36ΩΡΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΟΧΗΣ 2022

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Παίδες έχω δει χάρτες από παλαιότερες διοργανώσεις. Έχω εντοπίσει πράγματα τα οποία μου αρέσουν και πράγματα τα οποία τα θεωρώ μαλλάκια ξεκάθαρη μόνο και μόνο για να γεμίσει χιλιόμετρα η ημέρα. Σε κάθε περίπτωση από μεγάλες εκδρομές ξέρω, μεγάλο παιδί είμαι, μεγάλο και άνετο μηχανάκι έχω, ικανοποιητικό εξοπλισμό το ίδιο. Και σε τελική ανάλυση αν όλα πάνε σ**** και δεν μου αρέσει τίποτα σε όλη την φάση ευτυχώς ξέρω το δρόμο για το σπίτι Η σίγουρα θα μπορέσω να ειδοποιήσω κάποιον από την διοργάνωση για το γεγονός ότι θα κάνω τη δική μου βόλτα από ένα σημείο και μετά. Δεν έχω ποινική ρήτρα.

Το πιθανότερο είναι ότι είναι απλά μία κουραστική βόλτα και κάποιος ο οποίος δεν έχει κάνει ποτέ του πολλά χιλιόμετρα την ημέρα θα ζοριστεί. Ε. Οκ. Δεν είναι ότι η μεγαλύτερη διοργάνωση που έχω συμμετάσχει είναι "βόλτα Πόρτο Γερμενό" με στάση κάθε πέντε λεπτά για φωτό και βίντεο.
Aυτό ακριβώς, τίποτα το ιδιαιίτερο πέρα απο πολλά χιλιόμετρα και πως χρειάζεται μια βασική αίσθηση πλοήγησης γιατί οι οδηγίες κάποιες φορές είτε δεν είναι ξεκάθαρες, είτε έχουν ψιλολαθάκια.

Have fun :)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Υπάρχει κάπου η διαδρομή να την δούμε?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υπάρχει κάπου η διαδρομή να την δούμε?
Είναι στον ίδιο σέρβερ με την διαδρομή του οδοιπορικού 1821
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η ουσία amyroukai είναι πως η λογική στο 36ωρο χάνεται κάπου εκεί που σουρουπωνει, έχεις οδηγήσει ήδη 8-9 ώρες και λες οκ κάπου εδώ θα το λήξουν και σου δίνουν το επόμενο κομμάτι πλοήγησης για ακόμη 300 χλμ χαχαχαχα. Και λες νταξει μαλακα με κάνουν πλάκα!!

Άμα ψάχνεις λογική δεν θα τη βρεις. Είναι χιλιόμετρα αντοχής. Σαν μαραθώνιος. Το θέμα είναι που σταματάει ο εγωισμός και που ξεκινάει η δική σου λογική!

Γιατί ο τερματισμός είναι γλυκός!
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Η ιδέα μπήκε από τον ενθουσιασμό του @spiros .... ...
η αλήθεια είναι οτι για κάποια χρόνια δεν μίλαγα για τίποτα άλλο :shame

Να περάσεις τέλεια!

Επειδή ξέρω οτι δεν αφήνεις τίποτα στην τύχη του, είμαι σίγουρος οτι γνωρίζεις για τον θεσμό πολυ περισσότερα απο οσα παραδέχεσαι στο παρόν thread. Επίσης έχεις δίκιο όταν λες οτι δεν είσαι άσχετος για αυτόν το event δεδομένων των χλμ και της εμπειρίας που έχεις. Τα παλιά τα χρόνια που δεν υπήρχε στην Ελλάδα (ευρέως διαδομένη) η δραστηριότητα των iron butt εξορμήσεων, το 36ωρο ήταν ένα event που έβγαζε μια ξεχωριστή αίγλη. Πλέον πολυωρες μοτο-βόλτες πραγματοποιούνται κάθε ΣΚ απο 10άδες φόρουμ τριγύρω μας, οπότε πολλοί έχουν πλέον την απαραίτητη εμπειρία.

Το καλό με το 36ωρο είναι οτι και οι ~90 φετινές συμμετοχές (άλλοτε ~200) έχουν μια ομοιογένεια αναφορικά με τους συμμετέχοντες. Πάνω κάτω είναι τα ίδια με εσένα οπότε τριγύρω σου θα δεις οικίες και γνώριμες καταστάσεις.

Αναφορικά με τον χάρτη/gps διαδρομή που ρώτησες, απλά ενημερώνω οτι στην πράξη το σελ -σελ πάνω στο tank bag του road -book μπορεί να σε καλύψει πλήρως (ναι οκ κάποιες φορές έχει κάποια μικρο λάθη αλλά οχι χοντράδες). To gps ας το έχεις για αναφορά και για backup. Προσωπικά πάντα υποστήριζα και είχα προτείνει στη διοργάνωση αρκετές φορές η διαδρομή να δίνεται το πρωί πριν την εκκίνηση ώστε όλοι οι συμμετέχοντες να είναι στο ίδιο lvl. Έτσι και αλλιώς στη πράξη όσα παιδια τελείωναν νωρίτερα απο τους άλλους, σχεδόν όλοι χρησιμοποιούσαν το "σελ-σελ στο tank bag" - προσοχή όχι σκουπίδια στο δρόμο ρε! την σελ που έφυγε να τη ξαναβάζεις μέσα. :p

Τέλος, με το που πάρεις την καρτέλα στα χέρια σου θα καταλάβεις αμεσως πως χρησιμοποιείται. Είναι εντελώς απλή στο σκεπτικό της.

