πηγαινωντας .....Αυστρια και Δολομιτες

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150
σωτηριον ετος 2015....τελος Αυγουστου
μετα απο αρκετη αναμονη επιτελους η βολτα στην μαγικη Ευρωπη ξεκινα.
ειναι σαββατο απογευμα εχω τελειωσει την δουλεια αποχερετιση οικογενεια και βρισκομε στο δρομο για Βουλγαρια προς Φιλλιπουπολη οπου και θα κανω την πρωτη διανυκτερευση ...
η αφετηρια μου ειναι η Αλεξανδρουπολη και μια που παντα ξεκιναω απογευμα για να μην χασω την επομενη μερα ,κανω μια δυανυκτερευση Φιλλιπουπολη και συγκεκριμενα στο KEDROS HOTEL με κλειστο παρκινγκ ,και πολυ ευκολη προσβαση απο την εθνικη οδο , πολυ κοντα εχει και βενζιναδικο για ανεφοδιασμο την επομενη πρωι...
ο δρομος προς Φιλλιπουπολη ειναι πολυ καλος πλεον μια που δωθηκε στην κυκλοφορια η Θρακυα οδος οπως την ονομαζουν αυτοι και ειναι τρανζιτ πλεον μεχρι την Σοφια...η διαδρομη αδιαφορη για μενα καθοτι την εχω κανει πολλες φορες,αλλα για νεοεισερχωμενο στην χωρα ειναι πολυ καλη και σε βαζει στο κλιμα του τι θα συναντησης σε χωρες τυπου Βουλγαρια ,Σερβια ..ηΚροατια ειναι αλλο πραμα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150
την κυριακη πρωι πρωι 8.00 ετοιμος και η εθνικη οδος με πηγενει προς Σοφια και απο εκει μεσω του περιφεριακου στα συνορα με Σερβια...αποφυγετε οπωσδηποτε τον περιφεριακιο και περαστε απο την Σοφια , εχει λιγοτερη κινηση !!..και βλεπεις και την πολη !!
η εποχη αυτη εχει ενα μεγαλο θεμα...την επιστροφη των τουρκων που εργαζωνται και ζουνε στην γερμανια , που σημαινει πολυ κινηση ....προσοχη μεγαλυτερη λοιπον! στην φωτο μολις μπηκα στον μεγαλο δρομο στο Νις....απο ολα ειναι διαφορετικα
 
Τελευταία επεξεργασία:

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150
προσπαθω να ανεβασω φωτο..ματαια !!...χελπ ...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
προσπαθω να ανεβασω φωτο..ματαια !!...χελπ ...
Σακη φτιαξε ενα προφιλ εδω http://s1357.photobucket.com/
ανεβασε τις φωτογραφιες και μετα παρε το λινκ για forum που θα σου δωσουν επιλεγοντας διασταση 1024X768 για να φαινονται και στο σωστο μεγεθος:)

edit δουλευει και με απλη αντιγραφη - επικολληση εικονας στο θεμα σου στο φορουμ
(οπως οταν την φερνεις απο το facebook-αν το εχεις δοκιμασει- που ομως δεν ειναι απολυτα ασφαλες)
 

Tsili

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Kωστας
Μοτό
Honda CBF 600

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150

ενα εστιατοριο-καφρ-καμπιγκ-βουλγαρες εχωμεν-μπαικερςγουελκομ ειναι μετα την Σοφια οπου οντως ειναι πολυ φιλικοι οι τυποι εκει και εκανα μια σταση για κοφυ....εκει γνωρισα και ενα τυπακο γερμανο με ενα τρανσαλπ 600 το πρωτο !!...διαλυμενο που επεστρεφε απο Ελλαδα ...με τα χρεπι !!...που σημενη διαθεση για περιπετεια να υπαρχει και ο δρομος ειανι ανοιχτος αδερφια....
 

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150
μετα απο μικρα ταλαιπωρια στα συνορα λογω μεγαλης ουρας.....την εκανα ζικ ζακ !!...και μπηκα Σερβια....ειδικα το κοματι με τα περιφημα 80 χλμ παλια εθνικη οδο ειναι τρατζικ !!...συν τα εργα οδοποιηειας!!...τεσπα μετα απο αυτο το κοματι οδρομος φτανει την πολη Νις οπου και ξεδιπλωνετε ο μεγαλος δρομος που σε παει σε ολη την Ευρωπη..
 

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150
τωρα που βρηκα τον τροπο για τις φωτο.....παω δια επαγγελματικο κοφυ.....πιο μετα επιστρεφω δια τα περετερω !!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
τωρα που βρηκα τον τροπο για τις φωτο.....παω δια επαγγελματικο κοφυ.....πιο μετα επιστρεφω δια τα περετερω !!
Κρίμα γιατι είχα ζεσταθεί
Μην αργήσεις !!!!!
 

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150
επιστεψαμεν !!
ημερα δευτερη στο δρομο .....μετα την φιλλιπουπολη και με πολλη κινηση στο δρομο και πολλα εργα στην σερβια ...μπενω κροατια, φυσικα ελεγχος ειναι τυπικος ...αλλα η ουρα τεραστια στα συνορα...οι ταχυτητες πλεον ειναι πανω απο 150 συνεχωμενα μια που αυτη η ταχυτητα θεωρειτε εκει μικρη, καθοτι σε περνανε κατι τερατωδη τζιπ με τουρκουσ κουρασμενους οδηγους, ξυστα !!!...ασε δε που τα οδηγανε και οι γονοι τους , που θεωρουν τον εαυτο τους αρχοντα του δρομου, αν τους περασεις σε καταδιωκουν μεχρι να σε περασουν....ισως ειναι και το μηχανακι μου που προκαλει....τεσπα , ο δρομος στην κροατια ειναι πολυ καλος και δεν υπαρχουν σημεια δυσκολα , εκει παντα χαλαρωνω στην οδηγηση και το μυαλο μου αδειαζει απο πολλα που ειναι φορτωμενο....δεν εχει και πολλα να δεις αλωστε, μονο δρομος, αλλα αυτο ειναι που ζηταω εγω προσωπικα...αν θελω μουσεια και αλλα αξιοθεατα οταν γερασω θα παω να τα δω !!! ......στο τελος της ημερας με βρισκει σε ενα γνωριμο για μενα μερος να διανυκτερευσω λιγο πριν το ζαγκεμπ....στην popovaca ετσι λεγετε η περιοχη και εκει στο πολυ μεγαλο παρκινγκ εχει χωρο για ελευθερο καμπινγκ για τους λατρεις του ειδους, αλλα και λαικο ξενοδοχειο για μενα..φυσικα και απλο φτηνο φαι...με κροατικη μπυρα !!!...εχει ασφαλες παρκινγκ βαζεις την μηχανη σχεδον μεσα στο καφεεστιατοριο!!!..
 

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150
η παραπανω φωτο ειναι απο το μεγαλο παρκινγκ στην κροατια...
αναχωρηση και μπενω σλοβενια .....μαγικα ομορφη χωρα !!!!.....πλεον η νοοτροπια εναι ας πουμε γερμανικη με πολη καλη καθαριοτητα οπου σταματαω...και φυσικα μπροστα μου κανουν για πρωτη φορα την εμφανιση τους οι ιουλιανες αλπεις ..με ενα συνεφο ομιχλης !!!
 

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150
με υποδεχετε το περιφιμο karawagel τουνελ......και η πολυ ομορφη αυτη χωρα.....και μετα πηρα λαθος δρομο !!!..και χαθηκα για περιπου 3 ωρες!!
 

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150
πηγενωντας στο αγνωστο !!!...ειδα πολυ ομορφα μερη που μετα τα ξαναειδα στο χαρτη και ειδα οτι αντι για γκλοσκλοχνερ...πηγενα σλοβακια !!! οτινανε !!
σταματησα σε ενα μεγαλο παρκινγκ με βενζιναδικο της ατζιπ και με εστιατορια και ξενωνες ..οπου ο χωρος ολος αυτος ηταν και κομβος που πηγενεις σε γερμανια ,σλοβακια ,ιταλια,και σλοβενια απο οπυ ερχωμουν εγω !!.....εκει ρωτησα με τα ελαχιστα αγγλικα που ξερω(δηλαδη πολυ ελαχιστα ..) αν παω καλα για την πολη φιλαχ, οπου και πριν απο αυτην θα αλαζα δρομο προς την πολη λιενζ .οπου και ηταν ο στοχος μου μια που ειναι η αρχη για την αναβαση στο γκοσκλοχνερ....ο ανθρωπος με μιλησε σε απτεστα μαλον σλοβακια ....αποτι διεκρινα απο την πινακιδα της μοτο του και ολα κυλισαν πιο ομορφα μια που δεν καταλαβενα τι ελεγε.....αλλα με θαυμασια νοηματικη και με μοναδικη κοινη λεξη το ονομα της πολης φυλαχ....με εδωσε σωστη κατευθηνση προς αυτην.....χερετηθηκαμε ....και μπενω στο υπογειο δρομο-εισοδο προς την αουτομπαν και φευγω..αλλα κατι δεν μου καθετε καλα ...
 

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150
απο ταξιδιωτικα που εχω διαβασει και σε φωτο που εχω δει...επρεπε να εχω μπροστα μου καφηρα, και φατσα καρτα ενα μεγαλο καστρο σε ενα λοφο....οπως ολοι που εχουν περασει απο εκει το ξερουν !!.....τιποτα απο αυτα δεν ειναι μπροστα μου ομως, με εχει παισει ενα στρες δε λεω..και στην πρωτη εξοδο για παρκινγκ βγενω παλι .....εκει ρωτησα κατι αυστριακους που πιναν μπυρες, οι δυο με αγνοησαν !!...αλλα οενας με εξηγησε στα αγγλικα οτι θα πρεπει να παρω την εξοδο για σαλσμπουργκ.....και σε 60 χλμ αν θυμαμε καλα θα δω την εξοδο για λιενζ.....ειχα χαθει για καλα !!!
 

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150
ΑΛΛΑ ....καταφερα να βρω ολα αυτα που με ειπε !!!...ενωειτε δεν ειχα τζιπιες.....
μολις ειδα παιδια τηνταμπελα πυ εγραφε λιενζ !!! αγαλιαση !!!
 

hayasakis

Μέλος
Όνομα
σακης
Μοτό
HAYABUSA k9-TRIUMPH 900 SPRINT -CB 1300-TM 250 -BMW GSA 1150
βγενω προς λιενζ ...και οι εικονες που βλεπω ειναι απεριγραπτες......ομορφια και ταξη !!....
 
Top Bottom