αλλος για ...νορβηγια;

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Λες να φτάσουν να αγοράσω και ένα άλλο διαμέρισμα :p:p:p
Yπαρχουν ανθρωποι εδω μεσα που κανουν τις ετησιες διακοπες τους με τα ρεστα.
Εγω παλι, ζω σε ενα σπιτι που σχεδον το εχτισε καποιος με τα ρεστα..
Κι ενας που ειπε το 1960 το σοφο ''τις δραχμες τις μαζευουμε, τα χιλιαρικα ερχονται μονα τους''
Τον τελευταιο αν τον βρεις googlαροντας θα καταλαβεις την ολη προσεγγιση επι του θεματος
η οποια σαφως και δεν εχει μονο οικονομικη πλευρα:):)
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Παλικάρια με το καλο να πατε.
..και κάποιες πληροφορίες τον τελευταίον ημερών. .. η Νορβηγία ειναι ακριβή αν θες να ζησης τηε διακοπές σου εκει με την χλιδα που θα της περνουσεςστην Ελλάδα οπος καφετέριες εστιατόρια κρασια μπύρες και ολα τα συναφή. ..αν τα θες αυτα η Νορβηγία ειναι απλισιαστοι...αν ομως κοιταξης μονο να την βγαλης ως προς τηνεεπιβίωση σου ειναι ισως πιο οικονομικοι και απο την Ελλάδα. ... και εξηγούμε ...
Εγω χορις νσ εχω καμια προμήθεια μαζι μου λογο χορου με 15 ευρώ απο το σούπερ μάρκετ έτρωγα σαν βόδι ...μαλακιες μεν κασερια σαλαμια ψωμί. ..σαλάτες κονσερβες και διάφορα. ..και πρηζομουν στο φαι... καμπινκ 15 εως 17 ευρω..σπιτακια σε καμπινκ που φιλοξενούν 4 ατομα απο 35 εως 45 ευρω..ασε που και το ελευθερω καμπινκ ειναι νομιμο οποτε μπορεις να την πεσης σε άπειρα μερη για υπνο μερη τα οπιοια εινα ιγια να ξεποστασεις απο την οδήγηση και βρίσκονται καθε 15 χιλιομετρα κυριολεκτικά παντου...ένταξη εγω ήμουν μονος και έπρεπε να το σκεφτο 2 φωρες το τι θα κανω αλλα αν ειατε πολλά ατομα δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. ..οχι και το να εισαι μόνος έχεις πρόβλημα το μονο σου προβλημα στην Νορβηγία ειναι οτι πρέπει να αποβαλεις την Ελληνική νοοτροπία οτι κινδυνεύεις οταν εισαι καπου εξω και πιθανόν εκτεθειμένος στον οποιοδήποτε. ..γιατι δεν κοινδηνευεις ουσιαστικά πουθενα...και απο πουθενά. ..

Λεφτα να έχετε μαζι σας γιατι πρώτων. ..πολλα καμπινκ δεν δέχονται πιστοτικη καρτα για να πάρουν τα λεφτά στην μαύρη. ..και στα μοναδικά διοδια που πλήρωσα αφου διεσχησα τον ατλαντικ road και έπρεπε να διασχίζω το υποθαλάσσιο τούνελ για να πάω στο κριστιασαντ δεν δεχοντουσαν πιστοτικη καρτα επειδή ηταν με κωδικό και δεν ήταν συνδεδεμένη με το ίντερνετ. ..

Οποτε εχουμε και λέμε. ...

Αν εχεις προμήθειες μαζι σου και κοιμάστε νε το γράμμα του νομου σε ελεύθερο καμπινκ τα εξωδα σου κάλλιστα θα μπορουσαν να ειναι μηδενικα...

Αν δεν εχεις προμήθεες και κοιμασε σε καμπινκ τα εξοδα σου ειναι το πολυ... μιλαμε για φάει που να λες παναγια μου βοηθά 40 ευρω..

