36ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ 2022

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ναι
Όχι.

Η ιδέα μπήκε από τον ενθουσιασμό του spiros στο θέμα, φέτος μπορούσα πρώτη χρονιά να το κάνω, είπα δεν πάει στο καλό θα τα κάνω όλα που μπορώ.

Ασφάλτινη βόλτα είναι, να μην περνάει απίθανο, κατηφόρες θα έχει αλλά δεν χρειάζεται εμπειρία. Το μόνο θέμα είναι η κούραση γιατί δύο χρόνια τώρα έχει πέσει τρελή αδράνεια.

Εννοείται πενφέ, δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθώ με το ΚΤΜ όσο και ωραίο να είναι στον επαρχιακό δρόμο.

Το θέμα πλοήγηση.... Αν δεν μπορεί η garmin, (άντε και το here maps) βοήθεια μας. Χάρτη χάρτινο δεν πάω να αγοράσω για το ιβεντ μόνο.
Έχω κάνει 2 36ωρα. Αν καταφέρεις να το βγάλεις θα σου βγάλω το καπέλο! Μιλάμε για ημερήσια σίγουρα κάπου 12-13 ώρες γρήγορη οδήγηση σε σβέλτους ρυθμούς για να βγούν τα χιλιόμετρα και κατα βάση σε δευτερεύοντες επαρχιακούς με ατελείωτες φουρκέτες και ανεβοκατεβάσματα!

Η κούραση είναι σε άλλο level.. η πλοήγηση γίνεται με Roadbook. θα χρειαστείς καλή χρήση των 2 μερικών χιλιομετρητών σου και ένα tank bag Μπροστά να έχεις τις οδηγίες. Το GPS ουσιαστικά δεν χρειάζεται εκτός αν ψάξεις διαδρομή διαφυγής ή χάσεις τελείως τις οδηγίες.

99.9% μιλάμε για άσφαλτο, αν χρειαστεί μπορεί να κάνετε κάνα μικρό κομμάτι κανένα πρόβλημα .

Αν υπολογίζεις πώς θα έχεις χρόνο για φαγητό, φωτογραφίες κλπ είσαι γελασμένος! Έχω φάει απο τάπερ σε 36ωρο απευθείας μέσα στο tank bag πάνω στη μηχανή χωρίς να κατέβω.

Φρόντισε να έχεις μαζί σου προμήθειες απο ξηρά τροφή και κάνα ιστονονικό ποτό και νερό. Ότι χρειάζεται απο θερμικές επενδύσεις, έξτρα ισοθερμικά, αδιάβροχα, μπορεί να βρεθείς να οδηγάς στη μέση ενός βουνού νύχτα. Έχω κάνει Πεντάλοφο- Κόνιτσα 12 το βράδυ σαββάτου 36ωρο με κρύο που δεν πίστευα πως υπάρχει!

Αν δεις πώς δεν αντέχεις διάλεξε έγκαιρα δρόμο διαφυγής. Μην ρισκάρεις περιττά την σωματική σου ακεραιότητα.

να περάσεις καλά κι εσύ και όποιος άλλος φίλος πάει απο εδώ εύχομαι! Ίσως το ξανακάνω κι εγώ στο μέλλον! Θα πάρω το γιατρό μαζί τον Doc.DD με μια βαλίτσα ενισχυτικά και αμφεταμίνες ας ούμε και βιταμίνες και θα πάμε να δούμε ποιος θα πέσει πρώτος κάτω! Είναι ζόρικη εμπειρία αλλά διδακτική! Κοιμήσου καλά οτ βράδυ της παρασκευής και φάε καλό πρωινό!!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οι μεγάλες ασφάλτινες είναι οι αγαπημένες μου

Έχω δει χάρτες από προηγούμενες διοργανώσεις, έχουνε πολλά ηλίθια χιλιόμετρα, που κάνουν μπαμ ότι μπήκαν απλά για να μεγαλώσει η διαδρομή. Σε κάθε περίπτωση όλα καλά, εγώ δεν έχω αμφιβολία για το γεγονός ότι θα βγει, σε τελική ανάλυση δεν οδηγούμε και moto guzzi να πηγαίνει αργά. Νερό ισοτονικά μπάρες κλπ θα πάρω εννοείται. Φαγητό σε τάπερ από σήμερα για να το φάω την Κυριακή για παράδειγμα μετά δεν θα βγει λόγω σαλμονέλας. Τα πράγματα θα πάνε καλά.


Να τονίσω στον κύριο DD ότι για ΆΣΦΑΛΤΟ είπα πριν, το τρόφι ίσως και φέτος να μείνει σε επίπεδο φωτό και βίντεο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
...
μπλα μπλα μπλα
...
Κοιμήσου καλά οτ βράδυ της παρασκευής και φάε καλό πρωινό!!
Τι συγκρατει ο ανδρας ο σωστος!!
:muted:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι συγκρατει ο ανδρας ο σωστος!!
:muted:
Πρωινό έχει καλή συνταγή ο Aldebaran νομίζω, από αυτά που σε κάνουν πολύ πολύ γρήγορο
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Οι μεγάλες ασφάλτινες είναι οι αγαπημένες μου

Έχω δει χάρτες από προηγούμενες διοργανώσεις, έχουνε πολλά ηλίθια χιλιόμετρα, που κάνουν μπαμ ότι μπήκαν απλά για να μεγαλώσει η διαδρομή. Σε κάθε περίπτωση όλα καλά, εγώ δεν έχω αμφιβολία για το γεγονός ότι θα βγει, σε τελική ανάλυση δεν οδηγούμε και moto guzzi να πηγαίνει αργά. Νερό ισοτονικά μπάρες κλπ θα πάρω εννοείται. Φαγητό σε τάπερ από σήμερα για να το φάω την Κυριακή για παράδειγμα μετά δεν θα βγει λόγω σαλμονέλας. Τα πράγματα θα πάνε καλά.


Να τονίσω στον κύριο DD ότι για ΆΣΦΑΛΤΟ είπα πριν, το τρόφι ίσως και φέτος να μείνει σε επίπεδο φωτό και βίντεο.
Φαγητό πάρε από το πρωινό σε ένα τάπερ να τό τρως στο δρόμο
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Είχα κάνει ένα το μακρινό 2007, τότε ήταν νομίζω 2.300Km γιατί ξεκινούσε από Πλαταμώνα.
Η πλοήγηση δεν είναι κάτι τρελό, αν κάνεις και λίγη προετοιμασία είσαι μια χαρά.
Είναι ωραία εμπειρία, θέλει καλό ρυθμό και οι όποιες στάσεις να είναι πολύ σύντομες.
Θα περάσεις ωραία και θα το θυμάσαι για πάντα - είναι πολύ ιδιαίτερο σαν φάση
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Αν εισαι σολο και είναι το πρωτο σου καλό θα ήταν να βρεις μια παρεα που σου κανει ο ρυθμός της και να κολλήσεις, τουλάχιστον στην αρχή μεχρι να συνηθίσεις τον τρόπο πλοηγησης..... Επίσης, ζορισου την ημέρα για να μην ζοριστείς τη νυχτα. Κατά τα άλλα οτι είπαν τα παιδια πιο πανω

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
amyroukai
Θα ψάξω να βρω την ιδιοκατασκευή Roadbook που είχα φτιάξει για την συμμετοχή μου στο 36ωρο του 11' από τάπερ φαγητού.
Αν θες στο δανείζω, Μέχρι και φωτάκι είχε :laugh:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πες τα ψηλέ, όπου να ναι θα φορτώσω απλά το λουκάνικο.



