αλλος για ...νορβηγια;

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Το πιο παράξενο που μου έτυχε λίγο πριν φτάσω στον αρκτικό κύκλο είναι, μπαίνοντας στον σούπερ μάρκετ έπεσε σε προμόσιον για κάποιο μάλλον νέο προϊόν για αυτούς.
Έτσι μερική νεαρές και νεαροί προέτρεπαν τους πελάτες να δοκιμάσουν το προϊόν.
Τι νομίζεται ότι ήταν το προϊόν.
Μην βασανίζεστε δεν θα το βρείτε.


Ήταν φρούτο.





Ας το πάρει το ποτάμι καρπούζι έδιναν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Παιδιά τα capital controls θα μείνουν για πολύ καιρό. Ίσως και 1-2 χρόνια!
Μια καλή λύση ειναι κάποιος γνωστός που ζει ήδη στο εξωτερικό να ανοίξει λογαριασμό εκεί και να σας στείλει ταχυδρομικώς την χρεωστική κάρτα του λογαριασμού. Εφόσον αυτή έχει pin κανείς δεν ελέγχει ταυτότητα η διαβατήριο.
Επίσης άλλη λύση ειναι να μαζέψετε μετρητά και να πάει ένας στη Βουλγαρία να ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό στο όνομα του. 2-3 ώρες δρόμο ειναι απο τη βόρεια Ελλάδα.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
H πιο ευκολη και αμεση λυση ειναι λογαριασμο σε Βουλγαρικη τραπεζα και εκδοση καρτας (εχει Πειραιως-Eurobank μεσα).

Παντως φιλος που ειναι απο την Κυριακη στην Γερμανια η visa του χρησιμοποιειται κανονικα!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Και στα Σκόπια υπαρχει Alpha ανεξαρτητη απο την Ελληνικη..
Θα ρωτησω σημερα στον καφε τον πλεον καταλληλο ανθρωπο.
Οι εξελιξεις παντως τρεχουν τα εισοδηματα μας εχουν προσωρινα παγωσει μαζι με τα εντος τραπεζης
αλλα οπως λεει ενας γνωστος μου η ελπιδα πεθαινει τελευταια:happy:
Παντως, η ομαδα Μαρκος εμουα και ισως ΜΟΥΤΡΟ μεχρι τι; 1 Αυγουστου θα εχει λυση καβους.
Βορεια μεχρι να παγωσει το βουτυρο!!

:biker:
 

SAKIS

Μέλος
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΝΑΣΟΣ
Μοτό
DL. V-STROM 650
Ειναι ευκολο να ανοιξεις λογαριασμο στη τραπεζα της Βουλγαριας? Αλλα εχουν πει οτι και στο εξωτερικο η καρτα μπορει να δουλεψει και να βγαλει 60 ευρω!!!
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Να ρωτησω κατι..ανθρωπος οπως εγω που δεν εχει ξανακανει ταξιδι, μπορει ν ακολουθησει?
Ωχ ωχ αυτη κ αν ειναι εκπληξη.... γκολακι απο τα αποδυτηρια !!!
Θα σου απαντησουν κ τα παιδια αλλα εννοειται πως η απαντηση ειναι ΝΑΙ !!!

ΥΓ Αμα μπορεις να βαλεις τα εξοδα και για αλλους που δεν εχουν κανει το ταξιδι ..... χαχαχαχαχαχα
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να ρωτησω κατι..ανθρωπος οπως εγω που δεν εχει ξανακανει ταξιδι, μπορει ν ακολουθησει?
χωρις παρεξηγηση συντροχε αλλα αυτη η ερωτηση δεν εχει βαση!!!!διοτι ειτε μεσα ειτε εξω ο δρομος ειναι ιδιος αρα δεν υπαρχει μεσα εξω υπαρχει μονο το φορτωνω και φευγω!!!!
παντως ο πασχαλης ειναι γκραντ μαστερ των ταξιδιων και νομιζω οτι αυτο ειναι ατου!!!!
 

lari

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Λαζαρος
Βρε οχι μονο ο πασχαλης εδω απ οσο εχω καταλαβει γραφουν ατομα με πολλα χιλιόμετρα στην πλατη και πολυ εμπειρια.. ισως δεν εχει βαση αυτο που λεω αλλα για ενα τετοιο ταξιδι που ειναι υποτίθεται εμπειρία ζωης ειπα να ρωτησω.. κατι θα εχετε να με πειτε παραπανω..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βρε οχι μονο ο πασχαλης εδω απ οσο εχω καταλαβει γραφουν ατομα με πολλα χιλιόμετρα στην πλατη και πολυ εμπειρια.. ισως δεν εχει βαση αυτο που λεω αλλα για ενα τετοιο ταξιδι που ειναι υποτίθεται εμπειρία ζωης ειπα να ρωτησω.. κατι θα εχετε να με πειτε παραπανω..
Έχεις δίκιο. ...δεν έχει βάση αυτό που λες:p
Φόρτωσε και βουρ....Πασκάλ εγγύηση!

advφον!!
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Αντε καλο ταξιδι Λαζαρουκο !!!!!
Θυμησε μου να σου κανω κ ενα delete απο fb να μην βλεπω φωτο σας !!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Βρε οχι μονο ο πασχαλης εδω απ οσο εχω καταλαβει γραφουν ατομα με πολλα χιλιόμετρα στην πλατη και πολυ εμπειρια.. ισως δεν εχει βαση αυτο που λεω αλλα για ενα τετοιο ταξιδι που ειναι υποτίθεται εμπειρία ζωης ειπα να ρωτησω.. κατι θα εχετε να με πειτε παραπανω..
Προςωπικη μου γνώμη !!!
Όσο πιο πολλα χλμ γράφεις τόσο καταλαβαίνεις οτι κάθε μερα κάθε χλμ ειναι μια καινούργια εμπειρία
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Να ρωτησω κατι..ανθρωπος οπως εγω που δεν εχει ξανακανει ταξιδι, μπορει ν ακολουθησει?
Για εμένα, εξαρτάται από το πόσο μαλακό κ.. λο έχεις. Αυτά τα ταξίδια θέλουν πολλά χιλιόμετρα κάθε ημέρα για πολλές ημέρες. Δεν είναι το ίδιο εύκολο για όλους. Και τελικά μερικοί μπορεί να μην το βγάζουν.
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Τα πολλά χιλιόμετρα θέλουν οργάνωση και πειθαρχία αλλιώς φέρνουν κούραση και η κούραση λάθη.
Αν δεν αργώ να ξεκινήσω και δεν χαζεύω στο δρόμο τότε δεν βαραίνει το πρόγραμμα στο τέλος και σχετικά χαλαρά βρίσκω χώρο για φαΐ και ύπνο.
Έτσι την νύχτα διαγράφονται από το σώμα τα χιλιόμετρα και το πρωί είμαι έτοιμος να φορτώσω αλλά τόσα.
Εάν με πάρει από κάτω και στο τέλος της μέρας δεν έχω χρόνο για χαλάρωση και τρέχω για το που θα κοιμηθώ τι θα φάω .
Τότε μένουν στο σώμα μερικά χιλιόμετρα από την προηγούμενη μέρα και δυσκολεύουν την επόμενη.

Για να έχουμε μια τάξη μεγέθους μιλάμε για μέρες που μπορεί να χρειάζεται 1000 χιλιόμετρα plus.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
εξαρταται κ σε τι ...δρομους κανεις τα χλμ.
αμα ειναι να περνας ,λεμε τωρα ,καθε μερα μια ..αλβανια ,στο τελος της πρωτης μερας θα εισαι ψυχικα πτωμα.
κατα την ταπεινη μου γνωμη,για να ακολουθησει καποιος ενα ταξιδι 5000+ ,δεν πρεπει να ειναι τυπος που παει για καφε ....λουτρακι καθε ΣΚ
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Δίκιο έχεις αλλά τα 1000 είναι απαραίτητε για να φτάσεις στην γη της επαγγελίας όσο πιο γρήγορα μπορείς.
Τώρα στην Νορβηγία αν είσαι μερακλής και δεν θες να περάσεις από τούνελ αλλά θες να ανέβεις τα βουνά γιατί εκτός
από fjord έχει και fjell τότε οι δρόμοι είναι μονοί με εσοχές σε περίπτωση που συναντηθείς με άλλον,
οπότε τα χιλιόμετρα πέφτουν δραματικά.
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
1000χλμ δεν βγαινουν σε μια μερα στην νορβηγια με τιποτα.οι δρομοι ειναι στενοι κ ολο στροφες.ασε που ριχνει παπαδες
το θεμα ειναι να ...βλεπεις κ λιγο την .....φυση ,οχι μονο τον .....δρομο!!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Βρε οχι μονο ο πασχαλης εδω απ οσο εχω καταλαβει γραφουν ατομα με πολλα χιλιόμετρα στην πλατη και πολυ εμπειρια.. ισως δεν εχει βαση αυτο που λεω αλλα για ενα τετοιο ταξιδι που ειναι υποτίθεται εμπειρία ζωης ειπα να ρωτησω.. κατι θα εχετε να με πειτε παραπανω..
Εμπειρία ζωής ............
Μπορεί εμπειρία ζωής να ειναι μια βόλτα 200 χλμ πήγαινε έλα !!!
Εμπειρία ζωής ειναι να ζεις την ζωή με όλη την δύναμη που έχεις !!!!!!
Εμπειρία ζωής κλπ κλπ
Ίσως ομως εμπειρία ζωής να ειναι η απόφαση που θα πάρεις και μονο αν θα πας το ταξίδι χωρις την υποτιθέμενη εμπειρία κλπ κλπ
Τι ειναι εντέλει εμπειρία ζωής στον κοΖμο;;;;;;;;;!!!!!!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Παντως και εγω οταν δεν είχα παει πουθενά !!!
Το έβλεπα παράξενο !!!!
Να φύγω μακριά και μόνος !!!!!
Αλλα σιγα σιγα καταλαβαίνεις οτι δεν ειναι τίποτα απλά και μονο επαγρύπνηση στο τιμόνι και σεβασμός στην μηχανή σου αλλα και στους λαούς των χωρών που ταξιδεύεις
Καλο θα ηταν το πρώτο ταξίδι να το πας με παρέα το θεωρώ το πιο σημαντικο
Τα χλμ και η απόσταση έρχονται σε δεύτερη μοίρα
 
Top Bottom