Και εγω λεω στην ελλαδα που μπορεις να περασεις της διακοπές με εξοδα διασκέδασης επιβίωσης και διανηκτερευσης με το να δόσεις απο 0 εως 40 ευρω... διακοπες δεν θα απολαυσης τους φραπες σου στο χλιδατο μπιτς μπαρ... ταβερνουλα η σάντουιτς δεν θα φας...που θα κοιμηθείς με το γράμμα του νομου... οποτε και στην ελλαδα θα πλήρωσης. .. ισως και περισσότερα βεβαια δεν θα εισαι στην χλιδη της ταβερνας της καφετεριας και του πεντακαθαρου πλήρως εξοπλισμένου κανπινκ που υπαρχουν σε καθε γωνία της Ελλάδας μας .. αλλα με κονσέρβες και γενικός jank food...θα κοιμάσαι στην ύπαιθρο αλλα νόμιμος η στα τρισαθλια νορβιγικα καμπινκ που θεωρούνται απο τα καλύτερα στον κοσμο... αλλα αν επιλέξεις την ελλαδα φιορδ δεν πρόκειται να δεις...

Και στο ζουμί. ..εγω για 18 μερες και 15 απο αυτες στην Νορβηγία ξοδεψα για σητηση διασκέδαση και διανηκτερευση...500 ευρω...λιγότερα απο 30 ευρώ την ημέρα. ..στην ελλαδα ειναι σίγουρος οτι θα εδεινα περισσότερα.... βεβαίως η βενζίνες ειναι ακριβές και οι απόσταση μεγάλη. ..αλλα αυτη ειναι η μοιρα μας εφόσον ζουμε στην άλλη ακρι της Ευρώπης. ..κατα τα αλλα τα οικονομικά δεδομένα αυτου του ταξιδιου εοναι πανω κατω οπος τα προανεφερα
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Και επειδή στο τελος ειχα σηχαθη το jank food απο τα σουπερ μαρκετ το έριξα στο jank food απο τα ευρωπαϊκά ταχυφαγια... παράδειγμα επειδή μου ειχε ανοίξει η ορεξη προτού να αποχωρήσω απο την Νορβηγία, εφαγα στα berger king κατι σαν τα MacDonald αλλα πιο νόστιμα. ..εφαγα 3 χάμπουργκερ ποιό μικρα απο τα δικα μας με με 19 νοκ το καθένα μετα χτύπησα 2 παγωτά μηχανης με 10 νοκ το καθενα και μετα γιατι ενιοθα λίγο κομμένος...εφαγα και 3 φρεσκα κρουασάν με σοκολάτα σαν τα δικα μας... με 10 νοκ το καθένα. ..οπότε με 110 νοκ ...ουτε 15 ευρω έφαγα ... ελαφριά ναι μεν :)...αλλα έφαγα. ..οποτε και αυτού του είδους οι λύσεις ειναι... συμφέρουσες ... το φαΐ που εριξα εκει δεν το εχω ρίξει πουθενα αφου μπορει να παχυνα κιολας:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Μια λύση που βρήκα και ταιριάζει περισσότερο όταν κάνεις διανυκτέρευση σε σπιτάκια είναι να γεμίσω με φακελάκια σάλτσες Κνορ.
Έτσι με μακαρόνια ζαμπόν και γαλατάκι από Σουπερ μάρκετ έσπαγα το jank food αν κάνεις διανυκτέρευση στην ύπαιθρο πρέπει να είσαι εφοδιασμένος με γκαζάκια.
Εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα.
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
H βενζινη θα μας κοστιζει 7 ευρω ανα 100 χλμ.
http://www.fuel-prices-europe.info/

Τα χιλιομετρα ειναι 7000 (πολλα απο αυτα γινονται σε Βαλκανια Ουγγαρια Τσεχια) αρα το συνολο παει στα
500 ευρω

Eχουμε 1 πλοιο των 80 περιπου ευρω και διοδια περιπου 20 συν τις βινιετες αλλα 25.
125 ευρω

Υπνο θα πληρωσουμε 4 επι 20 Ευρωπη 4 επι 15 Νορβηγια και 4 επι 0 παλι Νορβηγια.
Στη Νορβηγια το ελευθερο camping ειναι νομιμο αρκει να βρισκεσαι 150 μετρα μακρια απο το κοντινοτερο οικημα.
140 ευρω

Φαγητο 13 επι 20 που ειναι ενα υπερβολικα μεγαλο ποσο
μιας και θα φυγουμε απο εδω με προμηθειες επιπεδου μεταναστευσης
και εξασφαλιζει την περιπτωση να μεταφερθουν λεφτα στο budget υπνου λογω π.χ.κακοκαιριας
260 ευρω

1025 τα βγαζω και η υπολοιπη κουβεντα με το καλο οταν επιστρεψουμε και με το εξοδολογιο στο χερι!

