3-4/12 βολτα μεχρι τον Ομαλο στα Χανιά με διανυκτερευση

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Είστε παλιοχαρακτήρες οι αποπάνω αλλά σας αγαπώ.
Τις 6άρες βιδούλες φοβόμουν πιο πολύ, όχι τη σχάρα.
Όσο για τον πόλο της μπαταρίας, σιγά το πράγμα... συμβαίνει... πάνω που έλεγα να αλλάξω την υπογραφή το ξαναμετάνιωσα μετά την διάγνωση αυτή. Πάλι KTM θα πάρω... κάποτε!
Το συμπέρασμά μου όμως είναι ένα άλλο: κάθε φορά που συναντιέται ο "ζυμαρούλης" με κάποιο KTM χαλάει το τελευταίο. Ρε μπας και ο γκαντέμης είναι αυτός;;;;
:friend:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Το συμπέρασμά μου όμως είναι ένα άλλο: κάθε φορά που συναντιέται ο "ζυμαρούλης" με κάποιο KTM χαλάει το τελευταίο. Ρε μπας και ο γκαντέμης είναι αυτός;;;;
:friend:

Πληροφορίες που θέλουν τον 55-200 της φωτογραφικής μου, να μη θέλει να "δει" τη μηχανή όση ώρα ήταν δίπλα μου ελέγχονται ως ανακριβείς, πρέπει να τον κούμπωσα-ξεκούμπωσα 2-3 φορές...

δεν θέλω να φανταστώ τι θα πάθει το παπί όταν το φέρω κάτω...
:pointu::pointu::pointu::pointu:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλα καλά στη βάση μου εγώ, ο Νικόλας μπήκε εθνική για Ηράκλειο τον σταυρωσα να φτάσει :D
Λοιπον μετά από τηλεφωνική διάγνωση μηχανικού που μας έδωσε το τηλ ο yns μας είπε να δούμε τους πολους της μπαταρίας, και όντως ο ένας είχε ξεφλουμπωσει απ την βάση του και μια έκανε επαφή μια δεν έκανε (μέχρι που δεν έκανε καθόλου :wacky:)
Ο Νίκος αφού έχει ΚΤΜ ξέρει και κρατάει όλα τα εργαλεία, έλυσε ποδιά και έπιασε με tire up σφιχτά τον πόλο με την μπαταρία και μέχρι τα Χανιά ήταν μια χαρά, λογικά θα κρατήσει και μέχρι Ηράκλειο :p

Του έδωσα και το σκοινί που μας έδωσε ένας πιτσιρικος (μήπως μείνει μέχρι Ηράκλειο και τον σουρει κανείς :D) και τον σταυρωσα να φτάσει ασφαλής :p

Λεπτομέρειες και φώτο έρχονται, καθώς και κριτικές για αυτά τα μπουρδΚΤΜ :p

Ευχαριστούμε για την στήριξη σας :ok:
Είναι συχνό πρόβλημα των περτικαλι . ...
Σε μια χωμάτινη στο καντηλι, ένας φίλος του dtz....Μας κοψοχωλιασε, μέχρι να καταλάβουμε ότι ήταν ο πόλος! !:D
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ρε σεις!!!!!!!! σοβαρευτειτεεεεεε , εφτασα στη βαση μου κατακαυλωμενος με το μηχανακι!!! ναζακια μου κανει επειδη μ'αγαπαει :p

Και ειχε ετοιμασει ο κακομοιρης σκοινια, εβγαζε φωτογραφιες, εκανε ερανε.... αλλα το ΚΤΜ ξαναπυροβολει :p

ΥΓ, δεν ειχε ξεβιδωσει πολος απο την μπαταρια, εχει κοψει το σιδερακι του θετικου πολου πανω στην μπαταρια,το μεκανακι δεν εχει τιποτα απολυτως!! Να τα λεμε κι αυτα :p
Φωτο θα ανεβασω μολις ποφαω :p

Ktm rules :p
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ψιτ, έχω την εντύπωση πως έφτασε σε μια ώρα και κάτι ο νέος... τι έλεγε ο μπεμβεδάκιας πριν ότι είναι αργό το παλληκάρι μας;

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Είστε παλιοχαρακτήρες οι αποπάνω αλλά σας αγαπώ.
Τις 6άρες βιδούλες φοβόμουν πιο πολύ, όχι τη σχάρα.
Όσο για τον πόλο της μπαταρίας, σιγά το πράγμα... συμβαίνει... πάνω που έλεγα να αλλάξω την υπογραφή το ξαναμετάνιωσα μετά την διάγνωση αυτή. Πάλι KTM θα πάρω... κάποτε!
Το συμπέρασμά μου όμως είναι ένα άλλο: κάθε φορά που συναντιέται ο "ζυμαρούλης" με κάποιο KTM χαλάει το τελευταίο. Ρε μπας και ο γκαντέμης είναι αυτός;;;;
:friend:
Δεν θα το εδενα από κει αλλά απ την κεντρική σχάρα, όταν μας έφερε ο πιτσιρικος το σχοινί, ο Νικόλας είχε βρει το πρόβλημα, ε μετά έβγαλα την φώτο επίτηδες :p
Πληροφορίες που θέλουν τον 55-200 της φωτογραφικής μου, να μη θέλει να "δει" τη μηχανή όση ώρα ήταν δίπλα μου ελέγχονται ως ανακριβείς, πρέπει να τον κούμπωσα-ξεκούμπωσα 2-3 φορές...

δεν θέλω να φανταστώ τι θα πάθει το παπί όταν το φέρω κάτω...
:pointu::pointu::pointu::pointu:
Αη μαρή που θα με βγάλετε και καντεμη τα σαραβαλα σας φταίνε :D
Ρε σεις!!!!!!!! σοβαρευτειτεεεεεε , εφτασα στη βαση μου κατακαυλωμενος με το μηχανακι!!! ναζακια μου κανει επειδη μ'αγαπαει :p

Και ειχε ετοιμασει ο κακομοιρης σκοινια, εβγαζε φωτογραφιες, εκανε ερανε.... αλλα το ΚΤΜ ξαναπυροβολει :p

ΥΓ, δεν ειχε ξεβιδωσει πολος απο την μπαταρια, εχει κοψει το σιδερακι του θετικου πολου πανω στην μπαταρια,το μεκανακι δεν εχει τιποτα απολυτως!! Να τα λεμε κι αυτα :p
Φωτο θα ανεβασω μολις ποφαω :p

Ktm rules :p
Πάλι καλά την έβγαλες :p
Την επόμενη φορά για να λάβεις μέρος σε βόλτα θα έχεις 1. Οδική βοήθεια, 2. Σχοινί ή ιμάντες, 3.ανταλλακτικα, η μπορείς απλά να έρθεις με άλλο μηχανάκι χαχαχα
Ψιτ, έχω την εντύπωση πως έφτασε σε μια ώρα και κάτι ο νέος... τι έλεγε ο μπεμβεδάκιας πριν ότι είναι αργό το παλληκάρι μας;

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
Ήρθα έφαγα ξαπλωσα αραξα και μετααααα :D
Είναι συχνό πρόβλημα των περτικαλι . ...
Σε μια χωμάτινη στο καντηλι, ένας φίλος του dtz....Μας κοψοχωλιασε, μέχρι να καταλάβουμε ότι ήταν ο πόλος! !:D
Συχνό πρόβλημα το ένα, συχνό πρόβλημα το άλλο, τι θα γίνει θα ολοκληρωσουμε καμιά βόλτα? :p
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ψιτ, έχω την εντύπωση πως έφτασε σε μια ώρα και κάτι ο νέος... τι έλεγε ο μπεμβεδάκιας πριν ότι είναι αργό το παλληκάρι μας;

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
και εκανα και ενα 10λεπτο να κλειδωσω το μηχανακι και να το ξεφορτωσω και εκανα και 5 λεπτα στο βενζιναδικο( για τριτη φορα σημερα)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Δεν θα το εδενα από κει αλλά απ την κεντρική σχάρα, όταν μας έφερε ο πιτσιρικος το σχοινί, ο Νικόλας είχε βρει το πρόβλημα, ε μετά έβγαλα την φώτο επίτηδες :p

Αη μαρή που θα με βγάλετε και καντεμη τα σαραβαλα σας φταίνε :D

Πάλι καλά την έβγαλες :p
Την επόμενη φορά για να λάβεις μέρος σε βόλτα θα έχεις 1. Οδική βοήθεια, 2. Σχοινί ή ιμάντες, 3.ανταλλακτικα, η μπορείς απλά να έρθεις με άλλο μηχανάκι χαχαχα

Ήρθα έφαγα ξαπλωσα αραξα και μετααααα :D

Συχνό πρόβλημα το ένα, συχνό πρόβλημα το άλλο, τι θα γίνει θα ολοκληρωσουμε καμιά βόλτα? :p
αχχχ ρε ζυμαρουλη!!!! τι μερα γεννηθηκες ειπαμε?
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καλημερα, πρωτη φωτογραφια και σταση για φωτο με φοντο την παραλια Κουρνα


Αμεσως μετα ειναι η γεωργιουπολη


Απο την γεωργιουπολη και μετα βγηκα απο τον εθνικο και πηρα τον επαρχιακο,Βαμος-Στυλος-Μαλαξα(οπου και ειναι η φωτο) και μετα εφτασα σπιτι του Ζυμαρουλη :p

