3-4/12 βολτα μεχρι τον Ομαλο στα Χανιά με διανυκτερευση

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
Αν η διαδρομη ειναι αυτη που γραφετε στην αρχη,θα σας περημενο στο Θερησο (στου Ανταρτη,στακα με αυγα,πατατες, και ασκολημπρους :hungry:)
Να το γραψω και στα καλα κοπελια και στα κοκκινα φεγγαρια μη μπαναρθη κανεις τους?
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Και εγώ και ο jmar μπορούμε ένα ΣΚ νωρίτερα... αν υπάρχει περίπτωση να έρθει ο Μιχάλης κι ο Μάνος αν γίνει το προηγούμενο ΣΚ το αλλάζουμε αν δεν έχουν θέμα και οι Μιλτος Βαγγέλης και Χαρίτος ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Νίκο δεν είναι σίγουρο 100% πως θα έρθω(είμαι της τελευταίας στιγμής τούτο το διάστημα)οπότε κανονίστε όποια ημερομηνία βολεύει τους περισσότερους man.
 

Adventure950

Παντού πορτοκαλί!
Περιοχή
Άγιος City
Όνομα
Vaggelis
Μοτό
KTM Adventure 950 S
26-27 δεν μπορώ :banghead::banghead:
3-4 όμως είμαι free. Ότι βολεύει όμως τον περισσότερο κόσμο παιδιά εννοείται.


ΥΓ.Εαν χάσω και αυτο το meeting πάει για πωλητήριο απο Δευτέρα!!:rage::rage::rage::punch::punch::punch::hungover::hungover:
 

manosp

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο Κρητης
Όνομα
manos
Μοτό
ktm 990 adventure ,450 sixdays,520 exc
καλησπερα,καλυτερα να μην αλλαξετε ημερομηνιες για εμας,εκτος απο τις ελιες προεκυψε και 2ημερο σκραμπλ στο Αρκαδι (που πιστευω ολοι πρεπει να το δειτε) οποτε το προγραμμα μου πραγματικα ειναι στον αερα,μεχρι τουλαχιστον να μαθω ποτε ειναι το σκραμπλ δεν μπορω να πω κατι για ημερομηνιες που μπορω να ειμαι ελευθερος.το καλυτερο λοιπον ειναι να κανετε το προγραμμα σας ως εχει και απλα εγω να προσπαθησω να ειμαι τοτε εκει
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
1 Nick_990 Ηρακλειο
2 yns Ηράκλειο
3 jmar Χανιά
4 Adventure950 (αν δεν έχει γύρισμα :D )
5 milvas (αν λειτουργεί το μαχανακι :p )
6 xaritos (αν κάνει ζέστη :cool: )
7 Markas 2χπλός, Ηράκλειο, εκτός απροόπτου μέσα ;)
8
9
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Αν η διαδρομη ειναι αυτη που γραφετε στην αρχη,θα σας περημενο στο Θερησο (στου Ανταρτη,στακα με αυγα,πατατες, και ασκολημπρους :hungry:)
Να το γραψω και στα καλα κοπελια και στα κοκκινα φεγγαρια μη μπαναρθη κανεις τους?
Δεν νομιζω να εχει καποιος προβλημα αν το κοινοποιησεις και σε αλλες ομαδες, ασε που και εγω το σκεφτομουν αλλα μετα λεω στο facebook πατανε ενα σωρο ατομα οτι θα ρθουν και στο τελος αμα φυσαει δεν θα βγαινουν απο το σπιτι..νομιζω ολοι το χουμε δει αυτο το εργο :p ;)
Οποτε δεν μπορω να πω στον καταφυγιαρχη την αλλη βδομαδα που θα τον παρω τηλ να του πω ποσοι θα ειμαστε οτι εχουν δηλωσει 50 ατομα και στο τελος να ειμαστε 10... ;) Noμιζω με καταλαβαινεις!!
Στειλε το σε οσους πιστευεις οτι θα ερθουν και οτι θα κανουμε μια μεγαλη και καλη παρεα ;)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Όσοι έχουν επισκεφτεί το καταφύγιο στο παρελθόν και έχουν φωτογραφίες ας τις ανεβάσουν ;)

Εγώ προσωπικά για να ρίξω το κόστος θα βαστάω κάτι για πρωινό, και κανα μπουκάλι ρακί για το βράδυ..
αρχή της άλλης βδομάδας που θα πάρω να επιβεβαιώσω,θα ρωτήσω αν μπορούμε να βαστάμε και κανένα μεζέ να τον βάλουμε στο τζάκι πχ πατάτες-λουκάνικο χωριάτικο κλπ


