχε τελειώσει :(.
Στάση στην εκκλησία δεν έκανα, γιατί είχε πολύ υλικό να τραβήξω οπότε θα δαπανούσα αρκετή ώρα.
Έφαγα το μπιφτεκάκι μου και λάκησα, αποθανατίζοντας τη μονή από ψηλά.









Ο πλάτανος στην κεντρική πλατεία (κάνε κλικ εδώ)



Αποχαιρετώ τον Προυσο αφήνοντας πολλές εκκρεμότητες, και συνεχίζω προς Καρπενήσι, ακολουθώντας τη συμβουλή του Μητσάρα να στρίψω αριστερά στη συμβολή των 2 ποταμών, και να ακολουθήσω τον δρόμο προς Χελιδόνα - Πλατανάκι - Αμπέλια και μέσω Βλαχέρνας να καταλήξω στο όμορφο χωριό Φιδάκια.
Η διαδρομή αυτή είναι εκπληκτική, διασχίζει φαράγγια, ποταμούς, απόκρημνες πλαγιές της Δυτικής Χελιδόνας, σημεία με ωραία θέα για φώτο, το τερέν είναι καθαρά ON-OFF με το σαθρό χώμα να διαδέχεται την κατεστραμμένη άσφαλτο, με κερασάκι τις εργασίες ασφαλτόστρωσης του χωματόδρομου από το χωριό Βαμβακές έως τη Βλαχέρνα όπου είναι γεμάτος γαρμπίλι και το μηχανάκι αλλού πατούσε αλλού βρισκόταν.













Μετά τα περάσματα αυτά, υπάρχει ένα σημείο που δίνει μια απίστευτη θέα στην Λίμνη Κρεμαστών το οποίο ονομάζεται Τσαγκαράλωνα, και είναι λίγο πριν τα Φιδάκια.





Τα σύννεφα αρχίζουν και πυκνώνουν πίσω από τα βουνά, οπότε καιρός είναι να συντομεύουμε σιγούλια σιγούλια.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σειρά είχε το χωριό Φιδάκια, 'οπου είπα να αφήσω τη μηχανή έξω απ'το χωριό μιας και δεν επιτρεπόταν οχήματα στα ενδότερα.
Η φωτογραφική ανά χείρας και πάμε.







Πολύ γάτα στο χωριό, κυρίως λόγω μη ύπαρξης οχημάτων. Η Υδρα του Καρπενησίου :)





Πέτρα παντού όμορφα χτισμένη.







Το κέντρο υγείας.





Οι ιδιοκτήτες του ξενώνα Οιχαλία, μάστορες στα γλυκά του κουταλιού και ταψιού.





Κεντρική πλατεία.





 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φιδάκια κοντίνιους ......εκπληκτικό μέρος :inlove:







Το καλύτερο φρούτο του πλανήτη, από πλευράς θρεπτικών συστατικών.
Εκατοντάδες χιλιάδες δέντρα ανά την επικράτεια και τα αφήνουμε και σαπίζουν πάνω στα δέντρα.





Έφυγα από τα φιδάκια με πολύ ωραίες εικόνες και ξεκίνησα για το Καρπενήσι.
Το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής έχει πολύ καλή άσφαλτο, με σψστή χάραξη και κλειστό στροφιλίκι. Ότι πρέπει για να ξεμπουκώσω το εργαλείο και να ξελαμπικάρω πριν την επιστροφή της Εθνικής.
Φτάνω στο Καρπενήσι γύρω στις 1800 και μετά από ένα τελευταίο τηλεφώνημα στο Δημήτρη να τον ευχαριστήσω και να χαιρετήσω, ξεκινάω για την επιστροφή.
Ο Δημήτρης μου πρότεινε να ανέβω στο χιονοδρομικό για κάποιες τελευταίες φωτό, αλλά η ώρα είχε περάσει και ένιωθα και κάτι περίεργα στο στομάχι.

Τελικά, πήρα τον δρόμο της επιστροφής και κάπου εκεί στον Άι Γιώργη, το χωριό με το μνημείο του μαχητικού, νιώθω ότι ίσως να μην τη βγάλω μέχρι την Αθήνα, οπότε τι πιο ωραίο μια στάση στο χωριό για 15-20 λεπτα για την απαραίτητη εκφόρτωση.
Όμως η πλατεία του χωριού με το σχετικό καφενείο, είχε μια πολύ ωραία δροσιά και μια σαγηνευτική ηρεμία και λέω δε γαμείς, δεν τρώω και μια πίτσα, δεν πίνω και μια ΕΨΑ , ρισκάροντας βέβαια να φάω καταιγίδες στην επιστροφή (και να ξαναπάω στην τουαλέτα :p.
Εν τέλη, η ώρα πήγε 2030 και βρίσκομαι να φοράω το μπουφάν και το κράνος και να πατάω μίζα για την επιστροφή.

Όντως ακριβώς μετά τη Λαμία ξεκίνησε η ψιχάλα, η οποία έγινε βροχή, η οποία έγινε χαλάζι, η οποία έγινε καταιγίδα.
Όλα στο πρόγραμμα είναι.





Οι ρυθμοί στην Εθνική πολύ αργοί στην καταιγίδα, κινούμασταν με 70-80 χ.α.ω με αποτέλεσμα να μπαίνω στο Ferry στις 0100 και να με παίρνει ο ύπνος στις καρέκλες των επιβατών.

Ήταν ένα πολύ όμορφο ημερήσιο ταξίδι 750 χλμ το οποίο μου χάρισε πολύ ωραίες εικόνες, εμπειρίες όπου αν και δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου την επόμενη μέρα, η ψυχολογία ήταν στο ζενίθ.

Καλούς δρόμους και πάντα όρθιοι άπαντες
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εισαι πολυ ωραιος καπτεν.
 

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Τα σέβη μου καπετάνιε!!!


Υ.Γ. Περιμένω θέμα με φώτος απο το πλοίο οπωσδήποτε.......!!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Πολυ ωραια μερη!!!
Αλλα πιο ωραιος εισαι εσυ, και φαινεται πως οτι κανεις το κανεις με παθος!
Σε παω με χιλια!!!



ΥΓ: Παρε ενα gs μπας και γνωριστουμε επιτελους!!! :p:p
 
Top Bottom