990 Adv για test ride

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Αν εχεις λυσει τα 2-3 θεματακια φευγεις εξω με κλειστα ματια...προσωπικα το χω λυσει 3-4 φορες και πιανουν λιγο τα χερια μου, και κατι να σου τυχει-με ενα τηλεφωνο λυνεις πολλα πραγματα...

Για το μονο που δεν βαζω το χερι μου στη φωτια ειναι ο συμπλεκτης, εχω 45.000χλμ και δεν εχει πειραχτει ποτε ουτε πανω ουτε κατω τρομπα απο οτι ξερω και απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.
Οταν ερθει η ωρα να φυγω εξω(που το θελω σα πουστης λεμε) αν δεν εχω αλλαξει ως τοτε θα την αλλαξω προληπτικα και θα φυγω...

Αυτο που φοβαμαι πιο πολυ απο ολα ειναι το λαστιχο.. μιας και εχω απειρες προσπαθειες με fast και πηγαν ολες βαρκα γυαλο :p

Aν κατσαβιδιαζεις λιγο μη φοβασαι τιποτα ;)
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Αρκετα εμψυχωτικα αυτα που διαβαζω.
Απλα ηθελα την ματια εκ των εσω τον ιδιοκτητων.
Τι feeling τους δινει.

Aν κατσαβιδιαζεις λιγο μη φοβασαι τιποτα ;)
Αρκετα συχνα.





Αλλα το bmw ειναι αστειο.
Το αλλο απ οσα διαβαζω μου φαινεται λιγο πιο ευκολο απο πυρηνικος αντιδραστηρας.
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Αλλα το bmw ειναι αστειο.
Το αλλο απ οσα διαβαζω μου φαινεται λιγο πιο ευκολο απο πυρηνικος αντιδραστηρας.

Να ορίστε, κάτι τέτοιες υπερβολές ακούω και δε μπορώ.
Μη λέμε λοιπόν ό,τι θέλουμε.

Ο πυρηνικός αντιδραστήρας είναι πιο εύκολος.

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
φίλε jocker-t μη με παρεξηγήσεις και ίσως δε θα έπρεπε να παρέμβω αλλά ας πω κι εγώ τη φιλοσοφική μ@λ@κία μου. Δεν ξέρω να πω για το 950 ή το 990 αλλά εσύ ακόμα δεν το πήρες και ρωτάς αν μπορεί να φτάσει στην άκρη του κόσμου. Η μηχανή είναι περιπέτεια και καψούρα. αμα θες ασφάλεια (όχι ζωής) παίρνεις αυτοκίνητο και κάνεις το γύρο του κόσμου και όποιο γύρο θες αμα λάχει. Το θέμα δεν είναι αμα είναι τα μηχανάκια μας για το γύρο του κόσμου αλλά αν είμαστε εμείς. όταν είμαστε εμείς, είναι και τα μηχανάκια μας. το αυτό λοιπόν και συγχώρεσε μου το ύφος απλά είμαι αμήχανος λόγω συγκυριών αυτό το διάστημα κι έπρεπε να τα πω κάπου να ξελαφρώσω...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Δηλαδή στους απόλυτους έρωτες πάντα στο τέλος καποιος από τους 2 μένει από "μπαταρία". Όρμα λοιπόν να πάρεις το μοτόρι, ζήσε τον απόλυτο έρωτα και μετά αν μείνεις εσύ ή αυτό από μπαταρία, δεν πειράζει, πάμε για άλλα...δυστυχώς δε θα είμαστε για πάντα "νέοι" και δε θα μπορούμε να καβαλάμε για πάντα ένα μοτόρι...πάρτο τώρα που μπορείς...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Αρκετα εμψυχωτικα αυτα που διαβαζω.
Απλα ηθελα την ματια εκ των εσω τον ιδιοκτητων.
Τι feeling τους δινει.



Αρκετα συχνα.





Αλλα το bmw ειναι αστειο.
Το αλλο απ οσα διαβαζω μου φαινεται λιγο πιο ευκολο απο πυρηνικος αντιδραστηρας.
Εχεις ολα τα προσοντα για να παρεις ΚΤΜ απο οτι βλεπω :p
Καλοταξιδο λοιπον!! :p
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Ξαναμπήκα μετά από μέρες στο θέμα και βλέπω πως ακόμα δεν το πήρες.
Ααααααα... θα σε μαλώσω.... :friend:
Έχουμε φτάσει στο σημείο να σου λέμε ότι διαλύεται στο δρόμο και εσύ να λες "έχω κολητό φίλο στη LOGO".

