αλλος για ...νορβηγια;

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Έτσι είναι Πασχάλη, όλες οι Ελληνικής έκδοσης πιστωτικές κάρτες ισχύουν για αγορές στο εξωτερικό, με μόνο όριο το πιστωτικό τους όριο!!!
Δεν ισχύουν όμως, για ανάληψη μετρητών καθόλου, ούτε καν των 60 ευρώ που επιτρέπεται εδώ.
Κάθε μέρα, εδώ και τρεις μέρες :p παίρνουμε δυο άνθρωποι την Alpha μήπως την πρώτη φορά παρακουσαμε ή πέσαμε σε κάναν άσχετο...

Έτσι, ναι, έχεις τη δυνατότητα τεχνικά, αν μπορείς και θες να ταξιδέψεις (πάλι καλά που δε μας το κόψανε κι αυτό)

Απλά όλες οι πληρωμές με κάρτα ;) κάτι που εξάλλου σε όλη την Ευρώπη θεωρείται δεδομένο... :cool:
Μαρκο στις 28 αλλαζουμε λαδια και δρομο..Ως εκει που θα παγωσει το βουτυρο..

p.s.
H φραση με το βουτυρο ειναι παραλλαγη αυτης που περιεχονταν στις οδηγιες
που ακολουθησε ο Κολομβος για να φτασει στην Αμερικη.
Συγκεκριμενα επρεπε τον καταλληλο μηνα-Νοεμβριο-να κατεβει νοτια απο την Ισπανια
εως εκει οπου καπου κοντα στην Αφρικη ...............θα εβλεπαν το βουτυρο να λιωνει!!
Ηταν η στιγμη να γυρισουν σε πλαγιοδρομια και με τους λεγομενους εμπορικους ανεμους(trade winds)
που ειχαν σταθερη διευθυνση να φτασουν στο στοχο που ηταν η αγνωστη ηπειρος.

Μαρκο.... δες και την αλυσιδα ρε!
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Λεφτα βγαζεις κανονικά. Μεχρι 50 ευρω μιας που ακομα ειμαι Γερμανία το δοκιμασα..

Για αγορές. Θα δοκιμασω αύριο. και θα σας πω.. ..
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Άντε φύγετε με το καλό να το κάνουμε σαν σκυταλοδρομία.. .. όταν γυρίσαν τα παλικάρια από την Κοζάνη έφυγα εγώ όταν θα γυρίσω εγώ να φύγετε εσείς... Εγώ πάντως λέω σε καμιά βδομάδα να γυρίσω ...:friendship:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Άντε φύγετε με το καλό να το κάνουμε σαν σκυταλοδρομία.. .. όταν γυρίσαν τα παλικάρια από την Κοζάνη έφυγα εγώ όταν θα γυρίσω εγώ να φύγετε εσείς... Εγώ πάντως λέω σε καμιά βδομάδα να γυρίσω ...:friendship:
Νικολα οπως τα ειπαμε στο τηλ. Τριτη βραδυ ραντεβου να παρω τη σκυταλη!
Παρα τριχα να επαιρνα και το Fazer να ησυχασω απο το τρεμουλο της γερμανιδας....αλλα γιατρευτηκε!!
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Αγορές κανεις κανονικα παλικαρια το δοκίμασα σήμερα

Θα δοκιμάσω αργώτερα και για λεφτά. ..
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Νικολα οπως τα ειπαμε στο τηλ. Τριτη βραδυ ραντεβου να παρω τη σκυταλη!
Παρα τριχα να επαιρνα και το Fazer να ησυχασω απο το τρεμουλο της γερμανιδας....αλλα γιατρευτηκε!!
Και το πιο απίστευτο απο ολα ηταν οτι με τα παλικάρια απο την Κοζάνη βρεθήκαμε χωρίς φυσικά να το γνωρίζουμε και χωρίς φυσικά να βρεθούμε το ίδιο βράδυ στο novisad... ε αυτο αν δεν ειναι σκηταλοδρομια τοτε τι ειναι...

Αυτο το κατάλαβα διαβάζοντας της ανταπόκρισης τους απο το ταξιδιωτικό τους όσο ήμουν στον δρόμο
 

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
Λεφτα βγαζεις κανονικά. Μεχρι 50 ευρω μιας που ακομα ειμαι Γερμανία το δοκιμασα..

Για αγορές. Θα δοκιμασω αύριο. και θα σας πω.. ..
Όντως, σήμερα το είδα κι εγώ γραμμένο, πως τελικά, ισχύει ακόμα και η ανάληψη με τα ίδια όρια όπως εδώ! :ok:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Παλικάρια μολις πριν 3 λεπτα απο καρτα ευρομπανκ εβγαλα 100 ευρώ απο γερμανική Τράπεζα
Αυτο εγινε μαλλον διοτι δεν ειχε κινηση αναληψης χθες κι ετσι (βασει των νεων ρυθμισεων) ειχες σημερα δικαιωμα για 120.
 

makisaris

Μέλος
Περιοχή
kozani
Όνομα
makis
Μοτό
v strom 650
Και το πιο απίστευτο απο ολα ηταν οτι με τα παλικάρια απο την Κοζάνη βρεθήκαμε χωρίς φυσικά να το γνωρίζουμε και χωρίς φυσικά να βρεθούμε το ίδιο βράδυ στο novisad... ε αυτο αν δεν ειναι σκηταλοδρομια τοτε τι ειναι...

Αυτο το κατάλαβα διαβάζοντας της ανταπόκρισης τους απο το ταξιδιωτικό τους όσο ήμουν στον δρόμο
χα !!καλη φαση!τι δεν εστηλες μνμ για πρωινο καφε!!
Να πανε κ οι υπολοιποι με το καλο κ να γυρισουν κ τα λεμε ολοι μαζι απο κοντα στα ασφσλτινα βουνα! Καλη επιστροφη κ σενα!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Για πληρωμες αγορες κλπ νομιζω πως εχουν ανοιξει οι καρτες
Aνοιξαν για παρτη σου τα παντα λεγε ποτε ξεκινατε να στησουμε καμμια ρακη στο Prekestolen!
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Aνοιξαν για παρτη σου τα παντα λεγε ποτε ξεκινατε να στησουμε καμμια ρακη στο Prekestolen!
Εκεί στο βράχο και καμιά 400 μέτρα πριν φτάσεις έχει μια μεγάλη άπλα με πολύ βράχο στα πόδια σου,
ευθεία μπροστά δεξιά ο δρόμος ανηφορίζει αυτός είναι ο δύσκολος αλλά βλέπεις τον βράχο από ψιλά και βγάζεις ωραίες φωτογραφίες.
Αν προσέξεις τα βελάκια εκεί στην άπλα θα δεις ότι πάει και γύρο γύρο από αριστερά πολύ πιο εύκολος αυτός από αριστερά.
Αυτή πληροφορία όταν μου την είπαν δεν μου φάνηκε κάτι ιδιαίτερο αλλά στην πράξει ήταν πολύ χρήσιμη.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εκεί στο βράχο και καμιά 400 μέτρα πριν φτάσεις έχει μια μεγάλη άπλα με πολύ βράχο στα πόδια σου,
ευθεία μπροστά δεξιά ο δρόμος ανηφορίζει αυτός είναι ο δύσκολος αλλά βλέπεις τον βράχο από ψιλά και βγάζεις ωραίες φωτογραφίες.
Αν προσέξεις τα βελάκια εκεί στην άπλα θα δεις ότι πάει και γύρο γύρο από αριστερά πολύ πιο εύκολος αυτός από αριστερά.
Αυτή πληροφορία όταν μου την είπαν δεν μου φάνηκε κάτι ιδιαίτερο αλλά στην πράξει ήταν πολύ χρήσιμη.
Δημητρη ευχαριστω για το tip αλλα φετος δεν εχει βραχο στο προγραμμα!
Θα μεινουμε νοτια στους παγετωνες και τους μικρους επαρχιακους που ειναι στα χρωστουμενα απο παλια:)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Aνοιξαν για παρτη σου τα παντα λεγε ποτε ξεκινατε να στησουμε καμμια ρακη στο Prekestolen!
Πέταξε το πουλί (όχι το δικό μας :p)
Απ την μια λες τα μαμαω όλα και πάω απ την άλλη για εμάς τους νοτιους θέλει μια κάποια προετοιμασία σε εξοπλισμό που στην παρούσα κατάσταση και μέχρι να ξεκαθαρισουν τα πράγματα η αβεβαιότητα έκρινε το αποτέλεσμα... θα δείξει...μπορεί και να το μετανοιωσουμε μπορεί και όχι, το σίγουρο είναι ότι δεν θα σταματήσουμε να το ονειρευομαστε...
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Πέταξε το πουλί (όχι το δικό μας :p)
Απ την μια λες τα μαμαω όλα και πάω απ την άλλη για εμάς τους νοτιους θέλει μια κάποια προετοιμασία σε εξοπλισμό που στην παρούσα κατάσταση και μέχρι να ξεκαθαρισουν τα πράγματα η αβεβαιότητα έκρινε το αποτέλεσμα... θα δείξει...μπορεί και να το μετανοιωσουμε μπορεί και όχι, το σίγουρο είναι ότι δεν θα σταματήσουμε να το ονειρευομαστε...
Αν αυτή ειναι η εννοια σου, και επειδη ειμαστε νομιζω ιδια σωματοδομη (1,80-78kg) σου δανειζω μπουφάν χειμερινο Ixs , σετ αδιάβροχα και γκετες, και δεν ξερω τι αλλο θα σκεφτω για να το κάνεις. Στειλε πμ αν το αποφασισεις.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Αν αυτή ειναι η εννοια σου, και επειδη ειμαστε νομιζω ιδια σωματοδομη (1,80-78kg) σου δανειζω μπουφάν χειμερινο Ixs , σετ αδιάβροχα και γκετες, και δεν ξερω τι αλλο θα σκεφτω για να το κάνεις. Στειλε πμ αν το αποφασισεις.
Να σαι καλα! Από εξοπλισμό δεν εννοούσα αναβάτη αλλά μια καλή σκηνή με καλή αδιαβροχοποιηση και ένα καλό υπόστρωμα με ένα επίσης καλό sleeping bag!
Το πλάνο πλέον άλλαξε και για τον φίλο που θα πηγαίναμε.μαζί και για μένα, την επόμενη φορά ως τότε keep dreaming!
Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την προσφορά!
 
Top Bottom