Χειμερινός εξοπλισμός - απόψεις για μπουφάν

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πάρε ένα της νορντκαπ και ένα καλό αδιάβροχο γκορτεξ και έχεις τελειώσει με λίγα χρήματα
Φύλαξε τα υπόλοιπα για βόλτες
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Ότι πληρώνεις περνεις , πάρε ένα καλό μπουφάν να σου κάθεται σωστά και θα τι έχεις χρόνια
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Όμως σε ένα πέσιμο, θα σκίσεις το ακριβό μπουφάν και θα κλαις τα λεφτά σου.:D
δεν παθαίνει τίποτα το μπουφάν , έχω πέσει και με δέρμα και με κορντουρες μια χαρά, ακόμα και τα καλοκαιρινά που έχω έπεσα με 70 περίπου πέρσι σε άσφαλτο και ακόμα τα φοράω, επίσης παίζει και στην Τούμπα ρόλο η ποιότητα του μπουφάν
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όμως σε ένα πέσιμο, θα σκίσεις το ακριβό μπουφάν και θα κλαις τα λεφτά σου.:D
Αν σκίσεις την πέτσα σου, αν κλαις έναν αγκώνα, ένα γόνατο, έναν ώμο, έναν σπόνδυλο, τουλάχιστον θα μπορείς να πεις με τους φίλους σου "ευτυχώς που δεν πέταξα λεφτά στο μπουφάν και το παντελόνι". :p
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Δηλαδή όσοι έχουμε πάρει μπουφάν με 200 ευρώ και όχι με 500, είμαστε καταδικασμένοι.
Δεν είπαμε αυτό, απλά σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις όπως σε όλα τα πράγματα. Υπάρχουν και καλά μπουφάν με 200 ευρώ όπως πχ το Andes που έχω αλλά κακά τα ψέματα όταν πιάσεις στα χέρια σου ένα μπουφάν των 500 ευρώ + και ένα των 150 - 200 θα δεις διαφορά από το ύφασμα την προστασία όλα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν είπαμε αυτό, απλά σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις όπως σε όλα τα πράγματα. Υπάρχουν και καλά μπουφάν με 200 ευρώ όπως πχ το Andes που έχω αλλά κακά τα ψέματα όταν πιάσεις στα χέρια σου ένα μπουφάν των 500 ευρώ + και ένα των 150 - 200 θα δεις διαφορά από το ύφασμα την προστασία όλα
Συμφωνώ....είναι όπως στα κράνη.
Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Εγώ τα τελευταία πολλά χρόνια αγοράζω μπουφάν γιατί βαρέθηκα να με βλέπω με το ίδιο....μόνο φερμουάρ έχω αλλάξει σε "ακριβά " μπουφάν και μετά από αρκετές τούμπες στο χώμα και στις λάσπες
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Δηλαδή όσοι έχουμε πάρει μπουφάν με 200 ευρώ και όχι με 500, είμαστε καταδικασμένοι.
Σε καμία περίπτωση. Κάνει τη δουλεία του μια χαρά, αλλά σε αυτές τις αγορές δίνω όσα περισσότερα χρήματα μπορώ για να πάρω το καλύτερο που αντέχω οικονομικά για να προστατέψει όσο περισσότερο γίνεται όταν έρθει η τούμπα και να είναι όσο πιο άνετο γίνεται ώστε να το φοράω όσο πιο συχνά γίνεται.
Επίσης τα καλά μεταχειρισμένα ρούχα είναι μια πολύ καλή επιλογή για οικονομικές και ποιοτικές αγορές.
 

Mel01

Μέλος
Όνομα
Χρίστος
Μοτό
HONDA CB500X
Όλα τα σύγχρονα μπουφάν έχουν αδιάβροχοποίηση , είτε κολλημένη είτε αφαιρούμενη. Όλα σε μια μπόρα ή ψιλόβροχο θα σε κρατήσουν μέχρι ένα σημείο. Από εκεί και πέρα, σε ταξίδι με συνεχόμενη βροχή ή καταιγίδα, το έξτρα αδιάβροχο για εμένα είναι απαραίτητο και πιο αποτελεσματικό.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ειχα ενα σημαθητη Καμζελα
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Δηλαδή όσοι έχουμε πάρει μπουφάν με 200 ευρώ και όχι με 500, είμαστε καταδικασμένοι.
Δυστυχώς παιδί.
Ήδη αρχίζω να νιώθω ποδηλάτης με κρανακι φελιζολ και ελαστικά ρούχα που δεν πλήρωσα 500αρες για κάθε κομμάτι..
Το κασελάκι του Καΐλα μου λείπει..

Γιώργο Γιώργος 1 πες και στους άλλους "οικονομικούς" ότι στις 20:00 κανονικά το συσσίτιο στο παλιό Δημαρχείο..
:ha
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αν ήταν μόνο για ένα 500αρικο, να το δώσουμε.
Αλλά χρειάζονται χειμωνιάτικα και καλοκαιρινά.
Οπότε έχουμε, 2 μπουφάν, 2 παντελόνια, 2 γάντια, 2 μπότες, 1 αδιάβροχο πάνω-κάτω, 1 κράνος.
Και εγώ θέλω 2 κράνη, και 2 αδιάβροχα, ένα χοντρό και ένα τσιγαρόχαρτο να χωράει στην τσέπη μου.
Οπότε μιλάμε για πολλά 500άρικα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Αν ήταν μόνο για ένα 500αρικο, να το δώσουμε.
Αλλά χρειάζονται χειμωνιάτικα και καλοκαιρινά.
Οπότε έχουμε, 2 μπουφάν, 2 παντελόνια, 2 γάντια, 2 μπότες, 1 αδιάβροχο πάνω-κάτω.
Και εγώ θέλω και 2 κράνη, και 2 αδιάβροχα, ένα χοντρό και ένα τσιγαρόχαρτο να χωράει στην τσέπη μου.
Οπότε μιλάμε για πολλά 500άρικα.
με ενα καλο 4 εποχών βγάζεις ολες τις βόλτες του χρόνου πλην καύσωνα
τα μεταχειρισμένα ειναι μια καλή περίπτωση
ετσι βρήκα τις μποτες μου αφόρετες...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να γιατί αγαπάμε τον Έλληνα. Βαθιά πίστη στην επιστήμη όταν του λένε ότι ένα μσντζουνι θα τον σώσει από κάθε δεινό, την οποία δεν χάνει ούτε όταν αποδεικνύεται ότι έχει την αξία του... Νερού Καματερού.

Αλλά οι δοκιμές τριβής και μεταφοράς δύναμης κρούσης δεν τον πείθουν με τίποτα. Τι μπουφάν CE σκέτο τι πιστοποιητικό ΑΑΑ, τι προστασία νομέιμ τι λεβελ2, τι Κοζάνη τι Λωζάνη...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
20 λιγότερο από τι;
Οι δοκιμές των αυτοκινήτων γίνονται με 50 ας πούμε. Μήπως είσαι σύμβουλος του δημάρχου που θέλει όριο 30 σε όλη την Αθήνα; Επιστήμονας;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Βρίσκεις και σωστό ρουχισμό σε καλές σχετικά τιμές τιμές, αρκεί να ψαχτείς.

Δε θα συμφωνήσω στο ο,τι πληρώσεις παίρνεις στο θέμα της προστασίας.
Με αυτό το σκεπτικό όσοι έχουν μπουφάν των 500 ευρω πρέπει να νιώθουν εκτεθειμένοι μπροστά σε αυτούς με τα μπουφάν των 1200 ευρώ.

Το θέμα της πρόληψης του ατυχήματος είναι πολύ πιο σύνθετο από το αγοράζω απλα καλό ρουχισμό.

Είναι αντίληψη, αμυντική/συνετη οδήγηση κτλ
 
Top Bottom