Προσωπικά φέτος μετά απο πολύ καιρό δεν θα το κάνω :/
(διάφοροι λόγοι αλλά όχι επι του παρόντος)
like i said να περάσεις τέλεια και αναμένουμε εντυπώσεις απο εβδομάδα.
:like:
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Και η νυχτα με παρέα ειναι ωραία, σου μενουν στιγμές.
Οπως ειπες Βαγγέλη νυχτα απο Καλπακι προς Γιαννενα με τρελο κρυο.
Τσεκ ποιντ στις 10 το βραδυ στη Ρεντινα κοντα στα Φουρνά πισσα σκοτάδι.
Και το απολυτο για μένα: μπαινοντας απο το χωριό Ακρίτας κινουμαστε παραλλληλα με το συρματοπλεγμα μεχρι τον συνοριακο σταθμο της Δοιράνης και για μερικα μετρα , φαντασου εικονα , εμεις 5-6 μηχανες - συρματοπλεγμα - κενό - συρματοπλεγμα - σκοπιανή περιπολος με 2 τζιπ κινειτε παραλληλα. Εννοειτε δεν υπαρχει αποτυπωμενο σε φωτο.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Mακαρι να το ΧΑ δει ποιο νωρίς ..... Το είδα πριν μια βδομάδα.....αυτό που πρέπει ολατα event να ανακοινώνεται μόνο στο fb δεν μπορώ να καταλάβω.... Του χρόνου θα το χω στα υπόψιν μου πιο νωρις

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Mακαρι να το ΧΑ δει ποιο νωρίς ..... Το είδα πριν μια βδομάδα.....αυτό που πρέπει ολατα event να ανακοινώνεται μόνο στο fb δεν μπορώ να καταλάβω.... Του χρόνου θα το χω στα υπόψιν μου πιο νωρις

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για να ξέρεις, το 36ωρο γίνεται το 2ο Σαβ/κο μετά το πάσχα
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Mακαρι να το ΧΑ δει ποιο νωρίς ..... Το είδα πριν μια βδομάδα.....αυτό που πρέπει ολατα event να ανακοινώνεται μόνο στο fb δεν μπορώ να καταλάβω.... Του χρόνου θα το χω στα υπόψιν μου πιο νωρις

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ανεβαίνει στο φορουμ της ΕΛMG
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σόρι αλλά είναι αστείο, το φόρουμ/φεσιμπουκ της MG το βλέπουν πολύ λίγοι. Αν υπάρχει πρόθεση να ανοίξει το πράγμα πέραν όσων είναι χρόνιοι συμμετέχοντες θέλει λίγο εξωστρέφεια.


έβαλα τις λάμπες που έχει ο lospsi επιτέλους, καλά να πάει και αυτό γιατί βράδυ είχαμε θέμα (δοκιμασμένα στην Βωβούσα).

Το μηχανάκι μάλλον έτοιμο, πλην βαθμονόμησης.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να πας Γιαννη , καλα να περασεις και να γυρισεις πισω κομπλε να μας γραψεις ενα εκτενες κειμενο με την εμπειρια σου! (εγω αυτο περιμενω να ξερεις, το κειμενο :laugh:)

Παντως τοσα ασφαλτινα χλμ προσωπικα δεν ξερω αν θα μπορουσα να κανω με το Tiger...
Ευκολακι!!!
Το γραφω εγω αντι του Γιαννη: :p
-Οδηγουσα.... οδηγουσα..... οδηγουσα...... οδηγουσα...... οδηγουσα.........!!!!!!!! :wacky:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
90 συμμετοχές πάντως δεν είναι πολλές για αυτόν το θεσμό..

Να ναι καλά η ακρίβεια και ειδικά η τιμή της βενζίνης.
τα καυσιμα βαγγελη οπως ειπες,ξερω καμια 15αρια που κολωσαν σε αυτο...
θελει ενα 500αρικο για πλακα καυσιμα-συμμετοχη +προετοιμασια μηχανης(λαστιχα πχ) ανεβαινει το νουμερο
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
τα καυσιμα βαγγελη οπως ειπες,ξερω καμια 15αρια που κολωσαν σε αυτο...
θελει ενα 500αρικο για πλακα καυσιμα-συμμετοχη +προετοιμασια μηχανης(λαστιχα πχ) ανεβαινει το νουμερο
Με την βενζίνη σήμερα σίγουρα με την συμμετοχή 5-6 κατοστάρικα τα θες δεν είναι και λίγα για 2 μέρες.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Το μηχανάκι μάλλον έτοιμο, πλην βαθμονόμησης.
Παιδί μου amyroukai .... Πήγανε με το καλό, γύρνα με το καλύτερο και πέσε σε χειμερία νάρκη για 5 μέρες...
Σε θέλω ακμαίο στο 1821 .... :ltg:
 
Top Bottom