Καλορίζικο λοιπόν και "Live your dream". YOLO.:friendship:
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
@al800 Kαμία παρεξήγηση και τιποτα να σου συγχωρεσω..
Ολοι μια οικογενεια ειμαστε.

Οσον αφορα το οτι δεν θα μαστε για παντα νεοι,καπου ειχα δει ενα πετυχημενο.

¨Το ζητούμενο είναι να πεθάνεις νέος όσο αργότερα μπορείς "

:friendship:

Ας λιποθυμησω απο overdose σοφίας.


Η για να ειμαι on topic,
Ας ανοιξω το εξτρα βεντιλατερ για να μην μου σβήσει απο θερμοκρασίες.
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
φίλε jocker-t μη με παρεξηγήσεις και ίσως δε θα έπρεπε να παρέμβω αλλά ας πω κι εγώ τη φιλοσοφική μ@λ@κία μου. Δεν ξέρω να πω για το 950 ή το 990 αλλά εσύ ακόμα δεν το πήρες και ρωτάς αν μπορεί να φτάσει στην άκρη του κόσμου. Η μηχανή είναι περιπέτεια και καψούρα. αμα θες ασφάλεια (όχι ζωής) παίρνεις αυτοκίνητο και κάνεις το γύρο του κόσμου και όποιο γύρο θες αμα λάχει. Το θέμα δεν είναι αμα είναι τα μηχανάκια μας για το γύρο του κόσμου αλλά αν είμαστε εμείς. όταν είμαστε εμείς, είναι και τα μηχανάκια μας. το αυτό λοιπόν και συγχώρεσε μου το ύφος απλά είμαι αμήχανος λόγω συγκυριών αυτό το διάστημα κι έπρεπε να τα πω κάπου να ξελαφρώσω...
Δηλαδή στους απόλυτους έρωτες πάντα στο τέλος καποιος από τους 2 μένει από "μπαταρία". Όρμα λοιπόν να πάρεις το μοτόρι, ζήσε τον απόλυτο έρωτα και μετά αν μείνεις εσύ ή αυτό από μπαταρία, δεν πειράζει, πάμε για άλλα...δυστυχώς δε θα είμαστε για πάντα "νέοι" και δε θα μπορούμε να καβαλάμε για πάντα ένα μοτόρι...πάρτο τώρα που μπορείς...

Φίλε τα είπες όλα....έγραψες λέμε !!

:ok::ok:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
φίλε jocker-t μη με παρεξηγήσεις και ίσως δε θα έπρεπε να παρέμβω αλλά ας πω κι εγώ τη φιλοσοφική μ@λ@κία μου. Δεν ξέρω να πω για το 950 ή το 990 αλλά εσύ ακόμα δεν το πήρες και ρωτάς αν μπορεί να φτάσει στην άκρη του κόσμου. Η μηχανή είναι περιπέτεια και καψούρα. αμα θες ασφάλεια (όχι ζωής) παίρνεις αυτοκίνητο και κάνεις το γύρο του κόσμου και όποιο γύρο θες αμα λάχει. Το θέμα δεν είναι αμα είναι τα μηχανάκια μας για το γύρο του κόσμου αλλά αν είμαστε εμείς. όταν είμαστε εμείς, είναι και τα μηχανάκια μας. το αυτό λοιπόν και συγχώρεσε μου το ύφος απλά είμαι αμήχανος λόγω συγκυριών αυτό το διάστημα κι έπρεπε να τα πω κάπου να ξελαφρώσω...
Δηλαδή στους απόλυτους έρωτες πάντα στο τέλος καποιος από τους 2 μένει από "μπαταρία". Όρμα λοιπόν να πάρεις το μοτόρι, ζήσε τον απόλυτο έρωτα και μετά αν μείνεις εσύ ή αυτό από μπαταρία, δεν πειράζει, πάμε για άλλα...δυστυχώς δε θα είμαστε για πάντα "νέοι" και δε θα μπορούμε να καβαλάμε για πάντα ένα μοτόρι...πάρτο τώρα που μπορείς...

Φίλε τα είπες όλα....έγραψες λέμε !!
Αυτό είναι το ADVride.gr !!

