Τσιγκελάκι τις Δαλματικές και Δυτικά Βαλκάνια Ιούνιος '14

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ξεμυαλισμα πρωτου μεγεθους!!
Μου αρεσει η αφηγηση σε πρωτο προσωπο και οι ''φωτογραφιες'',
οχι μονο των τοπιων αλλα και της συμπεριφορας των ανθρωπων..
:photo:
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
10/06/14 Μέρα 2η:Κοτόρ-Σπλιτ
Απόσταση:325χμ
Η διαδρομή:
Πρωϊνό ξύπνημα με υπέροχη μέρα έξω και θέα τον Κόλπο του Κοτόρ,breakfast,φόρτωμα τα μηχανάκια και αναχώρηση στις 10:00 για το πρώτο βενζινάδικο μιας και σε πολύ λίγο θα μπαίναμε Κροατία όπου η βενζίνη είναι λίγο ακριβότερη.Εδώ θέλω να πω ότι καλύτερα θα ήταν να φουλάραμε την προηγουμένη ώστε από τη μια να μην έχουμε καθυστέρηση κατά την πρωϊνη αναχώρηση από την άλλη να έχουμε καλύτερη εικόνα της συνολικής ημερήσιας κατανάλωσης καυσίμου.Έτσι πρώτο και τελευταίο γέμισμα σε έδαφος Μαυροβουνίου και 11 λίτρα με 1,37euro/litro,τα οποία για σένα φίλε μου που κρατάς σημειώσεις πρέπει να προσταθούν στην κατανάλωση της προηγούμενης μέρας.Προορισμός για σήμερα το Σπλιτ με στάση στο Μαργαριτάρι της Αδριατικής(Ντουμπρόβνικ) για καφέ και βόλτα,να το δει φίλε μου και ο Πάνος μιας και μεις το έχουμε ξαναεπισκεφτεί και όλη η διαδρομή παραλιακά.Πριν όμως από αυτά μας περιμένει η οδήγηση στον Κόλπο του Κοτόρ.Ότι και να πω είναι λίγο!Κάθε μέρα να το κάνεις(το γύρο του,μη πάει το μυαλό σας στο πονηρό) δεν το χορταίνεις (όπως και το πονηρό).Φίλε,κρατήσου

Η τελευταία είναι από την προηγούμενη φορά που οδηγούσα αντίστροφα(από Ντουμπρόβνικ προς Κότορ,αλλά μ'αρέσει η γιαγιά....)

 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Σε μόλις 50χμ περνάμε σε Κροατικό έδαφος και σε άλλα 41χμ φτάνουμε στο Μαργαριτάρι......

Διπλό εσπρέσσο με 20 kuna=2,6e στο πιο κεντρικό καφέ στην είσοδο του Κάστρου,Πύλη είναι η επίσημη ονομασία της,αν δε κάνω λάθος και βόλτα στη παλιά πόλη
 
Τελευταία επεξεργασία:

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Από δω και μετά η άσφαλτος ήταν απίστευτη,όχι ότι πριν δεν ήταν αλλά τώρα έμοιαζε πίστα.Και μιλάμε και για επαρχιακούς από ένα σημείο και μετά,γιατί κάποιες αν και με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση,όπως αυτή που κινούμασταν,θεωρούνταν εθνικές

 
Τελευταία επεξεργασία:

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Μετά από λίγο μπαίνεις σε εδάφη της Βοσνίας Ερζεγοβίνης,ούτε σταματήσαμε για έλεγχο μιας και μας έκαναν νόημα να περάσουμε(ε να μην έχει και η Βοσνία λίγο πρόσβαση στην Αδριατική;)


Που θα μου πας,θα ρθει και η σείρα σου,θα ανάψει το δεξί φλας...


και μετά από λίγο ξαναμπαίνεις Κροατία.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Άφιξη στο Σπλιτ στις 17:30,

και τηλέφωνο στον ιδιοκτήτη του appartment να ρθει να μας ανοίξει(ολοκαίνουριο σπίτι με όλα τα κομφόρ και βάλαμε άριστη κριτική)
και επειδή ήταν ακόμα νωρίς,ψώνια για το πρωινό της επόμενης μέρας μέχρι να πέσει ο ήλιος και μετά βραδινή βόλτα στο κοσμοπολίτικο Σπλιτ.Εδώ θέλω να πω ότι το καλό με τα ταξίδια του καλοκαιριού είναι ότι και αργά το απόγευμα να φτάσεις,το δίωρο που τρως μέχρι να τακτοποιθείς και να βγεις δε σε επιρρεάζει σε αντίθεση με τα φθινοπωρινά ή τα πρώιμα ανοιξιάτικα που νυχτώνει νωρίς και μετά τις 7-8 ορμάει η αρκούδα.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Σπλιτ λοιπόν,με τον κοσμοπολίτικο,μαρμάρινο,παραθαλάσσιο πεζόδρομο του,το παλάτι του Διοκλητιανού και την πανέμορφη παραλιακή του



όποιος του χαϊδεύει το δάχτυλο του φέρνει τύχη


Δε σας είπα του φέρνει τύχη;;;;;;


Η επόμενη είναι λίγο κουνημένη....όχι η φωτογραφική
 
Τελευταία επεξεργασία:

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Απολογισμός δεύτερης μέρας ανά 2
11λ χ 1,37=15ευρώ
Καφέδες=5ευρώ
Appartment=54e,ή 18ευρώ/άτομο
Ενδεικτικές τιμές:30 φέτες(ζαμπόν-τυρί)+1 εξάδα νερά+χυμός=55 kuna=7ευρώ,4 ντόνατ=10 kuna=1,3ευρώ,πάρτε κόσμεεε, τζάμπα πράμα!!!
Μερίδα τεράστια φαγητό=6,5ε,σαλάτα 12kuna=1,6e,μπύρα 0,5λ=13kuna=1,70ευρώ όλα σε παραλιακό εστιατόριο,το άτομο(όπως είστε στη στρόγγυλη πλατεία και βλέπετε τη θάλασσα πάρτε την παραλιακή προς τα δεξιά,όχι αριστερά προς τον πεζόδρομο,και μετά από 100μ θα δείτε ένα εστιατόριο πάνω στη κούρμπα που κάνει η παραλιακή,το συστήνω.)

Συνεχίζεται....
 
Τελευταία επεξεργασία:

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Δε ξέρω αν σας κουράζουν οι κάποιες παραπάνω πληροφορίες, αλλά επέμενα στον "αρχιμηχανικό" να τις σημειώνει (κάποιες φορές κ εν κινήσει) και παραθέτονται γιατί σκέφτομαι πολύ αυτούς που το "σκέφτονται"........
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
αναμνησεις!!!!!!
μπραβο σας ωραια βολτα !!!
θα την τιμησω παλι !!!!
 
Reactions: n.l

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Κάπου εδώ θα αφήναμε τις Δαλματικές ακτές οι οποίες αν μη τι άλλο μας άφησαν τις καλύτερες των εντυπώσεων και θα κινούμασταν προς την ενδοχώρα.Δεν είναι πολύ όμορφα να οδηγείς και να έχεις στο πλευρό σου τη θάλασσα;Φανταστείτε να συμβαίνει αυτό για περίπου 800χιλιόμετρα και να εναλλάσονται και διάφορα συμπλέγματα νησιών.Με το Μαυροβούνιο τρελάθηκα από την πρώτη φορά που πήγα.Είναι μια χώρα εκτός Ευρωζώνης που δέχεται σε όλες τις συναλλαγές το ευρώ σαν κύριο νόμισμα.Όχι κλεψιές στους λογαριασμούς με ισοτιμίες κπλ,αν πληρώνεις με ευρώ και όχι με το νόμισμά τους.Ένας φορολογικός παράδεισος τον οποίο οι Ρώσοι έχουν πάρει μυρωδιά και όλα τα υπερπολυτελή τους σκάφη είναι αραγμένα στη μαρίνα της Budva,η οποία ενδείκνυται για dolce vita.Γενικά αυτή η χώρα είναι απαράμιλλης ομορφιάς,συνδυάζει βουνό και θάλασσα και θεωρώ πως αν δεν υπήρχε η Αλβανία μεταξύ μας θα το είχαμε όπως η Θεσσαλονίκη τη Χαλκιδική(γιατί σαν τη Χαλκιδική δεν έχει ).Θα ήθελα όμως να έμενα άλλη μια νύχτα στο Σπλιτ για να το γυρίσω περισσότερο,έχει πολλά να δείξει, μιας και το να ξαναβρεθείς εκεί δεν είναι πολύ πιθανό αφού βρίσκεται αρκετά βόρεια της χώρας και αν δε το χεις σαν αυτοτελή προορισμό δεν περνάει ο δρόμος σου από κει.Επίσης για τα παράλια της Κροατίας,επειδή έχουν μια λωρίδα ανά κατεύθυνση,τον Αύγουστο,ακόμα και Ιούλιο, θα δυσκολευτείτε να τα διασχίστε μιας και δέχονται τεράστιο όγκο τουριστών και των υψηλών θερμοκρασιών,ΟΜΩΣ αξίζουν κάθε μέτρο που θα διανύσεις φίλε μου.Θα γίνεις εξπέρ στο τσιγκελάκι...
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
11/06/14 Μέρα 3η:Σπλτ-Ζάγκρεμπ
Απόσταση:418χμ
Η διαδρομή: https://www.google.gr/maps/dir/Split,+Hrvatska/Šibenik,+Hrvatska/Plitvička+Jezera,+Hrvatska/Karlovac,+Hrvatska/Zagreb,+Hrvatska/@44.951211,15.5971319,10z/data=!4m37!4m36!1m10!1m1!1s0x13355dfc6bbcf517:0xa1798ff631b49f98!2m2!1d16.4401935!2d43.5081323!3m4!1m2!1d16.2059757!2d43.5486638!3s0x133541ccb6603909:0xf4acc5d57c889919!1m5!1m1!1s0x13352615d088d09d:0x400ad50862bcc20!2m2!1d15.8952045!2d43.7350196!1m5!1m1!1s0x47616784a5c87ea9:0x400ad50862bc3b0!2m2!1d15.6210837!2d44.8807696!1m5!1m1!1s0x47642331b9df2dc1:0x400ad50862bbb70!2m2!1d15.5552683!2d45.4928973!1m5!1m1!1s0x4765d692c902cc39:0x3a45249628fbc28a!2m2!1d15.981919!2d45.8150108!3e0

Αναχώρηση στις 09:45 από το βενζινάδικο αφού φουλάραμε 15,13λ με 1,42ε το λίτρο=21,50ε(165κούνα).Συνεχίζουμε να κινούμαστε παραλιακά μέχρι το Sibenik και από κει μπαίνουμε στον αυτοκινητόδρομο για να μαζέψουμε χιλιόμετρα.Η ποιότητα της ασφάλτου δεν υπάρχει και η κάθε μηχανή πληρώνει 6,4ε(48 kuna) για 180χμ που την απόλαυσε...

Στα 190χμ από το Σπλτ,βγαίνουμε από τον Α1 και ακολουθούμε τον επαρχιακό για Plitviche.Μήπως μπήκαμε πάλι σε πίστα;Οι όμορφες εικόνες μας κατακλύζουν.....Να ήσουν κάπου να βλεπες τα μάτια μας μέσα από το κράνος,άστραφταν( το γέλιο μας θα το άκουγες)!
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Αυτοί ξαναασφαλτωστρώνουν!Είστε τρελοί ρε Κροάτες;Εμείς αυτά που δεν σας αρέσουν θα τα λέγαμε autoban,δρομάρες.Εμείς οι μάγκες.....τέσπα.....
 
Reactions: yns

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Έχουμε διανύσει 240χμ και ήρθε η ώρα για δεύτερο ανεφοδιασμό: 15,73λ με 1,44ε το λίτρο=22,66ε(170 kuna).Μετά από 10χμ ακόμα φτάνουμε έξω από το Εθνικό πάρκο των Λιμνών Πλίτβιτσε,


έχουμε κλείσει αισίως τις 2,5ώρες καβάλα και λέμε να κάνουμε την πρώτη μας στάση στο καφέ που βρίσκεται στο προάυλιο της είσοδου του πάρκου.Δεν υπήρχε περίπτωση να μπούμε μέσα μιας και χρειάζεται τουλάχιστον 5 ώρες να το δεις και αθλητική περιβολή βεβαίως βεβαίως.Έλα όμως που πέσαμε σε ένα τρόμπα υπάλληλο του πάρκινγκ,ο οποίος δε μας άφηνε να αράξουμε τις μηχανές επειδή ήταν για οχήματα του προσωπικού.Βρε καλέ μου,βρε χρυσέ μου,είμαστε φορτωμένοι....Όχι αυτός,να τα βάλετε απέναντι στο δρόμο.Βρε είμαστε πενταβάλιτσοι,,,θα μας μαζέψει καμιά νταλίκα τα μηχανάκια....τίποτα.Ρωτάμε τον υπεύθυνο στα γκισέ και ενώ μας επιτρέπει,γυρνάω απότομα και τον βλέπω πίσω μου να κάνει νοήματα να μη μας αφήσουν.Πες μου εσύ φίλε μου τί θα έκανες.Αρκέστηκα να υψώσω το μεσαίο μου δάχτυλο και λίγο την μπροστινή ρόδα της μηχανής φεύγοντας.....Και επειδή ουδέν κακό αμιγές καλού,σταματάμε παρακάτω για να δούμε αυτό

Ε ρε τρέεεελαααα.Ο τύπος έχει και παγίδες όπως τις πυραμίδες,χαχαχα,θα πηδηιχτώ απ'το παράθυρο....Στο ρεζερβουάρ της μηχανής προεξέχει ένα καρφί που αν ανέβεις και καθήσεις στη σέλα της,θα ξεφουσκώσεις σαν μπαλόνι!Ο τύπος όταν πήγε να την πάρει γύρισε το κλειδι κ μάζεψε το καρφί .Καλόοοο;;;
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Αράζουμε καμιά ώρα,πίνουμε το καφεδάκι μας όπου έρχεται μήνυμα από Ελλάδα στο κινητό ότι δεν παίρνω τη πολυπόθητη μετάθεση για Θεσσαλονίκη.Πάει λέω,θα μας σαπίσει η βρόχη τα κόκκαλα στην εξωτική Ηγουμενίτσα.Προς στιγμή ο αρχιμηχανικός βουρκώνει,ο Πάνος αμίλητος.Δεύτερο κακό σε μόλις λίγα λεπτά.Φίλε μου όμως,αυτά έχει η ζωή και προχωράει.Χαμόγελο λοιπόν και βουρ για Ζάγκρεμπ.Μετά από λίγο σε κάτι στροφιλίκια συναντάμε δυο μηχανές μπροστά μας,οι οποίες κάνουν δεξιά για να τις προσπεράσουμε,το οποίο και κάνουμε.Η στροφή είναι αριστερή,η λωρίδα που κινούμαι ανηφορική,μία ανά κατεύθυνση,δεξιά μου έχω ένα 800άρι gs το οποί προσπερνάω και ακριβώς στη κορυφή της στροφής στο κατερχόμενο ρεύμα είναι ένα φορτηγό το οποίο οι μεν ρόδες του είναι κανονικά στο ρεύμα κυκλοφορίας του,η δε μούρη του όμως έχει μπει στο ρεύμα κυκλοφορίας μου.Ομοίως και γω,οι ρόδες μου στο ρεύμα μου και κοντά στη διαχωριστική γραμμή,όμως επειδή είμαι πλαγιασμένος και μπαίνω,το πάνω μέρος οδηγού-μηχανής βρίσκεται πάνω ίσως και μέσα από τη διαχωριστική.Ο καθρέφτης του φορτηγού πέρασε δίπλα από το κράνος μου.Ένιωσα τον αέρα του και άκουσα ένα τακ!Τι να ναι;Μας βρήκε;Ανοίγω ενδοεπικοινωνία,ρωτάω τη Νάνσυ.Είναι καλά!Τι έγινε;Ο Πάνος που ακολουθούσε νόμιζε ότι μας βρήκε στο τιμόνι το πίσω μέρος του φορτηγού.Τόσο κοντά ήταν.Κινούμαστε δίπλα δίπλα,με μικρή ταχύτητα.Κοιτάζω.......Να τι έγινε
Πετάριζε ένας ιμάντας του φορτηγού ο οποίος κ χτύπησε στο πλαστικό του καθρέφτη και στο κράνος του αρχιμηχανικού.Τρίτωσε το κακό!
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Μ'αυτά και μ'αυτά,αναλογιζόμενοι τι θα γινόταν αν, έχουμε περάσει το Karlovac και μπαίνουμε Εθνική για τα τελευταία χιλιόμετρα μέχρι το Ζάγρεμπ πληρώνοντας άλλα 11 kuna διόδια.
Είσοδος στο Ζάγρεμπ το οποίο σου δίνει την αίσθηση μιας πόλης πεντακάθαρης