Εδω ανηφοριζουμε για ομαλο

Εδω ειναι ενα ΥΠΕΡΟΧΟ μουσειο με το που στριψεις για να παρεις το δρομο του καταφυγιου του καλλεργη, ο θεος να το κανει μουσειο... γι αυτο δεν θα παει μπροστα ποτε ο Ελληνας! (σε λιγο θα ερθουν αποκλειστικες φωτο μονο γι αυτο)

Φτανουμε στον εθνικο δρυμο σαμαριας, οπου ειχε μια καφετερια/ταβερνα που δεν εβγαιναν τα μηχανακια, μου λεει ο Ζυμαρ, παμε να πιουμε καφε, λεω τζακι και ρακι εχει ? μου λεει εννοειται...δεν θελω κατι αλλο.... ξεκιναμε να ανεβαινουμε με τα ποδια, λαχανιασαμε-βραχηκαμε και ???? ηταν κλειστα...ξανακατεβαινουμε και παμε στα μηχανακια να φυγουμε και τι να δουμε?
Τραγικη ειρωνια, καποιος ειχε αφησει εκει περα 2 ληγμενες πορτοκαλαδες.. λες και ηταν για εμας εκει... εληξαν γυρω στις 15 οκτωβρη αν θυμαμαι καλα, τις ηπιαμε εννοειτε και μεταφορικα και κυριολεκτικα!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
29 Οκτώβρη που πήγα εκεί τα μάζευαν ήδη!
Ωραίες χειμωνιάτικες φωτογραφίες.
Περιμένω και τις επόμενες!

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
29 Οκτώβρη που πήγα εκεί τα μάζευαν ήδη!
Ωραίες χειμωνιάτικες φωτογραφίες.
Περιμένω και τις επόμενες!

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
Εγώ τις έχω βάλει στο φούρνο :p

 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ξεκινάμε λοιπόν αφού έφτασε ο αργο(ς)πορημένος Νικόλας από Ηράκλειο :D



Περνάμε από το φαράγγι του θερίσου όπου ο Νικόλας ήθελε φώτο αλλά εμένα δεν μου κοψε να σταματήσω :arghh:

Φτανούμε στην πλατεία του ένδοξου αυτού χωριού :geek:



ΚΤΜας κι ο Ελευθέριος...:p



Προχωράμε προς Ζούρβα σε διαδρομή μέσα στα έλατα (απ τις ελάχιστες στο νησί :wacky:)



Ανεβαίνουμε σιγά σιγά προς ομάλο και τα πρώτα χιόνια κάνουν την εμφανισή τους :hungry:





Κάποιοι απρεπείς χειρισμοί της μοτοσυκλέτας...:cautious: o_O :mad: :laugh:

Καντήλι το ΚΤΜ :eek:



Και κάποιες ζήλιες τελικα εκδηλώνονται σιγά σιγά...:rolleyes:



Ρε λες να....:eek:



ΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ :confused:



Επ ώμου...ΑΡΜ! :laugh:



Δεν λείπει και η καλλιτεχνική πλευρά της βολτας :p



Απ το δρόμο ρεεεεεεεεεε :arghh:



Φτάνοντας στο οροπέδιο του Ομαλού :inlove:






Τι κοιτάει καλέ...μήπως φεύγουν πράγματα απ το μηκανάκι?? :thinking:



Σε δεξιά στροφή κοιτάμε αρισ...:eek: , δεξιααααα ρεεεε :banghead:



Οροπέδιο Ομαλού :geek:



Νέος τρόπος να σαλαγάς τα πρόβατα...:p



Νικος: Παμε λιγο προς καταφύγιο Καλέργι? Γιάννης: Πάμε να δούμε πως είναι ο δρόμος...:wacky: Ε όπως πήγαμε ,στις επόμενες δύο στροφές γυρίσαμε :hungover:



Συνχίζεται...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μετά πήγαμε λίγο απ το (δυστηχώς) εγκαταλελειμένο μουσείο του Ομαλού που δεν δούλεψε ποτέ αφου οι υπεύθυνοι φάγανε τα λεφτά της επιχορήγησης και δεν το τελειώσανε ποτέ :banghead::mad:

Βασικά πολύ λίγα πράγματα ήθελε ακόμα, ειχε χτιστεί και πόρτες παράθυρα είχαν μπει, άλλα ακόμα κι έτσι το ρήμαξαν έσπασαν τα πάντα κι άφησαν τα πρόβατα να το κάνουν στάνη...ΕΛΛΗΝΑΣ Ο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΑΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ...






Τι να πει κανείς...τέτοιο κτίριο...τέτοια θέα ...αντί να το εκμεταλλευτούν και να βγάζουν και χρήματα... :(



Επιστροφή στο καλλιτεχνικό του πράγματος :D



VS :wacky:





Φτάσαμε σιγά σιγά στο φαράγγι της Σαμαριάς :woot:



ΑΑΑχχχχ τα νιατα! :p





Διάλογος Νο2... Νίκος: Ρε συ εχει εδω καπου να πιουμε μια ρακί με τζακάκι ζεστούλα κλπ κλπ? , Γιαννης: Ναι ρε έχει εδώ από πάνω, οι μηχανές όμως δεν πάνε εχει χιόνι άλλα θα ανεβούμε απ τα σκαλιά...:hungover: Τσουκου τσουκου Γκουχ Γκουχ φτάνουμε πάνω ξεθεωμένοι... (εδώ τα νιάτα τα έκλασαν το ιδιο με εμενα :banghead::laugh::laugh: )

Και ΤΣΑΑΑΑΚ τρώμε την λυπητερή!! ΚΛΕΙΣΤΟΝ! :arghh:



Τι να κάνουμε πήραμε τα μπογαλάκια μας και σε αλλη παραλ...εεεε χιονοδιαδρομη...:D Στο κατέβα κάναμε τον κύκλο καλύτερα :p



Αφού είχε αρχίσει να ρίχνει λιγάκι, πήγαμε εκέι που είχαμε αφήσει τις μηχανές και επειδή μας λυπήθηκε ο καλός θεούλης υπήρχαν 2 πορτοκαλάδες (απο μπορτοκαλια? :p) λίγο λιγμένες βέβαια (1 μηνά :confused:) άλλα με τετοια διψα κούραση αλλα και την θερμοκρασια πολύ χαμηλή ήταν σαν να ήταν στη συντήρηση του ψυγείου :D (έχω πιει άλλωστε σε φίλο μπύρα 2 χρονιά ληγμένη χωρίς να πάθω κάτι, :wacky: μου αρέσουν ληγμένα δεν εξηγείται αλλιώς :p)



Ήταν οτι έπρεπε σΕ λεω! :D



Αφού ξεκουραστήκαμε λίγο , τα μαζέψαμε και την κάναμε προς το οροπέδιο αλλα προς την άλλη του είσοδο, τον λεγόμενο Σεληνιωτικο Γύρο






Ψάχνει τσι αίγες και τσι τράγους....αμολάρανε...:laugh::laugh:



Και κάπου εκέι στον Πρασσέ...μετά από μια στάση...το ΚΤΜ έκανε στάση εργασίας :D Ο έναςπόλος της μπαταρίας ξεμασκούλωσε κι ευτυχώς με βοηθεια yns και μηχανικο που έκανε διαγνωση by cell phone :p ,ευτυχως φτιάξαμε το μποθρδ..:muted:
Απ το απέναντι καφενείο αφού μας είδαν ταλαίπωρους μας κέρασαν και δυο φραπεδάκια :wacky:



Είχα ετοιμαστεί άλλα για λίγο μου ξέφυγε το μπουρδ:muted: :laugh::laugh:



Φυσικά μαζευτηκε ολο το χωριό κι έκατσε...που αλλου!!! Στο λειτουργικό αξιόπιστο και ομορφότερο μηχανάκι :D



Αγριεμένο τον βλέπω τουτον δω...:eek: ευτυχώς που 'έλειπαν τα κλειδιά απ την μιζα :p



Και κάπου εδώ άλλη μια επεισοδιακή βόλτα με ΚΤΜ έλαβε τελος :laugh:

Ευχαριστω το φίλο Νίκο που έκανε τοσα χλμ για να πάμε αυτη την όμορφη βόλτα :inlove:

Και εις άλλα με υγεία! :biker2:
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μπράβο ρε νιάτα! Άξιοι! Αν ανέβαινε ο δρόμος στο καταφύγιο θα χτυπιόμουν τώρα λέμε...
Κάποιες από τις φωτογραφίες της DSLR είναι για το Gallery, παρακαλούνται οι υπεύθυνοι να τις ζητήσουν σε 1600px από τον κύριο που ζηλεύει τα KTM... ;)

Πάντως στου Καλλέργη πρέπει να πάμε οπωσδήποτε μια φορά. Και σε κάνα δυο ακόμα καταφύγια που πάει χωματόδρομος και καθόμουν και έβγαζα με τον @Markas διαδρομές σήμερα. Ένα μηχανάκι μου λείπει βέβαια αλλά θα έρθει κι αυτό.

Και στην επόμενη μαζί κύριοι!
 
Top Bottom