:ok::ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Εγώ για να σου πω την αλήθεια δεν αισθάνομαι πολύ ασφάλεια.
Αλλά θα σου τεκμηριωσω το γιατί.
Πονάει σε 2-3 απλά σημεία.
Απλώς εμένα ΔΕΝ πιάνουν τα χέρια μου και δεν αισθάνομαι άνετα να αρχίσω να βάζω χέρι.
Το παπί για αλλαγή λαδιων το πάω συνεργείο φαντάσου.
Αν είχα μαζί μου άνθρωπο που πιάνουν τα χέρια του θα γυρναγα ολο τον κόσμο.
Δεν είναι ότι δεν εμπιστεύομαι το κτμ αλλά δεν εμπιστεύομαι εμένα σε απλά πραγματάκια που ίσως σου προκύψουν!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Κοιταω αυτο το θεμα εδω και 3-4 μερες.

Δεν εχω καταλαβει...
Σας φοβιζει ενα μηχανακι οτι θα μεινει ? Τι να πει o κοσμος, ειδικα εδω μεσα με μοτοσυκλετες που εχουν οι περισοτερες πανω απο 100,000 χλμ και χτυπανε ταξιδια ?
Τι να πει και να σχολιασει ο Maniac που εχει 250,000 χλμ ?

Εγω νομιζω οτι η κουβεντα πρεπει να αλλαξει και κουβεντιασουμε ποσο σχολαστικος ειναι καποιος με την συντηρηση του τροχοφορου του.

Παντως εαν περιμενεις να αγορασεις οποιοδηποτε μεταχειρησμενο , χτες , και αυριο να φυγεις για ταξιδι χωρις να "γνωριζεις'' την κατασταση της μοτοσυκλετας , οτι και μαρκα να ειναι απλα τζογαρεις.

:friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κοιταω αυτο το θεμα εδω και 3-4 μερες.

Δεν εχω καταλαβει...
Σας φοβιζει ενα μηχανακι οτι θα μεινει ? Τι να πει o κοσμος, ειδικα εδω μεσα με μοτοσυκλετες που εχουν οι περισοτερες πανω απο 100,000 χλμ και χτυπανε ταξιδια ?
Τι να πει και να σχολιασει ο Maniac που εχει 250,000 χλμ ?

Εγω νομιζω οτι η κουβεντα πρεπει να αλλαξει και κουβεντιασουμε ποσο σχολαστικος ειναι καποιος με την συντηρηση του τροχοφορου του.

Παντως εαν περιμενεις να αγορασεις οποιοδηποτε μεταχειρησμενο , χτες , και αυριο να φυγεις για ταξιδι χωρις να "γνωριζεις'' την κατασταση της μοτοσυκλετας , οτι και μαρκα να ειναι απλα τζογαρεις.

:friendship:
:yes:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοιταω αυτο το θεμα εδω και 3-4 μερες.

Δεν εχω καταλαβει...
Σας φοβιζει ενα μηχανακι οτι θα μεινει ? Τι να πει o κοσμος, ειδικα εδω μεσα με μοτοσυκλετες που εχουν οι περισοτερες πανω απο 100,000 χλμ και χτυπανε ταξιδια ?
Τι να πει και να σχολιασει ο Maniac που εχει 250,000 χλμ ?

Εγω νομιζω οτι η κουβεντα πρεπει να αλλαξει και κουβεντιασουμε ποσο σχολαστικος ειναι καποιος με την συντηρηση του τροχοφορου του.

Παντως εαν περιμενεις να αγορασεις οποιοδηποτε μεταχειρησμενο , χτες , και αυριο να φυγεις για ταξιδι χωρις να "γνωριζεις'' την κατασταση της μοτοσυκλετας , οτι και μαρκα να ειναι απλα τζογαρεις.

:friendship:
Πολυ σωστή τοποθέτηση......η συντήρηση και η επαφή που έχει ο αναβάτης είναι αυτό που πρέπει να εστιασουμε.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
θα ηθελα να προσθεσω οτι το 990 εχει πια αρκετο μπακ απ,τοσο καιρο που κυκλοφοραει...εδω οταν τα πηραμε στην προηγουμενη δεκαετια,πηγαιναμε με το σταυρο στο χερι.....τωρα θα κολωσουμε...
 