Καμία άλλη ιδέα κανείς;;




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Reactions: yns

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μα τι καλό παιδί που είσαι!!! Αμέσως να με εξυπηρετήσεις :p
Χαχαχα εγώ το είπα για να δούμε πραγματικά πως ειναι , όχι φωτοσοπαρισμενο.. :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μα το έχω χιονισμενο, ακόμα χειρότερα δλδ, δεν θα το δείτε έτσι χαχαχα
Δεν είναι φωτοσοπ μαρή :D
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Εχω μια δυο απο μέσα, αργότερα θα ανεβάσω και θα πω και καμιά πληροφορία.

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πληροφορίες από την σελίδα του ΕΟΣ Χανίων

ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ : ΚΑΛΛΕΡΓΗ, 1.680 μέτρα υψόμετρο
ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ : 50 Άτομα
ΘΕΡΜΑΝΣΗ : Τζάκι - Σόμπες Ξύλου
ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΗΣΗ : Γεννήτρια
ΥΔΡΟΔΟΤΗΣΗ : Δεξαμενή
ΚΟΥΖΙΝΑ : Οργανωμένη (με υπεύθυνο εξυπηρέτησης)
ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ : Εσωτερικές - Εξωτερικές
www.kallergi.co

Το καταφύγιο Καλλέργη βρίσκεται στην δυτική πλευρά της Κρήτης, στο νομό Χανίων, πάνω από το οροπέδιο του Ομαλού και δίπλα από τον Εθνικό Δρυμό Λευκών Ορέων και το Φαράγγι της Σαμαριάς, σε υψόμετρο 1,680 μέτων. Η περιοχή του καταφυγίου είναι πανέμορφη, με υπέροχη θέα σε όλες τις ψηλές κορυφές των Λευκών Ορέων, αλλά και στο Κρητικό και στο Λιβυκό πέλαγος. Η προσέγγιση του καταφυγίου γίνεται με πεζοπορία 1,30 ώρας από το οροπέδιο Ομαλού σε μονοπάτι και αγροτικό δρόμο 5 χιλιομέτρων. Η περιοχή προσφέρεται για πολλές εξορμήσεις στις γύρω κορυφές, μέσα από τα πανέμορφα μονοπάτια της διαδρομής Ε4. Το καταφύγιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βάση για τις διαδρομές: κατάβαση του Φαραγγιού, ανάβαση στις κορυφές Ψαρή, Μαύρη και Μελινταού και μετάβαση στο καταφύγιο Σβουριχτής για τη διάσχιση της οροσειράς των Λευκών Ορέων.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ:
ΑΠΡΙΛΙΟΣ-ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ, Καθημερινά
ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ-ΜΑΡΤΙΟΣ, Σάββατο & Κυριακή (Για άλλες ημέρες κατόπιν συνεννοήσεως)
Υπεύθ. Καταφυγίου, θερινής περιόδου: ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΜΠΑΛΑΔΗΜΑΣ, Τηλ. +30 6976585849
Υπεύθ. Καταφυγίου, χειμερινής περιόδου: ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ, Τηλ. +30 6973400077
Πληροφορίες: Ε.Ο.Σ. ΧΑΝΙΩΝ, Στρατηγού Τζανακάκη 90, 73134 Χανιά - Τηλ. +30 282Ι044647, Fax +30 282Ι054903


Ανακοίνωση από τον ΕΟΣ Χανίων

Χειμερινή λειτουργία Καταφυγίου Καλλέργη
Ο Ορειβατικός Σύλλογος Χανίων ενημερώνει τα μέλη του και τους φυσιολάτρες ότι το καταφύγιο Καλλέργη ανοίγει τη χειμερινή περίοδο, με υπεύθυνο λειτουργίας το μέλος του Συλλόγου κ. Χρήστο Πατεράκη, από νωρίς το πρωί του Σαββάτου μέχρι το απόγευμα της Κυριακής.

Υπενθυμίζεται ότι για το καταφύγιο Καλλέργη, όπως και για κάθε άλλο καταφύγιο του Συλλόγου μας, ισχύει ο κανονισμός λειτουργίας ορειβατικών καταφυγίων της Ε.Ο.Ο.Α. (π.χ. δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, η μεταφορά και χρήση φαγητών και ποτών στους υπνοθαλάμους, η κατάχρηση οινοπνευματωδών ποτών, η είσοδος ατόμων που φέρουν κυνηγετικά ή άλλα όπλα, θηράματα ή σκύλους κ.λ.π.). Επίσης είναι επιθυμητή, για όσους έχουν σκοπό να διανυκτερεύσουν, η χρήση υπνόσακου. Για περισσότερες λεπτομέρειες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με τον κ. Χρ. Πατεράκη στο κιν. 6973.4000.77 ή στο τηλέφωνο του Συλλόγου, κάθε βράδυ 9 – 11, εκτός Σαββάτου και Κυριακής.




Οι παρακάτω φωτογραφίες ΔΕΝ είναι πειραγμένες παρά μόνο λίγο στην έκθεση (στη φωτεινότητα). Είναι από την solo εκδρομή μου τον Μάη του 2015.




Αν δεν έχει σύννεφα (χλωμό για την περίοδο που πάμε αλλά δεν αποκλείεται) ο ουρανός είναι απλά μαγευτικός τη νύχτα.



Και το φεγγάρι θα βοηθήσει την αστροφωτογράφιση, στις 3/12 θα είναι έτσι:


Ο κοινόχρηστος χώρος





Και οι κουκέτες




Όταν πήγα ήταν Μάιος και μέρα Παρασκευή. Είχα συνεννοηθεί με τον υπεύθυνο της θερινής περιόδου μέσω μηνυμάτων καθώς εκεί πάνω δεν είχε σήμα (μόνο σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο έπιανε Vodafone). Επομένως ξεχάστε τα "Συμβαίνει τώρα" :p
Υπάρχουν 2 δρόμοι πρόσβασης. Ο δρόμος από τον Ομαλό είναι περίπου 5 χιλιόμετρα ανηφορικός χωματόδρομος με πέταλα και με σκόρπιες και φυτευτές πέτρες καθώς και αρκετά νεροφαγώματα. Λόγω εποχής πρέπει να είναι λίγο στρωμένος μιας και δεν έχει κάνει ακόμα πολλές βροχές. Λογικά το CBF θα με ανεβάσει με λίγη προσοχή. Ο άλλος δρόμος που θα πάρουμε για την επιστροφή είναι πιο στρωτός με περισσότερο χώμα από πέτρες... Είναι πιο μακρύς και ήπιος και το σκηνικό αλλάζει συνέχεια. Έχω βάλει πρόσφατα κάποιες φωτογραφίες στην ενότητα "Δρόμοι".
Μέσα στο καταφύγιο δεν μπαίνεις με μπότες/παπούτσια. Υπάρχει προθάλαμος όπου, αν δεν έχεις δικές σου παντόφλες, φοράς κάποιες κοινές (πάρτε παντόφλες).
Επίσης απαγορεύεται το κάπνισμα, έχει έξω τασάκια για μας τους θεριακλήδες.
Ο Χριστόφορος (ο υπεύθυνος) ήταν φιλικότατος, χαλαρός και ωραίος τύπος.
Οι κουκέτες λίγο πιο στριμωχτά από το πλοίο, έχει στρωμένα σεντόνια και μαξιλάρια με μαξιλαροθήκες και διπλωμένα παπλώματα αλλά εγώ κοιμήθηκα στο sleeping bag (πάρτε μια αλλαξιά σεντόνια-μαξιλαροθήκη ή/και sleeping bag).
Υπάρχει γεννήτρια για το ρεύμα που κλείνει κατά τις 11 το βράδυ (τουλάχιστον όταν πήγα) και μετά είμαστε ρομαντικά (πάρτε φακούς).
Ήμασταν εγώ και 2 Γερμανίδες τουρίστριες που ενώ είχαν αφήσει τους συζύγους στη Γερμανία και έκαναν μόνες τους διακοπές στην Κρήτη δεν δίψαγαν για τίποτα...
Το βραδινό μενού ήταν φακές ή μακαρόνια με σάλτσα. Φτωχικότατο αλλά χορταστικό. Το πρωινό ήταν καφές (ή γάλα/τσάι) και φρυγανιές (ή ψωμί του τοστ, δεν θυμάμαι τώρα) με βουτυρομαρμελοδοκατάσταση. Δεν ρώτησα αν υπήρχε δυνατότητα χρήσης της κουζίνας αλλά ο Χριστόφορος μου είπε να τον ρωτήσω για οτιδήποτε ήθελα από εκεί. Παίζουν ρακή και μπύρες.
Υπάρχουν καθαρές τουαλέτες και ντουζιέρες και το νερό ήταν ζεστό.
Το πρωί, πριν πατήσω τα πόδια μου κάτω, ευτυχώς κοίταξα και παραλίγο να πατούσα ένα μικρό σκορπιουδάκι που με κοίταζε με απορία πριν γίνει ανάμνηση από την παντόφλα...

