Χειμερινός εξοπλισμός - απόψεις για μπουφάν

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βρίσκεις και σωστό ρουχισμό σε καλές σχετικά τιμές τιμές, αρκεί να ψαχτείς.

Δε θα συμφωνήσω στο ο,τι πληρώσεις παίρνεις στο θέμα της προστασίας.
Με αυτό το σκεπτικό όσοι έχουν μπουφάν των 500 ευρω πρέπει να νιώθουν εκτεθειμένοι μπροστά σε αυτούς με τα μπουφάν των 1200 ευρώ.

Το θέμα της πρόληψης του ατυχήματος είναι πολύ πιο σύνθετο από το αγοράζω απλα καλό ρουχισμό.

Είναι αντίληψη, αμυντική/συνετη οδήγηση κτλ
Κάνεις ένα λογικό άλμα το οποίο είναι εσφαλμένο.


Ένας άνθρωπος ο οποίος έχει αγοράσει ένα μπουφάν το οποίο έχει απλά μία πιστοποίηση CE οποιαδήποτε τιμή και αν έχει αυτό, έχει λιγότερη προστασία από έναν άνθρωπο ο οποίος έχει αγοράσει ένα μπουφάν το οποίο έχει πιστοποίηση CE ΑΑΑ.

Ομοίως αν αγοράσεις ένα μπουφάν το οποίο έχει ένα απλό προστατευτικό με πιστοποίηση CE έχει λιγότερη προστασία από κάποιον άλλον που έχει πάρει ένα μπουφάν με προστατευτικό που έχει πιστοποίηση level2.

Αυτά τα λένε οι σκληροί αριθμοί. Αν αισθάνεσαι εκτεθειμένος ψωνίζοντας στην πρώτη κατηγορία σε σχέση με κάποιον που έχει ψωνίσει την καλύτερη κατηγορία έχεις απόλυτο δίκιο, στο ίδιο πέσιμο στις ίδιες συνθήκες εσύ θα χτυπήσεις και ο άλλος δεν θα πάθει τίποτα.


Από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να επιλέξει οτιδήποτε αντέχει η τσέπη του κι αν νιώθει οτιδήποτε λιγότερο σε σχέση με κάποιον άλλον είναι δικό του πρόβλημα. Το επόμενο βήμα ποιο είναι να βάλουμε όριο στο πόσο ακριβά θα είναι τα μηχανάκια που αγοράζουμε μήπως και φύγει κάποιος που έχει και δεν έχει για παπί;


Ας κρατήσουμε το ότι το κάτι είναι καλύτερο από το τίποτα και ψωνίσει ο καθένας ότι του υπαγορεύει το μυαλό του οι γνώσεις του η εμπειρία του και δυστυχώς, γιατί έχει πολύ μεγάλη σημασία αυτό, η τσέπη του. Το ψωνίζω μπουφάν 50 ευρώ γιατί τόσα έχω θα το σεβαστώ. Το όποιος ψωνίσει μπουφάν με τιμή παραπάνω από όσα έχω εγώ στην τσέπη μου είναι μ**, ε όπως καταλαβαίνεις όχι δεν είναι ο άλλος μ**, εσύ είσαι κομπλεξικός.


Το δεύτερο ενικό είναι γενικό και όχι προσωποποιημένο προς τον Γιάννη στον οποίον έχω κάνει παράθεση
 
Τελευταία επεξεργασία:

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Αν πάρω φθηνό μπουφάν με προστασίες level 2; Αν προσθέσω προστασίες εγώ level 2 φτάνω στη προστασία του μπουφάν των 500€; Σίγουρα παίζει ρόλο και το ύφασμα (κορντούρα, δέρμα κτλπ) αλλά δε πιστεύω πλέον πως η προστασία είναι θέμα χρημάτων αλλά υλικών..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

petrouil

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
CB500X '19
CRF300L '22
Να πω και εγώ την γνώμη μου, όχι ότι έχει πολύ σημασία εξάλλου ο καθένας τα βάζει κάτω και κρίνει.

