Τρικαλα Θεσσαλιας to Sibiu Romania!!!! and return

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Εννοείτε οτι πρέπει να πηγαινει πολύ προσεκτηκα και παντα νομιμα, απλά τα λέω σε περιπτωση που ξεχαστει και κανει καμια μικροπαράβαση...
Και οπως λεει ο Γιαννης, πολύ προσοχη στους άλλους οδηγους!!!!!
Οδηγουν πολυ χειρωτερα απο τους Ελληνες!!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια για μηχανη Βουλγαρία Ρουμανια δεν υπαρχει βινιετα.Τουλαχιστον αυτο ξερω.
Να εχεις τα χαρτια της μηχανης σε ενα ξεχωριστό θηκακι με μερικά χρήματα,ώστε αν χρειαστεί να τους λαδώσεις.
Εγω που πηγα δεν χρειάστηκε.
Καλούς δρόμους να εχεις και μην αφησεις το αγχος να σου χαλασει το ταξίδι.
Να εισαι χαλαρός και ευέλικτος.
Οτι θες ρωτα γιατι πηγα πριν ενα χρονο και τα εχω φρέσκα...
Επίσης να περάσεις με το καραβάκι τον Δούναβη. Μου αρεσε σαν εμπειρία.
Σάιτ με δρομολόγια υπαρχει αλλα πηγα χύμα και ετυχε να μην εχει μεγαλη αναμονή.
Να μην αγχωνεσαι για τα ξενοδοχεία.
Εγω έκλεινα στον δρομο για την καθε πόλη και κάποιες φορες δεν εκλεισα και καθολου και πηγα ετσι χύμα.
Στο σιμπιου δωσε σημασια.αξιζει.
Η κραιοβα δεν εχει να δώσει πολλα.
Γενικα η βόρεια Ρουμάνια. Αξίζει παραπανω, κατα την γνωμη μου.
Θα κανεις κανενα πασο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Βινιετα μόνο τα αυτοκίνητα σε αυτές τις δύο χωρες.
Αν πηγαινεις εντός ορίων ταχύτητας,πολύ δύσκολα θα σε σταματήσουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην Βουλγαρία έχω ανέβει 3 φορες και είναι αδύνατον να πηγαίνεις με τα όρια.
Μία φορά έτυχε και με σταμάτησαν για 20 χλμ παραπάνω, πήραν 5 ευρουδακια και συνέχισα.
5 ευρώ στα χαρτιά με την άδεια και την πράσινη κάρτα και έφυγες
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Εχω ταξιδέψει σε αυτες τις χωρες μόνο με αυτοκίνητο και φορτηγό, οπότε η εμπειρία μου είναι απο εκεί..
Με μηχανή θα πουν οι έμπειροι!!! :):ok:
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Έλα βρε πατρίδα , καλό ταξίδι να έχεις. Όπως είπαν και οι συμφορουμίτες βγάλε άλλη διαδρομή για πάνε και άλλη για έλα. Βινιέτα δεν χρειάζεται ούτε Βουλγαρία ούτε Ρουμανία για μηχανή. Πήγαμε πριν 15 μέρες περίπου στα ίδια μέρη, μεγάλη προσοχή στον τρόπο που οδηγούν κυρίως , οπότε οδήγηση με προσοχή ώστε να είσαι έτοιμος για κάθε απόπειρα να σε πετύχουν οι απέναντι. Να κανονίσουμε να τα πούμε και από κοντά με λεπτομέρειες. Ξενοδοχεία βενζινάδικα δεν θα έχεις θέμα , η παντόφλα που περνάει από Βουλγαρία προς Ρουμανία έχει δρομολόγια κάθε 2 ώρες.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Α τελεια... Δυστιχως δεν μενω μονιμα τρικαλα μονιμα, θα ανεβω απο την προηγουμενη βδομαδα τρικαλα και ηταν ευκαιρια να το φορτωσω ωστε να ξεκινησω απο κει γλυτονωντας καποια ανιαρα χιλιομετρα...
Διοδια δεν θα συναντήσεις πουθενα ! Βενζιναδικα απειρα συνεχως μπροστα σου με τιμη γυρω στο 1.10 με 1.20 ευρω.
Ανθρωποι φιλικοτατοι παντου .
Χρηματα θα βρεις να αλλαξεις σε πολεις παντου και να το κανεις γτ γενικα δεν παιρνουν ευρω ευκολα. Επισης ομως μλορεις να πληρωνεις με καρτα τα χοντρα. Παιρνουν παντου.
Δωματια κτλ μην κλεισεις απο τωρα. Υπαρχουν πολλα σε μεγαλο ευρος τιμων και μπορεις μεσω booking να κλεινεις την προηγουμενη για την επομενη!

Με το καλο!!!!!
Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Απο Βουλγαρια για Ρουμανια, υπαρχει και η επιλογη της αλλης γεφυρας στα δυτικα ,απο το Vidin γα το Calafat. Περνας αερας ,χωρις καθυστερηση και δωρεαν. Επειδη ειπες οτι θα πας στην Κραιοβα ,σε συμφερει και λογω πολυ λιγοτερων χιλιομετρων και επειδη εχει λιγοτερη κινηση απο εκεινη τη μερια.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Απο Βουλγαρια για Ρουμανια, υπαρχει και η επιλογη της αλλης γεφυρας στα δυτικα ,απο το Vidin γα το Calafat. Περνας αερας ,χωρις καθυστερηση και δωρεαν. Επειδη ειπες οτι θα πας στην Κραιοβα ,σε συμφερει και λογω πολυ λιγοτερων χιλιομετρων και επειδη εχει λιγοτερη κινηση απο εκεινη τη μερια.
Θα μπω να το ψαξω, λογικα την ιδια λεμε διοτι ειδα οτι οντως ειναι πολυ κοντα με την κραιοβα!!! Ευχαριστω πολυ!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μια ξαφνικη δουλεια με κατι νονους τις νυχτας-εφοριακους με πηγε πισω και δεν πηγα τελικα στην καστριωτισσα οπου λογικα θα βρισκομουν με τα παιδια στο τροφυ και ειπα να ξεκινησω τις ετοιμασιες... Η τελευταια φωτο ειναι jack stand και ειπα να γλυτωσω 60 ευρω να τα κοψω και να χωσω τον πεθερουλη να τα κολλησει... Απο βδομαδα θα ξεκινησω τα μαζεματα στο xt γιατι μετα απο 2 χρονια καθημερινων 100 χλμ το εχω παρατησει το καμομοιρο...


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Θα μπω να το ψαξω, λογικα την ιδια λεμε διοτι ειδα οτι οντως ειναι πολυ κοντα με την κραιοβα!!! Ευχαριστω πολυ!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μια γεφυρα εχει σε κεινο το σημειο και η αλλη ειναι στο Ruse προς Giurgiu. Ολα τα αλλα περασματα , ειναι με φερρυ παντοφλα με ακανονιστες ωρες και τον Αυγουστο ειδικα χανεις το μπουσουλα μερικες φορες με τα ωραρια. Οσο για την Κραιοβα , εχει πεζοδρομους ,μπαρακια και καφε στο κεντρο, μια χαρα ειναι
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μια γεφυρα εχει σε κεινο το σημειο και η αλλη ειναι στο Ruse προς Giurgiu. Ολα τα αλλα περασματα , ειναι με φερρυ παντοφλα με ακανονιστες ωρες και τον Αυγουστο ειδικα χανεις το μπουσουλα μερικες φορες με τα ωραρια. Οσο για την Κραιοβα , εχει πεζοδρομους ,μπαρακια και καφε στο κεντρο, μια χαρα ειναι
Να σου πω την αληθεια, εκει υπολογισα μονο υπνο γιαυτο και εκλεισα εξω απο την πολη, τωρα που το λες θα παω μια βολτα και εννοειτε στο εργαστασιο της ford το οποιο το ειδα στο μαπς και εμεινα :0.... Κατα τα αλλα μου φανηκε λιγο χαλια σε κατι στρεετ βιου που μπηκα και τρομαξα η αληθεια ειναι χαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Ενταξει δεν ειναι Σιμπιου (πολλων αστερων η πολη).Αλλα το κεντρο της Κραιοβας ,απο το 2015 εχει αναβαθμιστει πολυ. Μεγαλοι πεζοδρομοι και ολοφωτιστοι το βραδυ. Και στην κεντρικη πλατεια(μια ειναι ) εαν πετυχεις καλο καιρο ,το ηλιοβασιλεμα λεει για φωτο...
Το Σιμπιου ειναι αλλη ιστορια...
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ενταξει δεν ειναι Σιμπιου (πολλων αστερων η πολη).Αλλα το κεντρο της Κραιοβας ,απο το 2015 εχει αναβαθμιστει πολυ. Μεγαλοι πεζοδρομοι και ολοφωτιστοι το βραδυ. Και στην κεντρικη πλατεια(μια ειναι ) εαν πετυχεις καλο καιρο ,το ηλιοβασιλεμα λεει για φωτο...
Το Σιμπιου ειναι αλλη ιστορια...
Χαχαχαχα το πιστευω... Σε ολα μα ολα τα στρεετ βιου που μπει ολα μα ολαααα ειναι του 2012 και ολα ειναι σαν να περνας βορβαδισμενες πολεις χαχα, και το χειροτερο εψαχνα τα ξενοδοχεια με στρεετ βιου και τα 9 στα 10 εκεινη την χρονολογια χτιζοντουσαν και ηταν γιαπια!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
ξεκινα φιλε μην μασας κανε τα αυτονοητα κ ολα θα πανε καλα..οι δρομοι ειναι εκει κ σε περιμενουν..κ το χτ τουμπανο...μην το φοβασαι
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
ξεκινα φιλε μην μασας κανε τα αυτονοητα κ ολα θα πανε καλα..οι δρομοι ειναι εκει κ σε περιμενουν..κ το χτ τουμπανο...μην το φοβασαι
Δωσε θαρρος στον rookie χαχαχα ευχαριστω πολυ!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μολις παρελαβα τα πρωτα καλουδιααα!!!!!! :)


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom