Χελιωτης μάθημα 6-7/05

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Είδα την συνέντευξη και εγώ όλη αλλά σπαστη !
μου άρεσε παρά πολύ ο κ ορφανός , ομολογώ ότι ούτε εγώ ήξερα για όλους αυτούς τους αγώνες και τα Dakar .

Στον κ Σπανό τον περασμένο Νοέμβριο εγώ πήγα σε ένα μάθημα όπου έλαβε έδρα στα Τρίκαλα κορινθιας . Ήταν ένα basic μάθημα όπως το ονόμασε με βασικές γνώσεις όπως το πως να στέκεσε όρθιος πως να στρίβεις την μοτοσυκλέτα στο χώμα πως να τοποθετείς το σώμα σου ανάλογα το τερέν ανηφόρες κατηφόρες , αλλά και κάποιες γνώσεις που αφορούν την μοτοσυκλέτα όπως για τις πιέσεις στα λάστιχα τύπους ελαστικών και αλλά που ξεχνάω τώρα σίγουρα .
το συγκεκριμένο δεν απαιτούσε 50/50 ελαστικά , οι συμμετοχές ήταν γύρο στα 40 άτομα όπου χωριστήκαμε σε γκρουπ αρχαρίων και προχωρημένων . το κόστος πολύ μικρό στα 40€ και διήρκησε γύρο στις 6 ώρες , οι πρώτες 3 περίπου θεωρία και μετά πράξη στην θεωρία.
Υπάρχουν διαφορά πακέτα όμως όπως έμαθα με ατομικά διήμερα κτλ . Μπορεί κάποιος να επικοινωνήσει μαζί του και να μάθει .
Σε γενικές γραμμές εγώ έμεινα ευχαριστημένος και πήρα αυτοπεποίθηση από αρχάριος όπως ήμουν στο χώμα .



 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Αν παίξει ξανά μάθημα με Χελιώτη και περισσεύει θέση, είμαι μέσα.
Επίσης με Χούντρα και Ορφανό.
/// Β
 

p1lotos

Μέλος
Όνομα
Thanasis
Μοτό
BMW 850GS - 2019
Μέσα και εγώ για μάθημα με όποιον και να κανονίσετε ! Η επανάληψη δεν έβλαψε ποτέ κανέναν
 

ChrisKO

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤOΣ
Μοτό
BMW F800GS-ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ
XR Maniac μπορείς να την δημιουργήσεις ως πιο έμπειρος στο forum(συγκριτικά με εμένα);
 

ChrisKO

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤOΣ
Μοτό
BMW F800GS-ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ
Επίσης να ενημερώσω πως κάλεσα σήμερα τον κύριο ορφανό και μ είπε πως το μάθημα κοστίζει 200€ το άτομο είτε ατομικό μάθημα είτε με δυο άτομα.
Για 3+ δεν ρώτησα….
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
XR Maniac μπορείς να την δημιουργήσεις ως πιο έμπειρος στο forum(συγκριτικά με εμένα);
Δεν χρειάζεται εμπειρία φίλε μου.
Άνοιξε ένα θέμα για να δηλώσει συμμετοχή οποίος θέλει και όλα θα γίνουν εύκολα
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Επίσης να ενημερώσω πως κάλεσα σήμερα τον κύριο ορφανό και μ είπε πως το μάθημα κοστίζει 200€ το άτομο είτε ατομικό μάθημα είτε με δυο άτομα.
Για 3+ δεν ρώτησα….
H διάρκεια ποια είναι;;;
/// Β
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και όχι μόνο το dakar... Που να δεις τι έχει κάνει στο Enduro πρίν μπλέξει με τις ερήμους. Τον παρακολουθώ από την δεκαετία του 90...
Με DR350 είχε πάρει πανελλήνιο εντούρο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να πω μια γνώμη, γιατί παραμένω τραγικά αρχάριος. Ένα σχολείο με ΝΣ, ένα με Χελιώτη.

Ο δεύτερος μου ταιριάζει λίγο παραπάνω σαν στυλ.

Ο πρώτος, αν έχεις ήδη μια βάση, ίσως μπορεί να σε σπρώξει για πολλά.

Και οι δύο, για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα πέραν του ότι το χώμα είναι καφέ, είναι "λάθος". Τα εισαγωγικά γιατί δεν υπάρχει δάσκαλος που σε δύο ημέρες να κάνει μαθητή να αφομοιώσει το χώμα. Δεν φταίνε οι άνθρωποι δηλαδή. Μπορεί εγώ να έχω μαθησιακό πρόβλημα, οπότε όλο το πιο πίσω να μην έχει σημασία και άλλος μετά από δύο μέρες να κερδίσει ρομανιακς.

Προσωπικά διαπιστώνω ότι και στα δύο σχολεία πήρα λιγότερα από αυτά που θα ήθελα γιατί απλά το κύριο μέλημα μου ήταν... Να μείνω πάνω στην μοτοσυκλέτα. Κουράστηκα γιατί ήμουν ο μόνος 100% άσχετος και κυνηγούσα τους άλλους, όχι εντελώς αποτυχημένα αλλά εντελώς αποτυχημένα για τον σκοπό που πήγα.

Και εκεί είναι η περίεργη ιστορία με τα σχολεία. Πρέπει να ξέρεις να μπουσουλάς για να περπατήσεις και ίσως να τρέξεις.

Οπότε στον 100% άσχετο θα έλεγα δώσε 5 ευρώ, πάρε κώνους των 40 σεντ, κάνε ασκήσεις με "μηδέν" ταχύτητα για ισορροπία, έλεγχο και τεχνική, μόλις έχεις άνεση τότε σχολείο για να μάθεις πως αυτά μεταφράζονται σε πορεία στο βουνό.

Έχει μια φετινή εξαιρετική σειρά με 10 βίντεο ο Ριτς Λάρσεν, irc tyre guy. Το μπουσουλημα σε μικρό χώρο, πριν βγει η βόλτα και το "κανονικό" μάθημα στο βουνό.
 

$py

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
YAMAHA WR250R
Οποιονδήποτε δάσκαλο διαλέξετε και όποιο μάθημα σηκώνει η τσέπη σας καλό θα σας κάνει, αλλά μη γελιέστε ο μοναδικός τρόπος να μάθεις το χώμα είναι οι βόλτες και η επαφή με το χώμα. Είτε μιλάμε για απλή βόλτα είτε για αγωνιστικό εντούρο.

Όσες τσόντες και να δεις δεν γίνεσαι καλύτερος στο sex :sneaky:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Οποιονδήποτε δάσκαλο διαλέξετε και όποιο μάθημα σηκώνει η τσέπη σας καλό θα σας κάνει, αλλά μη γελιέστε ο μοναδικός τρόπος να μάθεις το χώμα είναι οι βόλτες και η επαφή με το χώμα. Είτε μιλάμε για απλή βόλτα είτε για αγωνιστικό εντούρο.

Όσες τσόντες και να δεις δεν γίνεσαι καλύτερος στο sex :sneaky:

Όταν λες επαφή με το χώμα?
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Να πω μια γνώμη, γιατί παραμένω τραγικά αρχάριος. Ένα σχολείο με ΝΣ, ένα με Χελιώτη.

Ο δεύτερος μου ταιριάζει λίγο παραπάνω σαν στυλ.

Ο πρώτος, αν έχεις ήδη μια βάση, ίσως μπορεί να σε σπρώξει για πολλά.

Και οι δύο, για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα πέραν του ότι το χώμα είναι καφέ, είναι "λάθος". Τα εισαγωγικά γιατί δεν υπάρχει δάσκαλος που σε δύο ημέρες να κάνει μαθητή να αφομοιώσει το χώμα. Δεν φταίνε οι άνθρωποι δηλαδή. Μπορεί εγώ να έχω μαθησιακό πρόβλημα, οπότε όλο το πιο πίσω να μην έχει σημασία και άλλος μετά από δύο μέρες να κερδίσει ρομανιακς.

Προσωπικά διαπιστώνω ότι και στα δύο σχολεία πήρα λιγότερα από αυτά που θα ήθελα γιατί απλά το κύριο μέλημα μου ήταν... Να μείνω πάνω στην μοτοσυκλέτα. Κουράστηκα γιατί ήμουν ο μόνος 100% άσχετος και κυνηγούσα τους άλλους, όχι εντελώς αποτυχημένα αλλά εντελώς αποτυχημένα για τον σκοπό που πήγα.

Και εκεί είναι η περίεργη ιστορία με τα σχολεία. Πρέπει να ξέρεις να μπουσουλάς για να περπατήσεις και ίσως να τρέξεις.

Οπότε στον 100% άσχετο θα έλεγα δώσε 5 ευρώ, πάρε κώνους των 40 σεντ, κάνε ασκήσεις με "μηδέν" ταχύτητα για ισορροπία, έλεγχο και τεχνική, μόλις έχεις άνεση τότε σχολείο για να μάθεις πως αυτά μεταφράζονται σε πορεία στο βουνό.

Έχει μια φετινή εξαιρετική σειρά με 10 βίντεο ο Ριτς Λάρσεν, irc tyre guy. Το μπουσουλημα σε μικρό χώρο, πριν βγει η βόλτα και το "κανονικό" μάθημα στο βουνό.
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα . Έχοντας παρακολουθήσει τα ασφάλτινα σχολεία του Χούντρα έχω να πω ότι σε παίρνει από το μηδέν και σε διδάσκει. Δε χρειάζεται να έχεις οδηγήσει ξανά. Πιστεύω και στο χώμα έτσι θα είναι. Να σημειώσω ότι έχω κάνει ένα ακόμα σχολείο μέσω της δουλειάς μου, με εκπαιδευτές της δουλειάς μου όσον αφορά τη γρήγορη οδήγηση και είχα αποκομίσει αυτά που αναφέρεις. Αν δεν έχεις μια άλφα βάση πιο πολύ άγχος και πιθανόν λάθος πράγματα θα αποκομίσεις. Άλλο η εκπαίδευση και άλλο η μετεκπαίδευση!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Ας πώς και εγώ τα 2 σεντς μου μιας και έχει τύχει να κάνω μάθημα με όλους όσους έχουν αναφερθεί και με κανα 2 ακόμα.

Με τον Σπανό ήταν το 1ο μου μάθημα σχεδόν με το που μπήκα στο χώρο της μηχανής μιας και τότε τα έκανε δώρο η bmw με κάθε αγορά μοτοσυκλέτας, πιστεύω πως μου έθεσε πολύ καλα θεμέλια και κυρίως μου έδωσε αυτοπεποίθηση για να κάνω κάτι στο οποίο ήμουν άσχετος. Ο χαρακτήρας του Σπανού σίγουρα δεν μου ταιριάζει και ούτε θα έκανα παρέα μαζί του αλλά τουλάχιστον ο τρόπος διδασκαλίας του για μένα ήταν οκ, σε βγάζει απο το comfort zone σου σίγουρα αλλα προσωπικά είμαι της άποψης πως μόνο έτσι εξελίσσεσαι. Αργότερα που είχα πάει για 2ο level έτυχε να ήμαστε 4 μόνο άτομα, μας χώρισε ανα 2 αναλογα με το επιπεδο και έδινε πολύ προσοχή στον καθένα μας.

O Χελιώτης με σαφώς πιο φιλικό ύφος νομίζω έχει παρόμοιο στυλ στην διδασκαλία, ίσως όχι τοσο δομημένο αλλα σε σπρώχνει να κάνεις το κάτι παραπάνω. Αυτό δεν ξέρω πως θα είναι για κάποιον αρχάριο γιατί τουλάχιστον στο μάθημα που είχα κάνει εγώ είχε αρκετά ζόρικα σημεία (μπορεί να το είχε προσαρμώσει ανάλογα με το επίπεδο των αναβατών που είδε).

Με τον Ορφανό είχε τύχει να κάνω ενα μικρό μάθημα πίσω στο 2011 στο horizons unlimited meeting αλλα όσο καλός οδηγός και αν είναι και παρά τις τεράστιες επιτυχίες του, νομίζω στο κομματι της διδασκαλίας δεν το είχε. Έδειχνε θυμάμαι πολύ ωραία και σωστά πράγματα αλλα σε σχετικές ερωτήσεις που του κάνανε είχε μια δυσκολία στο να ειναι κατανοητή η απάντησή του, βέβαια απο τότε έχουν περάσει χρόνια και ακόμα και η διδασκαλία διδάσκεται αλλα αυτή ήταν η εικόνα που είχα πάρει τότε.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Να πω μια γνώμη, γιατί παραμένω τραγικά αρχάριος. Ένα σχολείο με ΝΣ, ένα με Χελιώτη.

Ο δεύτερος μου ταιριάζει λίγο παραπάνω σαν στυλ.

Ο πρώτος, αν έχεις ήδη μια βάση, ίσως μπορεί να σε σπρώξει για πολλά.

Και οι δύο, για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα πέραν του ότι το χώμα είναι καφέ, είναι "λάθος". Τα εισαγωγικά γιατί δεν υπάρχει δάσκαλος που σε δύο ημέρες να κάνει μαθητή να αφομοιώσει το χώμα. Δεν φταίνε οι άνθρωποι δηλαδή. Μπορεί εγώ να έχω μαθησιακό πρόβλημα, οπότε όλο το πιο πίσω να μην έχει σημασία και άλλος μετά από δύο μέρες να κερδίσει ρομανιακς.

Προσωπικά διαπιστώνω ότι και στα δύο σχολεία πήρα λιγότερα από αυτά που θα ήθελα γιατί απλά το κύριο μέλημα μου ήταν... Να μείνω πάνω στην μοτοσυκλέτα. Κουράστηκα γιατί ήμουν ο μόνος 100% άσχετος και κυνηγούσα τους άλλους, όχι εντελώς αποτυχημένα αλλά εντελώς αποτυχημένα για τον σκοπό που πήγα.

Και εκεί είναι η περίεργη ιστορία με τα σχολεία. Πρέπει να ξέρεις να μπουσουλάς για να περπατήσεις και ίσως να τρέξεις.

Οπότε στον 100% άσχετο θα έλεγα δώσε 5 ευρώ, πάρε κώνους των 40 σεντ, κάνε ασκήσεις με "μηδέν" ταχύτητα για ισορροπία, έλεγχο και τεχνική, μόλις έχεις άνεση τότε σχολείο για να μάθεις πως αυτά μεταφράζονται σε πορεία στο βουνό.

Έχει μια φετινή εξαιρετική σειρά με 10 βίντεο ο Ριτς Λάρσεν, irc tyre guy. Το μπουσουλημα σε μικρό χώρο, πριν βγει η βόλτα και το "κανονικό" μάθημα στο βουνό.

Αχ θα μας τρελάνει το παλικάρι ρε παιδιά. Τόσο καιρό σου λέω ότι ζεις σε ιδανικές συνθήκες στο χωριό, ούτε κώνους δεν χρειάζεσαι, έχεις τις ελιές για να κάνεις οχτάρια γύρο γύρο, και μου λές ότι φοβάσαι μην σε μαρτυρήσει κανείς στην Γκρέτα ότι χαλάς το οικοσύστημα :eek::laugh::laugh:.
Άντε τουλάχιστον αν το πήρες απόφαση τώρα, πάρε τους κώνους θα μας χρειαστούν :muted::happy:

Στα σοβαρά τώρα, πράγματι καλό είναι να έχεις μια κάποια άνεση με την μηχανή που καβαλάς πριν πας στο μάθημα. Όχι ότι δεν θα κερδίσεις κάτι και έτσι απλά σίγουρα θα σου μείνουν περισσότερα πράγματα αν δεν είσαι ζω - πεθαίνω.
Τώρα για εντελώς αρχάριους ο Μανιάτης και ο Χούντρας είναι νομίζω οι πιο κατάλληλοι (εμπειρία με τον Ορφανό δυστυχώς δεν έχω).

+1 για τα βιντεάκια του irc tyre guy, και μου αρέσει που σε όσα έχω δει έχει μαζί και έναν που φαίνεται ότι είναι νέος και βλέπεις την διαφορά πως εκτελεί την άσκηση ο δάσκαλος και πως ο μαθητής!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αχ θα μας τρελάνει το παλικάρι ρε παιδιά. Τόσο καιρό σου λέω ότι ζεις σε ιδανικές συνθήκες στο χωριό, ούτε κώνους δεν χρειάζεσαι, έχεις τις ελιές για να κάνεις οχτάρια γύρο γύρο, και μου λές ότι φοβάσαι μην σε μαρτυρήσει κανείς στην Γκρέτα ότι χαλάς το οικοσύστημα :eek::laugh::laugh:.
Άντε τουλάχιστον αν το πήρες απόφαση τώρα, πάρε τους κώνους θα μας χρειαστούν :muted::happy:

Στα σοβαρά τώρα, πράγματι καλό είναι να έχεις μια κάποια άνεση με την μηχανή που καβαλάς πριν πας στο μάθημα. Όχι ότι δεν θα κερδίσεις κάτι και έτσι απλά σίγουρα θα σου μείνουν περισσότερα πράγματα αν δεν είσαι ζω - πεθαίνω.
Τώρα για εντελώς αρχάριους ο Μανιάτης και ο Χούντρας είναι νομίζω οι πιο κατάλληλοι (εμπειρία με τον Ορφανό δυστυχώς δεν έχω).

+1 για τα βιντεάκια του irc tyre guy, και μου αρέσει που σε όσα έχω δει έχει μαζί και έναν που φαίνεται ότι είναι νέος και βλέπεις την διαφορά πως εκτελεί την άσκηση ο δάσκαλος και πως ο μαθητής!
Αντώνη με δύο σκυλιά, γείτονες επίσης με σκυλιά παιδιά κλπ δεν μπορεί να έχεις το μηχανάκι να βαράει όση και ό,τι ώρα σου καρφωθεί στο μυαλό να κάνεις κύκλους, συν το ότι οι ελιές τώρα που κάηκαν και μέχρι να φουντώσουν είναι καλό "level 0" αλλά μέχρι εκεί, οι αποστάσεις τους είναι σταθερές.

Κώνους βρήκα, την επόμενη φορά που θα κατέβω προς κέντρο για δουλειά θα περάσω να πάρω γιατί η αξία είναι μικρή και δεν αξίζει να τους στείλουν. Και μιά που "πιστάκι" έχει δίπλα στο σπίτι χωρίς γείτονες, όλα είναι τζετ.


εδιτ:
Ο "νέος" είναι το αφεντικό του λέει! Δεν ξέρω αν κάνουν πλάκα αλλά αν ο εισαγωγέας των ελαστικών μαθαίνει πρώτο χέρι το προϊόν, τεράστιος σεβασμός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Κωνακια είχα πάρει από τα Jumbo πολύ φθηνά. Μέσα στην πρώτη καραντίνα, πήγαινα συνέχεια στην χωραφα στο σχιστό και έκανα εξάσκηση. Πλέον δεν τα κουβαλάω ποτέ. Βάζω στιβιτσες από πέτρες ή ότι βρω και κάνω. Στην Βαρυμπόμπη πίσω από το στρατόπεδο έχει για παράδειγμα κάτι λάστιχα πεταμένα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Eμεις στην ηλικία σας κάναμε πιο μάθημα ρε. :(

Ζηλεύω καλοπροαίρετα τις πιο νέες γενιές γιατί μπαίνουν στον χώρο του δικύκλου, του off road ή του MTB σωστά με εξαιρετικούς δασκάλους καθώς και πολύ πληροφόρηση από το internet.

Eμας μας "έμαθε" ο ξαδελφος ενός φίλου εντουρά που πρώτα μας έβαζε στα δύσκολα και μετά έριχνε μπινελικια άμα κολλάγαμε ή δεν βγάζαμε την ανηφόρα. Και από τεχνική αρκούσε το "κράτα το γκάζι ανοιχτό ρεεεε κολοψαρο".

Αυτά.
 
Top Bottom