Παίδες έχω δει χάρτες από παλαιότερες διοργανώσεις. Έχω εντοπίσει πράγματα τα οποία μου αρέσουν και πράγματα τα οποία τα θεωρώ μαλλάκια ξεκάθαρη μόνο και μόνο για να γεμίσει χιλιόμετρα η ημέρα. Σε κάθε περίπτωση από μεγάλες εκδρομές ξέρω, μεγάλο παιδί είμαι, μεγάλο και άνετο μηχανάκι έχω, ικανοποιητικό εξοπλισμό το ίδιο. Και σε τελική ανάλυση αν όλα πάνε σ**** και δεν μου αρέσει τίποτα σε όλη την φάση ευτυχώς ξέρω το δρόμο για το σπίτι Η σίγουρα θα μπορέσω να ειδοποιήσω κάποιον από την διοργάνωση για το γεγονός ότι θα κάνω τη δική μου βόλτα από ένα σημείο και μετά. Δεν έχω ποινική ρήτρα.

Το πιθανότερο είναι ότι είναι απλά μία κουραστική βόλτα και κάποιος ο οποίος δεν έχει κάνει ποτέ του πολλά χιλιόμετρα την ημέρα θα ζοριστεί. Ε. Οκ. Δεν είναι ότι η μεγαλύτερη διοργάνωση που έχω συμμετάσχει είναι "βόλτα Πόρτο Γερμενό" με στάση κάθε πέντε λεπτά για φωτό και βίντεο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πες τα ψηλέ, όπου να ναι θα φορτώσω απλά το λουκάνικο.



Παίδες έχω δει χάρτες από παλαιότερες διοργανώσεις. Έχω εντοπίσει πράγματα τα οποία μου αρέσουν και πράγματα τα οποία τα θεωρώ μαλλάκια ξεκάθαρη μόνο και μόνο για να γεμίσει χιλιόμετρα η ημέρα. Σε κάθε περίπτωση από μεγάλες εκδρομές ξέρω, μεγάλο παιδί είμαι, μεγάλο και άνετο μηχανάκι έχω, ικανοποιητικό εξοπλισμό το ίδιο. Και σε τελική ανάλυση αν όλα πάνε σ**** και δεν μου αρέσει τίποτα σε όλη την φάση ευτυχώς ξέρω το δρόμο για το σπίτι Η σίγουρα θα μπορέσω να ειδοποιήσω κάποιον από την διοργάνωση για το γεγονός ότι θα κάνω τη δική μου βόλτα από ένα σημείο και μετά. Δεν έχω ποινική ρήτρα.

Το πιθανότερο είναι ότι είναι απλά μία κουραστική βόλτα και κάποιος ο οποίος δεν έχει κάνει ποτέ του πολλά χιλιόμετρα την ημέρα θα ζοριστεί. Ε. Οκ. Δεν είναι ότι η μεγαλύτερη διοργάνωση που έχω συμμετάσχει είναι "βόλτα Πόρτο Γερμενό" με στάση κάθε πέντε λεπτά για φωτό και βίντεο.
Ναι ρε .. πάνε μια βόλτα τον χρόνο και τους φαίνεται βουνό.
Προχωρα δυνατά .. το έχεις για πρωινό.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Να πας Γιαννη , καλα να περασεις και να γυρισεις πισω κομπλε να μας γραψεις ενα εκτενες κειμενο με την εμπειρια σου! (εγω αυτο περιμενω να ξερεις, το κειμενο :laugh:)

Παντως τοσα ασφαλτινα χλμ προσωπικα δεν ξερω αν θα μπορουσα να κανω με το Tiger...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δημήτρη αν δεν κάνεις "ποτέ" εκδρομές τέτοιου τύπου καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοούν τα παιδιά ότι αντιμετωπίζεις.

Έχω ξεμείνει και από ενέργεια και από φως ημέρας και από διάθεση στο βουνό, δεν ήταν ωραία εκείνη την ώρα. Το έχω πάθει και δικαβαλο που είχα και το άγχος του πως περνάει η κοπέλα... Τώρα τα βλέπω ρομαντικά, ωραία περιπέτεια.

Το 800 αν έχει σχέση με του Αντώνη οδηγικά (δεν ξέρω τι διαφορές έχει κάθε γενιά) είναι πολύ ευχάριστο και εύκολο μηχανάκι, σίγουρα δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Δημήτρη αν δεν κάνεις "ποτέ" εκδρομές τέτοιου τύπου καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοούν τα παιδιά ότι αντιμετωπίζεις.

Έχω ξεμείνει και από ενέργεια και από φως ημέρας και από διάθεση στο βουνό, δεν ήταν ωραία εκείνη την ώρα. Το έχω πάθει και δικαβαλο που είχα και το άγχος του πως περνάει η κοπέλα... Τώρα τα βλέπω ρομαντικά, ωραία περιπέτεια.

Το 800 αν έχει σχέση με του Αντώνη οδηγικά (δεν ξέρω τι διαφορές έχει κάθε γενιά) είναι πολύ ευχάριστο και εύκολο μηχανάκι, σίγουρα δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα.
Ναι το ιδιο με του Αντωνη ειναι απλα παλιοτερο μοντελο το Tiger.

Τα περισσοτερα χλμ που εχω κανει σε ημερησια βολτα με εκκινηση περιπου 10.30 και ληξη κατα τις 20.00 ητανε πανω κατω 600χλμ. Απλα επειδη το επαρχιακο κομματι ητανε λιγοτερο απο τις εθνικες , θεωρω οτι δεν εχω κανει ακομα μια σοβαρη ασφαλτινη με φουλ στροφιλικι για να δω πως παω απο αντοχες.

Οπως και να χει σου ευχομαι να περασεις ομορφα και να σου μεινει αξεχαστο το 36ωρο!! :ok:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Να πας Γιαννη , καλα να περασεις και να γυρισεις πισω κομπλε να μας γραψεις ενα εκτενες κειμενο με την εμπειρια σου! (εγω αυτο περιμενω να ξερεις, το κειμενο :laugh:)

Παντως τοσα ασφαλτινα χλμ προσωπικα δεν ξερω αν θα μπορουσα να κανω με το Tiger...
Έχεις δίκιο ρε φίλε, σε μερικούς σαν τον Γιάννη πρέπει να τους βάζουμε τις συμμετοχές ρεφενέ και να μας πληρώνουν σε κείμενα :laugh:

Πάντως μου έχει μείνει και εμένα μια ιστορία από την συμμετοχή μου με το πιο "κατάλληλο" μηχανάκι. Ένα ZX6 που είχα τότε, που ξεκινούσες από Αθήνα και στην Κόρινθο σταμάταγες με λουμπάγκο :laugh::roflmao:
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Έχεις δίκιο ρε φίλε, σε μερικούς σαν τον Γιάννη πρέπει να τους βάζουμε τις συμμετοχές ρεφενέ και να μας πληρώνουν σε κείμενα :laugh:

Πάντως μου έχει μείνει και εμένα μια ιστορία από την συμμετοχή μου με το πιο "κατάλληλο" μηχανάκι. Ένα ZX6 που είχα τότε, που ξεκινούσες από Αθήνα και στην Κόρινθο σταμάταγες με λουμπάγκο :laugh::roflmao:
Θα πρεπε να εχει μηνιαια η εβδομαδιαια στηλη σε περιοδικο η καπου αλλου ο Γιαννης, ατοφια ψυχαγωγια και ενημερωση ειναι τα κειμενα του!
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Θα πάω κι εγώ (XT1200Z) με έναν φίλο εκτος φόρουμ (F800GS).
Η ενημέρωση δεν είναι διαδικαστικό θέμα, έλα πάρε τα χαρτιά και φύγε.
Θεωρώ ότι είναι καλό είναι να παραβρεθούν οι συμμετέχοντες - είτε είναι το 20ο τους 36ωρο, είτε το 1ο τους.
Καταρχην, σε βάζει και στο κλίμα του σου-κου.
Ελπίζω να μπορεσω να γνωρίσω και κάποιους από εσάς από κοντά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom