Χελιωτης μάθημα 6-7/05

ChrisKO

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤOΣ
Μοτό
BMW F800GS-ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ
Με την ίδια λογική,κάποιος που ξέρει απέξω την dream team του 92,αλλά δεν γνωρίζει τον bodiroga,τότε δεν είναι αληθινός μπασκετόφιλος....
Μου αρέσει πάρα πολύ η μοτοσυκλέτα και συγκεκριμένα η adventure πτυχή της,ωστόσο δεν τυχαίνει να παρακολουθώ τόσο πολύ τα επαγγελματικά δρώμενα.
Επιπροσθέτως,όπως έγραψα και προηγουμένως,πραγματικά πείστηκα μόνο από την συνέντευξη που είδα και ας μην είχε κερδίσει τίποτα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Γιατί υποτίθεται ότι όσοι αγαπούν την μοτοσυκλέτα και δεν την έχουν απλά για να πάνε στην δουλειά τους ,ψάχνονται προσπαθούν να βελτιωθούν στην οδήγηση, βλέπουν αγώνες κλπ δεν είναι πχ σαν κάποιον που έχει ένα αμάξι απλά για να πάει από το άλφα στο βήτα και δεν τον ενδιαφέρουν οι αγώνες αλλά δεν του αρέσει και η οδήγηση γενικά. Μπορεί να το βλέπω και λάθος εγώ αλλά πχ και στο ποδήλατο που μου αρέσει ξέρω τους παγκόσμιους τους παρακολουθώ βλέπω τι κάνουν και όσο μπορώ προσπαθώ να τα εφαρμόσω και εγώ στο δικό μου λεβελ για να βελτιωθώ, υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που του αρέσει η οδήγηση (γρηγορη) και δεν βλέπει gp ,wsbk ,mx, Enduro αγώνες? Τον Ορφανό για το θέμα τον γνώρισα λόγο δουλειάς είναι πολύ ευγενικός άνθρωπος και μόνο για αυτό θα τον προτιμούσα, μάθημα μαζί του δεν έχω κάνει αλλά σίγουρα όταν έχεις τρέξει τόσους αγώνες κάτι ξέρεις.
Αυτο που αναφέρεις ισχυει για εμενα.
Θα δω βεβαια βιντεο τεχνικής και εχω παρακολουθήσει μαθήμα οδήγησης, και θελω να παρακολουθήσω και αλλο.
Αλλα τοσο στα σπορ μου όσο στην μοτοσυκλέτα δεν παρακολουθώ αγώνες ουτε ξερω πολλα πολλα για τους καλύτερους αγωνιζόμενους.
Γενικοτερα δεν παρακολουθώ αγώνες.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
+1
Δλδ χθες που έτυχε να πετύχω το sprint στα moto gp έκατσα και το είδα αλλά δεν το κυνηγάω.
(Έχουν ξεφύγει τα άτομα πάντως… έπαθα λίγο πλάκα!)
Βρε και γω θα δω αμα τυχει, αλλο αυτο, αλλα δεν εχω ιδεα για ονοματα θεσεις κλπ και δεν με ενδιαφερει κιολας

Μαλλον ανηκω σε αυτην την κατηγορια των ανθρωπων που και σαν εφηβος ακομα ποτε δεν ειχαν την αφισα καποιου, σε οποιο χωρο και να ανηκε αυτος, στο δωματιο του
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Είδες το βίντεο των δύο ωρών και σαράντα λεπτών ρε θηρίο;;;;; :wacky:
Εγώ μια που το άνοιξα, μια που είδα την διάρκεια, μια που το έκλεισα.....:hungover:
Ναι το ειδα και εγω εκτος απο την (μεγαλη) αρχη που την προσπερασα γιατι δεν με ενδιαφερει το γενεολογικο του δεντρο
..Και θυμηθηκα εποχες που διαβαζα τον ειδικο μοτοσυκλετιστικο τυπο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι το ειδα και εγω εκτος απο την (μεγαλη) αρχη που την προσπερασα γιατι δεν με ενδιαφερει το γενεολογικο του δεντρο
..Και θυμηθηκα εποχες που διαβαζα τον ειδικο μοτοσυκλετιστικο τυπο
Εγώ καταλαβαίνω τι λες, αλλά τα νέα παιδιά αντλούν πληροφορίες μέσα από το διαδίκτυο και ειδικά τον σωλήνα και ειναι "διαβασμενα".....γενικα .

Εγώ τον ορφανό τον γνώρισα πριν πολλά χρόνια και πραγματικά είναι πολύ ευγενικός συνομιλητής και όχι μόνο.
Αυτό δεν τον κάνει φυσικά και καλό δάσκαλο, αλλά για να είναι τόσα χρόνια στον χώρο, μάλλον θα είναι.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εγώ τον ορφανό τον γνώρισα πριν πολλά χρόνια και πραγματικά είναι πολύ ευγενικός συνομιλητής και όχι μόνο.
Αυτό δεν τον κάνει φυσικά και καλό δάσκαλο, αλλά για να είναι τόσα χρόνια στον χώρο, μάλλον θα είναι.
Eπ αυτου δεν νομιζω οτι μπορει καποιος που εχει συνομιλησει εστω και λιγο μαζι του να διαφωνησει
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Είχα κάνει ένα Riding Clinic του Σπανού. Είναι σίγουρα πολύ καλός αλλά νιώθω ότι δεν μου ταιριάζει. Πήγαινω στον Χούντρα και κάνω χωμάτινα μαθήματα (μονοωρα ιδιαίτερα ή σε group το πολύ των 4) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Ο Χουντρας είναι επίσης πολύ καλός δάσκαλος και προσωπικά μου ταιριάζει το στιλ του.
Τα χωμάτινα μαθήματα είναι με μηχανή της σχολής? Κόστος?
 

ChrisKO

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤOΣ
Μοτό
BMW F800GS-ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ
Είχα κάνει ένα Riding Clinic του Σπανού. Είναι σίγουρα πολύ καλός αλλά νιώθω ότι δεν μου ταιριάζει. Πήγαινω στον Χούντρα και κάνω χωμάτινα μαθήματα (μονοωρα ιδιαίτερα ή σε group το πολύ των 4) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Μπορείς να περιγράψει λίγο το μάθημα καθώς επίσης και να αναφέρεις το κόστος?
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
εξαντλητικές οι 3 ωρες αλλά ενδιαφέρον. Μου έκανε εντύπωση βέβαια το beef με τον Χούντρα και έχω απορίες αρκετές σε ποιά ονόματα αναφερόταν στην αρχή, αν εννοουσε πάλι τον Χουντρα στα περιοδικα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ που τον ξέρω (το όνομα και μόνο), αλλά δεν ήξερα ότι έχει συμμετοχές σε Ντακάρ και νίκη στην κατηγορία του, σημαίνει κατι;;;; :friend:
Και γιατί να τα ξέρω όλα αυτά (λέω τώρα);;;
Πόσο μάλλον ο Χρήστος που είναι από ότι βλέπω και εικοσιτεσσάρων ετών ;) !!!!
Τίποτα απολύτως. Έγραψε το παλλικαρι. Δεν τον ξέρω τον κύριο. Και του έγραψα από κάτω ο κύριος έχει 6 συμμετοχές dakar. Ο μόνος Έλληνας που έχουμε να λέμε κάτι σχετικό. Έκανα εγώ η κάποιος άλλος κάποια μομφή ότι είναι κακό να μην ξέρεις αυτόν η κάποιον άλλον αθλητή?
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τίποτα απολύτως. Έγραψε το παλλικαρι. Δεν τον ξέρω τον κύριο. Και του έγραψα από κάτω ο κύριος έχει 6 συμμετοχές dakar. Ο μόνος Έλληνας που έχουμε να λέμε κάτι σχετικό. Έκανα εγώ η κάποιος άλλος κάποια μομφή ότι είναι κακό να μην ξέρεις αυτόν η κάποιον άλλον αθλητή?
Ποιος μίλησε για μομφή;;;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τα μισά.....



Στάλθηκε από το mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

warez

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Yamaha TENERE 700
Μπορείς να περιγράψει λίγο το μάθημα καθώς επίσης και να αναφέρεις το κόστος?
Τα μαθήματα είναι διάρκειας 1 ώρας, μόνος ή το πολύ με άλλα 2-3 άτομα. Έχει εγκαταστάσεις στο Πολυδένδρι και εκεί εχει ένα δικό του πιστάκι χωμάτινο. Το κόστος είναι 35 ευρώ με δικό σου μηχανάκι ή 45 ευρώ (ή 50, δεν θυμαμαι καλα) με μηχανάκι της σχολής (για on-off έχει ένα CRF 300 Rally) .
Τα μαθήματα ξεκινάνε από τα βασικά, στάση σώματος, φρένα στο χώμα, πως στρίβουμε, και συνεχίζουν με ανηφόρες-κατηφόρες, εμπόδια κτλπ.

Ο κυριότερος λόγος που μου άρεσαν είναι ότι είναι διάρκειας 1 ώρας οπότε άναμεσα στα μαθήματα μπορείς να προπονείς τι έμαθες. Επίσης μου αρέσει ο τρόπος που διδάσκουν, ως δάσκαλοι. Τον Σπανό θα τον χαρακτήριζα ως έναν πολύ καλό αθλητή και τον Χούντρα ως έναν πολύ καλο προπονητή. Ξέρει τι να σου πει, πως να στο πει.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ παιδιά δεν νομίζω ότι παίζει τόσο πολύ ρόλο ο δάσκαλος . Σίγουρα είναι προτιμότερο να ταιριάζουν τα χνώτα σας ή ο τρόπος που σας μεταδίδει την γνώση να είναι ο πιο κατάλληλος αλλά μέχρι εκεί. Αυτό που παίζει καθοριστικό ρόλο είναι η διάθεση να δουλέψετε μετά εσείς οι ίδιοι πάνω στην καινούργια γνώση και να την εφαρμόσετε στην οδήγησή σας. Αυτό σημαίνει πολλές ώρες "προπόνησης" εκεί που νομίζει ο καθένας ότι χρήζει βελτίωσης.
 

jopa

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Tuareg 660
Καλησπέρα στην παρέα. Ενδιαφέρομαι κ εγώ για ομαδικό μάθημα στο χώμα, αρκεί να έχω βάλει πρώτα τα κάγκελα (υπολογίζω τέλος Απριλίου).

Σε ότι αφορά το θέμα σχολή / εκπαιδευτές, τους ξέρω μόνο από youtube videos κτλ. Ως στυλ, νομίζω θα μου ταίριαζε καλύτερα του Χούντρα, αλλά θα ακολουθήσω την προτίμηση της ομάδας των 3-4 που φαίνεται να χρειάζεται να μαζευτούμε.
 
Top Bottom