Γενικά η τιμή (13€/διανυκτέρευση και 12€ βραδινό και πρωινό) είναι λίγο τσιμπημένη αλλά μην ξεχνάμε πως τα έσοδα πάνε για τη συντήρηση του καταφυγίου και του Ορειβατικού Συλλόγου Χανίων και τον μισθό του υπεύθυνου (ο οποίος ειδικά τον χειμώνα με τα χιόνια δεν κάνει και την πιο εύκολη δουλειά μιας και ο δρόμος κλείνει και ανεβαίνει ποδαράτος). Ίσως όμως να ρωτήσουμε καλύτερα για το φαγητό και για το αν μπορούμε να κρατάμε κάνα κοψίδι μαζί μας και να το ψήσουμε εκεί ή/και αλκοόλ.

Αυτά τα λίγα...

Δεν βλέπω την ώρα να πάμε!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
ωραία πράγματα μπράβο σε όλους είναι σίγουρο ότι θα κάνετε βολτάρα !!:ok:
 
Reactions: yns

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Πληροφορίες από την σελίδα του ΕΟΣ Χανίων

ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ : ΚΑΛΛΕΡΓΗ, 1.680 μέτρα υψόμετρο
ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ : 50 Άτομα
ΘΕΡΜΑΝΣΗ : Τζάκι - Σόμπες Ξύλου
ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΗΣΗ : Γεννήτρια
ΥΔΡΟΔΟΤΗΣΗ : Δεξαμενή
ΚΟΥΖΙΝΑ : Οργανωμένη (με υπεύθυνο εξυπηρέτησης)
ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ : Εσωτερικές - Εξωτερικές
www.kallergi.co

Το καταφύγιο Καλλέργη βρίσκεται στην δυτική πλευρά της Κρήτης, στο νομό Χανίων, πάνω από το οροπέδιο του Ομαλού και δίπλα από τον Εθνικό Δρυμό Λευκών Ορέων και το Φαράγγι της Σαμαριάς, σε υψόμετρο 1,680 μέτων. Η περιοχή του καταφυγίου είναι πανέμορφη, με υπέροχη θέα σε όλες τις ψηλές κορυφές των Λευκών Ορέων, αλλά και στο Κρητικό και στο Λιβυκό πέλαγος. Η προσέγγιση του καταφυγίου γίνεται με πεζοπορία 1,30 ώρας από το οροπέδιο Ομαλού σε μονοπάτι και αγροτικό δρόμο 5 χιλιομέτρων. Η περιοχή προσφέρεται για πολλές εξορμήσεις στις γύρω κορυφές, μέσα από τα πανέμορφα μονοπάτια της διαδρομής Ε4. Το καταφύγιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βάση για τις διαδρομές: κατάβαση του Φαραγγιού, ανάβαση στις κορυφές Ψαρή, Μαύρη και Μελινταού και μετάβαση στο καταφύγιο Σβουριχτής για τη διάσχιση της οροσειράς των Λευκών Ορέων.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ:
ΑΠΡΙΛΙΟΣ-ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ, Καθημερινά
ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ-ΜΑΡΤΙΟΣ, Σάββατο & Κυριακή (Για άλλες ημέρες κατόπιν συνεννοήσεως)
Υπεύθ. Καταφυγίου, θερινής περιόδου: ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΜΠΑΛΑΔΗΜΑΣ, Τηλ. +30 6976585849
Υπεύθ. Καταφυγίου, χειμερινής περιόδου: ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ, Τηλ. +30 6973400077
Πληροφορίες: Ε.Ο.Σ. ΧΑΝΙΩΝ, Στρατηγού Τζανακάκη 90, 73134 Χανιά - Τηλ. +30 282Ι044647, Fax +30 282Ι054903


Ανακοίνωση από τον ΕΟΣ Χανίων

Χειμερινή λειτουργία Καταφυγίου Καλλέργη
Ο Ορειβατικός Σύλλογος Χανίων ενημερώνει τα μέλη του και τους φυσιολάτρες ότι το καταφύγιο Καλλέργη ανοίγει τη χειμερινή περίοδο, με υπεύθυνο λειτουργίας το μέλος του Συλλόγου κ. Χρήστο Πατεράκη, από νωρίς το πρωί του Σαββάτου μέχρι το απόγευμα της Κυριακής.

Υπενθυμίζεται ότι για το καταφύγιο Καλλέργη, όπως και για κάθε άλλο καταφύγιο του Συλλόγου μας, ισχύει ο κανονισμός λειτουργίας ορειβατικών καταφυγίων της Ε.Ο.Ο.Α. (π.χ. δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, η μεταφορά και χρήση φαγητών και ποτών στους υπνοθαλάμους, η κατάχρηση οινοπνευματωδών ποτών, η είσοδος ατόμων που φέρουν κυνηγετικά ή άλλα όπλα, θηράματα ή σκύλους κ.λ.π.). Επίσης είναι επιθυμητή, για όσους έχουν σκοπό να διανυκτερεύσουν, η χρήση υπνόσακου. Για περισσότερες λεπτομέρειες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με τον κ. Χρ. Πατεράκη στο κιν. 6973.4000.77 ή στο τηλέφωνο του Συλλόγου, κάθε βράδυ 9 – 11, εκτός Σαββάτου και Κυριακής.




Οι παρακάτω φωτογραφίες ΔΕΝ είναι πειραγμένες παρά μόνο λίγο στην έκθεση (στη φωτεινότητα). Είναι από την solo εκδρομή μου τον Μάη του 2015.




Αν δεν έχει σύννεφα (χλωμό για την περίοδο που πάμε αλλά δεν αποκλείεται) ο ουρανός είναι απλά μαγευτικός τη νύχτα.



Και το φεγγάρι θα βοηθήσει την αστροφωτογράφιση, στις 3/12 θα είναι έτσι:


Ο κοινόχρηστος χώρος





Και οι κουκέτες




Όταν πήγα ήταν Μάιος και μέρα Παρασκευή. Είχα συνεννοηθεί με τον υπεύθυνο της θερινής περιόδου μέσω μηνυμάτων καθώς εκεί πάνω δεν είχε σήμα (μόνο σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο έπιανε Vodafone). Επομένως ξεχάστε τα "Συμβαίνει τώρα" :p
Υπάρχουν 2 δρόμοι πρόσβασης. Ο δρόμος από τον Ομαλό είναι περίπου 5 χιλιόμετρα ανηφορικός χωματόδρομος με πέταλα και με σκόρπιες και φυτευτές πέτρες καθώς και αρκετά νεροφαγώματα. Λόγω εποχής πρέπει να είναι λίγο στρωμένος μιας και δεν έχει κάνει ακόμα πολλές βροχές. Λογικά το CBF θα με ανεβάσει με λίγη προσοχή. Ο άλλος δρόμος που θα πάρουμε για την επιστροφή είναι πιο στρωτός με περισσότερο χώμα από πέτρες... Είναι πιο μακρύς και ήπιος και το σκηνικό αλλάζει συνέχεια. Έχω βάλει πρόσφατα κάποιες φωτογραφίες στην ενότητα "Δρόμοι".
Μέσα στο καταφύγιο δεν μπαίνεις με μπότες/παπούτσια. Υπάρχει προθάλαμος όπου, αν δεν έχεις δικές σου παντόφλες, φοράς κάποιες κοινές (πάρτε παντόφλες).
Επίσης απαγορεύεται το κάπνισμα, έχει έξω τασάκια για μας τους θεριακλήδες.
Ο Χριστόφορος (ο υπεύθυνος) ήταν φιλικότατος, χαλαρός και ωραίος τύπος.
Οι κουκέτες λίγο πιο στριμωχτά από το πλοίο, έχει στρωμένα σεντόνια και μαξιλάρια με μαξιλαροθήκες και διπλωμένα παπλώματα αλλά εγώ κοιμήθηκα στο sleeping bag (πάρτε μια αλλαξιά σεντόνια-μαξιλαροθήκη ή/και sleeping bag).
Υπάρχει γεννήτρια για το ρεύμα που κλείνει κατά τις 11 το βράδυ (τουλάχιστον όταν πήγα) και μετά είμαστε ρομαντικά (πάρτε φακούς).
Ήμασταν εγώ και 2 Γερμανίδες τουρίστριες που ενώ είχαν αφήσει τους συζύγους στη Γερμανία και έκαναν μόνες τους διακοπές στην Κρήτη δεν δίψαγαν για τίποτα...
Το βραδινό μενού ήταν φακές ή μακαρόνια με σάλτσα. Φτωχικότατο αλλά χορταστικό. Το πρωινό ήταν καφές (ή γάλα/τσάι) και φρυγανιές (ή ψωμί του τοστ, δεν θυμάμαι τώρα) με βουτυρομαρμελοδοκατάσταση. Δεν ρώτησα αν υπήρχε δυνατότητα χρήσης της κουζίνας αλλά ο Χριστόφορος μου είπε να τον ρωτήσω για οτιδήποτε ήθελα από εκεί. Παίζουν ρακή και μπύρες.
Υπάρχουν καθαρές τουαλέτες και ντουζιέρες και το νερό ήταν ζεστό.
Το πρωί, πριν πατήσω τα πόδια μου κάτω, ευτυχώς κοίταξα και παραλίγο να πατούσα ένα μικρό σκορπιουδάκι που με κοίταζε με απορία πριν γίνει ανάμνηση από την παντόφλα...

Γενικά η τιμή (13€/διανυκτέρευση και 12€ βραδινό και πρωινό) είναι λίγο τσιμπημένη αλλά μην ξεχνάμε πως τα έσοδα πάνε για τη συντήρηση του καταφυγίου και του Ορειβατικού Συλλόγου Χανίων και τον μισθό του υπεύθυνου (ο οποίος ειδικά τον χειμώνα με τα χιόνια δεν κάνει και την πιο εύκολη δουλειά μιας και ο δρόμος κλείνει και ανεβαίνει ποδαράτος). Ίσως όμως να ρωτήσουμε καλύτερα για το φαγητό και για το αν μπορούμε να κρατάμε κάνα κοψίδι μαζί μας και να το ψήσουμε εκεί ή/και αλκοόλ.

Αυτά τα λίγα...

Δεν βλέπω την ώρα να πάμε!
:hailbig:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
1 Nick_990 Ηρακλειο
2 yns Ηράκλειο
3 jmar Χανιά
4 Adventure950 (αν δεν έχει γύρισμα :D )
5 milvas (αν λειτουργεί το μαχανακι :p )
6 xaritos (αν κάνει ζέστη :cool: )
7 Markas 2χπλός, Ηράκλειο, εκτός απροόπτου μέσα ;)
8 Στέλιος 2πλός, Χανιά, πολύ πιθανόν μέσα και αυτός
9

Όσον αφορά τον δρόμο, προσωπικά προτιμώ να ανέβω από τον έναν (πχ τον μακρύ) και να κατέβω από τον άλλο, ή ανάποδα.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
1 Nick_990 Ηρακλειο
2 yns Ηράκλειο
3 jmar Χανιά
4 Adventure950 (αν δεν έχει γύρισμα :D )
5 milvas (αν λειτουργεί το μαχανακι :p )
6 xaritos (αν κάνει ζέστη :cool: )
7 Markas 2χπλός, Ηράκλειο, εκτός απροόπτου μέσα ;)
8 Στέλιος 2πλός, Χανιά, πολύ πιθανόν μέσα και αυτός
9

Όσον αφορά τον δρόμο, προσωπικά προτιμώ να ανέβω από τον έναν (πχ τον μακρύ) και να κατέβω από τον άλλο, ή ανάποδα.
Πάμε από τον δύσκολο και σίγουρο μετά από την κλασική φωτογραφία στο Ξυλόσκαλο και φεύγουμε χαλαρά την Κυριακή από τον μακρύ. Ακόμα και αν δεν περνάει κάπου θα έχουμε χρόνο να επιστρέψουμε από τον άλλον.

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πάμε από τον δύσκολο και σίγουρο μετά από την κλασική φωτογραφία στο Ξυλόσκαλο και φεύγουμε χαλαρά την Κυριακή από τον μακρύ. Ακόμα και αν δεν περνάει κάπου θα έχουμε χρόνο να επιστρέψουμε από τον άλλον.

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
Τα ρεπόρτα για τους δρόμους λένε πάντως πως και οι δύο περνάνε
 

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
Ρωτηστε αν μπορουμε να κραταμε εστω και ξηρα τροφή, κρεας(απακη και συνγκλινο :hungry:) γιατη να δωσουμε 12 ευρω και να φαμε φακες η μακαρουνια δεν λεει!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ρωτηστε αν μπορουμε να κραταμε εστω και ξηρα τροφή, κρεας(απακη και συνγκλινο :hungry:) γιατη να δωσουμε 12 ευρω και να φαμε φακες η μακαρουνια δεν λεει!
Θα ρωτήσω απο βδομάδα που θα πάρω τηλ ;)
Με φακές θα αρρωστήσω :p



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom