εργαλεία συντήρησης μηχανής

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ναι θα βγάλουν και 0-200 μη μείνεις με τον καημό μαναριμ :p
χελόου... 0 δεν χρειάζεται, γιατί η βίδα είναι ακόμα στο χέρι σου :p :p :p
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
έχει σημασία αν θα είναι 3/8, 1/2, 1/4, αφού μπορεί να μπει αντάπτορας? ή χάνει σε αξιοπιστία έτσι?
Σε αξιοπιστια δεν χανει το δυναμοκλειδο λογω του ανταπτορα Αλλα
Η υπαρξη των διαφορετικων καρε εχει να κανει με την δυναμη που ειναι ικανο να σφιξει ενα καρυδακι μια βιδα Δεν θυμαμαι τωρα αλλα σκεψου οτι σε 1/4 υπαρχουν συνηθως καρυδακια μεχρι το πολυ 14
Eπισης το πιο καρε θα διαλεξει καποιος εχει να κανει και με τον χωρο προσβασης στη βιδα Εν ολιγοις εκει που χωραει το 1/4 το 3/8 μπορει να μην μπαινει

Το norbar που εβαλες παραπανω το εχω Ειναι κορυφαιο και με πληρη καλυψη σε ανταλακτικα και αν θυμαμαι καλα με δωρεαν καλιμπραρισμα οποτε θελεις Μειονεκτημα του ειναι οτι η ρυθμιση του ειναι αργη Θελει πολλες στροφες ο δακτυλιος
Βεβαια αυτο ακριβως το μειονεκτημα ειναι που του προσδιδει και λεπτομερη ρυθμιση Επισης πολυ μεγαλο + κατα την γμωμη μου ειναι οτι η καστανια του εχει 72 δοντια κατι που σημαινει οτι μπορεις να το δουλεψεις σε στριμωχτα μερη
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
για πείτε καμιά ιδέα για δυναμόκλειδα.... είμαι σε σκέψη να μου το κάνω δώρο για τα Χριστούγεννα...

για τις βίδες που θα χρησιμοποιηθεί, οι περισσότερες ροπές είναι στα 23 N-m, με εξαίρεση τα:
  • παξιμάδι οπίσθιου άξονα (100 N-m)
  • εμπρόσθιος άξονας (65 N-m)
  • βίδες δαγκάνας φρένου (39 N-m)
  • βαλβίδα εξαέρωσης φρένων πίσω 6 N-m, εμπρός 7,5 N-m
εκτός από τις βίδες της δαγκάνας φρένου, τα άλλα 2 άντε να λυθούν (από μένα) -2 φορές

ενδεικτικά κοιτάω κάτι σαν:
Wera Δυναμόκλειδο 10-50 Nm

Δυναμόκλειδο (10-50Ν.m) Norbar

επίσης, η "βασική" μου συλλογή είναι 1/4 και έχω και όσα καρυδάκια εξτρά χρειάζομαι σε 1/2... ο αντάπτορας 1/2 σε 1/4 ενδείκνυται??
Τα Norbar είναι από Αγγλία πολύ αξιόπιστα, επαγγελματικά και με καλό εισαγωγέα στην Ελλάδα.
Χωρίς δεύτερη σκέψη για τα δεδομένα της χώρας μας και της περιστασιακής χρήσης και αν μιλάμε κυρίως για moto, θα προτείνω Norbar.
Αγοράζεις πολύ εργαλείο για τα χρήματα που δίνεις. Το ροπόκλειδο είναι ένα εργαλείο που θέλει έλεγχο κάθε 2 χρόνια αν το χρησιμοποιείς, αυτό σημαίνει πως η υποστήριξη είναι σημαντική και ο Πικούνης είναι πραγματικά καλός επαγγελματίας.

Εγώ έχω αγοράσει από τη σειρά Professional το 10-50 (σε 3/8) και το 40-200 (σε 1/2) και κάποια στιγμή θα πάρω και το 3-15 (σε 1/4). Υπάρχει και το 5-25 (σε 1/4) αλλά δε τη χρειάζομαι με τους υπόλοιπους συνδυασμούς. Να σημειώσω ότι τα Norbar -αν και δε θα στο συστήσουν- κατεβαίνει περίπου 2 nm από τις ενδείξεις, έτσι για παράδειγμα το 10-50 στη πράξη είναι 8-50 (μετρημένα, όχι θεωρητικά). Στη δική μας χρήση δεν δημιουργεί πρόβλημα στην απορρύθμιση του εργαλείου.

Εννοείται πως για χρήση σε μοτοσυκλέτα αγοράζεις πάντοτε το μικρότερο δυνατό καρέ που διατίθεται σε κάθε εύρος δύναμης, π.χ. το 10-50 υπήρχε σε 3/8 και σε 1/2, αγοράζεις το 3/8. Ποτέ δε ξέρεις σε ποιο στρυμωγμένο σημείο θα χρειαστεί να το χρησιμοποιήσεις.

Αν πάρεις απόφαση να πάρεις Norbar πάρε με τηλέφωνο να σου πω δυο πράγματα επιπλέον.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Επειδή θέλω να κάνω κάποιες εργασίες στη μοτό,και επειδή βαρέθηκα να δανείζομαι κάθε φορά το συγκεκριμένο εργαλείο που μου λείπει.
Ήρθε η ώρα για δυναμοκλειδο

Μέχρι πόσα nM να πάρω για να με καλύπτει στη μοτό;
110 max είναι καλά;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Επειδή θέλω να κάνω κάποιες εργασίες στη μοτό,και επειδή βαρέθηκα να δανείζομαι κάθε φορά το συγκεκριμένο εργαλείο που μου λείπει.
Ήρθε η ώρα για δυναμοκλειδο

Μέχρι πόσα nM να πάρω για να με καλύπτει στη μοτό;
110 max είναι καλά;
Παρε ενα καλο για μικρες ροπες (<20Nm) και ενα φτηνο για μεγαλες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Επειδή θέλω να κάνω κάποιες εργασίες στη μοτό,και επειδή βαρέθηκα να δανείζομαι κάθε φορά το συγκεκριμένο εργαλείο που μου λείπει.
Ήρθε η ώρα για δυναμοκλειδο

Μέχρι πόσα nM να πάρω για να με καλύπτει στη μοτό;
110 max είναι καλά;

Το πιο χρησιμο ροποκλειδο για μοτο ειναι αυτα που παιζουν απο 10/15-60Νm.

Μεσα σε αυτο το ευρος ειναι οι περισσοτερες βιδες που θελουν ακριβεια, με τις πιο πολλες να βρισκονται στην περιοχη των 20Νm. Πιο κατω απο εκει δεν χρειαζεται να τορκαρεις κατι, πανω απο τα 60 μιλαμε για μεγαλες βιδες που ουτε εκει συνηθως δεν θελει τρομερη ακριβεια (τροχοι κλπ που σφιγγεις οσο παρουν).

Τα καλα ροποκλειδα εχουν καλη ακριβεια ακομα και κοντα στις οριακες τους τιμες.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Μητσάρας επειδή κι εγώ κοίταζα για εργαλεία πρόσφατα κατέληξα όπως είπαν και οι απο επάνω σε ένα "κλασικό" εύρος 5-25 Nm και για μεγάλο (που δεν επείγομαι προς το παρόν) μάλλον αυτό:




είναι για εύρος 40-203 Nm
και επειδή επικοινώνησα μαζί τους, λόγω του ότι είναι ψηφιακό είχα τις αμφιβολίες μου, πήρα αυτή την απάντηση:

Good question you have :)
We check them all at factory at 100% for calibration at Norbar procedure, ISO, Ainsi certified.
Its only after 5000 times use that you should, can go for recalibration... its a long and debating question. We use the same digital torque adapters for years in demo or on our motorcycle and its not even 1%off the tolerance. Very reliable and long live battery as well. Its not a chinese item, but Taiwan. Taiwan today is the number 1 for making professional tools arround the world.

For DIY check if accurate, check with your friends digital torque or wrench that you put on top of it and you will see witch one or if there is more then 3 or 5pct diff. If its not digital, the difference can be up to 10pct. Digital are super precise if its well made.


Μια πρόταση πετάω με αφορμή το ποστάρισμά σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Δε θα χρειαστεί πολλές φορές, αλλά θα χρειαστεί.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δε θα χρειαστεί πολλές φορές, αλλά θα χρειαστεί.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ενταξει καλυτερα με το δυναμοκλειδο αλλα στη ροπη που βλεπω οτι ειναι ρυθμισμενο και με το χερι να εσφιγγες παλι ενταξει θα ησουν

Κορυφαια μαρκα παντως το εργαλειο
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Για όποιον ενδιαφέρεται για ένα αξιόλογο σετ καστάνια-καρυδάκια 3/8'' (+μύτες 1/4''), είναι σε προσφορά στα 45€ στο Leroy Merlin της Β. Σοφίας (όχι σε όλα τα L-M) η παρακάτω κασετίνα S330 της Bahco:
Κασετίνα BAHCO 34 τεμαχίων
Εγώ τη τσίμπησα ήδη... Προλάβετε!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δοκίμασε τα facom. Είναι χωρίς ντύσιμο και πραγματικά αξίζουν τα λεφτά που δίνεις. Έχω κάποια που είναι 15 χρόνων και ακόμα αντέχουν. Και έχουν δουλευτεί αρκετά πολύ σε λυσιματα δεσιματα

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ θα το εκτιμούσα γιατί σε πρόσφατη αναζήτηση FACOM βρήκα μόνο "ντυμένα". Θα πάρω πάντως τηλέφωνο και τον Ηλία Βράττη όταν αποφασίσω να προβώ σε αγορά!

Thanks!

:friendship:
 

Tataros

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Yamaha TT 600s
Αν μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ θα το εκτιμούσα γιατί σε πρόσφατη αναζήτηση FACOM βρήκα μόνο "ντυμένα". Θα πάρω πάντως τηλέφωνο και τον Ηλία Βράττη όταν αποφασίσω να προβώ σε αγορά!

Thanks!

:friendship:

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ζορίζεται να ανοίξει αλλά περιμένω :)
Πάντως από το τίτλο φαίνεται ότι αυτά είναι allen. Αλλεν σε T έχω, για torx ψάχνω.
 

Tataros

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Yamaha TT 600s
Ζορίζεται να ανοίξει αλλά περιμένω :)
Πάντως από το τίτλο φαίνεται ότι αυτά είναι allen. Αλλεν σε T έχω, για torx ψάχνω.
Τσεκαρε και αυτα

Αυτά σε force


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τσεκαρε και αυτα

Αυτά σε force


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα πρώτα είναι αυτά που έχω σε Allen και είμαι πολύ ευχαριστημένος οπότε χαίρομαι που υπάρχουν και σε torx καθώς δεν τα είχα εντοπίσει. Μόνη μου ένσταση τα νούμερα που είναι πολύ μικρά, θα ήθελα να υπάρχουν -και πιθανά να υπάρχουν- και τα 30, 40, 45 και 50.
Τα δεύτερα μου χτύπησαν "zong" δεν κάνουν για εμένα αν και πολλοί ορκίζονται στη Force.

Thank you! :friendship:

EDIT: Είδα ότι υπάρχουν και τα μεγάλα νούμερα της USAG
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια επειδή χρησιμοποίησα ροποκλειδο για ξεβιδωμα και έσπασε η καστανιά του.
Η ερωτηση μου ειναι, τωρα το πετάμε; Φτιάχνεται; Αν ναι που;

Ξερω οτι απαγορεύεται αλλα ηθελα να κανω μια επείγουσα δουλεια και βγηκε σε κακο.
Ειναι μάρκας force. Αξίζει να ασχοληθώ;
 
Top Bottom