Χειμερινός εξοπλισμός - απόψεις για μπουφάν

Mel01

Μέλος
Όνομα
Χρίστος
Μοτό
HONDA CB500X
Καλησπέρα σε όλους, αφου εκανα την πρώτη μου αναρτηση με ΑΚΡΑ επιτυχία :) προχωρω με αισιοδοξία και σιγουρια, στην δευτερη.
Παμε λοιπόν, ο καιρός αλλάζει και πολλοί θα χρειαστούμε ένα καινούργιο μπουφαν. Προσωπικά το έχω ψαξει αρκετα χωρις να βγαζω ακρη. Εχω ενημερωθει και για τις μεμβρανες gore tex που κανουν το μπουφαν αδιαβροχο, χωρις να ιδρωνει αυτος που το φορα (υποτιθεται) αλλα στην τελική ανεβαζουν το κοστος του μπουφαν στο Θεό. Αναρωτιεμαι λοιπόν αξιζει τον κόπο να ξεπαραδιαστει κανεις για ενα τετοιο μπουφαν?
Τα εχει δοκιμασει κανεις?
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ναι αξιζει....
αλλα να ξερεις οτι οταν μουσκεψει αργει να στεγνωσει...
θελει και την δεουσα φροντιδα του ....
δεν το αφηνεις να στεγνωσει καθετα....
αλλα οριζοντια... ξαπλωτο....για να μην σπασει η μεμβρανη....
αυτο βεβαια ισχυει για ολα τα μπουφαν και παντελονια....
μηπως να κοιταγες σε ενα μπουφαν με ''καλη'' ζεστη θερμικη επενδυση και αδιαβροχη μεμβρανη (οχι γκορετεξ) και ενα πραγματικα ''στεγανο΄΄ αδιαβροχο...
και ας ιδρωσεις λιγο... στο κατω-κατω ποσες φορες θα ''φας΄΄ βροχη...

για πες ομως και κατι αλλο...
το θες μονο για τις βολτες σου ή για καποια δουλεια που σε ''καιει'' η στεγανοτητα και η πρακτικοτητα... (π.χ. ντελιβερας - κουριερ - διεκπαιρεωτης)...

και εμεις εδω ειμαστε να σου προτεινουμε...:secret:
να περασει και ο χειμωνας που ερχεται...:cool:
να αποφασισεις .... ( 274 σελιδες καλα θα παει και αυτο ) :p:laugh::laugh:


καλως ηρθες και παλι Χρηστο !!!:welcome::friendship::friendship::friendship:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιωργάκη παιδί μου μην λες ανακρίβειες στον κύριο Χρήστο. Δηλαδή αν το μπουφάν βραχεί και στεγνώσει "όρθιο" πάνω μας όσο οδηγούμε, πάει στα σκουπίδια;
Ισχύει το ότι τα μπουφάν που έχουν την μεμβράνη ραμμένη ως ελεύθερο στρώμα ανάμεσα στο εξωτερικό και την φόδρα αργούν πολύ να στεγνώσουν και βαραίνουν με την βροχή, οπότε καλό είναι να αποφεύγονται. Αυτά είναι τα λεγόμενα "Z liner".

Ζούμε στο 2023, οπότε η μόνη κατηγορία μεμβρανών που θα έπρεπε να συζητάμε για χειμώνα είναι οι "κολλημένες" ή "ενσωματωμένες", laminated τις λένε στο χωριό, στο εξωτερικό ύφασμα. Δεν είναι όλες ακριβές σαν goretex, αξίζουν 100% τα λεφτά τους γιατί το μπουφάν ΔΕΝ ΒΡΕΧΕΤΑΙ και στεγνώνει "αμέσως". Θα μου πεις πόσο ζουν αυτές και τι γίνεται σε περίπτωση πτώσης αν σκιστεί/τρυπήσει το μπουφάν;

Δεν υπάρχει το άφθαρτο ακόμα.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Δηλαδή αν το μπουφάν βραχεί και στεγνώσει "όρθιο" πάνω μας όσο οδηγούμε, πάει στα σκουπίδια;
το εχασες στην μεταφραση μαλλον...

οταν το φοραμε οπως και να το κανεις το βαρος ειναι μοιρασμενο στον κορμο μας...
δεν τραβιεται το ιδιο οπως οταν ειναι απλωμενο - κρεμασμενο καθετα...

δεν ειμαι και καλος στον γραπτο λογο...
σιγουρα καταλαβαινεις τι εννοω...
αλλα θες να με τρολαρεις ...
:nnj:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Δεν είναι όλες ακριβές σαν goretex, αξίζουν 100% τα λεφτά τους γιατί το μπουφάν ΔΕΝ ΒΡΕΧΕΤΑΙ και στεγνώνει "αμέσως".
μα αυτο δεν προτεινα και ΄γω εμμεσως...
μαζι με ενα πραγματικα ''στεγανο'' αδιαβροχο ???
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
μα αυτο δεν προτεινα και ΄γω εμμεσως...
μαζι με ενα πραγματικα ''στεγανο'' αδιαβροχο ???
Με το κλασικό αδιάβροχο, όπως έχουμε πει άπειρες φορές, βρέχεται ο αναβάτης από μέσα λόγω ιδρώτα. Είναι λύση ανάγκης.
 

Mel01

Μέλος
Όνομα
Χρίστος
Μοτό
HONDA CB500X
ναι αξιζει....
αλλα να ξερεις οτι οταν μουσκεψει αργει να στεγνωσει...
θελει και την δεουσα φροντιδα του ....
δεν το αφηνεις να στεγνωσει καθετα....
αλλα οριζοντια... ξαπλωτο....για να μην σπασει η μεμβρανη....
αυτο βεβαια ισχυει για ολα τα μπουφαν και παντελονια....
μηπως να κοιταγες σε ενα μπουφαν με ''καλη'' ζεστη θερμικη επενδυση και αδιαβροχη μεμβρανη (οχι γκορετεξ) και ενα πραγματικα ''στεγανο΄΄ αδιαβροχο...
και ας ιδρωσεις λιγο... στο κατω-κατω ποσες φορες θα ''φας΄΄ βροχη...

για πες ομως και κατι αλλο...
το θες μονο για τις βολτες σου ή για καποια δουλεια που σε ''καιει'' η στεγανοτητα και η πρακτικοτητα... (π.χ. ντελιβερας - κουριερ - διεκπαιρεωτης)...

και εμεις εδω ειμαστε να σου προτεινουμε...:secret:
να περασει και ο χειμωνας που ερχεται...:cool:
να αποφασισεις .... ( 274 σελιδες καλα θα παει και αυτο ) :p:laugh::laugh:


καλως ηρθες και παλι Χρηστο !!!:welcome::friendship::friendship::friendship:
Ευχαριστώ καλως σας βρηκα, οπως ισως καταλαβες τα ειχα παρατησει χρονια οποτε προσπαθω να μπω στο κλιμα και παλι, σκοπευω να κυκλοφορω οσο γινεται περισσοτερο με την μηχανη το χειμωνα, οχι για δουλεια η δουλεια τελος για μενα αρκετα δουλεψα. Θελω να οδηγω την μηχανη και να απολαμβανω την οδηγηση υπο οποιασδηποτε συνθηκες και με βροχη και με κρυο. Αλλα ετσι οπως μου τα λες οτι δλδ χρειαζεται με τετοιο τροπο απλωμα κλπ κλπ, οχι προτιμω λιγο να ιδρωσω παρα να μπω σε τετοια διαδικασια μαλλον θα καταληξω σε ενα dainese αυτο με τον κωδικο 1654618 black / lava red
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Με το κλασικό αδιάβροχο, όπως έχουμε πει άπειρες φορές, βρέχεται ο αναβάτης από μέσα λόγω ιδρώτα. Είναι λύση ανάγκης.
Υπάρχουν και αδιάβροχα που αναπνέουν, υπάρχουν και αδιάβροχα γκορετέξ.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Προτείνω κάτι σε sand4 του οποίου η αδιάβροχη επένδυση φοριέται και από πάνω σαν κλασσικό αδιάβροχο. Είναι πολύ ποιοτικό μπουφάν και ταιριάζει πολύ σε θερμοκρασίες Ελλάδας.

Το προηγούμενο Σάββατο που είχα πάει Μαρμάρι Κάρυστο και είχε 6-7 μποφορ με διαστήματα καλής βροχής το βρήκα πολύ βολικό και εύχρηστο.
 

Mel01

Μέλος
Όνομα
Χρίστος
Μοτό
HONDA CB500X
Εχω ζησει 18 χρονια στη μυτιληνη λογω εργασιας και καταλαβαινω απο αερα ακτινογραφια βγαζεις πανω στη μηχανη οταν εισαι σε νησι. Το αποθηκευσα ωραιο ειδικα το μαυρο κρεμ πολυ ωραιο
 

Mel01

Μέλος
Όνομα
Χρίστος
Μοτό
HONDA CB500X
Γιωργάκη παιδί μου μην λες ανακρίβειες στον κύριο Χρήστο. Δηλαδή αν το μπουφάν βραχεί και στεγνώσει "όρθιο" πάνω μας όσο οδηγούμε, πάει στα σκουπίδια;
Ισχύει το ότι τα μπουφάν που έχουν την μεμβράνη ραμμένη ως ελεύθερο στρώμα ανάμεσα στο εξωτερικό και την φόδρα αργούν πολύ να στεγνώσουν και βαραίνουν με την βροχή, οπότε καλό είναι να αποφεύγονται. Αυτά είναι τα λεγόμενα "Z liner".

Ζούμε στο 2023, οπότε η μόνη κατηγορία μεμβρανών που θα έπρεπε να συζητάμε για χειμώνα είναι οι "κολλημένες" ή "ενσωματωμένες", laminated τις λένε στο χωριό, στο εξωτερικό ύφασμα. Δεν είναι όλες ακριβές σαν goretex, αξίζουν 100% τα λεφτά τους γιατί το μπουφάν ΔΕΝ ΒΡΕΧΕΤΑΙ και στεγνώνει "αμέσως". Θα μου πεις πόσο ζουν αυτές και τι γίνεται σε περίπτωση πτώσης αν σκιστεί/τρυπήσει το μπουφάν;

Δεν υπάρχει το άφθαρτο ακόμα.
Ευχαριστω για την παρεμβαση νομιζω οτι το θετεις πολυ σωστα,αρα ναι οσον αφορα το gore tex σε laminated. Ok ομως συνηθως δεν διευκρινιζουν στα χαρακτηριστικα αριθμο στρωματων και αν ειναι επικολημμενη η μεμβρανη, εχεις κατι συγκεκριμενο υποψη σου?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όλες οι εταιρείες λένε πως είναι κατασκευασμένο το μπουφάν._


Το θέμα είναι τι σου κάθεται σωστά στο σώμα σου γιατί κάθε εταιρία έχει άλλο πατρόν. Δοκιμάζεις και βλέπεις..
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Eγώ θα πω ότι με τα λεφτά που έχει αυτό που κοιτάς Χρήστο(475€ αν είδα καλά),μπορείς με λίγο ψάξιμο να πάρεις μπουφάν..παντελόνι.. εξτρά αδιάβροχα και γάντια..

Θα μου πεις δεν θα είναι Dainese. Ε και;;

:friendship:
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Πηρα αυτο που ειναι πιο οικονομικο απο Dainese και εμεινα πολυ ικανοποιημενος.
Ειναι το outback 3, νομιζω οτι υπαρχει σε προσφορα λογω περιορισμενου στοκ σε μεγεθη.
Εχει δυο αφαιρουμενες επενδυσεις, μια αδιαβροχη και μια θερμικη.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Όλα τα σύγχρονα μπουφάν έχουν αδιάβροχοποίηση , είτε κολλημένη είτε αφαιρούμενη. Όλα σε μια μπόρα ή ψιλόβροχο θα σε κρατήσουν μέχρι ένα σημείο. Από εκεί και πέρα, σε ταξίδι με συνεχόμενη βροχή ή καταιγίδα, το έξτρα αδιάβροχο για εμένα είναι απαραίτητο και πιο αποτελεσματικό.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Πηρα αυτο που ειναι πιο οικονομικο απο Dainese και εμεινα πολυ ικανοποιημενος.
Ειναι το outback 3, νομιζω οτι υπαρχει σε προσφορα λογω περιορισμενου στοκ σε μεγεθη.
Εχει δυο αφαιρουμενες επενδυσεις, μια αδιαβροχη και μια θερμικη.
offtrack ειναι
 
Top Bottom