Adam Riemann

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Κακά τα ψέματα, αυτοί οι τύποι πέφτουν λιγότερο από εμάς και με στυλ και είναι και λίγο χτιστοι οπότε οι μυς τους κάτι κρατάνε στη πτώση.
Εμείς που παίζουμε στην open class παγκοσμίου πρωταθλήματος ταβέρνας,καλό είναι πάνω από τον φουλ εξοπλισμό να φοράμε και μια στρώση ρολο αφρολέξ μπας και επιβιώσουμε
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Χωρις να ειμαι ειδικός… Θεωρω οτι ο πολύ εξοπλισμός στο χώμα οδηγεί σε ατυχήματα καθώς οδηγεί σε κόπωση και πρηξίματα στα χέρια.
Ξεκινησα το mx με φουλ προστασίες για να ειμαι σιγουρος.

Κατέληξα στον κορμό να φοραω μονο θωρακα χωρις προστασία ωμού ουτε αγκώνα.

Σε πτωση που ειχα με αρκετα χλμ μετα απο άλμα ημουν άθικτος μετα απο μια μικρή διάσειση.(πλακα ειχε)

Θελω να πω,περα απο κρανος θωρακα, θα αγόραζα ΚΑΛΕΣ μπότες,επιγονατίδες και neck brace.

Τα ρέστα μαθήματα οδήγησης.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Χωρις να ειμαι ειδικός… Θεωρω οτι ο πολύ εξοπλισμός στο χώμα οδηγεί σε ατυχήματα καθώς οδηγεί σε κόπωση και πρηξίματα στα χέρια.
Ξεκινησα το mx με φουλ προστασίες για να ειμαι σιγουρος.

Κατέληξα στον κορμό να φοραω μονο θωρακα χωρις προστασία ωμού ουτε αγκώνα.

Σε πτωση που ειχα με αρκετα χλμ μετα απο άλμα ημουν άθικτος μετα απο μια μικρή διάσειση.(πλακα ειχε)

Θελω να πω,περα απο κρανος θωρακα, θα αγόραζα ΚΑΛΕΣ μπότες,επιγονατίδες και neck brace.

Τα ρέστα μαθήματα οδήγησης.
Τα πρηξιματα που λες,χωρίς να είμαι ειδικός θεωρώ ότι είναι από λάθος εξοπλισμό ή λάθος νουνερο. Φοράω ώρες τον ολόσωμο θωρακα και δεν έχω κανένα θέμα.αντιθετα πριν με δανεικό θωρακα και λάθος μπουφάν πράγματι τα χέρια μου γινόντουσαν λουκάνικα και μου κοβοντουσαν
Επίσης τον Δεκέμβριο που έπεσα αν δεν είχα την προστασία του ώμου, εκτός από την εξάρθρωση θα είχα σίγουρα σπασμένη κλειδα και ίσως και κομμένο τένοντα
Για τα μαθήματα δεν το συζητάω είναι money well spent
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Χωρις να ειμαι ειδικός… Θεωρω οτι ο πολύ εξοπλισμός στο χώμα οδηγεί σε ατυχήματα καθώς οδηγεί σε κόπωση και πρηξίματα στα χέρια.
Ξεκινησα το mx με φουλ προστασίες για να ειμαι σιγουρος.

Κατέληξα στον κορμό να φοραω μονο θωρακα χωρις προστασία ωμού ουτε αγκώνα.

Σε πτωση που ειχα με αρκετα χλμ μετα απο άλμα ημουν άθικτος μετα απο μια μικρή διάσειση.(πλακα ειχε)

Θελω να πω,περα απο κρανος θωρακα, θα αγόραζα ΚΑΛΕΣ μπότες,επιγονατίδες και neck brace.

Τα ρέστα μαθήματα οδήγησης.
Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός του θώρακα, αν πρέπει να διαλέξεις κάτι στο πάνω μέρος του σώματος, στατιστικά αγκώνες ώμοι είναι που χτυπάνε πιο πολύ.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καμια προστασια δεν ειναι περιττη αρκει να μην γινεται η αιτια να αποσπαται η προσοχη μας απο την οδηγηση Εν ολιγοις ολες τις προστασιες (και οι μποτες) πρεπει να τις φοραμε και να τις ξεχναμε!

Δεν χρειαζεται απαραιτητα μεγαλη ταχυτητα στο χωμα για να χτυπησει καποιος Εξαρταται σε μεγαλο βαθμο πως θα πεσει και που θα πεσει Ο παραγοντας τυχη ειναι δυστυχως παντα παρον Και ενας τροπος για να μειωθει αυτος ο παραγοντας ειναι και ο οσο πιο πληρης εξοπλισμος ασφαλειας
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μπήκα και γω και λεωωω οπα έρχετε Ελλάδα;;;; χαχαχα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τι είναι το σπρέι που ψεκάζει στις σαμπρέλες και μέσα στα λάστιχα; 5:50''
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Kάποιοι αναβάτες στο εξωτερικό, έχουν πειραματιστεί με το gel που μπαίνει στα mousse.
Πέφτει πασάλειμμα δηλαδή στην σαμπρέλα πριν τοποθετηθεί, και στη συνέχεια φουσκώνουν ...
Υποτίθεται ότι προστατεύει κι αυτό όταν πάμε με χαμηλές πιέσεις ... δεν μου ακούγεται κακό ...
ίσως το δοκιμάσω στο 690, που φοράει σαμπρέλες ...
βέβαια ποιος ακούει το λαστιχά μετά που θέλει 5 ζευγάρια γάντια για να κάνει αυτή τη δουλειά ... :laugh:
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Το σπρέι σιλικόνης αν και κομματάκι ακριβό για τέτοια δουλειά είναι ιδανικό νομίζω…

Άσχετο αλλά πολύ καλή δουλειά κάνει και μετά το πλύσιμο κάτω από τα φτερά κλπ για να μην κολλάνε λάσπες!
 

Athanbiker

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Θανος
Μοτό
YamaTDM900 abs 08
Το είδα πριν! Τί τέλειος τύπος είναι αυτός!
(Είδα και τους σπόνσορες βέβαια στην αρχή του βίντεο) :roflmao:
Τον εχω τσεκαρει και εγω.ΔΕΝ υπαρχει το παλικαρι..!! Πριν δεις τι κανει βλεπεις τους σπονσορες καταλαβαινεις οτι δεν ειναι κανενας τυχαιος ... :drt:
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Ποια ελαστικά χρησιμοποιεί στο Τενερέ , γνωρίζει κανείς ;;;
/// Β
Pirelli scorpion XC heavy duty mid hard
Ειναι ελαστικά ENDURO, για να πηγαίνεις μαλλον max 100km/h σε άσφαλτο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom