Τσιγκελάκι τις Δαλματικές και Δυτικά Βαλκάνια Ιούνιος '14

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Σε ένα καφέ που αράξαμε η θέα των φορτωμένων μηχανών κέντριζε το ενδιαφέρον των περαστικών αλλά και των θαμώνων κοιτάζοντές τες με έκπληξη.Επειδή ο σερβιτόρος δεν γνώριζε αγγλικά πήγα στο μπαρ να παραγγείλω τους καφέδες για να δεχτώ εγώ με τη σειρά μου με διπλάσια έκπληξη την ερώτηση:Πώς τον πίνεις;!!!
Εκεί στη μέση του πουθενά για μένα,25χμ πριν τα βοσνιοσερβικά σύνορα,ο μπάρμαν
μου έπερνε την παραγγελία σε άπταιστα Ελληνικά λες και ήμουν στο καφενείο του χωριού μου.Για την ιστορία ανάδοχη οικογένεια τον φιλοξενούσε λόγω του πολέμου επί σειρά ετών,τα καλοκαίρια του τα περνούσε ξένοιαστα στην Εύβοια και έτρεφε τεράστια αγάπη για την Ελλάδα και τους Έλληνες.Περιποιημένο ελληνικό καφεδάκι για όλους(και όχι τούρκικο όπως μέχρι τώρα) στην δυσβάσταχτη τιμή των 2,8 ΒΗΜ κάπου δηλαδή 1,4 ευρώ...ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ !!!
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Αναχώρηση στις 13:15 και μετά από 15΄ και 25χμ φτάνουμε στα σύνορα με τη Σερβία έχοντας φουλάρει άλλα 5,5΄λίτρα (13ΒΗΜ) μιας και η τιμή θα ανέβαινε....
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Περνάμε τα σύνορα με συνοπτικές διαδικασίες στις 13:30 και μετά από 293χμ μέτριας οδηγικής απόλαυσης που περιλάμβανε και εθνική για την οποία πληρώσαμε 190δηνάρια(1,65ευρώ),μπαίνουμε στις 18:30 στο Νις




Το ξενοδοχείο http://www.booking.com/hotel/rs/le-palace.el.html
ήταν πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης και το κάστρο .
Γενικά το Νις μου άρεσε πάρα πολύ,ήταν πολύ κοντά στον δικό μας αέρα,όμορφος και πολύς κόσμος έξω,στον πεζόδρομο με τις καφετέριες(τέλειο το εστιατόριο,το μόνο σε εκείνο το σημείο και το συνιστώ) μέσα στο κάστρο χαμός από μαγαζιά και εκδηλώσεις,το ίδιο και παραποτάμια,οι άνθρωποι πέταγαν τη σκούφια τους όταν καταλάβαιναν ότι είμασταν Έλληνες,πολύ φθηνές τιμές(πολύ μακριά από το δικό μας αέρα) και γενικά θα το ξαναεπισκεφτόμουν ανεξαρτήτως μηχανής,π.χ για ένα τριήμερο dolce vita....
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Απολογισμός 5ης ημέρας
Βενζίνη:23λ=53ΒΑΜ=27ευρώ
Ξενοδοχείο:40 ευρώ(3άτομα)
Καφέδες:2,8ΒΑΜ=1,4ευρώ
Διόδια:190 δηνάρια=1,65ευρώ
Φαγητό:1900 δηνάρια=15,5ευρώ/2άτομα μέχρι σκασμού
Ποτά:2 κρασάσια=360δηνάρια=3 ευρώ
Σύνολο:74,5ευρώ
***αντί για ΒΗΜ(Βοσνιακό μάρκο) το σωστό είναι ΒΑΜ
Συνεχίζεται.......
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
14/06/14 Μέρα 6η:Νις-Θεσσαλονίκη
Απόσταση:410χμ
Η διαδρομή:https://www.google.gr/maps/dir/Niš/Thessaloníki,+Θεσσαλονίκη/@41.9714164,20.1898036,7z/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x4755b0c240c81f65:0x56319fe3122ac3cd!2m2!1d21.8957589!2d43.3209022!1m5!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629

Πρωινό καφεδάκι στην κεντρική πλατεία στο flertcafe,μια κόπια του δικού μας Flocafe,ο ιδιοκτήτης του οποίου έχει κουμπάρους Έλληνες και παραθερίζει κάθε χρόνο στο κάμπινγκ του Αγ.Παντελεήμονα Κατερίνης,στο οποίο διατηρεί τροχόσπιτο...ναι τον πείσαμε κι αυτόν ότι σαν τη Χαλκιδική δεν έχει!!! και αναχώρηση για την πατρίδα στις 11:00