Προσωπικά έχω το ζευγάρι ( μπουφάν παντελόνι ) Sand 4 της Rev'It. Το διάλεξα γιατί ό,τι έχω πάρει από την μάρκα έχει ένα στάνταρ ποιότητας και μου έχουν βγει σκυλιά.
Το Sand 4 το διάλεξα για την πιστοποίηση CE AA στο μπουφάν και το παντελόνι, τις προστασίες level 2 σε πλάτη, αγκώνα, ώμους και γόνατα και τις προστασίες level 1 σε γοφούς και στήθος. Ειδικά την τελευταία την έβαλα ως απαραίτητη καθώς με το tornado 2 που έχω δεν παίρνει και όταν έφαγα το τιμόνι του cb στα πλευρά σε μια χαζή τόυμπα σε κάτι λάσπες με ελάχιστα χιλιόμετρα το ένιωσα , γιατί guess what ήταν το μόνο μέρος που δεν είχε προστασία.
Αυτό όμως που δεν περίμενα πως θα λατρέψω στο μπουφάν ήταν η αδιάβροχη επένδυση που φοριέται από μέσα ( για όταν κάνει κρύο σαν αντιανεμικό ) και απέξω για όταν βρέχει ( για να μην ποτίζει το ύφασμα ) . Από εξαερισμό είναι μια χαρά για κάποιον που ζεσταίνεται πολύ ( να πω εδώ πως παρ΄οτι στα Γιάννενα σπάνια θα φορέσω μακρυμάνικο... ) αν και υπολείπεται στα πόδια που έχει μόνο μια είσοδο αλλά όχι έξοδο, το συν όμως ειναι πως στους αεραγωγούς έχει μαξιλαράκι από πίσω οπότε δεν έχετε ευχάριστες εκπλήξεις με τσιμπήματα ή πετραδάκια σκατουλάκια να περνάνε.

Αυτά για αυτά που έχω βιώσει , τώρα σαν προτάσεις που και εγώ κοιτάω που και που.

Στα χαρτιά πολύ καλή επιλογή είναι το σετάκι της Alpinestars Halo , γιατί είναι και τα 2 CE Level AA ( εκτός το μπουφάν όταν βγουν τα μανίκια ) και έχει προστασίες level 2 σε όλα εκτός των γοφών όμως που μπορείς όμως να τις αλλάξεις γιατί η aplinestars έχει προστασίες γοφών level 2. Στα υπόλοιπα συν είναι πως το μπουφάν έχει πολύ καλό εξαερισμό ( βγαίνουν μανίκια, και έχει αεραγωγό μπροστά και πίσω ) Ενώ το κόλπο που έλεγα πάνω με την αδιάβροχη επένδυση εδώ γίνεται όχι μόνο στο μπουφάν αλλά και στο παντελόνι. Συν του ότι το παντελόνι έχει τιράντες και δέρμα στο εσωτερικό της γάμπας, και το μπουφάν ζώνη μέσης. Αλλά επειδή δεν το έχω , δεν το έχω χρησιμοποιήσει δεν έχω γνώμη πέρα από τα specs.

Επειδή όμως θέλω να ανέβω σε μπουφάν με CE Level AAA το μόνο που μου γεμίζει το μάτι είναι το Honister της Knox που το σύστημα Seasonless βγάζει πολύ νόημα για ένα μπουφάν όλον τον χρόνο . Απλά η Knox είναι αγγλική, εδώ δεν την φέρνει κανείς ( αν ξέρετε κάτι θα χαρώ πολύ ) και το παν στον εξοπλισμό είναι το πως σου κάθεται - εφαρμόζει. Μετά η επιλογή της Κlim ( το Badland Pro A3 ) ξεφεύγει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τα δικά μου βαλάντια . Μιλάμε πάντα για μη δερμάτινα μπουφάν.

Σόρι αν κούρασα, γενικά το κομμάτι του εξοπλισμού δεν τελειώνει και όπως είπαν και οι προηγούμενοι τα υλικά είναι το μεγάλο σημείο να ψαχτεί κάποιος γιατί πολλές φορές μπορούν να υπόσχονται με αστερίσκους μιας και πολλά σημαντικά στοιχεία μένουν στην απέξω των δοκιμών. Όπως πχ η θερμική απαγωγή στα υλικά ( το kevlar είναι πχ κλάσης ανώτερο από το UHMWPE στην απορρόφηση θερμότητας ) ή στις μπότες σπάνια θα δεις κάποια με πιστοποίηση IPA ( προστασία αστραγάλου ) ή κάποιον τρόπο να πιστοποιούνται τα συστήματα για την υπερέκταση.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Βρίσκεις και σωστό ρουχισμό σε καλές σχετικά τιμές τιμές, αρκεί να ψαχτείς.

Δε θα συμφωνήσω στο ο,τι πληρώσεις παίρνεις στο θέμα της προστασίας.
Με αυτό το σκεπτικό όσοι έχουν μπουφάν των 500 ευρω πρέπει να νιώθουν εκτεθειμένοι μπροστά σε αυτούς με τα μπουφάν των 1200 ευρώ.

Το θέμα της πρόληψης του ατυχήματος είναι πολύ πιο σύνθετο από το αγοράζω απλα καλό ρουχισμό.

Είναι αντίληψη, αμυντική/συνετη οδήγηση κτλ
Επιτέλους άλλη μια μετρημένη προσεκτικά κουβέντα to the point.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν πάρω φθηνό μπουφάν με προστασίες level 2; Αν προσθέσω προστασίες εγώ level 2 φτάνω στη προστασία του μπουφάν των 500€; Σίγουρα παίζει ρόλο και το ύφασμα (κορντούρα, δέρμα κτλπ) αλλά δε πιστεύω πλέον πως η προστασία είναι θέμα χρημάτων αλλά υλικών..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν πάρεις μπουφάν ΑΑ και προσθέσεις προστασία lvl2 σε χαμηλή τιμή, θα έχεις κάτι καλύτερο από klim προηγούμενων γενεών (νομίζω φέτος πέρασαν επίπεδο σε τριβή σε ΑΑΑ).

Αν πάρεις κάτι των 100 ευρώ και βάλεις το καλύτερο d3o μέσα μπορεί να μην χτυπήσεις, μπορεί να σκιστεί και να χτυπήσεις γιατί τα προστατευτικά θα φύγουν, μπορεί να χτυπήσεις ΚΑΙ να αφήσεις το δέρμα σου κάτω.


Προσωπικά κατέληξα στο sand4 ως μπουφάν για θερμοκρασία 30+ γιατί είχε εξαιρετικά χαρακτηριστικά για τα λεφτά του... Και το έφτανα οικονομικά και το βρήκα 25% κάτω από την λιανική. Το σταμάτα βάλε αδιάβροχο, σταμάτα βγάλε κλπ δεν το θέλω, οπότε για χειμώνα δεν μου κάνει.

Δεν συγκρίνεται με (με τεράστια έκπτωση αγορασμενο) enduroguard, ούτε σε πανί ούτε σε μέγεθος προστατευτικών ούτε σε ευκολία δεν σταματάω για τίποτα ποτέ.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει νομοθεσία για τις μίνιμουμ προδιαγραφές των ρούχων μηχανής , σίγουρα δεν υπάρχει νομοθεσία για το μάξιμουμ και δεν πρέπει
Μπορεί να πει κάποιος ότι και η προώθηση διαφήμιση του προϊόντος επιδράει στην τελική τιμή
Ακόμα πολλες νέες εταιρείες διαμορφώνουν τις τελικές τιμές των προϊόντων τους χαμηλά για να γίνουν γνωστές
Έπειτα η τεχνολογία της σκληρότητας των υλικών και αντοχή τους σε πρόσκρουση μαζί με το σύστημα της αναπνοής γκορτεξ δεν είναι πλέον τόσο μέγα μυστικό και έτσι οι τιμές πέφτουν και πρέπει να πέφτουν
Εν κατακλείδι υπάρχουν στην αγορά πολλές καλές εταιρείες με αξιόλογα ρούχα και φθηνά σε σχέση με τις προδιαγραφές τους που είναι εφάμιλλες με ρούχα που είναι και 4 φορές ακριβοτερα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει νομοθεσία για τις μίνιμουμ προδιαγραφές των ρούχων μηχανής , σίγουρα δεν υπάρχει νομοθεσία για το μάξιμουμ και δεν πρέπει
Μπορεί να πει κάποιος ότι και η προώθηση διαφήμιση του προϊόντος επιδράει στην τελική τιμή
Ακόμα πολλες νέες εταιρείες διαμορφώνουν τις τελικές τιμές των προϊόντων τους χαμηλά για να γίνουν γνωστές
Έπειτα η τεχνολογία της σκληρότητας των υλικών και αντοχή τους σε πρόσκρουση μαζί με το σύστημα της αναπνοής γκορτεξ δεν είναι πλέον τόσο μέγα μυστικό και έτσι οι τιμές πέφτουν και πρέπει να πέφτουν
Εν κατακλείδι υπάρχουν στην αγορά πολλές καλές εταιρείες με αξιόλογα ρούχα και φθηνά σε σχέση με τις προδιαγραφές τους που είναι εφάμιλλες με ρούχα που είναι και 4 φορές ακριβοτερα
Thumbs up Στέργιο, συμφωνώ σε όλα.
Να σε ρωτήσω κάτι, είσαι γεννημένος φθινόπωρο;
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Προσωπικά κατέληξα στο sand4 ως μπουφάν για θερμοκρασία 30+ γιατί είχε εξαιρετικά χαρακτηριστικά για τα λεφτά του...
Δηλαδή με 30 βαθμούς φοριέται το μπουφάν σε κίνηση με σταμάτα-ξεκίνα σε ήλιο;
Σε ολιγόλεπτες στάσεις με 30 βαθμούς, για πόση ώρα το αντέχεις;

Τι παντελόνι αντίστοιχο φοράς;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μπορείτε να κάνετε μερικές προτάσεις σε ρούχα Gore-Tex με 200€ , θα ηθελα να παρω κατι τετοιο για το χειμωνα (για τα εντος πολης )
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δηλαδή με 30 βαθμούς φοριέται το μπουφάν σε κίνηση με σταμάτα-ξεκίνα σε ήλιο;
Σε ολιγόλεπτες στάσεις με 30 βαθμούς, για πόση ώρα το αντέχεις;

Τι παντελόνι αντίστοιχο φοράς;
Το μπουφάν δεν το βγάζω όταν κάνω δουλειές στο κέντρο καλοκαίρι, βαριέμαι. Με τον τελευταίο καύσωνα πήγα αρχείο, πήρα σχέδια, περπάτησα ως το φωτοτυπείο ένα τετράγωνο, γύρισα στο αρχείο. Διάτρητο, το βασικό της Revit. Έχω δοκιμάσει χωρίς μπουφάν, δεν αντέχω τον ήλιο και τον αέρα πάνω μου. Λείπει ένα πιστοποιημένο τζιν, θα ενημερώσω μόλις δοκιμάσω και ψωνίσω γιατί δεν τα φέρνει Ελλάδα ο αντιπρόσωπος τους.


Το sand δεν το φοράω κάθε μέρα, το έχω για τις βόλτες με το παντελόνι του, δοκιμασμένο με 40άρια στο βουνό (πάλι σε καύσωνα πέρυσι). Εγώ το βρίσκω τέλειο, ιδρώνω κλπ, δεν υποφέρω ποτέ σε φάση να βρω σκιά να κάτσω.

Δυστυχώς όπως γράψατε νωρίτερα, είμαι στο κλαμπ "χρειάζομαι" άλλο για πόλη, άλλο για βόλτες με καλό καιρό, άλλο για βόλτες με κακό καιρό κλπ κλπ κλπ και μετά τόσα χρόνια έχω επενδύσει ένα μικρό μηχανάκι σε εξοπλισμό για κάθε περίπτωση χρήσης.


Κώστα goretex με 200 δεν ξέρω να έχει αλλά Oxford πολύ κοντά στα 200 έχει laminated μπουφάν με αερισμό κλπ, εννοείται πως δεν έρχεται Ελλάδα.
*ένα edit γιατί το mondial τσίμπησε κάμποσο σε τιμή (και σε πιστοποιήσεις Α/lvl2) παραμένοντας σχετικά φτηνό αλλά συγκρίσιμο με πιο προβεβλημένες μάρκες πλέον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Μπορείτε να κάνετε μερικές προτάσεις σε ρούχα Gore-Tex με 200€ , θα ηθελα να παρω κατι τετοιο για το χειμωνα (για τα εντος πολης )
Με 200 ευρώ goretex δύσκολο, θα σου πρότεινα όμως το alpinestars Andes που το φόραγα όλο το χειμώνα και ήταν μια χαρά από κρύο, level 1 προστασία που αν θες βάζεις level 2
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Κάτι που να μην παίρνει βροχή ψάχνω , αδιάβροχα δεν έχω και δεν θα πάρω .
τα χλμ που κάνω δεν είναι πολλά εντός πόλης.

κάπου πιο πάνω αναφέρθηκε αυτό το ποσό σαν ενδεικτικό .

Aπό εταιρίες μου αρέσουν πολύ η spidi και η macna
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Όλα εξαρτώνται από το πόσο βροχή θα φας. Το καλύτερο μπουφάν να έχεις κάποια στιγμή θα σου βάλει, μπορεί όχι στον πρώτο χρόνο χρήσης αλλά αργότερα. Βέβαια μιλάμε για συνεχόμενη βροχόπτωση. Άσε που μετά βαραίνει και μέχρι να στεγνώσει είναι σαν να κουβαλάς ένα σακί πάνω σου.

Προσωπικά προτιμώ τα αδιάβροχα και ας μπαίνω στη διαδικασία να σταματάω και να τα φοράω.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Όλα εξαρτώνται από το πόσο βροχή θα φας. Το καλύτερο μπουφάν να έχεις κάποια στιγμή θα σου βάλει, μπορεί όχι στον πρώτο χρόνο χρήσης αλλά αργότερα. Βέβαια μιλάμε για συνεχόμενη βροχόπτωση. Άσε που μετά βαραίνει και μέχρι να στεγνώσει είναι σαν να κουβαλάς ένα σακί πάνω σου.

Προσωπικά προτιμώ τα αδιάβροχα και ας μπαίνω στη διαδικασία να σταματάω και να τα φοράω.
Αυτό με το βάρος Γιάννη ισχυει και με laminated μπουφάν;
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Άμα έχεις και διάτρητα καλοκαιρινά, το αδιάβροχο είναι απαραίτητο.
Θέλεις για παράδειγμα να φοράς ένα τζιν παντελόνι με ενισχύσεις, χρειάζεσαι και αδιάβροχο.

Επίσης και τα αδιάβροχα με τα χρόνια, παύουν να είναι αδιάβροχα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αυτό με το βάρος Γιάννη ισχυει και με laminated μπουφάν;
Μάλλον όχι Στέφανε αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Ένα dainese d-dry είχα με το οποίο έκανα Λαμία Αθήνα όλο με συνεχόμενη έντονη βροχή και μου είχε βάλει νερό από τις μασχάλες και λιγο στο στήθος. Το παντελόνι στον καβάλο επίσης.

Η διαφορά του d-dry με το goretex είναι ότι και τα δύο έχουν 100% αδιάβροχοποίηση ενώ το goretex έχει και 100% διαπνοή, ενώ το d-dry 50%, εξού και η διαφορά στην τιμή.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άμα έχεις και διάτρητα καλοκαιρινά, το αδιάβροχο είναι απαραίτητο.
Θέλεις για παράδειγμα να φοράς ένα τζιν παντελόνι με ενισχύσεις, χρειάζεσαι και αδιάβροχο.

Επίσης και τα αδιάβροχα με τα χρόνια, παύουν να είναι αδιάβροχα.
Δεν καταλαβαινόμαστε.

Θέλω να πάω μία βόλτα. Κοιτάω καιρό. Αν υπάρχει πιθανότητα να βρέξει δεν θα έχει πάνω από 30 βαθμούς κελσίου κατά κανόνα έστω. Θα βάλω το laminated μπουφάν και το αντίστοιχο παντελόνι και τις αντίστοιχες μπότες. Αν δεν υπάρχει πιθανότητα να βρέξει και θα έχει ζέστη θα βάλω το sand, παίρνοντας μαζί μου το αδιάβροχο ζακετάκι για να το βάλω εάν πιστεύω ότι θα κρυώνω το βράδυ.

Το διάτρητο μπουφάν είναι αποκλειστικά και μόνο για τις δουλειές στο κέντρο και αυτό πάλι μετά φόβου γιατί ξέρω ότι έχει τη λιγότερη ασφάλεια από όλα μου τα μπουφάν
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ενα ζευγαρι μποτες , ενα παντελονι , 2 μπουφαν.
Μη βαζεις προβληματα στο κεφαλι σου.
Κανει κρυο? Βαλε ρουχα απο μεσα,απεξω...οπου χωρανε
Κανει ζεστη? Σκαστό το φερμουαρ (και το πανω και το κατω) να αεριζεσαι....
Βρεχει? Αδιαβροχα απο τα lidl

Αυτο ειναι adventure
 
Top Bottom