Τρομπα φρενου KTM 990 adventure

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επειδη σου έστειλα και μνμ στο λέω και από εδω.Συγνωμη αν σε πρόσβαλα,προφανως εκανα λάθος στην αίσθηση του χιουμορ και πώς αντιλαμβάνεται το αστείο ο καθένας μας με τον γραπτό λόγο από εδώ.Καλη συνέχεια!
Ενα μπραβο από εμένα για το "συγνωμη".......:friendship:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μετρηστε την απόσταση των 2 βάσεων στήριξης και λογικα σας κάνει τρόμπα από caponord. Brembo και αυτη, με ξεχωριστό δοχείο υγρών.
Πείτε μου τιμή να μετρησω και στο δικό μου και τα λέμε.





Ναι αλλά έχεις άλλη αίσθηση, που σε ορισμένες εφαρμογές είναι επιθυμητό. ;)


Ps. Εάν βρεθεί λύση, μην ξεχασετε να το προσθέστε στο νήμα με όλα τα "μερεμετια" αξιοπιστιας για ΚΤΜ :p :p :p
Σωστο και το εχω δει και στην πραξη με την τρομπα απο tuono που εχω βαλει μπροστα στο ΤΑ
Οτι πρεπει ειναι τωρα το μπροστα φρενο στα χωματα Πολυ καλυτερη αισθηση αλλα στην ασφαλτο πρεπει να βαλω περισσοτερη δυναμη για να σταματησω εκει που θελω
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Απο οτι βλεπω δυστυχως η τρομπα του φρενου στα 950/990 ειναι ενα ενιαιο κομματι με το δοχειο των υγρων Αρα δεν μπορει να τοποθετηθει απλα ενα οποιοδηποτε δοχειο που απλα να χωραει την απαιτουμενη ποσοτητα υγρων
Τωρα τρομπα-δοχειο ενιαιο ή ξεχωριστα μπορει να τοποθετηθει οποιαδηποτε αρκει αυτο να ειναι χωροταξικα εφικτο Ακομα και απο κινεζικο παπι! Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει καποιος να ξερει εκ των προτερων αν η τρομπα απο αλλο μηχανακι θα ειναι ικανη να σταματησει επαρκως και με ασφαλεια την μηχανη και αν ειναι καταλληλη για για τον τροπο που φρεναρει ο καθενας μας
Ο μονος μπουσουλας που υπαρχει ειναι οτι οσο μεγαλυτερη ειναι η τρομπα τοσο περισσοτερη δυναμη απαιτειται απο το ποδι (και αντιστοιχα απο το χερι αν μιλαμε για την τρομπα του μπροστα φρενου) ωστε να εχουμε το επιθυμητο φρεναρισμα
Συμβαινει δηλαδη το αντιθετο απο οτι πιστευουν πολλοι (και ο lmb990 παραπανω) Οτι δηλαδη μια τρομπα με μεγαλυτερη διαμετρο εμβολου θα δωσει ισχυροτερο φρεναρισμα με λιγοτερη δυναμη απο το χερι μας ή το ποδι μας
+ 650
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Το τζαμάκι το έχω χάσει και εγώ. Δεν είναι σπάνιο.
Παίζει ανταλλακτικό στο ebay:
http://www.ebay.com/itm/360717704115?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT
έχουν για διάφορα μοντέλα.
Εγώ ζήτησα να μου φτιάξει ο τορναδόρος ένα τζαμάκι από πλεξιγκλάς, αλλά σε λίγο έχανε πίεση το φρένο. Πιστεύω οτι πήρε σκόνη και κατέστρεψε το κυλινδράκι. Την άλλαξα με μανήσια.
Να σημειώσω οτι το τζαμάκι βρίσκεται σε σημείο που δεν έχει πίεση.
Γειά χαρά.
 

antonis_dov

Μέλος
Περιοχή
Δάφνη
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2021
Για την μεταχειρισμενη τρομπα που ειχα βαλει σε «εξουσιοδοτημενο συνεργειο» ΚΤΜ απεδειχθει οτι ηταν για πεταμα μιας και ηταν ελαττωματικη! Χαλασε μετα απο 3 μηνες..
Οποτε εβαλα μια καινουργια γνησια να εχω το κεφαλι μου ησυχο!
Σε καινουργιο μηχανικο εννοειται ;-)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πληροφοριακά, κάτι που έκανα εγώ δηλ όταν παρατήρησα ελαφριά διαρροή από το τζαμάκι, ήταν να βάλω loctite στην περιφέριά του.

5 σοβαρές χωματάδες και περίπου 4000 ασφάλτινα χλμ μετά, δεν έχω δει το παραμικρο.
 

chaosm

Μέλος
Ασχολείστε με τη μαμά τρόμπα και δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε βαζετε μια της brembo με εξωτερικό δοχείο υγρού και να τελειώνει το θέμα. Στα μεταχ 50 ευρώ έχει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ασχολείστε με τη μαμά την τρόμπα και δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε βαζετε μια της brembo με εξωτερικό δοχείο υγρού και να τελειώνει το θέμα. Στα μεταχ 50 ευρώ έχει
Γιατι δεν το ξεραμε μεχρι τωρα ισως;

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
Γιατι δεν το ξεραμε μεχρι τωρα ισως;

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το έχουμε αναλύσει στο θέμα λύσεις προβλήματα αν θυμάμαι καλά. Είμαι από κινητό και δε μπορώ να το βρω. Ψάξε λίγο. Υπάρχει και στο ξένο φόρουμ.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
για να μην ανοιγω νεο θεμα
καποιος που δοκιμασε κατι αλλο,φωτο site κλπ??ειμαι για νεα αντλια..νομιζω..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
για να μην ανοιγω νεο θεμα
καποιος που δοκιμασε κατι αλλο,φωτο site κλπ??ειμαι για νεα αντλια..νομιζω..
Διαρροή απο το τζαμάκι έχεις;
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Του πισω φρενου η τρομπα..
Αμα κατεβασω το λαστιχακι το προστατευτικο εχει φυγει μια ασφαλεια που χει και η ροδελα μεσα στη σκουρια,και οταν πρεσσαρω πενταλ περα απο το λαστιχαρισμα που εχει κανει και ενα ηχο οτι χανει αερα απο πανω.Εριξα σαπουνονερο επάνω στο ρακορ και δείχνει οτι χανει απο την κατω ροδελα ένωσης μαλλον..Αυτα..:)
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Σόρρυ είναι κάπως πρόχειρο το είχα κάνει για ένα μέλος του φόρουμ που το ζήτησε αλλά δεν υπήρχε χρόνος το έκανα στα μπαμ πάει καιρός τώρα. Δεν έχω φωτό για το πώς είναι τοποθετημένο αλλά εύκολο είναι θα το καταλάβεις. Βγάζεις την ΚΑΤΩ βίδα από το ποτήρι το βάζεις εκεί βιδώνεις μαζί τέλος. Τώρα για εσενα που ήδη έφυγε το τζαμακι εγώ 100%χωρίς δεύτερη σκέψη θα έκοβα ένα πλεξιγκλας όμορφα και ωραία και με λίγο dirko το τοποθετείς βάζεις και από πάνω αυτό το παπαρακι και τέλειωσες εφόρους ζωής.. Αν το κάνεις έτσι ΚΑΛΌ καθάρισμα στο σημείο που θα μπει η dirko..


Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ηθελα να ξερα αμα μου φευγε το τζαμακι τι απαντησεις θα παιρνα:geek:
Σωτήρη ,βάλε μερικές φωτό του προβλήματος,γιατί δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς
 
Top Bottom