Postman

Head of Neuroscience, Psychology & Medicine
Περιοχή
Alpha Centauri
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Africa Twin 1100
Το θέμα αυτό μ' έχει προβληματίσει αρκετές φορές, το ομολογώ.
Το' χω ένα χρόνο και ακόμα δεν το' χω βγάλει εξωτερικό, σε αντίθεση με το VFR που είχα, που είχε βγει Ευρώπη 2 φορές τα τελευταία χρόνια.

Η διαφορά είναι η εξής. Στο Honda δεν τσέκαρα τίποτα, απλά έφευγα (ξέροντας φυσικά πως έχουν γίνει όλα τα σέρβις, ότι έχω λάστιχα, λάδια κλπ κλπ).
Στο Περτικαλί θα έκανα εξονυχιστικό έλεγχο πριν φύγω και θα κρατούσα μαζί μου ό,τι μπορώ να έχω σε ζόρικο ανταλλακτικό που δε μπορώ να βρω εύκολα και ΚΥΡΙΩΣ άμεσα (πχ καμιά τρόμπα συμπλέκτη). Κι επειδή δεν αισθάνομαι καμία αυτοπεποίθηση να αντιμετωπίσω βλάβη στο δρόμο (εκτός αν έχω κάποιον που ξέρει από ΚΤΜ μαζί μου - ονόματα δε λέμε :p), θα τσέκαρα από πριν που παίζουν... orange service points κοντά στη διαδρομή μου, έτσι τζαστ ιν κέις. Και φυσικά εδώ που τα λέμε, ας είναι καλά η πανευρωπαϊκή οδική. :D

Κατά τ' άλλα, σε οποιοδήποτε μηχανάκι μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Και μιας και είπα για το VFR μου που ήταν σκύλος μαύρος (το μαύρος στην κυριολεξία), ΚΑΙ τις δύο φορές που βγήκα έξω, μας άφησε άλλο VFR στην παρέα (διαφορετικό την κάθε φορά φυσικά) από... καμμένα πηνία. Κι άντε λύστο αυτό στα 2300 στις Άλπεις!

Γι αυτό λέω... Τι ΚΤΜ, τι Honda, τι BMW, τι... lifan, οδική βοήθεια, στοιχειώδεις γνώσεις και ΚΥΡΙΩΣ καλή συντήρηση και γνώση της μηχανής σου πριν το ταξίδι.
Απλά ναι, με το Honda ήμουν κάπως, σχετικά πιο εντελώς στα @@ μου. :laugh:



Σιγά μωρέ, απλά φοβήθηκαν πως θα κολλούσαν σ' εκείνο το γεφυράκι στο Καζακστάν και τι θα πει μετά ο κόΖμος;! :p:p:p:laugh::laugh:

:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh: ακομα κλαιω ρε απο τα γελια, ξερεις τι ειναι να μιλας με Ιταλο κατεμα, πανω σε Γαλλικο πασσο για τις βλαβες των adv, και ξαφνικα να βλεπεις 3 μαντραχαλεους να σπρώχνουν VFR χααχχααχχχαχααχα :wacky::wacky::wacky::mooning::mooning::mooning::mooning::mooning::mooning::mooning:


Περα απο την πλακα αν το μοτερ ειναι καλοσυντηρημένο δεν εχει προβλημα!!! Δυο φορες που βγηκα εξω δεν ειχα θεματα!!!
:friendship::friendship:
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh: ακομα κλαιω ρε απο τα γελια, ξερεις τι ειναι να μιλας με Ιταλο κατεμα, πανω σε Γαλλικο πασσο για τις βλαβες των adv, και ξαφνικα να βλεπεις 3 μαντραχαλεους να σπρώχνουν VFR χααχχααχχχαχααχα :wacky::wacky::wacky::mooning::mooning::mooning::mooning::mooning::mooning::mooning:

Τρου στόρυ. :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Απλώς εμένα ΔΕΝ πιάνουν τα χέρια μου και δεν αισθάνομαι άνετα να αρχίσω να βάζω χέρι.
Το παπί για αλλαγή λαδιων το πάω συνεργείο φαντάσου.
Αν είχα μαζί μου άνθρωπο που πιάνουν τα χέρια του θα γυρναγα ολο τον κόσμο.

Γι' αυτό είμεθα εδώ :D ότι χρειαστείς πες μου :)
 
Top Bottom