Aνάκληση για την αντλία καυσίμου σε BMW R-K-S-HP2 MODEL

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατι λοιπόν να γίνεται ελεγχος ενω ρητά ο Γερμανός λέει

"αλλαγη λόγο ανάκλησης "


Sent from arkoudotsarko.iphoni
o Γερακας δεν κανει ελεγχο...
την αλλαζει
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
o Γερακας δεν κανει ελεγχο...
την αλλαζει
Σε οποιαδήποτε ανάκληση έτσι πρέπει να γίνετε..
Προσωπικά ενώ ξέρω ότι έχει ραγισματα έχω βάλει και δαχτυλίδι
Πρέπει να το δούμε πρώτα με είπε..
Τι να πω..
Η Λάρισα η Αθήνα πρέπει να κατέβουμε... ???
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιατι λοιπόν να γίνεται ελεγχος ενω ρητά ο Γερμανός λέει

"αλλαγη λόγο ανάκλησης "


Sent from arkoudotsarko.iphoni
Σ' αυτή την περίπτωση θέλει "μέλι" στη Γερμανία;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με τη συμπεριφορά αυτή, οι φαντομαδες δεν θα γίνουν ποτέ πελάτες...
Επίσης θέλω να γνωρίζω αν παω διακοπές στη Γερμανία και εμφανιστώ φαντομας και ζητήσω να γινει η ανάκληση τι θα γινει;
Θα μου πουν πήγαινε Ελλαδα;
Η συμπεριφορά που περιγράφει ο Ζκωστας δεν ειναι επαγγελματική ειναι του Έλληνα επαγγελματία. Δεν πρεπει να την ανεχόμαστε αλλο...
Εγω πάντως όχι. Περιμένω ακομη απο το γνωστό μαγαζί των Β.Π.
Αυτό με τη Γερμανία στο απάντησε ο Κώστας. Και πώς να είναι αλλιώς? Αν την έχουν στοκ, θα στην αλλάξουν, προφανώς. Αν δεν την έχουν, θα πρέπει εσύ να έχεις μέρες και να σε παίρνει να περιμένεις. Αλλιώς, στην Ελλάδα. Εν τω μεταξύ, δεν έχω αντιληφθεί τη βιασύνη μας, για την αλλαγή ενός εξαρτήματος που δουλεύει, σώνει και καλά και μάλιστα το συντομότερο!!! Δε λέω ότι δε θα το αλλάξουμε. Αλλά γιατί "τώρα"??? "Χθες" αν ήταν δυνατόν......:D
Όσοι είχαν το πρόβλημα, το έχουν διορθώσει και μάλιστα από την τσέπη τους! Αυτό δεν το λέει κανείς.:rolleyes: Εμείς οι πολλοί, πάμε προληπτικά!

Το άλλο Αιμίλιε, αυτό το "Με τη συμπεριφορά αυτή, οι φαντομαδες δεν θα γίνουν ποτέ πελάτες...", σου λέω με βεβαιότητα, ότι οι "φαντομάδες" δε θα γίνουν ποτέ πελάτες στα εξουσιοδοτημένα με όποια συμπεριφορά κι αν υιοθετηθεί εκ μέρους των. Ψάξε το όσο θες (για το πρακτικό -πραγματικό του θέματος), ανάλυσέ το και θεωρητικά και θα δεις ότι έτσι είναι. Δεν είναι δυνατόν να προσδοκά κάποιος πελάτες, επειδή τους εξυπηρέτησε σε μια ανάκληση. Τη στιγμή μάλιστα, που μιλάμε για δεκάδες περιπτώσεις μηχανών δεκαετίας σχεδόν, που έχουν να πάνε σε εξουσιοδοτημένα εδώ και 7-8 χρόνια κι έχουν 2-3 ανακλήσεις στην πλάτη, οι οποίες βγήκαν στη φόρα τώρα που έγινε ντόρος με τις αντλίες βενζίνης.
Έχω την αίσθηση ότι τα θέμε όλα δικά μας. Μονά-ζυγά....;)
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
o Γερακας δεν κανει ελεγχο...
την αλλαζει
Κώστα δεν εχεις δίκιο...

Εμένα μου έκαναν έλεγχο στο Γέρακα κατόπιν ραντεβου (εγω νόμιζα οτι το ραντεβου ήταν για να μου την αλλάξουν).
Μου είπαν, δε, οτι η ανφλθς δεν εχει ρωγμές και θα με φωνάξουν να μου βάλουν δάχτυλιδια.
Ομως η μηχανή μου ειχε δαχτυλιδια επειδή ειχε βάλει ο Νακος από του Τάσου.

Ακομη περιμένω να με φωνάξουν...

Υ.Γ. Δεν ειμαι πελάτης τους όσον αφορά τη συντήρηση της Μηχανης. Ομως εχω αγοράσει αξεσουάρ απο εκεί.
Προφανώς εσυ εχεις άλλη σχέση.
Αυτο επισημάνω απο την αρχή. Αυτο δεν πρεπει να ισχύει στις ανακλήσεις.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
αυτο που καταλαβα εγώ, ειναι οτι δεν υπαρχουν αρκετες αντλιες και κοιτανε να εξυπηρετησουν πρωτα τους τακτικους πελατες τους και μετα τους "φαντομαδες"
κατι που κανουμε ολοι οι επαγγελματιες στην δουλεια μας.
αυτο που ειναι σιγουρο, ειναι οτι θα αλλαχτουν...ολες

Στάλθηκε από adveφον
Το άλλο Αιμίλιε, αυτό το "Με τη συμπεριφορά αυτή, οι φαντομαδες δεν θα γίνουν ποτέ πελάτες...", σου λέω με βεβαιότητα, ότι οι "φαντομάδες" δε θα γίνουν ποτέ πελάτες στα εξουσιοδοτημένα με όποια συμπεριφορά κι αν υιοθετηθεί εκ μέρους των. Ψάξε το όσο θες (για το πρακτικό -πραγματικό του θέματος), ανάλυσέ το και θεωρητικά και θα δεις ότι έτσι είναι. Δεν είναι δυνατόν να προσδοκά κάποιος πελάτες, επειδή τους εξυπηρέτησε σε μια ανάκληση. Τη στιγμή μάλιστα, που μιλάμε για δεκάδες περιπτώσεις μηχανών δεκαετίας σχεδόν, που έχουν να πάνε σε εξουσιοδοτημένα εδώ και 7-8 χρόνια κι έχουν 2-3 ανακλήσεις στην πλάτη, οι οποίες βγήκαν στη φόρα τώρα που έγινε ντόρος με τις αντλίες βενζίνης.
Έχω την αίσθηση ότι τα θέμε όλα δικά μας. Μονά-ζυγά....;)
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να λεγομαι φαντομας...σε υποχρεωνει καποιος να πηγαινεις μονο στις αντιπροσωπειες?? ειναι διαταγη της μαμας να κανεις σερβις εκει για να σου περνανε ανακλησεις?? :rolleyes: ΟΧΙ!! αντιθετα ειναι διαταγη της μαμας να αντικαταστησει ολες τις αντλιες της ανακλησης σε οποιον παει η οποιον εχει ειδοποιησει, οχι ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ πιο γρηγορα σε πελατες και ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΆ! Αν ηταν ετσι θα το εγραφε στην ανακοινωση οτι προτεραιοτητα εχουν οι πελατες της... λες και εμεις που αγορασαμε την μηχανη και τα ακουμπαμε σε αξεσουαρ δεν ειμαστε πελατες και ειναι μονο αυτοι που πανε και σερβις :confused:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να λεγομαι φαντομας...σε υποχρεωνει καποιος να πηγαινεις μονο στις αντιπροσωπειες?? ειναι διαταγη της μαμας να κανεις σερβις εκει για να σου περνανε ανακλησεις?? :rolleyes: ΟΧΙ!! αντιθετα ειναι διαταγη της μαμας να αντικαταστησει ολες τις αντλιες της ανακλησης σε οποιον παει η οποιον εχει ειδοποιησει, οχι ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ πιο γρηγορα σε πελατες και ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΆ! Αν ηταν ετσι θα το εγραφε στην ανακοινωση οτι προτεραιοτητα εχουν οι πελατες της... λες και εμεις που αγορασαμε την μηχανη και τα ακουμπαμε σε αξεσουαρ δεν ειμαστε πελατες και ειναι μονο αυτοι που πανε και σερβις :confused:
δεν καταλαβαινεις οτι δεν υπαρχουν στις αποθηκες χιλιαδες αντλιες???
θα αλλαχτουν ολες....στην ωρα τους.

αλλα η απαιτηση να σε βλεπει ισα και ομοια , με καποιον που συντηρει την μηχανη του στο μαγαζι του επαγγελματια, δεν ειναι παραλογη??
σε ολα τα επαγγελματα ισχυει αυτο..
τον πελατη σου τον προσεχεις

Στάλθηκε από adveφον
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ένας από τους λόγους που γούσταρα ΒΜW ήταν που έμαθα να την κάνω σέρβις μόνος μου, κι αυτό είναι τεράστια επιτυχία για την εταιρία, οπότε οι μισοί είμαστε φαντομάδες...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
δεν καταλαβαινεις οτι δεν υπαρχουν στις αποθηκες χιλιαδες αντλιες???
θα αλλαχτουν ολες....στην ωρα τους.

αλλα η απαιτηση να σε βλεπει ισα και ομοια , με καποιον που συντηρει την μηχανη του στο μαγαζι του επαγγελματια, δεν ειναι παραλογη??
σε ολα τα επαγγελματα ισχυει αυτο..
τον πελατη σου τον προσεχεις

Στάλθηκε από adveφον
Αυτο που δεν καταλαβαινεις Κωστα ειναι οτι η ανακληση ειναι της μαμας BMW οχι του εκαστοτε αντιπροσωπου εγω ΕΙΜΑΙ πελατης της μαμας BMW αγοραζοντας το προιον της και τα διαφορα αξεσουαρ, οι εξουσιοδοτημενοι εκτελουν εντολη της μαμας BMW κι οχι απο του κεφαλιου τους, πληρωνονται γι αυτο αλλωστε! Αρα δεν εχει να κανει με τους πελατες τους! Δλδ αν καποιος μετακομισει Αθηνα επειδη δεν εχει κανει σερβις στο γερακα η οπουδηποτε αλλου θα τον βαλουν μετα τους πελατες τους?? :confused:

Τι δεν καταλλλλλλαβαινεις!!! :friend:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτο που δεν καταλαβαινεις Κωστα ειναι οτι η ανακληση ειναι της μαμας BMW οχι του εκαστοτε αντιπροσωπου εγω ΕΙΜΑΙ πελατης της μαμας BMW αγοραζοντας το προιον της και τα διαφορα αξεσουαρ, οι εξουσιοδοτημενοι εκτελουν εντολη της μαμας BMW κι οχι απο του κεφαλιου τους, πληρωνονται γι αυτο αλλωστε! Αρα δεν εχει να κανει με τους πελατες τους! Δλδ αν καποιος μετακομισει Αθηνα επειδη δεν εχει κανει σερβις στο γερακα η οπουδηποτε αλλου θα τον βαλουν μετα τους πελατες τους?? :confused:

Τι δεν καταλλλλλλαβαινεις!!! :friend:
δεν βγαζουμε ακρη!!!
ολα αυτα που λες ειναι θεωρητικα
η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχουν τοσες αντλιες, για να αλλαχτουν ολες μαζι.
οποτε...υπομονη και ολα θα γινουν!

Στάλθηκε από adveφον
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:oops::oops::eek:
Ένας από τους λόγους που γούσταρα ΒΜW ήταν που έμαθα να την κάνω σέρβις μόνος μου, κι αυτό είναι τεράστια επιτυχία για την εταιρία, οπότε οι μισοί είμαστε φαντομάδες...
δεν νομιζω οτι οι μισοι κατοχοι κανουν σερβις μονοι τους. ..
αληθεια με τα update και διαγνωσεις που γινονται μονο στα εξουσιοδοτημενα τι κανεις???

το "φαντομαδες"..ειναι σχημα λογου
δεν το ειπα για να προσβαλω καποιον.
ετσι μου ηρθε

Στάλθηκε από adveφον
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
:oops::oops::eek:
δεν νομιζω οτι οι μισοι κατοχοι κανουν σερβις μονοι τους. ..
αληθεια με τα update και διαγνωσεις που γινονται μονο στα εξουσιοδοτημενα τι κανεις???

το "φαντομαδες"..ειναι σχημα λογου
δεν το ειπα για να προσβαλω καποιον.
ετσι μου ηρθε

Στάλθηκε από adveφον
Έλα ρε... Κι εμένα μ' άρεσε η λέξη...
Στο θέμα μας τώρα, δύο ανακλήσεις έχω ως τώρα, μία σε σέρβις (παλιά) και μία ειδοποιήθηκα τηλεφωνικώς. Οπότε, αναμένω στο ακουστικό...
 

lempoi

Μέλος
Όνομα
πανος
Μοτό
GS1200ADV
[quoαπό τ"anegis, post: 32717, member: 99"]Κώστα δεν εχεις δίκιο...

Εμένα μου έκαναν έλεγχο στο Γέρακα κατόπιν ραντεβου (εγω νόμιζα οτι το ραντεβου ήταν για να μου την αλλάξουν).
Μου είπαν, δε, οτι η ανφλθς δεν εχει ρωγμές και θα με φωνάξουν να μου βάλουν δάχτυλιδια.
Ομως η μηχανή μου ειχε δαχτυλιδια επειδή ειχε βάλει ο Νακος από του Τάσου.

Ακομη περιμένω να με φωνάξουν...

Υ.Γ. Δεν ειμαι πελάτης τους όσον αφορά τη συντήρηση της Μηχανης. Ομως εχω αγοράσει αξεσουάρ απο εκεί.
Προφανώς εσυ εχεις άλλη σχέση.
Αυτο επισημάνω απο την αρχή. Αυτο δεν πρεπει να ισχύει στις ανακλήσεις.[/quote]
Μια από τα ίδια. ..που είμαι και πελάτης....ακόμα περιμένω. Τελικά πήγα σε άλλο και σε 10 μέρες με πήραν τηλέφωνο και μου το Άλλαξαν! !
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Θα περιμένω λιγο ακόμη και θα κανω το ίδιο Παναγιώτη...
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Μιας και έχω την πρώτη μηχανη που άλλαξαν την αντλια στα πλαίσια της ανάκλησης ,ο μηχανικός που ειχε παει Δευτέρα (νομίζω φεβρουαριου) στον Γέρακα μου ειχε πει οτι ήρθε ανάκληση για την αντλια σε ολα τα μοντέλα απο 05 και μετα και αλλάζεται ολόκληρη.
Άφησα την μηχανη και επειδη είχαν το ανταλλακτικό την αντικατέστησαν.
Τωρα γιατι η συγκεκριμένη να ειναι διαφορετική απο τις προηγούμενες ένας θεός ξέρει ,.
Οσο για τις δικαιολογίες φυσικό ειναι να προσπαθούν να εξυπηρετήσουν την πελατεία τους ο καθε αντιπρόσωπος πρώτο και μετα ολους τους άλλους.
Τωρα αν ένας παει με διαρροη οπως εγω πιστευω εχει προτεραιότητα απο κάποιον που παει προληπτικά
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μιας και έχω την πρώτη μηχανη που άλλαξαν την αντλια στα πλαίσια της ανάκλησης ,ο μηχανικός που ειχε παει Δευτέρα (νομίζω φεβρουαριου) στον Γέρακα μου ειχε πει οτι ήρθε ανάκληση για την αντλια σε ολα τα μοντέλα απο 05 και μετα και αλλάζεται ολόκληρη.
Άφησα την μηχανη και επειδη είχαν το ανταλλακτικό την αντικατέστησαν.
Τωρα γιατι η συγκεκριμένη να ειναι διαφορετική απο τις προηγούμενες ένας θεός ξέρει ,.
Οσο για τις δικαιολογίες φυσικό ειναι να προσπαθούν να εξυπηρετήσουν την πελατεία τους ο καθε αντιπρόσωπος πρώτο και μετα ολους τους άλλους.
Τωρα αν ένας παει με διαρροη οπως εγω πιστευω εχει προτεραιότητα απο κάποιον που παει προληπτικά
Αυτό εννοείται και δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...

Ολοι οι προλαλλήσαντες προληπτικά πήγαμε, ή μας φώναξαν.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Σημερα εγινε η ανακληση απο τον αντιπροσωπο στα Χανια, ολα αψογα, ελεγχο ειχε κανει και σε μενα την προηγουμενη εβδομαδα και σε 5 μερουλες τακτοποιηθηκα!
Α στις παρατηρησεις επειδη εκανε ενα γενικο ελεγχο μου εγραψε οτι εχω ημιτασιον τακακια μικρότερης αποδοσης μπροστα (οχι bmw δλδ, ασχετο εχω τα κοκκινα brembo :wacky:) επισης εχω ημιτασιον μπαταρια :confused: (Varta) και Odyssey να ειχα το ιδιο θα εγραφε...επισης θελω τακακια πισω σε λιγο καιρο (ειναι γνησια αυτα :laugh: μαλλον τα χε αλλαξει ο προηγουμενος στα 20.000χλμ που πηρα την μηχανη :p) Και τελος μου λεει εχει κατι σφαλματα καταγραψει ο εγκεφαλος για χαμηλη ταση μπαταριας (αλλαξα μπαταρια τον Οκτωμβριο) και RDC (πιεση ελαστικων, κανα δυο φορες δεν ειχε διαβασει το πισω) και τα εσβησες τον ρωταω, οχι γιατι δεν ηρθες για service μου λεει, του λεω δεν πειραζει αστα εκει να υπαρχουν να τα σβησεις μαζεμενα οταν το μπριζωσω :laugh: (1 φορα το χρονο), για service θα με βλεπεις σε αυτα που δεν μπορω να κανω εγω του απαντησα...:cool:
Και μετα μου λετε για αντιπροσωπειες.... :rolleyes: τι αλλο θ'ακουσουμε :UH:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σημερα εγινε η ανακληση απο τον αντιπροσωπο στα Χανια, ολα αψογα, ελεγχο ειχε κανει και σε μενα την προηγουμενη εβδομαδα και σε 5 μερουλες τακτοποιηθηκα!
Α στις παρατηρησεις επειδη εκανε ενα γενικο ελεγχο μου εγραψε οτι εχω ημιτασιον τακακια μικρότερης αποδοσης μπροστα (οχι bmw δλδ, ασχετο εχω τα κοκκινα brembo :wacky:) επισης εχω ημιτασιον μπαταρια :confused: (Varta) και Odyssey να ειχα το ιδιο θα εγραφε...επισης θελω τακακια πισω σε λιγο καιρο (ειναι γνησια αυτα :laugh: μαλλον τα χε αλλαξει ο προηγουμενος στα 20.000χλμ που πηρα την μηχανη :p) Και τελος μου λεει εχει κατι σφαλματα καταγραψει ο εγκεφαλος για χαμηλη ταση μπαταριας (αλλαξα μπαταρια τον Οκτωμβριο) και RDC (πιεση ελαστικων, κανα δυο φορες δεν ειχε διαβασει το πισω) και τα εσβησες τον ρωταω, οχι γιατι δεν ηρθες για service μου λεει, του λεω δεν πειραζει αστα εκει να υπαρχουν να τα σβησεις μαζεμενα οταν το μπριζωσω :laugh: (1 φορα το χρονο), για service θα με βλεπεις σε αυτα που δεν μπορω να κανω εγω του απαντησα...:cool:
Και μετα μου λετε για αντιπροσωπειες.... :rolleyes: τι αλλο θ'ακουσουμε :UH:
Με τέτοιους που μπλέκετε, έχετε δίκιο να τα παίρνετε κρανίο:banghead::banghead::banghead::banghead:
Κι εγώ για την ανάκληση την πήγα και μου έσβησε κάτι αντίστοιχες βλάβες. Και του staga τα ίδια. Ήμαρτον δηλαδή...:confused::confused::confused:
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
Ένα θα σας πω

Δυο τηλεφωνα, το ένα για να ρωτησω για την ανακληση και το άλλο για το ραντεβου!!!!
μια ξερό γκαζια και φτάσαμε εγω κ το mirmigi
στον αντιπρόσωπο BMW Λάρισας!!!!
σε μιάμιση ώρα μας άλλαξε ότι έπρεπε κ δεν έπρεπε, βάση ανάκλησης,,,, και μάλιστα με το ποιο πρόθυμο χαμόγελο ενός αρχιμαστορα!!!!!!!
Νικόλα είσαι αστέρι.... εύγε στη BMW Παπαδοπουλος που σε έχει!!!!!

όλα τ αλλα είναι περιττά,,,,,,περί ελέγχου & δήθεν & σουμουτου!!!!!!


αυτοί είναι επαγγελματίες!!!!!




Sent from arkoudotsarko.iphoni
 
Top Bottom