:friendship:
Παλικάρια με το καλο να πατε.
..και κάποιες πληροφορίες τον τελευταίον ημερών. .. η Νορβηγία ειναι ακριβή αν θες να ζησης τηε διακοπές σου εκει με την χλιδα που θα της περνουσεςστην Ελλάδα οπος καφετέριες εστιατόρια κρασια μπύρες και ολα τα συναφή. ..αν τα θες αυτα η Νορβηγία ειναι απλισιαστοι...αν ομως κοιταξης μονο να την βγαλης ως προς τηνεεπιβίωση σου ειναι ισως πιο οικονομικοι και απο την Ελλάδα. ... και εξηγούμε ...
Εγω χορις νσ εχω καμια προμήθεια μαζι μου λογο χορου με 15 ευρώ απο το σούπερ μάρκετ έτρωγα σαν βόδι ...μαλακιες μεν κασερια σαλαμια ψωμί. ..σαλάτες κονσερβες και διάφορα. ..και πρηζομουν στο φαι... καμπινκ 15 εως 17 ευρω..σπιτακια σε καμπινκ που φιλοξενούν 4 ατομα απο 35 εως 45 ευρω..ασε που και το ελευθερω καμπινκ ειναι νομιμο οποτε μπορεις να την πεσης σε άπειρα μερη για υπνο μερη τα οπιοια εινα ιγια να ξεποστασεις απο την οδήγηση και βρίσκονται καθε 15 χιλιομετρα κυριολεκτικά παντου...ένταξη εγω ήμουν μονος και έπρεπε να το σκεφτο 2 φωρες το τι θα κανω αλλα αν ειατε πολλά ατομα δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. ..οχι και το να εισαι μόνος έχεις πρόβλημα το μονο σου προβλημα στην Νορβηγία ειναι οτι πρέπει να αποβαλεις την Ελληνική νοοτροπία οτι κινδυνεύεις οταν εισαι καπου εξω και πιθανόν εκτεθειμένος στον οποιοδήποτε. ..γιατι δεν κοινδηνευεις ουσιαστικά πουθενα...και απο πουθενά. ..

Λεφτα να έχετε μαζι σας γιατι πρώτων. ..πολλα καμπινκ δεν δέχονται πιστοτικη καρτα για να πάρουν τα λεφτά στην μαύρη. ..και στα μοναδικά διοδια που πλήρωσα αφου διεσχησα τον ατλαντικ road και έπρεπε να διασχίζω το υποθαλάσσιο τούνελ για να πάω στο κριστιασαντ δεν δεχοντουσαν πιστοτικη καρτα επειδή ηταν με κωδικό και δεν ήταν συνδεδεμένη με το ίντερνετ. ..

Οποτε εχουμε και λέμε. ...

Αν εχεις προμήθειες μαζι σου και κοιμάστε νε το γράμμα του νομου σε ελεύθερο καμπινκ τα εξωδα σου κάλλιστα θα μπορουσαν να ειναι μηδενικα...

Αν δεν εχεις προμήθεες και κοιμασε σε καμπινκ τα εξοδα σου ειναι το πολυ... μιλαμε για φάει που να λες παναγια μου βοηθά 40 ευρω..

Και εγω λεω στην ελλαδα που μπορεις να περασεις της διακοπές με εξοδα διασκέδασης επιβίωσης και διανηκτερευσης με το να δόσεις απο 0 εως 40 ευρω... διακοπες δεν θα απολαυσης τους φραπες σου στο χλιδατο μπιτς μπαρ... ταβερνουλα η σάντουιτς δεν θα φας...που θα κοιμηθείς με το γράμμα του νομου... οποτε και στην ελλαδα θα πλήρωσης. .. ισως και περισσότερα βεβαια δεν θα εισαι στην χλιδη της ταβερνας της καφετεριας και του πεντακαθαρου πλήρως εξοπλισμένου κανπινκ που υπαρχουν σε καθε γωνία της Ελλάδας μας .. αλλα με κονσέρβες και γενικός jank food...θα κοιμάσαι στην ύπαιθρο αλλα νόμιμος η στα τρισαθλια νορβιγικα καμπινκ που θεωρούνται απο τα καλύτερα στον κοσμο... αλλα αν επιλέξεις την ελλαδα φιορδ δεν πρόκειται να δεις...

Και στο ζουμί. ..εγω για 18 μερες και 15 απο αυτες στην Νορβηγία ξοδεψα για σητηση διασκέδαση και διανηκτερευση...500 ευρω...λιγότερα απο 30 ευρώ την ημέρα. ..στην ελλαδα ειναι σίγουρος οτι θα εδεινα περισσότερα.... βεβαίως η βενζίνες ειναι ακριβές και οι απόσταση μεγάλη. ..αλλα αυτη ειναι η μοιρα μας εφόσον ζουμε στην άλλη ακρι της Ευρώπης. ..κατα τα αλλα τα οικονομικά δεδομένα αυτου του ταξιδιου εοναι πανω κατω οπος τα προανεφερα
Είμαι άνθρωπος του προγραμματισμού
κ μου αρέσει όταν δίνεται μια οικονομική
τάξη μεγέθους που βοηθά κ άλλους ταξιδιώτες.
Εύγε στα παιδιά.:friendship:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Tα λεφτα για τον γιατρο δεν υπολογισατε ρε παιδια...με τοσο junk food:UH:
Το junk δεν ειναι απαραιτητο, το super market εστω και 20 τα εκατο πανω απο τα δικα μας ειναι ελεγχομενο εξοδο..
Ασε που το αγαπημενο σημειο ειναι το ψυγειο με τον παμφθηνο φρεσκο σολομο φιλετο και τα διαστημικα πολυσπορα που σε πανε 3 ημερες..
Τωρα, αν σου αρεσει το μονο λουκανικο μουσταρδα της ..Shell χτυπα 2 με ενα διευρο κι εισαι τουμπανο(κυριολεκτικα):wacky:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Aυτο που κρεμεται σαν μαχαιρι πανω απο τις 3 ομαδες που ετοιμαζουμε αυτο το ταξιδι για φετος
ειναι το μπλοκαρισμενο εκτος χωρας ελληνικο πλαστικο χρημα που ειναι εντελως απαραιτητο σε τετοια πολυημερα ταξιδια εκτος ευρωζωνης..
Σκεφτομαστε ακομα και την προμηθεια ιταλικης prepaid Visa αλλα δεν υπαρχει προηγουμενη εμπειρια..
Αμ ξερει καποιος οτιδηποτε θα μας βοηθουσε αφανταστα.
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Αμα δεν κατσει η ρεγκατα θα ρθω και εγω. Γαμω το capital control. Τθ εγινε ρε φουστη μονο εγω αφησα τα χρηματα στην τραπεζα; Ημερομηνιες;;;
 

TROY

Μέλος
Όνομα
EFT
Μοτό
GS 1200
Και επειδή στο τελος ειχα σηχαθη το jank food απο τα σουπερ μαρκετ το έριξα στο jank food απο τα ευρωπαϊκά ταχυφαγια... παράδειγμα επειδή μου ειχε ανοίξει η ορεξη προτού να αποχωρήσω απο την Νορβηγία, εφαγα στα berger king κατι σαν τα MacDonald αλλα πιο νόστιμα. ..εφαγα 3 χάμπουργκερ ποιό μικρα απο τα δικα μας με με 19 νοκ το καθένα μετα χτύπησα 2 παγωτά μηχανης με 10 νοκ το καθενα και μετα γιατι ενιοθα λίγο κομμένος...εφαγα και 3 φρεσκα κρουασάν με σοκολάτα σαν τα δικα μας... με 10 νοκ το καθένα. ..οπότε με 110 νοκ ...ουτε 15 ευρω έφαγα ... ελαφριά ναι μεν :)...αλλα έφαγα. ..οποτε και αυτού του είδους οι λύσεις ειναι... συμφέρουσες ... το φαΐ που εριξα εκει δεν το εχω ρίξει πουθενα αφου μπορει να παχυνα κιολας:)
Δεν έχεις ανάγκη ΕΣΥ αγόρι μου......ΜΟΝΟ 100αρα βενζίνη θέλεις ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!
 

TROY

Μέλος
Όνομα
EFT
Μοτό
GS 1200
Ειχα καποτε εναν πελατη που μου ελεγε για τα ταξιδια που εκανα τοτε με το Africa κλπ..
Στα ταξιδια φιλαρακι ή θα τρως ή θα βλεπεις, διαλεξε!

Στο δια ταυτα τωρα και κουβεντα να γινεται, για μενα θα ειναι η 4η φορα στην αγαπημενη Νορβηγια (αν βεβαια παμε)!!
Την αφορμη που αφορα τις ημερες την εδωσε η μαμα του σπιτιου αναλαμβανοντας ολα τα βαρη για τοσες ημερες.
Την αιτια θα σας περιγραψω που ειχε μοτερ boxer και μια ωραια Remus,εις διπλουν!
Αυγουστος του 2004 βραδυ αβραδιαστο σε ενα παρκινγκ εξω απο την Alta.
Mε το Φωτη που ειχε τοτε ενα RT 1150 και τα κοριτσια της ζωης μας στην πισω σελα.
Εγω με το ολοκαινουριο mk2 με την σταμπα απο το Ακρωτηρι να κορδονεται στο τεραστιο παρπρζ
και μια πολυτιμη πιτσα στην Maxia σε ρολο δειπνου!
Ανοιγουμε το κουτι τρωμε απολαμβανουμε τη ..νικη κι εκει που ειμαι αρχηγος του πλανητη
σκανε απο τη στροφη 2 κοκκινα 1200 ολοφρεσκα κι αυτα με δυο καρντασια επανω
και αυτον τον αρχηγικο ηχο των Remus να σπαει την απολυτη ησυχια..
11.30 νυχτα κι ακομα ταξιδευαν γνωστο κολπο για οσους δεν τα πανε καλα με τα νορβηγικα ορια ταχυτητας..
Φευγει το βρουμμμ χανεται γυρναω στον Φωτη και του λεω..
του χρονου θα παρω μια τετοια BMW και θα ξαναερθω εδω πανω φιλε,αυτο θα κανω!!!
Την πηρα μαγκες την ΒΜW...δυο στη σειρα κι εγω...
Η πρωτη η 1150 η χοντρη εκανε στα χερια μου 60000χλμ και τα ειδε ολα σε Ελληνικα κι Αυστρογαλλοιταλικα Βουνα,αλλα Νορβηγια δεν ειδε!
Η δευτερη επεσε σε μετωπικη με τον ...πελαργο κι εβλεπε να παει μεχρι το Brasov!!
Νομιζω οτι 7 χρονια μετα,με 128000 χλμ στα χερια μου (και 189000 συνολικα) πρεπει να αρπαξει την ευκαιρια
οτι κυκλοφορει με βελτιωμενη σαφως την οραση και της αξιζει μια βορεια και δροσιστικη βολτα με εμενα στη σελα..

p.s.
(H 4η φορα κολλαει στο οτι προσπαθησα να καλυψω την ''αιτια'' ανεβαινοντας με το κουτι δυο φορες αλλα η αγωγη απεβη ακαρπη!!)
Παρτε και μια στο προαναφερθεν parking ...λιγα λεπτα πριν τη συγκρουση με το πεπρωμενο μου!

Γαμπρός ΛΕΜΕ....Αφού.(φιλαράκι?.....Απο το Οξυγόνο εισαι ναουμμμμμ.....)
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Aυτο που κρεμεται σαν μαχαιρι πανω απο τις 3 ομαδες που ετοιμαζουμε αυτο το ταξιδι για φετος
ειναι το μπλοκαρισμενο εκτος χωρας ελληνικο πλαστικο χρημα που ειναι εντελως απαραιτητο σε τετοια πολυημερα ταξιδια εκτος ευρωζωνης..
Σκεφτομαστε ακομα και την προμηθεια ιταλικης prepaid Visa αλλα δεν υπαρχει προηγουμενη εμπειρια..
Αμ ξερει καποιος οτιδηποτε θα μας βοηθουσε αφανταστα.
Δεν νομίζω να πάει μακριά το capital control για μικρά ποσά που χρειάζονται στο ταξίδι.

Πότε φεύγετε ?
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
Το junk δεν ειναι απαραιτητο, το super market εστω και 20 τα εκατο πανω απο τα δικα μας ειναι ελεγχομενο εξοδο..
Ασε που το αγαπημενο σημειο ειναι το ψυγειο με τον παμφθηνο φρεσκο σολομο φιλετο και τα διαστημικα πολυσπορα που σε πανε 3 ημερες..
Τωρα, αν σου αρεσει το μονο λουκανικο μουσταρδα της ..Shell χτυπα 2 με ενα διευρο κι εισαι τουμπανο(κυριολεκτικα):wacky:
ολα τα σουπερ μαρκετ εχουν ετοιμα φαγητα κ σαλατες με το ...κιλο
δεν χρειαζεται να τρως ...ντολμαδακια κ ...τονο κονσερβα καθε μερα
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Δεν νομίζω να πάει μακριά το capital control για μικρά ποσά που χρειάζονται στο ταξίδι.

Πότε φεύγετε ?
Αναμεσα 30 Ιουλιου και 1 Αυγουστου εχουμε βγει απο την Ελλαδα.
Το ποσο βορεια θα φτασουμε το ξερει μονο το επομενο ....eurogroup!
Το ταξιδι παντως χρειαζεται 1400 ευρω που περιλαμβανουν και το ποσο ασφαλειας για πιθανη βλαβη.
Αν δεν υπαρχει πλαστικο χρημα δεν μου φαινεται καλη ιδεα να κατασκηνωνουμε οπουδηποτε (εκτος Σκανδιναβιας ισως)
εχοντας ελληνικες πινακιδες και κατ επεκταση τοσα μετρητα επανω μας..
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αμα δεν κατσει η ρεγκατα θα ρθω και εγω. Γαμω το capital control. Τθ εγινε ρε φουστη μονο εγω αφησα τα χρηματα στην τραπεζα; Ημερομηνιες;;;
Προλαβαινεις:)
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Δωστε πονοοοοοοο......... Πολυ σας χαιρομαι.... Μακαρι να μπορουσα......

Μαρκος εγγυηση για ταξιδι σε φαση "μνημονιο". Θα τον ακολουθουσα πιστα και τυφλα !!!
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Λετε να βρεθούμε στο δρομο....παντος ετσοι όπως βλέπω την κατάσταση ... μαλλων το ταξίδι μου...θα διαρκέσει λίγο περισσότερο απο τα εφτά χρονια στο Θιβέτ. ...:)
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Μιας που εχω αράξει για άλλοι μια φορα σε βενζινάδικο λογο καταιγίδας... και κλασικά φορτιζω το κινητό. .. να πω οτι λογικα με ονομαστικό εμβασμα απο το εξωτερικό σε τραπεζα του εξωτερικού γίνεται. . Αν έχετε ακρες μπορείτε να διευκολυνθειται...δηλαδή να σας στηλουν λεφτα σε νορβηγική τραπεζα και να τα πάρετε οταν φτάσετε εκει με το διαβατηριο σας....
Αν πληρώνετε με μετρητά θα έχετε και απώλειες απο της μετατροπές συναλλάγματος
 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Τωρα που τα θυμαμαι εγω εδωσα 1800€ για 18-20 μερες και 11500κμ περιπου, μεσα σ'αυτα και ενα ψυγειο 250€ για το Suzuki (εχανε λαδια Πολωνια), Σκανδιναβια δεν εφαγα ουτε μια φορα γρηγορο, ολα απο Market καθε πρωι ολοφρεσκα λαχανικα, φρουτα κτλ, επισης λογο καιρου (μονο στην κορυφη ειχα ηλιο τις ωρες που απολαμβανα την κορυφη) υπνο πληρωνα καπου 40€ τη βραδια σε ολη τη Σκανδιναβια.
Καλο δρομο να εχετε Πασχαλη.
Εγω περναω Ανκονα/Ιταλια 30-31 το βραδυ και απο κει περνω το αλλο 4/8 για.....κατω, πλακα θα εχει να σκαλωσουμε σε κανα καραβι.:friendship:
 
Top Bottom