Μιας και από δω και μετά η διαδρομή δεν έχει κάτι να δείξει,εκτός από τις διαδικαστικές εθνικές οδούς Σερβίας,Σκοπίων,Ελλάδας θα παραθέσω στατιστικές λεπτομέρειες της ημέρας σημειώνοντας ότι διόδια και καύσιμα πληρωνόντουσαν με πιστωτική κάρτα
Νις-Σερβοσκοπιανά σύνορα=160χμ=1ώρα 45'
Σκόπια-Σύνορα Ελλάδας=177χμ=3ώρες 30'
Εύζονοι-Θεσσαλονίκη=73χμ=45'
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Απολογισμός 6ης μέρας
Βενζίνη
1 γέμισμα Νις 17λ με 1,30/λ=22ε
1 -//- Σκόπια 16,2λ με 1,31/λ=21,20ε
1 -//- Σκόπια 5,75λ με 1,32/λ=7,6ε
Διόδια
1 Σερβία 160Din=1.38e
3 Σκόπια 50-60-50=2,60ε
2 καφέδες Νις 260Din=2.25e
Σύνολο:57ευρώ
Συνεχίζεται.....
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Το βράδυ μας βρίσκει στην Πλ.Αριστοτέλους,με τα ''καλά'' μας πλέον,να πίνουμε κοκτεϊλάρες, κουρασμένοι σωματικά μεν,ξεκούραστοι ψυχολογικά δε, με γεμάτες μπαταρίες από οδήγηση,από αμέτρητες εικόνες,σκέψεις,συναισθήματα,μυρωδιές,να κάνουμε σχέδια,λίγες μόνο ώρες αφού ξεκαβαλήσαμε,για τι άλλο;Για το επόμενο ταξίδι του Σεπτέμβριου στο Trasfagarasan και την Transalpina......
Ήταν το δεύτερο ταξίδι μου στο εξωτερικό αλλά το πρώτο που σχεδιάστηκε,οργανώθηκε και υλοποιήθηκε αποκλειστικά από ΕΜΑΣ και τελικά άξιζε πέρα για πέρα και το τελευταίο του λεπτό.
Και το λέω για σένα φίλε μου που το σκέφτεσαι και το βλέπεις βουνό.Να μην το σκέφτεσαι.Όλα είναι μια ιδέα,ένας νορμάλ προγραμματισμός και όπως έχω ήδη πει, έχοντας κάνει και το δεύτερο ταξίδι και σχεδιάζοντας το τρίτο,τα πράγματα στο σχεδιασμό γίνονται όλο και πιο απλά,πιο εύκολα,όχι τόσο λεπτομερειακά. Αυτό γίνεται λίιιγο στην αρχή που είσαι ψαρωμένος, φοβισμένος ίσως θα λεγα,μετά έχεις το μάτι της τίγρης.Πάρε το μηχανάκι και φύγε ΣΕ λέω!!!
Όσο για τους δύο συνοδοιπόρους μου σε αυτό το ταξιδιωτικό, τον Παναγιώτη και τη Νάνσυ,τη γυναίκα μου,τον "αρχιμηχανικό" μου,θέλω να τους πω ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ για τις όμορφες στιγμές που μου χαρίσανε,που με ανεχτήκανε,που με "ταξιδέψανε",που "πετάξανε" δίπλα μου και ειδικά στη γυναίκα μου,που άντεξε,τη ζέστη,τις ώρες πάνω στη μηχανή,τα πειράγματα για τα δίμετρα σέρβικα άλογα,τα γέλια,τα νεύρα,και δεν έκανε κιχ, μα πιο πολύ ΕΜΕΝΑ και να τους πω ότι γίναν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ στη χαρά μου και στα ταξίδια μου....
Τον καιρό που γραφόταν το ταξιδιωτικό μαθαίναμε ότι ένα νέο ταξίδι ετοιμαζόταν για μας,αυτό τον γονιών,που δεν σταματάει ΠΟΤΕ και που αναγκαστικά θα με άφηνε χωρίς "αρχιμηχανικό" πίσω μου στη σέλα για ΛΙΓΟ καιρό.Ωραία που ναι η ζωή φίλε μου δε νομίζεις;
Αυτό λοιπόν το ταξιδιωτικό,το πρώτο μου,το αφιερώνω στη γυναίκα μου....Για σένα γατί!!!

 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εξαιρετικο τελειωμα με καταθεση ψυχης και μοναδικων εκπληξεων για εσας:rolleyes:
Δευτερη φορα το '14 που ενα μοτοταξιδο εχει για επιλογο ενα τοσο χαρουμενο νεο!



p.s.
Νικο αδερφε,

ο ''αρχιμηχανικος'' εχει φιλο τον καθρεφτη και γι'αυτο δε ζηλευει στα οποια σχολια περι θηλυκων υπαρξεων!!
 
Reactions: n.l

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Βαλκάνια και πάλι Βαλκάνια
Μπράβο φιλε παντα τέτοια και με το καλο να έρθει και ο πελαργός !!!!!!


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 
Reactions: n.l

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Και βέβαια Βαλκάνια, γιατί όχι; Χιλιόμετρα να γράφει η ψυχή μας.
Ευχαριστώ για τις ευχές πουλέν!
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Ξενοδοχεία δεν κλείσαμε από την αρχή για όλες τις μέρες. Κλείναμε το βράδυ της προηγούμενης για την επόμενη,από την εφαρμογή booking του κινητού, βάζοντας σαν επιλογή στις ρυθμίσεις--> καλύτερα σχόλια, ιδιωτικό πάρκινγκ, πρωινό.
Σε πολλά μέρη είναι απαγορευτηκά τα ξενοδοχεία ενώ τα apartments βολεύουν πάρα πολύ.
Τόσο απλά....
 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Μπραβο φιλε συνονοματε.Καταπληκτικο ταξιδι+παρεα+φωτο+περιγραφη.Ναστε παντα καλα να μας ταξιδευετε.
 
Reactions: n.l
Top Bottom