Zagreb Arena
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
...άφιξη στο ξενοδοχείο στις 16:00 http://www.booking.com/hotel/hr/my-house-zagreb.en-gb.html?sid=62c1d80c5e60b0053d60d8c56e479d6f;dcid=1;ucfs=1;srfid=8309f76b91d0ac77b6bf8c312a723ebf017009caX1;highlight_room=
το οποίο δεν ήταν και πολύ μακριά από το κέντρο,αλλά σήμερα θα παίρναμε τις μηχανές για να δούμε όσο μπορούμε περισσότερο από την πόλη.

Πρωτίστως όμως μπάνιο,αφού είχαμε λιώσει από τη ζέστη και μετά φαγητό.Πάνω απ'όλα όμως την ατραξιόν του ταξιδιού.Δεν ήταν άλλο από το υγρό ταλκ.ΝΑΙ καλέ μου φίλε.Υγρό ταλκ,το οποίο έφερε ο Παναγιώτης μαζί και αγνοούσα την ύπαρξή του.Με σχεδόν 7ώρες πάνω στη μηχανή,με τέτοιες θερμοκρασίες,τα σημεία που το παντελόνι τρίβονταν στο γοφό από τη σέλα,γίνονταν κόκκινα σαν τον κ...λο της μαϊμούς.Δεν μπορείς να φανταστείς τι ανακούφιση ένιωθες μετά το μπάνιο.Θαυματουργό.Κυριολεκτικά το δέρμα επανερχόταν σαν να μην είχες οδηγήσει λεπτό.
Προς ευχάριστη έκπληξη ο ιδιοκτήτης μας πήγε με το αυτοκίνητό του στο εστιατόριο φίλου για να μην περπατήσουμε,το φαγητό νόστιμο,οι τιμές όμως αυξημένες σε σχέση πάντα με ότι είχαμε συνηθίσει μέχρι τότε στο ταξίδι.Πρωτεύουσα βλέπεις.Εκεί αφού καθήσαμε μαζί μας εκμυστηρεύτηκε ότι στα 10 και πλέον χρόνια που ασχολούταν με τον τουρισμό,ήμασταν μόλις οι δέκατοι Έλληνες που φιλοξένησε.Ο λόγος κατά την άποψή του ότι οι χώρες μας έχουν και οι δυο πολύ δυνατό τουρισμό.Κανένας Κροάτης δεν έχει λόγο να αφήσει τις Δαλματικές ακτές και να έρθει στην σαφώς πιο ακριβή για αυτούς Ελλάδα και κανένας Έλληνας την Ελλαδάρα κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού.Το επιβεβαιώνω κι εγώ έχοντας δει το Σπλιτ να δέχεται Αυστρογερμανούς,πολλές πτήσεις και διαφημιστικές καμπάνιες στους δρόμους στα Γερμανικά.Για να μην νομίζουμε ότι πουλάμε μόνο εμείς ήλιο.....
 
Top Bottom